Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CERN
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
Pages: 1, 2, 3
marius68582
Din ciclul "foarte tare frate",locul unde imi place sa cred ca teleportarea si calatoria in timp a avut deja loc... whistling.gif

http://www.boston.com/bigpicture/2008/08/t...n_collider.html
FAR EASTERN
wow! Acolo meserie! Si cel mai "necalificat" om de acolo trebuie sa aiba macar facultate in domeniu....
Parca imaginile alea cu crio-magnetul le-am vazut intrun film.
Vorba cuiva, sper sa n-atarne vreun cablu aiurea pe undeva.....
air_wolf
interesant.
James Kilowatt
Oare ce se intampla daca inverseaza cineva doua fire? whistling.gif
FAR EASTERN
QUOTE (James Kilowatt @ Aug 4 2008, 10:47 PM) *
Oare ce se intampla daca inverseaza cineva doua fire? whistling.gif



JK, ma asteptam la un altfel de comentariu din partea ta......
James Kilowatt
QUOTE (FAR EASTERN @ Aug 4 2008, 03:52 PM) *
JK, ma asteptam la un altfel de comentariu din partea ta......


Unul din ala evident, de genul "poate vor reusi in sfarsit sa descopere bosonu' lu' Higgs"?
Chestiile astea sunt cunoscute de toata lumea..
Hoinar
QUOTE (James Kilowatt @ Aug 6 2008, 07:50 PM) *
QUOTE (FAR EASTERN @ Aug 4 2008, 03:52 PM) *
JK, ma asteptam la un altfel de comentariu din partea ta......


Unul din ala evident, de genul "poate vor reusi in sfarsit sa descopere bosonu' lu' Higgs"?
Chestiile astea sunt cunoscute de toata lumea..


Eu ma asteptam sa zici: "aaaa....iar imagini de la servici?! hai sa va povestesc ce facem noi aici..." smile.gif.
20krpm
that's what they said about my flux capacitoooor!!!........
20krpm
americanii au incercat aceeasi chestie la inceputul anilor 90, in texas, cu ssl (superconducting supercollider laboratories). dar proiectul a ramas fara finantare dupa ce a plecat bush batrinul. asa ca acum, nemaiavind cunostintele "in da hauz" pentru tehnologiile astea, incearca sa-l priceapa pe asta de la cern. si ca sa le fie mai usor, au inventat urmatorul cintecel. enjoy. teehee.gif
James Kilowatt
Americanii vor si ei sa gaseasca bosonu' ala cu Tevatronul sau cam asa ceva. Daca energia bosonului ala e sub nu stiu cati eV sunt inca in carti, daca nu, speranta e la CERN si le iau europenii fata smile.gif
Eu sper sa descopere si multe alte chestii pe care nici nu le cauta smile.gif
20krpm
QUOTE (James Kilowatt @ Aug 9 2008, 02:24 AM) *
Eu sper sa descopere si multe alte chestii pe care nici nu le cauta smile.gif

osama?... biggrin.gif
marius68582
Cica sfarsitul lumii va veni de acolo in 9 zile
air_wolf
uite aici

sint dementiale, o sa va cracanati de ris.

cit despre sfirsitul lumii... e mult mai probabil sa scape un virus din laborator decit sa se creeze gauri negre. curentul, de exemplu, are aproape aceeasi viteza cu cea a luminii 99.9% - e adevarat, la capatul firului sint 2-3 gauri negre dar n-am auzit de cineva atras inauntru.

cit % din el o fi made in china?
Hoinar
QUOTE (air_wolf @ Sep 3 2008, 09:42 PM) *
uite aici

sint dementiale, o sa va cracanati de ris.

cit despre sfirsitul lumii... e mult mai probabil sa scape un virus din laborator decit sa se creeze gauri negre. curentul, de exemplu, are aproape aceeasi viteza cu cea a luminii 99.9% - e adevarat, la capatul firului sint 2-3 gauri negre dar n-am auzit de cineva atras inauntru.

cit % din el o fi made in china?


"Imagine you're like the fabled King Midas, and you have the power to convert matter with a single touch. Except that instead of gold, everything you touch turns into shit. And everything it touches turns to shit. Before you know it, the whole world is shit, and it's all your fault."

