Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Din ciclul "Am Toyota deci sunt si destept si modest!"
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4
20krpm
post-ul initial declara ca iubitorii de toyota s-au transformat intr-o gasca compacta de indivizi care se apara unii pe altii. parca vrind sa demonstreze afirmatia asta, din x-shpe piepturi de iubitori de toyota se scandeaza "noi nu sintem gasca compacta, noi nu ne aparam unii pe altii". rolleyes.gif fratilor, exact asta faceti, de ce nu admiteti? de ce *sa* nu admiteti? ca doar nu-i nimic rau.

dar pericolul in care sinteti, dupa parerea mea, incepe de la a respinge orice afirmatie a cuiva care face "tz-tz-tz, ma oameni buni, voi ati luat-o razna". asa cum tocmai constatam adineauri. atitudinea voastra de a izola orice idee de-afara care nu e pozitiva pentru toyota nu-i a buna. daca va amintiti, pamintul s-a dovedit in cele din urma a nu fi centrul universului, romania s-a dovedi a nu fi independenta si neatirnata, si mai bine dezamorsati ideea ca "toyota e numa una" inainte ca bula voastra de comfort sa se sparga din vreo alta cauza.

toyota e *o* marca de masina. faptul ca e cea mai mare n-o face deloc cea mai tare. la fel cum coca cola nu e cea mai buna bautura de pe pamint - e doar cea mai intilnita. nu faceti si voi ca personajul meu preferat de pe onor forumul de fata, care spune ca favoritul lui a terminat cursa pe locul 4, deci pe podium. daca voi iubiti toyota e ok, dar mai sint si alte lucruri pe lumea asta - nu va izolati in a crede ca l-ati gasit pe cel mai bun, si nu va speriati daca e sa va uitati si-n alta parte, ca daca va schimbati opinia nu ride nimeni de voi.
Bavaria
Trecand peste faptul ca autorul spune inca de la inceput ca este un semnal de alarma, o sugestie, etc (deci iti da cateva definitii inca din start), iata cum vad eu textul si care este replica la perceptiile dumitale Watcher (pe scurt caci nu doresc sa intru in polemici aprofundate; mai bine renunt smile.gif ):

1. Textul este fara doar si poate ironic insa faptul ca dumneata il percepi exact in contradictoriu este cu totul altceva. Nu scrie nicaieri ca toyotistii sunt prosti si nicaieri nu se subliniaza asa ceva. Logica dumitale este putin... deplasata?!

2. Autorul spune asa: "Citind toate cele postate pe acolo am inceput sa am deja un sentiment de dezgust si o oarecare repulsie cand ma gandesc ca fac parte dintre cei care se auto intituleaza, destepti, inteligenti, calculati, educati, ori Buricul pamantului doar datorita faptului ca, conduc Toyota."
Comentariul dumitale :" Am o senzatie de dezgust si repulsie fata de posesorii de toyota de aici de pe forum - clar, nimic jignitor, e o chestie care sunt convins ca fiecare dintre noi o ia ca pe un compliment cand o aude (de altfel in fiecare zi cred ca e cineva care ne zice ' ma desgusti')"

Autorul nu specifica pe toyotistii de aici sau de acolo ci tu esti acela care arati cu degetul si prezumi. Toparceanu doar atrage atentia mass-mediei ca noul curent Toyota ii produce repulsie. Este normal, acest lucru il observ si eu si nu sunt singurul: noul curent Toyota probabil ca va va afecta negativ si pe voi. Just give it time... Eu vad in acest mic pasaj, un pasaj liberal ce il gasesti in orice ziar, fie ca este referitor la noua moda de posete ori altceva. Dealtfel voi practicati acest gen in scara foarte larga si cu mai mult zel si zeflemea decat ceea ce face Toparceanu. Sa punem exemple in care vorbiti de TDI-sti?
In Toyote aveti oglinda?

3. "De altfel, e universal acceptat ca singurul motiv pentru care cineva renunta la o disputa este ca e mai destept. Niciodata cineva care NU MAI ARE ARGUMENTE nu o sa cedeze, corect? (daca cumva ati zis ca NU E CORECT rationamentul, atunci, cand cineva renunta, cum stii de ce a renuntat? mai ales daca ultima replica inainte ca acel cineva sa renunte a fost un argument ???)"

De unde stii tu ca cei care au plecat au plecat lasand un argument? De unde stii ca nu au plecat pur si simplu? iar cei ce AU CEDAT inseamna ca AU CEDAT (!) si nimic altceva, deci nu s-au mai dedat la nici un fel de argument! Daca omul a spus AU CEDAT logic se refera la cei ce AU CEDAT! period. De unde scoti logica asta?
De asemenea nu specifica nicaieri ca "cei ce ati ramas sunteti niste prosti". Ce spune clar Toparceanu (textul IN GENERAL domnule'!) este ca datorita lipsei de combatanti disparuti in timp s-a dus echilibrul acestui forum. Printre cei care se opuneau celor "ce au plecat" se pot numara si Toyotistii... de ce nu?
Ma rog , perceptia dumitale. rolleyes.gif


4."Bine'nteles multi se bucura, le-a disparut adversarul. Nu uitati domnilor ca doar cei slabi se bucura de plecarea altora pentru ca nu sunt in stare sa-i infrunte."

"Lasand la o parte ca logica ce apare aici ('cei puternici si care au argumente pleaca si cei slabi care nu sunt in stare sa ii infrunte raman si se bucura' ) este cel putin slaba, mesajul e acelasi , care chiar este deranjant: 'astia care sunteti acum aici sunteti slabi'."

Iata inca o dovada a interpretarii benevola a textului...

iti raspund doar cu un proverb:
Mortuo leoni et lepores insultant - Pe leul mort îl insultă chiar și iepurii. teehee.gif

5. Nu vad nici o ineptie. Este o opinie (ca tot textul dealtfel) si nimeni nu ti-a interzis dreptul la replica (pe care ai si postat-o dealtfel).

"Care va sa zica sa recapitulam mesajul: Sunteti prosti, fuduli, ma dezgustati, ati ramas numai voi dupa ce desteptii au cedat, sunteti slabi (intelectual), a autointitulati tehnologii supreme si sunteti ridicoli."

Stimate Watcher, sper ca este doar o replica prin care incerci sa iti aperi cauza si prin urmare ai tras o atare concluzie. Refuz sa cred ca aceasta este intr-adevar concluzia pe care ai tras-o din tot mesajul cu pricina. Ca atunci chiar ca ii confirmati omului teoria... Sa-mi fie cu iertare insa per general dumneata imi pari deschis la minte.