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
marius68582
Exceptional articolul.N-am mai ras asa de mult.
De fapt daca stau sa ma gandesc n-am ras niciodata de unul singur la 3 dimineata...
FAR EASTERN
Se stie si la noi, bre... la CERNauti !
HalbaSus
M-am uitat la poze, foarte faine... dar nu inteleg ce ar trebui sa faca respectiva masinarie... vad ca voi stiti despre ce e vorba, poate imi spuneti si mie whistling.gif
Diesel
se ciocnesc protonii intre ei ca ouale de paste, pentru a afla ce particule elementare se produc

masa si gravitatia sunt cam ca CO2-ul si efectul de sera, exista o legatura, dar nu e foarte clara la nivel de particule. raspunsul se afla in bosonul Higgs, daca exista, ce e cu el, cum se comporta

modelul atomului studiat in liceu e dezvoltat in secolul 19 si lasa multe intrebari (spre exemplu in nucleu sunt ingramaditi o gramada de protoni, multe sarcini pozitive, cum de stau sarcinile alea pozitive una langa cealala ca pisicile in cos, de ce nu se resping intre ele?)

modelele atomice dezvoltate in secolul 20 au adaugat forte, campuri, unde, particule dupa bunul plac al fizicienilor, ca sa poata explica observatiile experimentale, care observatii au reusit sa dea peste cap teoriile si ipotezele dinainte de a se apuca de experimente

iar scopul:
- faza cu big bang explica daca universul se dilata sau se contracta, (Hubble zice ca se dilata) daca expansiunea e accelerata in mod linear/logaritmic/exponential
- apoi toate studiile particulelor contribuie la nanotehnologie, memorii la nivel atomic si alte aplicatii d-asta microscopice, ar fi cazul, zic eu, parerea mea

edit: ultimul link al lui FE lamureste foarte clar, surprinzator de complet articolul pt hotnewz

si da, in timpul coliziunilor se produc gauri negre, fffoarte mici (de oridinul de marime al particulelor) pentru ca o gaura neagra sa consume pamantul, e nevoie sa fie cam cat o minge de basket, zic eu, parerea mea

James KW, asteptam completari biggrin.gif
Hoinar
Imagineaza-ti cateva milioane de Vio care fug de rup pamantu' intr-un sens... iar din celalalt sens vin cateva milioane de Halba la fel fugind....
ei...rezultatul la ciocnirea dintre milioanele de naravasi este ceea ce vor ei sa afle pana la urma. Ce masina iese casligatoare la final tongue.gif.
HalbaSus
Asa... am inteles in mare care e treaba cu ciocnirea particulelor... acum vine a doua intrebare, ce este o gaura neagra si de ce sa inghita pamantul... ultima data cand am auzit de "gaura neagra" ma uitam la star treck si ei calatoreau parca dintr-un punct in altul al universului printr-o gaura neagra (sau aia era poarta stelara ?)... nu inteleg cum din ciocnirea unor particule s-ar putea crea o asemenea "gaura" si nu inteleg cum ar putea incapea pamantul printr-o gaura de marimea unei mingi de baschet unsure.gif
Diesel
mda... o gaura neagra este o acumulare de materie fffffffoarte densa, atat de densa incat campul gravitational este ffffffffffoarte puternic si nici macar lumina nu se mai poate indeparta de acolo (mai nou lumina e afectata de gravitatie)

conform fizicii lui Newton (aia din liceu) ca sa te indepartezi de un camp gravitational, cum ar fi cel al pamantului, ei nevoie de "escape velocity", cu cat este gravitatia mai puternica, cu atat viteza necesara e mai mare, dar viteza nu poate depasi viteza absoluta a luminii, si aici incepe sa ma doara capul

deci o gaura neargra este caracterizata de masa, si pentru ca am stabilit mai devreme ca densitatea e ffoarte mare (asta fiind o valoare sa zicem) are si un volum. volumul masurabil este de fapt "event horizon" (filmul are oarecare legatura) si anume "locul geometric al punctelor de unde nu mai ai scapare" pentru ca gravitatia e invers proportionala cu distanta, deh.