Insa daca ma uit la pasajele astea:

"Azazel: desi ideile care descriu succesul masinilor germane par corecte, totusi ai omis un "argument" pro-german pe care SIGUR il stiai si pe care cred ca l-ai evitat: "nemtii fac lucruri bune frate, masina nemteasca e lucru german domne, etc"
"Mi-este absolut imposibil sa inteleg, e clar ca Toyotistii sunt niste natarai suparaciosi care cauta hartza cu oricine zice ceva de 'fuhrer'.",

deja inclin sa-i dau dreptate lui Toparceanu... rolleyes.gif

La urma urmei, puteati doar sa trageti o conlcuzie, omul n-a postat nimic cu rautate, a tras "un semnal de alarma" si se teme ca asa cum multi deja categorisiti pe TDI-sti, BMW-isti, etc., tot asa si voi veti beneficia curand de o eticheta la fel de originala.
Si da, cred ca deja sunteti pe-acolo. Faptul ca nu ati putut lua "un semnal" asa cum este ci v-ati ataca de mama mama (pentru ce?) nu face decat sa confirme atitudinea de grup "superior" pe care in fapt nu o acceptati la altii dar nu vreti sa o observati la voi.
Era la un moment dat o replica celebra care v-a definit (pentru ca tacit a-ti acceptat-o din moment ce nimeni nu a spus contrariul): " Nu inteleg de ce trebuie sa ne spalati voi cu apa rece ?"
Si Watcher, scuza-ma, nu este nimic de ordin personal.
Watcher
QUOTE
Ai lipsit la lectiile de logica intr-a 9a.

1) Multumesc biggrin.gif
2) Actually, am fost chiar olimpic la logica confused.gif

QUOTE
Asta nu insemna ca Supra nu e (sau a fost) o masina foarte respectabila si capabila.

Pai nu am zis nimic despre abilitatile tehnice ale masinii. Am contrazis doar ideea ca daca nu iti place supra nu esti pasionat de masini.

QUOTE
cu alte cuvinte faptul ca am masina X (oricare ar fi X, de obicei) e o informatie in mare parte irelevanta cu privire la calitatile mele de om

Exact! Cu reversul ca daca ai toyota nu inseamna ca esti mos, ridicol, capos, prost, etc. Dar nu-mi spune mie ci celui care a initiat topicul si a legat calitatile de masina.

QUOTE
daca voi iubiti toyota e ok, dar mai sint si alte lucruri pe lumea asta - nu va izolati in a crede ca l-ati gasit pe cel mai bun, si nu va speriati daca e sa va uitati si-n alta parte, ca daca va schimbati opinia nu ride nimeni de voi.


1) trebuie sa recunosc ca pur si simplu urasc sintagma 'voi'. De mic m-a disperat complet sa fiu bagat intr-o oala 'uite asa' orice oala ar fi aia.
Daca citesti pe aria toyota vei vedea ca nu toata lumea e de acord cu toata lumea mereu. Ceea ce ma face sa cred ca nu suntem toti 'o apa si un pamant'.

2) Sorin si OvidiuDinuTM nu mai au toyota

3) Daca te uiti la semnatura mea (unde suntem obligati sa trecem masinile) cred ca e destul de evident ca nu sunt speriat sa ma uit in alta parte. 90% urmatoarea masina achizitionata va fi Accord. Nu asta e problema. Problema e ca de ceva vreme tot vad topicul asta cu "toyota=prost si fudul" si mai vad si persoane care insista ca nimeni nu ar trebui sa reactioneze in vreun fel auzind asta.
ozz86651
Domle, din ce am inteles eu nu a fost toyota=prost si fudul ci mai degraba o reactie la toyota=destept si intelectual. Adica toyota =/= destept si intelectual. Dupa cum am mai spus prima si ultima nu sint identice.
Nu zic ca oamenii nu trebuie sa reactioneze, dar o reactie de genul "du-te bah de-aici" era suficienta.
20krpm
QUOTE(Watcher @ Mar 31 2008, 06:36 PM) *
cred ca este destul de evident ca titlul topicului este ironic, adica nu reflecta parerea autorului, ci contrarul. Care va sa zica, parerea autorului este 'am toyota deci sunt prost si fudul'.

aaa... watcher, acuma matematic vorbind. contrarul lui "sint destept si modest" e "sint prost *sau* fudul", nu "sint prost *si* fudul" smile.gif adica:
! ( A & B ) = ! A | ! B.
n-as fi zis nimic, daca dupa aia n-ai fi revenit sa zici "am fost campion la logica" smile.gif

(no offense, evident ca valoarea post-ului tau ramine aceasi.)
Watcher
Dau reply si nu edit caci am inceput postul inainte de cel al lui Bavaria.

QUOTE
Autorul nu specifica pe toyotistii de aici sau de acolo ci tu esti acela care arati cu degetul

Hai sa fim seriosi si sa nu ne ascundem dupa cuvinte. Ce naiba, dl Toparceanu spune ca a citit pe forum niste chestii care l-au 'ingrijorat' si tu zici ca nu e vorba de toyotistii de aici?
Ca sa revenim la logica de calsa 9-a la care am lipsit eu, nu poti spune 'toti brazii sunt verzi' ci doar 'brazii la care ma uit eu sunt verzi'.

Bine ca ai zis de TDIsti.
Ca posesor de TDI nu m-am simtit niciodata insultat, spre deosebire de situatia de fatza.
Si nu atat de intiatorul topicului, pe care al carui mesaj il 'discardasem' dupa prima citire, cat de cele N 'voturi de sustinere' ulterioare.

3) - exact asta am zis si eu. NU STIM de ce a plecat fiecare persoana care a plecat de pe forum vreodata de bunavoie. NU STIM. Si atunci, sa presupunem ca a plecat pentru ca a fost mai destept si a hotarat sa nu se mai contrazica despre toyota (care este un cal de bataie destul de recent - chiar nu cred ca aplecat cineva de aici din cauza toyota), pare o exagerare, sau o 'logica deplasata' smile.gif poate chiar tendentioasa.

Tot la punctul asta, faptul ca cineva pleaca de pe forum si deci se strica raportul de voci pro-contra intr-un subiect este o situatie care nu poate fi remediata de actualii participanti, deci atragerea atentiei asupra acestui fapt este inutil.
Solutiile de echilibrare ar fi:
a) sa plece benevol si unii care sustineau contrariul
cool.gif cei care sustineau o parere sa nu o mai sustina pana nu se gaseste cineva sa o contrazica
c) cineva sa faca o mobilizare generala in randurile prietenilor sai cu tema 'haideti ma sa scriem sa salavam forumul masini.ro de unilateralitate(if that's a word)'

4) recunosc ca includerea proverbului m-a dat peste cap. Nu as putea spune care e parerea ta pe acest subiect. Cei care au ramas sunt cei slabi sau ba?

5) ineptia este ca o persoana s-ar putea autoproclama o tehnologie.

EDIT:
QUOTE
watcher, acuma matematic vorbind. contrarul lui "sint destept si modest" e "sint prost *sau* fudul", nu "sint prost *si* fudul"

Ura, deci am scapat de una thumbsup.gif
Pot sa imi aleg eu care sunt? rolleyes.gif

Din pacate la noi e ora 0330, va trebui sa reiau maine aceasta discutie smile.gif
20krpm
QUOTE(Watcher @ Mar 31 2008, 08:04 PM) *
Problema e ca de ceva vreme tot vad topicul asta cu "toyota=prost si fudul" si mai vad si persoane care insista ca nimeni nu ar trebui sa reactioneze in vreun fel auzind asta.

nu, nici vorba!!! reactionezi prea vehement pe baza unei constructii pe care ti-ai creat-o singur. cineva a zis la misto "ba, pentru voi toyota inseamna sa fii destept si modest", n-a zis "ba, sinteti prosti si fuduli pentru ca aveti toyota".
edit: na dracie, ca a zis-o ozz inainte. tongue.gif

QUOTE(Watcher @ Mar 31 2008, 08:30 PM) *
QUOTE
watcher, acuma matematic vorbind. contrarul lui "sint destept si modest" e "sint prost *sau* fudul", nu "sint prost *si* fudul"

Ura, deci am scapat de una thumbsup.gif
Pot sa imi aleg eu care sunt? rolleyes.gif

dude, wrong again, lol. contrarul lui "sint destept si modest" e "sint prost *sau* fudul", nu "*sau* sint prost *sau* sint fudul". smile.gif asa ca n-ai scapat cu certitudine de una, ca pot fi si amindoo smile.gif
ozz86651
Continuam cu logica si de morgan biggrin.gif.
Si tu faci o greseala, prespunind ca oamenii sint prosti sau destepti. Adica Oameni=Prosti+Destepti. Well, no. 10% sint prosti, 10% sint destepti, sa zicem. 80% sint nici nici. De asta destept negat nu e prost si invers.

biggrin.gif
AZAZEL
QUOTE( T u d o r @ Mar 31 2008, 08:08 PM) *
Azazel, te-ai dus cu Audi-ul sau cu Focus-ul? teehee.gif


cu amandoua.
eu plecam de acasa si sotia venea de la servici cu masina ei. motivul pt care merg si eu este ca mi-e frica sa nu o scap sa faca vreo prostie si prefer sa fac eu un efort si sa supravegez actul de " a cumpara". si chiar daca aram amandoi acasa mergeam asa cum a anticipat Tudor cu Audi-ul, dar asta pt ca aceasta masina este de firma si de fiecare data am preferat sa necajesc masina care nu este cumparata de mine.

revenind la subiect, imi place ca spiritele s-au mai calmat.
T u d o r
Mai fratilor, citind eu acum, limpede si clar ca orice om inainte sa-si bea stacana de cafea de dimineata, stiti ce impresie mi s-a impus? Ca aici se induce incet-incet un curent nou si nemaintalnit pe forum. Adica o separare Toyota vs restu' lumii. Combatul e o chestie buna, competita de idei e benefica, dar sa nu exageram in victimizare. Nimeni nu are ceva cu cineva, in special pe motivul ca tu conduci/nu conduci marca X.

In analiza de logica nu sunt de acord cu niciunul dintre voi, na! biggrin.gif Am Toyota deci sunt si destept si modest... Trecand peste evidenta nota de ironie care nu poate fi analizata semantic, eu nu inteleg de aici negarea logica a propozitiei. Eu nu inteleg nici batut de aici ca "Daca am Toyota inseamna ca sunt prost si/sau increzut" Adica dintr-o ironie trebuie sa negam logic o propozitie? Nu cred ca asta a fost sensul in care a fost pus titlul acesta. Eu am inteles din el "Obligatoriu daca am Toyota sunt destept si modest", spus desigur in sens ironic.

Cum nu poti generaliza plecand de la cazuri particulare, nu vad de ce sa ne atacam personal la auzul unei ironii care nu ne-a privit direct. Cand cineva imi spune "Ai masina frantuzeasca deci TU esti prost si incult", e normal sa ma ofuschez, pentru ca m-a atacat direct. Dar daca se refera la modul general nu vad de ce m-as simti.

In privinta aerului care se respira in aria Toyota, cine a mai citit cate un forum monomarca stie ca e general. Cand aveti timp, bagati un ochi pe forumul Pejo, o sa vedeti acolo niste afirmatii care te lasa cu gura cascata, la care achieseaza cu sarg 3/4 dintre membri. biggrin.gif Pe forumul Honda e o feerie generala, toata lumea se felicita si se mandreste cu alegerea facuta intr-un mod atat de siropos incat te apuca diabetul.

Iar daca toata lumea face la fel, de ce toyotistii sa nu aiba voie? Nu sunt impotriva curentului de opinie creat aici, el e de inteles din multe puncte de vedere. Prietenie, afinitati comune, alegere (logica) comuna, toate astea duc la o coeziune de idei si de grup.

Insa. Insa nu sunt de acord cu afirmatiile de genul TDI = cocalar, adica tocmai ce se imputa acum titlului topicului in care cu onoare scriem acum. Acelasi curent l-am simtit si pe Pejo si pe Honda, toata lumea are ceva cu VW & fii, in special cu tedeistii. Citesc cu incantare sublima pe Pejo "Bai, l-am facut pe unu' cu d si i rosii aseara muci la un semafor". Venind de la un 110 cai hdi afirmatia e si penibila si inexacta. Dar citesc apoi uimit cum inca 5-6 il felicita si ii confirma afirmatia. biggrin.gif C'moooon.... Pe Honda cea mai mare realizare e sa-l zbuciumi in mandria lui pe unul cu un Passat, primesti automat toata simpatia forumului.

Si acum, sa lasam falsa idee cu Toyota si se ne luam de cea reala cu VW. Toata lumea are ceva cu ei. DE CE?
20krpm
QUOTE(AZAZEL @ Apr 1 2008, 01:35 AM) *
motivul pt care merg si eu este ca mi-e frica sa nu o scap sa faca vreo prostie si prefer sa fac eu un efort si sa supravegez actul de " a cumpara".


oh boy. daca ma nimeresc cumva cu nevasta-mea in mall, si sint supus la teste de genul "care crezi? asta sau asta?", io scurt le iau pe amindoua. ca daca nu, peste o saptamina iara pierd vremea in mall raspunzind la intrebari incuietoare.

edit: nu eram pe forumul de off-topic? damn...
20krpm
QUOTE( T u d o r @ Apr 1 2008, 02:07 AM) *
Pe Honda cea mai mare realizare e sa-l zbuciumi in mandria lui pe unul cu un Passat, primesti automat toata simpatia forumului.


wow. nu stiam. n-am calcat pe forumu de honda, din aceleasi motive pe care le-ai zis si tu. really? pai m-apuc si io de-acu sa caut passat-uri sa le fac la semafor. d-alea pe benzina se pun? ca noi tedeiuri d-alea slick n-avem. smile.gif smile.gif
klm
CITAT(_Constantin_ @ Mar 31 2008, 07:04 PM) *
@klm ... noi te-am facut pe tine prost sau manelar sau cocalar? NU CRED. Aici vorbim de o mare masa de posesori din Romania, unde fie ca vreti sau nu sa recunoasteti, Toyota, Honda, Mazda au o clientela PUTIN mai selecta decat oceanul de Passaturi din 2001 cu 120.000 km tinute in garaj de un batranel care mergea cu ea doar la piata.