deeeeci, imi imaginez cu mintea mea simpla, ca o gaura neagra cu un event horizon cat o minge de baschet ar fi o "masa critica" suficient de mare, masa ar creste cu cantitatea de materie aflata inanuntru "event horizon-ului" care va creste la randul lui, chestie care duce la cresterea masei si tot asa... sper sa fiu coerent.

si pentru ca suntem pe pamant, cu masa si gravitatia lui, si gaura neagra are si ea masa si gravitatia ei, cele 2 corpuri se atrag, gaura neagra intra in pamant si inghite materie densa in mod exponential.

edit inainte sa dau submit: m-am documentat pe wikipedia, cea mai mica gaura neagra stabila are masa lunii (aia de pe cer) si dimensiunea de 0.1m adica 10cm, am fost p-aproape. hai sa zicem ca se inseala oamenii de stiinta si e nevoie de 1% din masa lunii. cum draq intr-un accelerator de protoni poti reusi sa inghesui atata masa intr-o sfera cu diametrul 0.1m in mai putin de o secunda?????

buun, dar coliziunile se petrec intre particule subatomice la temperaturi de 1.9K unde in mod natural moleculele sunt inerte si banuiesc ca e vid in tunelul de accelerare, deci o gaura neagra cu event horizon de marimea unui proton nu va avea ce materie sa consume, in vid si la 1.9K, deci nu se va mari si se va auto-consuma

pentru referinte coerente: http://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole mai ales sectiunea Formation and evolution, partea cu Evaporation spre exemplu e legata de ce am spus mai sus, ca se auto-consuma

deci sansele ca sa murim cu totii peste 2 zile sunt aceleasi ca si sansele ca omenirea sa revina la bete si pietre cu ocazia Y2K
FAR EASTERN
QUOTE (HalbaSus @ Sep 8 2008, 04:59 PM) *
Asa... am inteles in mare care e treaba cu ciocnirea particulelor... acum vine a doua intrebare, ce este o gaura neagra si de ce sa inghita pamantul... ultima data cand am auzit de "gaura neagra" ma uitam la star treck si ei calatoreau parca dintr-un punct in altul al universului printr-o gaura neagra (sau aia era poarta stelara ?)... nu inteleg cum din ciocnirea unor particule s-ar putea crea o asemenea "gaura" si nu inteleg cum ar putea incapea pamantul printr-o gaura de marimea unei mingi de baschet unsure.gif



Hai ca ai intrat pe domeniul meu. Aia se cheama "worm hole" sau "gaura de vierme, pi moldovinesti. Explicatia.....in alt topic.
ozz86651
Uite astea sint chestii care ar trebui sa se faca la liceu si nu se fac, ca-s povesti nu formule... sa mai spuna cineva ca scoala romaneasca e buna.
Eu ma intreb citi stiu chestii de baza ca spatiul=hipersfera (deci nu infinit), diametrul spatiului, expansiunea lui, deplasarea spre rosu, deformarea spatiului, ceva introducere in asta la nivel macro, si notiuni de fizica cuantica la nivel micro, particule elementare etc.
Ceva fizica cuantica se face in liceu, si ceva teoria relativitatii, dar intr-o forma asa greoiaie ca nu ramine nimeni cu nimic.
Diesel
pe scurt oz, ai foarte mare dreptate, si eu am avut experienta asta. faptul ca pot sa explic in romana se datoreaza imaginatiei mele bogate folosita in a intelege fenomenele in cauza.

in liceu am avut o profesoara de fizica praf, varza si toate alea, credea in fenomene paranormale, reincarnare si alte chestii d-astea specifice culturii orientale. inclinarea mea pentru materii umane are o oarecare limita, in sensul ca m-am incapatanat sa refuz intelegerea vreunei demonstratii stiintifice (cu formule) atat la matematica dar si la fizica. si uite asa am trecut prin facultatea de mate-info ca gasca prin apaaa.
deci orele de fizica erau foarte distractive, iar cand am ajuns la modelul elementar al atomului, a inceput sa iasa fum. din creierasele noastre fragede. la un moment dat profesoara s-a incumentat sa ne insire putin din teoria relativitatii si alte ecuatii d-astea sf. toate folosind ecuatii diferentiale si alte nebunii d-astea la care am ajuns abia in anul 2 de facultate.