Nici n-am luat ca jignire tot ceea ce s-a spus despre masinile nemtesti (edit: mi-am amintit ca s-a jignit in mod gratuit Golf-ul dar a fost - vorba englezului - "water under the bridge", nici n-ar fi trebuit sa iau in consideratie acel mesaj) sau despre mine si nici n-am jignit pe cineva de pe acest forum (chiar in alt topic unde mi-am expus parerea mea proprie, personala, subiectiva si negativa legata de Yaris nu am facut-o ca sa jignesc posesorii acelui model) si daca te uiti/va uitati la istoricul mesajelor mele vei/veti vedea ca sunt in spiritul unor discutii, chiar daca in contradictoriu, bazate pe argumente, chiar daca subiective, derivate dintr-o cat mai mare obiectivitate.
Totusi nu pot sa nu ma intreb de ce ar avea careva nevoie de o masina de 150+ cp si 1 tona sau de un dizel brec de 2 tone ca sa se plimbe de acasa la servici sau la magazinul de pantofi?!
CITAT(James Kilowatt @ Mar 31 2008, 09:26 PM) *
doua ore doar pentru pantofi?! Ori esti norocos, ori foarte optimist biggrin.gif

Exista posibilitatea sa stea doar 2 ore, eu dupa vro 10 (sau 20, cine poate sti?! ohmy.gif) perechi de cizme si aproape 2 ore am reusit, deci SE POATE!!!! smile.gif
CITAT(Dany_s @ Mar 31 2008, 10:25 PM) *
Toyota nu face masini pt pasionati.

Ca de altfel nici VW sau Audi, as putea spune ca in afara de Bugatti si RR (chiar daca RR nu ii apartine in totalitate) nicio alta marca ale grupului Vag nu este pentru pasionati.
Tudor a concretizat cel mai bine ceea ce inseamna o masina de zi cu zi: o adunatura de fiare care ne servesc mai bine sau mai rau; sunt total de acord cu aceasta parere si tratez masina in consecinta.
Pretul Yarisului nou este foarte atragator; la masina mea as castiga vro 500E (desi se spune ca nu se castiga la revinderea unei masini pretul mai mult decat mic la care am achizitionat-o imi permite ca si dupa ce am platit taxe si revizii sa ies in castig) dar n-as da banii pe o masina noua, poate ca o sa ma orientez spre un Mini sh care, chiar daca apartine de BMW, e englezesc; din pasiune mi-as lua un Jaguar XJ din '64 insa pasiunea costa mai mult decat mi-as permite.
adrian_flavius
QUOTE( T u d o r @ Apr 1 2008, 09:07 AM) *
Si acum, sa lasam falsa idee cu Toyota si se ne luam de cea reala cu VW. Toata lumea are ceva cu ei. DE CE?


Nu stiu, zau...ca vad ca e o "vanatoare de vrajitoare" generala...biggrin.gif...poate pentru faptul ca ni s-a acrit de cate sunt pe strada...poate pentru ca (mai) toti dintre noi au avut cel putin cateva momente in care un TDI i-a luat fatza, nu i-a acordat prioritate, l-a fortzat sa faca manevre periculoase, i-a pus in oglinda retrovizoare niste faze lungi de l-au apucat toti nervii, si nu din vina masinii (deloc...este, pana la urma, o masina ca oricare alta...si motorul la fel...), ci din a celor care o conduc...

Toti avem ceva cu genul de oameni care conduc, in general, asemenea masini...asa cum am mai scris, cunosc destui oameni care conduc TDI-uri, si sunt mai mult decat ok...dar am vazut si destui boi in trafic, inconstienti, cu carnetele luate pe bani (chestia asta n-am suportat-o niciodata...nu vreau sa jignesc pe nimeni, stiu ca sunt/au fost orase in tara asta unde alta metoda de a obtine permisul nu exista, dar tot nu pot fi de acord cu ea...din principiu...), cu fitze si mofturi, cu impresii, cu dorinta de epatare, de proaspat parveniti...

Pentru simplul motiv ca TDI-ul a devenit emblema unei categorii sociale, care nu (prea) face mare lucru pentru societate in ansamblu, doar o paraziteaza...

Si, nu in ultimul rand, pentru ca noi toti avem nevoie de un tzap ispasitor...pentru toate refularile, tristetile, nereusitele, frustrarile, emotiile, sentimentele negative, esecurile si durerile de zi cu zi...si este mai usor sa preiei un model si sa-l aplici...cuplezi acest motiv cu altul, dorinta (normala si fireasca) de a iesi din anonimat, caracteristica fiecarui om, si intelegi de ce tot mai multi se simt obligati sa se ia de marea masa a TDI-istilor, pentru a arata ca nu sunt ca ei...

Tudor, nu am citit pe Honda sau pe Pejo, dar cred ca dau o raita, sa vad ce e si pe acolo...dar tind sa-ti dau dreptate, pentru ca, ulterior testarii noului Mitsu Lancer, care mi s-a parut mai mult decat mediocru, cel putin la asamblare, nu am putut decat sa raman siderat atunci cand citeam laudele si elogiile, mult exagerate, pe care le debitau proaspetii posesori de Lancer...probabil ca chestia asta se aplica la toate masinile, asa ca am incercat sa ma feresc sa ma arat prea cu motz si incantat peste masura de Totosul meu...am mai scris si repet: e vorba de oameni, nu de masini...

PS: trebuie sa recunosc ca, pana la urma, individul a facut ceva treaba pe forumul asta: ne-a dezmortzit un pic...muream de pofta sa mai citesc ceva de genul asta...prin decembrie, cand faceam "sapaturi", am dat de celebrul versus Passat vs Avensis, pe Softpedia...si am avut ce citi vreo cateva zile...printre picaturi...dar erau niste picaturi taaare dulci...