profesoarei ii facea mare placere sa ne povesteasca despre cele 7 chackre ale organismului sau sa imi reaminteasca odata cand avut un accident jucand baschet ca totul a fost din cauza unei dereglari a echilibrului energetic al organismului dry.gif da, asa am reactionat si eu...

in schimb cand era vorba despre fizica, totul se reducea la formule, teorie bruta, diagramele deja vis.

chiar nu mai tin minte ce am studiat exact, stiu ca modelele atomice mi-au dat mari dureri de cap, mai ales ca la unele chestii se contraziceau un pic cu chimia. de obicei ma apuca cate o sesiune de citit articole stiintifice pe wikipedia si e ca si cum as sta in fata unui documentar discovery timp de 2 ore. astea au contribuit uneori chiar mai mult decat ce am invatat in scoala.

ah si in legatura cu hipersfera, geometria suprafetelor curbe mi-a fost predata la facultate de un profesor pe care il uram din tot sufletul, am refuzat sa pricep orice. a incercat un pic sa iasa din tipare cu explicatiile dar cel putin la mine n-a ajuns nimic.
vio
pai nu e bine .. de ce m as ciocnii io cu Halba ... imprastiem berea nu ?! smile.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif poate asa sa ciocnim o halba ceva biggrin.gif ... cred ca ar fi o surpriza la fel de fenomenala ca si cu marius tom tom biggrin.gif

bai hoinare te a lovit ceva ?? cum sa imprashtiem bunatate de bere ....
Mariustom
offtopic.gif
CITAT(vio @ Sep 9 2008, 12:38 AM) *
... cred ca ar fi o surpriza la fel de fenomenala ca si cu marius tom tom biggrin.gif ....

blink.gif ohmy.gif Hîîî ??? Cã v-am "rãtãcit" p-aici biggrin.gif
Hoinar
Halba, uite aici cele mai bune explicatii: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-42672...ori-geniali.htm
Vio...io nu m-am gandit ca alergati cu berea in mana tongue.gif.
Da' se poate imagina si un impact de genul asta biggrin.gif.
James Kilowatt
@Ozz
Hai nu fii rau, cateva chestii se fac si in liceu. Relativitatea restransa, nedeterminarea lui Heisemberg (pe care pun pariu ca sunt tipi cu facultate care nu o pricep), efectul doppler (aka deplasarea spre rosu) se fac in liceu. Spatiile multidimensionale le-am "descoperit" abia in primul an la facultate la analiza, insa bazele ca sa le poti pricepe tot in liceu au fost puse. Ai fi vrut ca la 17 ani sa ai un doctorat in teoria corzilor? Iar continuarea de la fizica cuantica din facultate cu ecuatiile probabilitatilor de unda si alte prostii m-au depasit complet, pentru ca am facut-o inainte sa fi invatat suficienta mate cat sa o pot pricepe.... singura chestie pe care am priceput-o a fost aia cu pisica lu' Schordinger sau cum il cheama pe baiatul ala, ca nu era nevoie de prea multa mate biggrin.gif
Trebuie ca materia sa fie facuta in ordinea corecta, altfel e greu de inghitit. La fel am patit si cu mecanica fluidelor in facultate, am facut-o inainte sa fac mate speciale si nu am inteles nimic, aveam impresia ca sunt o maimuta handicapata, apoi am facut mate speciala si ma plictiseam pentru ca o stiam deja de la mecanica fluidelor... programa facuta cu spatele.

Big Bangul si expansiunea spatiului e bine ca n-a fost predata, ca se clatina.... ca sa se potriveasca teoria cu masuratorile, s-a inventat "materia intunecata (dark matter)" (apropo, minigaurile negre fac parte din materia asta, se pare ca sunt peste tot si nu au inghitit inca pamantul, sistemul solar sau galaxia). Apoi ca sa se pupe iar cu noile masuratori, s-a inventat "energia neagra (dark energy)".... acum au descoperit ca nici supernovele nu au musai energia prezisa (de un baiat cu nume complicat, Chandeskar sau cam asa ceva) de model, inca o fisura... s-ar putea sa se duca naibii modelul la un moment dat.