Daca tot e Combat, sa stiti ca eu sunt in tabara celor care s-au simtit luati in bascalie, prin tonul general si contextul in care au fost puse anumite chestiuni de Toparceanu...asa ca, in mare parte, subscriu la analiza lui Watcher...cu amendamentele de mai sus... thumbsup.gif
T u d o r
Adi (sau Flavius) biggrin.gif , ma faci acum avocatul diavolului, dar fie, o primesc... whistling.gif

Cate VW si alte tedei-uri sunt pe drumuri? Cat e procentul de mitocani la fiecare marca? Poti sa juri ca nu e acelasi? Eu sincer sunt convins ca mitocanii sunt impartiti in mod egal intre marci si modele de masini. Proportional e clar ca cei mai multi dpdv numeric sunt tedeisti si loganisti, da? De cine se vaita cel mai mult soferii? De loganisti si de tedeisti, ciudat, nu? Pai daca din 10 mitocani 5 sunt de-astia... iti intra in cap, nu?

Ti-o spun fara echivoc, toti sunt la fel de rai. Doar ca sunt mai putini unii... smile.gif

Se poate ca ura asta fata de tedeisti sa vina tocmai din mandria lor prosteasca ... stiti voi, "tdi frate!". Si nu fac decat sa-si trambiteze "superioritatea" marcii lor in fata oricarei alta. Extrapoland, germanele (din care face parte si VW) rullllz. smile.gif Si acum sa stam stramb si sa judecam drept.... whistling.gif
C Z R
Doamne cat orgoliu, cata mandrie, cata inversunare, cata ironie, aroganta s.am.d. ce amalgam de idei, opinii, sentimente, emotii, un adevarat spectacol care va arata personalitatea, caracterul, firea si vointa de a va confrunta la nesfarsit in argumente care mai de care mai exacte, mai speciale presarate cu atacuri subtiri si aluzive cu un scop exact a fi la inaltimea asteptarilor voastre si spre a fi cat mai satisfacuti, unii au orgasm cred(sic!).
Eu ma bucur ca exista o comunitate, pentru ca sunt rare, ca cea a Toyotei. Este admirabil ca un "fier" poate naste prietenii, amicitii, schimb de experiente si chiar prietenii pe viata, inca o data admirabil. Nu cred ca poate contesta nimeni ca Toyota nu este o masina buna, trainica, fiabila si este acum pe locul I. Dpdv al designului unii spun ca este superba, altii monotona sau hidoasa, dar acest lucru este subiectiv si nu cred ca cei de la Toyota sau dealerii lor te forteaza sa cumperi aceasta marca.
Se intampla ca in orice colectiv sa mai existe si uscaturi, oameni/useri care sa-ti displaca fie pentru ca se lauda excesiv, fie ca spun adevarul, fie pur si simplu fara motiv.
Nu apar in niciun fel nici comunitatea Toyota si nici nu sunt impotriva celor anti-Toyota. Sunt argumente pertinente si de o parte si de alta. Cred ca ar trebui ca fiecare sa treaca cu vederea copilariile, interventiile din topor cateodata, ineptiile fara voie, etc. si sa avem in vedere ca sunt niste obiecte ca oricare altele, pe care le folosim un timp si apoi scapam de ele. sa nu uitam ca obiectele se duc la gunoi, doar noi ramanem aici pe forum in continuare si in loc sa schimbam opinii, idei, argumente, experiente si sa evoluam, ne vom uri aiurea dintr-o discutie imatura si fara sens.
Sincer ar trebui ca adminii acestui forum sa puna capat acestor tipuri de discutii inutile si neavenite....Aceasta e parerea mea si sper sa nu fie tratata si interpretata decat cu bunavointa si cu chibzuinta.
mike.omega
QUOTE( T u d o r @ Apr 1 2008, 09:07 AM) *
Citesc cu incantare sublima pe Pejo "Bai, l-am facut pe unu' cu d si i rosii aseara muci la un semafor". Venind de la un 110 cai hdi afirmatia e si penibila si inexacta. Dar citesc apoi uimit cum inca 5-6 il felicita si ii confirma afirmatia. biggrin.gif C'moooon.... Pe Honda cea mai mare realizare e sa-l zbuciumi in mandria lui pe unul cu un Passat, primesti automat toata simpatia forumului.


Ai nu zau?! smile.gif Vrei sa spui ca daca gasesti pe careva, posesor de Passat cu cati CP vrei tu-da stock!, care nu stie sa schimbe vitezele nu-l faci? laugh.gif Eu am multi din astia la activ, si acum am inceput sa adun si niste Skoda TDI de 105CP dar cu Nubira cool.gif

In alta ordine de idei... Apropo de posesorii astia de marci germane. Azi ne-au blocat astia orasu pentru simulare si evident ca s-au creat ambuteiaje. Incercand sa ma strecor pe niste stradute am dat peste un tip cu un X5, nu foarte deschis la ten, cu care am vorbim vreo 2-3 min si cu care m-am inteles destul de bine zic eu, avand in vedere ca amandoi articulam cuvintele corect si pana la capat. Deci se poate! De cum arata namila lui de SUV nu mai zic....
T u d o r
Asocierea dintre masinile germane premium si anumite categorii de oameni vine tocmai din posibilitatile acestora de a le achizitiona. Toti stim ca interlopii au bani mult peste medie... Ce sa-si ia de ei? Un RAV sau CRV? Nu, oameni buni, ei au nevoie de imagine, isi iau ce e mai scump si mai exclusivist, de au ajuns vanzarile de Q7 sa se compare cu cele ale unui SUV de ~30000 euro ca numar.
Dar atentie... uitati-va deja la FX-uri si RX-uri, au inceput sa se vada tot soiul de insi dubiosi la volanele lor. Deocamdata in numar mic, dar... cand vor vedea interlopii avantajele de imagine ale unui marci japoneze premium, s-a dus dreaq tot si se vor rasturna ierarhiile.
Imaginea negativa a marcilor germane e data tocmai de acest gen dubios care le prefera. Eu, daca-mi iau un BMW, tot Pink Floyd voi asculta in el, nu ma transforma automat intr-un cocalar. Si la pariu ca nici pe voi, ceilalti.

In privinta TDI-ului, Mikey, daca ala conduce cat de cat nu ai sanse sa il intreci, fie pe drum intins fie la semafor. Normal ca daca prinzi un abramburel la volanul unui EVO, care pleaca cu a 3-a de pe loc, il faci si cu Loganul. biggrin.gif Dar poti spune ca ai fost mai bun? Sau el a fost penibil de prost? smile.gif
Dany_s

Pai Watcher, tu vrei sa spui ca de la asta:

QUOTE(Dany_s @ Mar 31 2008, 09:07 AM) *
laugh.gif Nu, din contra.....Toyota e considerata masina de mosi de clasa medie. De aia Toyota a si introdus marca Scion in america, pt a atrage clientela tanara. Pasionatii auto americani chiar nu-s fani Toyota si critica foarte mult marca pt ca nu mai produc si masini precum Supra (si mai nou Celica si MR2), masini pt pasionati.



tu ai inteles asta:


QUOTE(Watcher @ Mar 31 2008, 08:04 PM) *
Pai nu am zis nimic despre abilitatile tehnice ale masinii. Am contrazis doar ideea ca daca nu iti place supra nu esti pasionat de masini.


????
-----

QUOTE(klm @ Apr 1 2008, 03:31 AM) *
QUOTE(Dany_s @ Mar 31 2008, 10:25 PM) *
Toyota nu face masini pt pasionati.

Ca de altfel nici VW sau Audi, as putea spune ca in afara de Bugatti si RR (chiar daca RR nu ii apartine in totalitate) nicio alta marca ale grupului Vag nu este pentru pasionati.
Tudor a concretizat cel mai bine ceea ce inseamna o masina de zi cu zi: o adunatura de fiare care ne servesc mai bine sau mai rau; sunt total de acord cu aceasta parere si tratez masina in consecinta.
Pretul Yarisului nou este foarte atragator; la masina mea as castiga vro 500E (desi se spune ca nu se castiga la revinderea unei masini pretul mai mult decat mic la care am achizitionat-o imi permite ca si dupa ce am platit taxe si revizii sa ies in castig) dar n-as da banii pe o masina noua, poate ca o sa ma orientez spre un Mini sh care, chiar daca apartine de BMW, e englezesc; din pasiune mi-as lua un Jaguar XJ din '64 insa pasiunea costa mai mult decat mi-as permite.


Pai nici Vw nu prea face. Au macar GTI si R32...si in curand, Scirocco (lasan;t Bugatti la o parte). Iar Audi, zic eu e ok....are totusi toata linia S, R8-ul si mai nou A5-u....
T u d o r
Consider ca acest topic si-a atins telul si propun mutarea discutiilor nou create in el la "imaginea jap vs imaginea germ" sau oriunde altundeva, pentru ca nu se mai discuta despre subiectul initiat de Toparceanu. smile.gif
klm
CITAT(Dany_s @ Apr 2 2008, 01:52 AM) *
CITAT(klm @ Apr 1 2008, 03:31 AM) *
CITAT(Dany_s @ Mar 31 2008, 10:25 PM) *
Toyota nu face masini pt pasionati.

Ca de altfel nici VW sau Audi, as putea spune ca in afara de Bugatti si RR (chiar daca RR nu ii apartine in totalitate) nicio alta marca ale grupului Vag nu este pentru pasionati.

Pai nici Vw nu prea face. Au macar GTI si R32...si in curand, Scirocco (lasan;t Bugatti la o parte). Iar Audi, zic eu e ok....are totusi toata linia S, R8-ul si mai nou A5-u....

As fi absurd sa nu ma pastrez cat mai obiectiv cu putinta intr-o astfel de discutie.
krondet
dup-atata lupta si dezbatere, concluzia mea...vreau sa fiu si eu destept si frumos (ca modest...sunt): vreau toyota!
AZAZEL
QUOTE (Watcher @ Apr 1 2008, 01:36 AM) *
Azazel: desi ideile care descriu succesul masinilor germane par corecte, totusi ai omis un "argument" pro-german pe care SIGUR il stiai si pe care cred ca l-ai evitat: "nemtii fac lucruri bune frate, masina nemteasca e lucru german domne, etc"


watcher noi doi ne-am mai conversat si imi facusem o parere buna despre tine. trebuie sa intri un pic mai in profunzime si afli toate raspunsurile.
o afirmatie gratuita a unui potential cumparator ar mai fi ca : "masina este TDI deci este buna".


pai hai sa ne gandim de ce lumea spune la toate copiatoarele Xerox si la toata incaltamintea sport adidasi. pt ca aceste doua branduri au fost primele care si-au facut imagine pe piata romaneasca incat toate brandurile concurente trebuie sa se supuna numelor de xerox si si de adidasi. o situatie similara este in india, israel si egipt unde oamenii spun la toate stivuitoarele "clarck" cu toate ca acestea se numesc Linde, jungheinrich, BT, Toyota samd. Clarck a fost primul brand de stivuitoare care a facut un nume in tarile respective si a ramas un nume respectat cu toate ca in anii 90 clarck a dat faliment.

in momentul in care dupa revolutie a inceput psihoza aducerii de masini SH de afara romanii au inceput sa mearga in germania si si-au cumparat VW TDI-uri pt ca erau mai ieftine si curand numele de VW si TDI a inceput sa fie respectat pt ca oferea cu totul altceva decat obositele dacii cu care romanii erau invatai. Ulterior ,oamenii au mai prins la buzunar si au inceput sa-si permita si alte masini SH : BMW, Audi, Mercedes care de asemenea erau mai usor de procurat pt ca patria lor era aproape si in plus de asta au fost marci care si-au creat un renume din toate punctele de vedere.

Nu poti acuza un popor de prostie pt simplu motiv ca lucrurile care le-au fost accesibile si le-au cumparat. si , bravo nemtilor ca au reusit sa-si creeze un nume in asa fel incat multi dintre noi sa spunem ca masina respectiva este buna pt ca este nemteasca. rusine looserilor care nu au reusit sa implementeze acest lucru in mintea oamenilor. nu poti acuza pe cineva ca are succes prin resursele proprii ci te poti acuza pe tine ca esti prost. si hai sa fim seriosi, aceasta mentalitate cu lucrul nemtesc de calitate nu este doar in romania. imi aduc aminte un episod din familia bundy in care sotii darcy radeau de bundy pt ca ei abia ce-si cumparasera un bmw seria 3 decapotabil, bmw de care erau mandri si pe care il laudau.

o alta intamplare vis a vis de motoarele diesel si calitatea lor a fost cand seful sotiei mele si-a cumparat un S klasse acum 2 ani cu motor 320 cdi. in timp ce admiram masina a venit si portarul sa intre in vorba cu mine. remarc ca masina este diesel si portrul imi spune ca ar fi fost pacat ca o asa masina sa nu fie pe motorina. nu vi se pare normal ca o natie constransa de consumuri sa considere ca un diesel este un motor bun. iar daca nu-si permite un 320 cdi , isi cumpara omul ceea ce isi poate permite si ceea ce gaseste din belsug: masina cu motor diesel sh: golf, passat sh samd.

alta faza: am fost la socri si au vazut si ei noua mea masina. socrul meu,in varsta de 52 de ani, inginer constructor-(absolvent in anii 70, deci om care si-a tocit coatele in facultate)-nu cocalar, a scos pe gura de cel putin 5 ori cand ii aratam cate ceva la masina sau ii mai spuneam ceva legat de aceasta : "lucru nemtesc". De ce lexus nu face ceva sa il informeze si pe el ca sa stie cu alta ocazie ca si masinile japoneze sunt de admirat. Nu il poti acuza pe socrul meu ca nemtii l-au informat prin diverse resurse (si nu ma intereseaza care sunt alea) ca nemtii fac masini de calitate. Iar ca el sunt multi si nu doar in Romania ci in intreaga Europa.