De exemplu, un baiat a venit cu ideea ca s-ar putea ca gravitatia sa nu varieze cu patratul distantei asa cum au spus-o inaintasii (si cum a fost masurata), ci ca de la o anumita distanta incolo sa scada doar liniar cu distanta. In felul asta evolutia galaxiilor ar putea fi explicata fara sa se mai introduca materii si energii intunecate, si se pare ca noul model s-ar pupa destul de bine cu masuratorile. In stiinta se aplica de obicei principiul "briciului lui Occam", care ar avantaja ideea asta.
ozz86651
JK, se fac, dar intr-o forma greu de inghitit. La mine (noi smile.gif) la liceu eu am facut 8h de fizica pe saptamina. Pun pariu pe ce vrei tu ca majoritatea colegilor mei nu tin minte mai nimic din cele enumerate mai sus. De ce? Inteleg sa nu tina minte mare lucru din ceva cu formule si neintuitiv, ca de exemplu termodinamica sau electrica. Dar nu inteleg de ce o teorie care poate fi numai text, filozofii si povesti si care e teribil de interesanta indiferent ce structura ai (mai umanista sau mai reala) sa nu se lipeasca deloc. Doctoratul e cu totul alta mincare de peste, eu vorbesc de cunostiinte la nivel introductiv, ca sa stie si ei ceva despre lumea in care traim. Spune unuia ca spatiul se expandeaza si ca e finit si iti da si una in gura.

Cu alte cuvinte reprosul meu la scoala roamenasca e ca nu se pune accent pe treburile importante de CULTURA GENERALA dar se insista in niste rahaturi serbede si pline de formule, explicate de profesori fara har, interes si chef care reusesc sa vestejeasca copacii si florile pe unde trec. Si asa ajungem sa ne uitam ca baba la naveta spatiala cind apare un experiment din asta, si sa tipam ca prostii ca vine sfirsitul lumii. Asta sintem, babele de la tara ale lumii asteia care nu au notiuni elemntare de cum functioneaza universul in care traiesc. Aolio maica, ne facem o cruice si ne stuchim in sin.

Si nu-mi spune ca americanii si belgienii sint mai prosti, ca nu asta ne intereseaza (si nici nu stiu daca e chiar adevarat).

PS: putem continua discutia: de ce economia care e atit de folositoare si poate fi asa interesanta e o materie oribila? Am luat un curs de finante in USA, e super interesant numai sa stai sa asculti, si sint numai o mina de formule elementare. Cine is mai aminteste ceva din psihologie sau filozfie care pot iarasu sa fie asa interesante predate bine? De ce nu se preadu religiile si mitologiile lumii (la modul placut)? Esenta invatamintului nu e "sa se faca" ci sa ramii cu ceva pe viata, sa nu pari prost... sa te duci la scoala de placere ca e interesant si sa fii atent si sa pui intrebari sa fii provozat la discutii. Eu nu m-am dus la scoala de placere. Stii cum era cu Iorga care facea amfiteatre pline... genul ala de profesor nu prea mai exista in Romania.

QUOTE
singura chestie pe care am priceput-o a fost aia cu pisica lu' Schordinger sau cum il cheama pe baiatul ala, ca nu era nevoie de prea multa ma


Exact. Asta vroiam sa spun. Ia sa-ti fi formulat toata materia in genul asta si sa vezi ca toti pe aici ar fi tinut minte cite ceva.

QUOTE
Big Bangul si expansiunea spatiului e bine ca n-a fost predata, ca se clatina....