Probabil daca am fi trait in Asia intr-o tara saraca, aproape de Japonia lucrurile ar fi stat altfel: Ne-am fi cumparat Sh-uri Toyota , Nissan, Mazda, Subaru si lumea ne-ar fi facut cocalari ca nu stim sa cumparam si noi un VW TDI.

apropo: "TDI" nu inseamna doar tractorasele in 4 si 5 cilindri, TDI sunt si motoarele in 6 sau 8 cilindri de genul 2.7, 3.0 sau 4.2
Ce motoare comparabile cu ultimile trei fac japonezii pt ca, sincer, nu sunt informat pt ca nu am de unde.

totusi trebuie sa recunoastem un lucru: indiferent cate probleme tehnice ar avea o masina Mercedes, BMW sau Audi, oamenii de peste tot isi vor dori si vor admira intotdeauna aceste marci.
in fond, ce este de admirat la o masina japoneza incat sa te consideri destept pt ca ti-ai cumparat-o si sa-i faci pe altii prosti ca nu stiu sa o cumpere? Sincer, nu dau doi bani pe o masina care nu-mi inspira nimic indiferent care ar fi calitatea fabricatiei, iar calitatea fabricatiei la japonezi provine de la simplitatea masinilor pe care ei le construiesc. masinile lor nu au accesorii sofisticate si multe in asa fel incat sa poti avea probleme. prefer o Alfa 159 decat o umbra de toyota Avensis chiar daca va trebui sa merg de 'nspe mii de ori in service pt ca am o Alfa.
totusi, nu-i mai faceti prosti pe cumparatorii de masini nemtesti, faceti-i prosti pe cei care fac masini si nu stiu sa-si creeze o imagine care sa o darame pe cea a masinilor nemtesti.

BTW ce vanzari are Lexus worldwide?
Lexus are un site in limba romana?
dar Infiniti?

later edit :am gasit unul din raspunsuri:caca maca.
Lexus sales in 2006 are expected to be in the neighborhood of 470,000 to 480,000 units. Lexus targets 500,000 units for 2007
nemtii joaca in alta liga: aprox 1.3 mil bmw, 1.2 mercedes si 1.0 mil audi.
OvidiuH
QUOTE (AZAZEL @ Apr 2 2008, 05:40 PM) *
Nu il poti acuza pe socrul meu ca nemtii l-au informat prin diverse resurse (si nu ma intereseaza care sunt alea) ca nemtii fac masini de calitate. Iar ca el sunt multi si nu doar in Romania ci in intreaga Europa.

Sincer, sper să fie la fel situația la noi și peste zeci de ani. Să fie toată lumea informată de "kalitatea" nemțească din același surse solide.

Eu n-am plete nespalate
Pe gagici le dau pe spate
Eu sunt mare chelios
Si toata lumea imi zice "boss"

Am avere mare mare
Ca mine nimenea n-are
C-am bmw-uri si mertzane
Si umblu cu milioane

Cu milioane de euro
Pe dusmani ii iau la misto
Fac ce vreau cu dusmanii
Ca la mine sunt toti banii

Mie-mi plac masinile
Si in plus femeile
Masinile cele mai mari
Si fetele cele mai tari
AZAZEL
QUOTE (OvidiuH @ Apr 2 2008, 06:14 PM) *
C-am bmw-uri si mertzane


ma doare in cot de acest eminescu contemporan. am mai spus, unii oameni cu probleme incearca sa para altceva decat ceea ce sunt(gunoaie) si apeleaza la ceea ce pot. nu este vina lui bmw si mercedes ca au un nume atat de faimos si nici vina oamenilor de buna credinta care folosesc aceste marci iar tu te agati de argumente puerile incercand sa combati ceva ce este de necombatut.

oricum, e dus cu pluta cel ce a compus aceste catrene. ma intreb cine este dobitocu.

PS. stai linistit , socrul meu nu stie de calitatea nemteasca din manele. este o aluzie pe care nu prea o pot trece cu vederea.
OvidiuH
QUOTE (AZAZEL @ Apr 2 2008, 06:30 PM) *
iar tu te agati de argumente puerile incercand sa combati ceva ce este de necombatut.

Nu am nimic de combătut, doar constat.

PS: Aluzia nu era la socrul tău. thumbsup.gif
Bavaria
Si ce anume doresti sa punctezi cu aceste versuri stimate Ovidiu?

Nu-mi spune ca ti-ai luat Toyota pentru a nu fi considerat cocalar, manelist, sau "boss". rolleyes.gif

Si cei culti si cei inculti se raporteaza la ce este bun, la ceea ce are rezonanta, la ceea ce toti aspira.
La urma urmei, invocati cocalarii si smenarii si cati altii atat de des si atat de vehement incat incerc sa observ o oarecare umbra de invidie. rolleyes.gif Si daca au ce? Nu poti tu respira de masina lui?

Toyota este o masina simpla ieftina si da, CHEAP in every way you are looking at it. Why should I buy somtehing that boring?
Sincer I don't give a shit despre opinia unuia si altuia care ma vede in BMW si isi banuieste in mintea lui de incult ca sunt smenar sau cocalar. Principalul este cum ma simt eu in masina, cat fun am, ca ma reprezinta si nu in ultimul rand ca asta am vrut sa am!

Daca ti-ai luat Toyota din considerente de a investi in ceva care sa nu iti dea dureri de cap (desi masina perfecta nu exista) si nu esti ahtiat dupa ce stiu eu ce accesorii, te respect pentru decizie.

La urma urmei reactiile voastre nu sunt nimic altceva decat o reactie normala. Atata v-ati permis sau in lista voastra de prioritati (este normal, fiecare are una) atat ati dorit sa alocati unei masini si nu cred ca este nimeni aici care sa puna la indoiala deciziile voastre pentru ca fiecare le stie pe ale lui; dar nu imi spune ca daca toate celelalte ar fi rezolvate si ai avea buget in exces, tu vei sta fidel la Toyota ca sa nu fii considerat cocalar!? whistling.gif Sa fim seriosi! parca doar Constantin (daca nu ma insel) se uita catre Mercedes... de ce? Pai nu-i normal sa evolueze omul? Bravo lui! Probabil ca nu o sa va spuna "ca nu se compara" ca sa nu strice prieteniile prin zona desi stim cu toti ca nu exista grad de comparatie intre ele.