E o teorie de capatii a timpurilor noastre, deci trebuie sa ai o idee. Ar trebui sa avem o idee si ce e cu stringurile alea, nu la nivel de dovtorat ci la nivel de poveste.
FAR EASTERN
Cica mai nou nu se mai injura "You are an ass hole" ci "You're a black hole" teehee.gif teehee.gif teehee.gif
air_wolf
i-au dat drumul azi, la 10:28 thumbsup.gif
HalbaSus
QUOTE (air_wolf @ Sep 10 2008, 11:51 AM) *
i-au dat drumul azi, la 10:28 thumbsup.gif


Doar la teste... alea care vor produce gaura neagra si vor aduce apocalipsa vor fi pe 21 octombrie smile.gif
FAR EASTERN
Fratilor, cititi aici comentariile aferente articolelor............http://www.hotnews.ro/ ............sunt beton!!!!!!!!!!

klm
CITAT(ozz86651 @ Sep 10 2008, 02:03 AM) *
Pun pariu pe ce vrei tu ca majoritatea colegilor mei nu tin minte mai nimic din cele enumerate mai sus.

Din toata fizica de liceu nu am retinut decat ca a=F/m si daca se lovesc 2 biloaie rezulta Q care se calculeaza dupa o formula care implica masa, acceleratie, impuls, lucru mecanic, energie (si inca vro 2-3), tooootul /2*m*niu, curentul nu este acelasi lucru cu tensiunea si apa te impinge de jos in sus cu o forta egala cu nush ce coloana de apa careia nush ce-i faci dar ai 100 de formule dupa care calculezi forta aia tongue.gif; in schimb am inteles fizica cuantica teehee.gif .
In ceea ce priveste faimosul experiment si posibila gaura neagra... sper sa se creeze intr-o seara in care sunt fericit: unde e o gaura neagra merge si a 2-a ninja.gif .
Serios vorbind sunt abolut convins ca experimentul a fost reprodus si pe o scara mai mica (cativa m patrati) si n-a avut ca rezultat absorbtia in vid a ascutitorilor de la creioanele oamenilor de stiinta deci nici cei (45?) de km nu pot absorbi ascutitorile alea.
f1anatic
In fine, azi dimineata, pe la 0715 m-am sculat cu nasul infundat. Mai sa dau vina pe manelistii de la CERN, noroc ca mi-am pus niste saline solution in 2 gaurici neagre, mi-am accelerat protonii din nas intr-un servetel de unica folosinta si gata, am scapat de anti-materia ce ma impiedica sa respir.

Fara sa intru pe teritoriul lui OZZ sau al lui James MWx(1E-3), si fara sa ma declar altceva decit necunoscator in fizica particulelor, ma amuza chestiile astea cu sifrsitul lumii.





Parerea mea personala este ca CERN/LHC incearaca sa raspunda la intrebari ce nu au fost formulate inca...respectiv va furniza raspunsuri FARA consecinte la intrebari care nu au decit o valoare psihologica. Si cu ce imi schimba mie viata stiind cum s-a produs si ce s-a intimplat imediat dupa Big Bang ? La un cost de aproape 10 miliarde de dolari, probabil cu banii astia dezvoltam niscai energie nepoluanta sau ceva tehnologie care sa ne faca independenti de petrol.
mike.omega
Eu stiu unde se afla o gaura neagra si nu va spuuuunn! teehee.gif

(hint: Economia tarii noastre biggrin.gif )
guerilla
nu se cauta doar bosonul higgs ci si alte lucruri interesante pt stiinta. iti dai seama ca nimeni n-ar fi dat 10miliarde doar pt asta, din moment ce exista tevatronul de la fermilab de peste 20 ani. una din chestiile care se cauta este de ce particulele au masa. (gravitatie si antigravitatie, lucruri care pot avea aplicabilitate in cercetarile spatiale de exemplu).
banii nu sunt aruncati ca cei pt autostrada bechtel ci chiar sint cheltuiti cu cap.
ce e trist e ca sunt o gramada de blambeci care nu au nici o treaba cu fizica ce arunca petardele cu sf lumii in conditiile in care LHC-ul va merge vreo 20 ani de acu incolo si nu doar azi. da na, te pui cu prostimea, ca in bancu ala cu tiganu in fata girafii: asa ceva nu exista.
Hoinar
Pentru cei care sunt curiosi daca LHC a distrus pamantul, cineva a facut o pagina web: http://hasthelargehadroncolliderdestroyedtheworldyet.com/
laugh.gif.
f1anatic
QUOTE (guerilla @ Sep 10 2008, 08:06 AM) *
din moment ce exista tevatronul de la fermilab de peste 20 ani.



Damn man, acum ma faci sa regret ca locuiesc la Chicago de peste 12 ani (Fermilab e localizat in Batavia, Illinois, la 45 miles West de Chicago). Daca ma inghite...v-ar face pe voi fericiti ca scapati de mine !
guerilla
vezi ca la anu fermilabu se inchide.
f1anatic
QUOTE (guerilla @ Sep 10 2008, 08:36 AM) *
vezi ca la anu fermilabu se inchide.



Nu. Nu se inchide. Laboratoarele astea nationale nu se inchid. Eventual se reprofileaza.
Doar Tevatronul intra in upgrade/reparatii vreo 10 saptamini.
drabisan
Cei care locuiti mai in vest, cind se formeaza gauricile negre si incep sa inghita pamintul, anuntati-ma si pe mine. Repejor! Am niste persoane pe care le-as stringe de git si pina ajunge la noi nimicul le rezolv!
arigato.gif arigato.gif arigato.gif
Hoinar
QUOTE (drabisan @ Sep 10 2008, 06:23 PM) *
Cei care locuiti mai in vest, cind se formeaza gauricile negre si incep sa inghita pamintul, anuntati-ma si pe mine. Repejor! Am niste persoane pe care le-as stringe de git si pina ajunge la noi nimicul le rezolv!
arigato.gif arigato.gif arigato.gif


Drabi, relax...Oricum gauricile negre ne aduna pe toti la un loc intr-un spatiu foarte mic....deci o sa ai ocazia sa dai nas in nas cu cei care te-o enervat chiar si dupa maretul zdrang-zbang smile.gif. Iar de-acolo n-o sa poata fugi asa usor wink.gif.
T u d o r
Treaba e ca toate fortele sunt in directa concordanta cu masa... Unde n-ai masa, forta e 0, asadar va trebui doar sa te uiti la ei fara sa le poti da cu "forta" in falca. biggrin.gif

Eu am alta lista, da' mai bine tac dreaq din gura. drag.gif

BTW, stiti noua manea? biggrin.gif

"Hai cu bosonuuuu', Sa moara atomuuuu', Sa iasa negre gauriliiii, La toate fetitiliiiii...."
James Kilowatt
@Ozz
Trei sferturi dintre colegii mei de liceu (de la mate-fizica) isi faceau lectia la pregatire la economie in timpul orelor de fizica. (eu aveam doar 5h/sapt, aveam 8h de mate). Majoritatea au facut ASE, fizica au invatat vreo doi "ratati" de politehnisti (printre care si subsemnatul) si vreo trei medicinisti masochisti.
Problema cu fizica este ca de la un anumit nivel devine prea abstracta (sau filozofica) incat la nivel de poveste risca sa fie gresit interpretata sau inutila.

Chestia cu harul profilor e foarte adevarata.... in plus, mai trebuie probabil si o anumita inclinatie, ca si pentru stiintele umane. Eu stiu unii care au fost la acelasi liceu, s-au pregatit 4 ani (ca sa intre la medicina) si tot bata au ramas. Probabil erau mai inclinati catre pictura.

Eu cred ca e important sa pricepem totusi cum e cu big bangul ala smile.gif Daca energia intunecata exista, poate candva va putea fi exploatata. O "poveste" spune ca energia continuta in volumul unui pahar e destula cat sa faca sa fiarba toate oceanele lumii smile.gif Cunoasterea nu are cum sa strice, si de ceva vreme un fenomenele sunt inventate si nu descoperite (adica am inceput sa fabricam chestii care nu exista in natura ci doar pe hartie, nu doar sa reproducem ce invatam prin observatie). Laserul e un exemplu la indemana de fenomen care nu a fost observat in natura ci produs direct in laborator plecand de la teoria pura.

10 miliarde de dolari nici nu mi se pare un pret atat de mare. Europa si SUA cheltuie pe subventii in agricultura si pe armament de 1E+3 ori mai mult.... IN FIECARE AN.

Tevatronul incearca si el sa descopere bosonul lui Higgs, daca cumva energia lui e inferioara la 1Tev...
Probabil daca nici CERN nu-l va descoperi, se va face un accelerator si mai puternic. Ceea ce mi se pare o idee buna, mult mai buna decat sa se bage banii in alte kkturi fara nici un efect. Chiar si numai faptul ca formeaza si motiveaza hoarde de fizicieni tot e un lucru bun.
guerilla
eu la liceu am invatat fizica de frica de a nu ramane repetent. ca aveam un prof idiot. rau de tot. apoi m-am dumirit ca mecanica fluidelor e chiar interesanta. whistling.gif iar intr-a 11 am avut si media 1 pe un trimestru. ca deh, nu il lasa pe ala inima sa nu bata inca un record (dupa ce a lasat repetenti vreo juma de clasa)
apoi in faculta, in primii doi ani n-am inteles nimic. decat ca tre sa ridic prietenii de prin crasme si sa-i car in camin.
din anu trei mi-a placut ce ne aratau astia pe la cursuri. profesorii erau din aia care mai ieseau pe afara, lucrurile se predau mai clar, mai practic. am mai invatat si eu ceva.
de practicat n-am practicat deloc. decat cat sa schimb un bec sau o priza, ca tot e in domeniu laugh.gif da mi-ar place sa il mai vad pe profu din liceu si sa-i zic ce-am terminat.
profesorii din romania sint in mare masura bata. adica nu stiu ce predau. si ce e mai trist e ca nici nu-i intereseaza. uitati-va ce show-uri sint in fiecare an la examenele de catedra si ce note de trecere se obtin. asa profi, asa elevi.
apoi teorie. bai nene, baga teorie cat sa umple trei oceane. cred ca s-au inspirat de la povestea cu paharul cu apa si oceanele laugh.gif
daca ar preda practic: bai copil cu plete lipite de frunte si strass in limba, uite aici cum e cu presiunea cu planu inclinat si frecarea, ionu si protonu. poate ca lucrurile n-ar mai fi asa de dramatice cand s-ar spune la tv ca s-au apucat astia de arat campu bosonic cu un quarc. da na, daca n-are cine sa-i invete...
nu ma astept sa se schimbe mare lucru in urmatorii 30 ani.
chiar daca descopera astia minunatii cu lhc-ul o sa mai dureze cateva decenii pana le vom vedea puse in practica.
mike.omega
Bre nu incepe cu profesorii din licee si facultati ca nu ma mai opresc din scris vreo 2 ore! verymad.gif

DRAGOS
mike, te ajut si eu! verymad.gif
klm
Sunteti off-topic, stimabililor, smile.gif, nu s-o gasi un moderator sa va dea un warning teehee.gif ?!
Eu am avut noroc de un liceu excelent (cel mai bine cotat din oras) cu reprezentanti la balcaniade, olimpiade, concursuri, burse, etc si cu o majoritate de dascali f decenti... cu exceptiile de rigoare: ala de fizica smile.gif, ala de chimie si vro 2 de informatica (chiar de erau inspectori, directori pe la niste scoli specializate au fost cei mai mari cretini pe care i-am intalnit... in timpul liceului), bine ca n-am fost la mate-fizica pentru ca mi-ar fi mancat ficatii cu miu, niu, qiu si alte iu-uri; in schimb au fost si persoane a caror amintire o voi pastra la fel de frumoasa si peste 100 de ani, asa ca per ansamblu nu ma plang.
Daca ma trage gaurica neagra o sa-l caut pe dobitocul de fizica sa-i dau un genunchi in zdranganele si sa-l pun sa calculeze cantitatea de caldura degajata de ciocnirea bilelor whistling.gif si impulsul genunchiului meu in functie de energia potentiala acumulata in anii in care mi-a fost prof (eu sunt foarte calm acum, daca-l prinde fostul meu coleg de banca cred ca va veti cruci de ce i se va intampla smile.gif).
Oricum mie a inceput sa mi se faca frica: o gramada de gaurici negre se plimba in libertate prin oras blink.gif !

krondet
ete ca o trecut bing-bangul...in afara de big-ben, nu s-a auzit nik whistling.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.