Dar nu incerca stimabile sa ma faci pe mine cocalar ca mi-am dorit si mi-am permis un BMW! verymad.gif
La urma urmei am muncit pentru el si daca eu in viata consider o prioritate faptul ca trebuie sa detin o masina care sa ma reprezinte ca si caracter -si nu numai-, care trebuie sa imi confere MIE confort si sportivitate si in care "cheltuiesc" ore bune din viata, atunci te rog sa imi respecti munca, bunul si opinia asa cum si eu iti respect tie deciziile!
Nu esti tu indreptatit sa ma tragi pe mine de sirete si nici sa ma judeci pentru ca nici eu nu o fac! Asta da dovada de maleabilitate si nu in ultimul rand de inteligenta.

Bottom line, dupa atata bataie pe moneda asta, eu incep deja sa vad toata chestia asta cu cocalarii si tiganii ca pe o invidie. Nu am auzit nici un om realizat, cult si cu capul pe umeri care detine Mercedes sau BMW sa se identifice cu tiganii sau manelistii si nici sa-l deranjeze faptul ca detine aceeasi masina cu HAdrian tiganul de la colt ! Marea majoritate nici nu s-au gandit la asa ceva si nici nu-i intereseaza aspectul. Daca atatea personalitati si oameni culti, de caracter, nu fac un caz din asta si nu se simt lezati in vreun fel ci din contra sunt mandri de alegerea lor, ti-ai pus vreodata intrebarea "este domnul asta din BMW atat de snob si prost si eu atat de destept incat sa-i arat ca este tiganesc sa ai un BMW?"

Give me a break!
T u d o r
Frumos spus. Nu acid si cu expunerea perfecta a dorintei unui om care a muncit pentru banii lui si care si-a cumparat ce poate fi mai bun din ce-si permite. Aceeasi argumentatie e valabila si pentru Lexus sau celelalte marci premium. thumbsup.gif
OvidiuH
QUOTE (Bavaria @ Apr 2 2008, 05:56 PM) *
Dar nu incerca stimabile sa ma faci pe mine cocalar ca mi-am dorit si mi-am permis un BMW! verymad.gif

M-ai interpretat greșit. Oricum, felicitări pentru argumentație. thumbsup.gif
Dany_s
QUOTE (AZAZEL @ Apr 2 2008, 10:40 AM) *
pai hai sa ne gandim de ce lumea spune la toate copiatoarele Xerox si la toata incaltamintea sport adidasi. pt ca aceste doua branduri au fost primele care si-au facut imagine pe piata romaneasca incat toate brandurile concurente trebuie sa se supuna numelor de xerox si si de adidasi. o situatie similara este in india, israel si egipt unde oamenii spun la toate stivuitoarele "clarck" cu toate ca acestea se numesc Linde, jungheinrich, BT, Toyota samd. Clarck a fost primul brand de stivuitoare care a facut un nume in tarile respective si a ramas un nume respectat cu toate ca in anii 90 clarck a dat faliment.


Asta e ceva valabil peste tot in lume in multe domenii. Aici de exemplu la tractorase de tuns iarba lumea le zice John Deere-e, sau la servetele Kleenex-uri.
QUOTE (AZAZEL @ Apr 2 2008, 10:40 AM) *
Nu poti acuza un popor de prostie pt simplu motiv ca lucrurile care le-au fost accesibile si le-au cumparat. si , bravo nemtilor ca au reusit sa-si creeze un nume in asa fel incat multi dintre noi sa spunem ca masina respectiva este buna pt ca este nemteasca. rusine looserilor care nu au reusit sa implementeze acest lucru in mintea oamenilor. nu poti acuza pe cineva ca are succes prin resursele proprii ci te poti acuza pe tine ca esti prost. si hai sa fim seriosi, aceasta mentalitate cu lucrul nemtesc de calitate nu este doar in romania. imi aduc aminte un episod din familia bundy in care sotii darcy radeau de bundy pt ca ei abia ce-si cumparasera un bmw seria 3 decapotabil, bmw de care erau mandri si pe care il laudau.

alta faza: am fost la socri si au vazut si ei noua mea masina. socrul meu,in varsta de 52 de ani, inginer constructor-(absolvent in anii 70, deci om care si-a tocit coatele in facultate)-nu cocalar, a scos pe gura de cel putin 5 ori cand ii aratam cate ceva la masina sau ii mai spuneam ceva legat de aceasta : "lucru nemtesc". De ce lexus nu face ceva sa il informeze si pe el ca sa stie cu alta ocazie ca si masinile japoneze sunt de admirat. Nu il poti acuza pe socrul meu ca nemtii l-au informat prin diverse resurse (si nu ma intereseaza care sunt alea) ca nemtii fac masini de calitate. Iar ca el sunt multi si nu doar in Romania ci in intreaga Europa.


nu stiu cine acuza de prostie

insa multi acuza lipsa de deschidere a mintii catre altceva. Romanii au tendinta sa fie incapatanati si atotstiutori (asta e din cauza comunismului cand fiecare pe langa meseria lui era si mecanic auto, instalator, electrician, bucatar samd) si daca lor le-a intrat in cap Vw, TDi, lucru nemtesc, asociaza imediat orice altceva cu ceva care nu-i la fel de bun, si in nici un caz mai bun. Deci intrebarea e, de ce nu e totusi o mai mare deschidere catre altceva, catre nou. E o expresie, don't knock it till you try it.
De ce a intrat aceasta imagine in mintea omului este lesne de inteles si ai explicat foarte bine. As zice chiar ca (vizavi de povestea cu socru) chestia cu "lucur nemtesc" se datoreaza si multitudinii de alte produse foarte bune pe care nemtii le faceau (electronice etc) inainte si dupa razboi si care au intrat pe piata romaneasca devreme.

QUOTE (AZAZEL @ Apr 2 2008, 10:40 AM) *
Probabil daca am fi trait in Asia intr-o tara saraca, aproape de Japonia lucrurile ar fi stat altfel: Ne-am fi cumparat Sh-uri Toyota , Nissan, Mazda, Subaru si lumea ne-ar fi facut cocalari ca nu stim sa cumparam si noi un VW TDI.


Foarte posibil. Lumea e mare si in fiecare colt al sau se cumpara un anumit tip, si anumite marci de masini, si ele au reputatie diferita. Asa cum in america Vw are reputatie proasta, asa in Ro are reputatie buna. Diferenta e ca unele piete au "gustat" cam din tot, in timp ce altele nu.

QUOTE (AZAZEL @ Apr 2 2008, 10:40 AM) *
apropo: "TDI" nu inseamna doar tractorasele in 4 si 5 cilindri, TDI sunt si motoarele in 6 sau 8 cilindri de genul 2.7, 3.0 sau 4.2
Ce motoare comparabile cu ultimile trei fac japonezii pt ca, sincer, nu sunt informat pt ca nu am de unde.


incep sa faca. Toyota tocmai a bagat un V8 diesel pe Land Cruiser. De ce nu au facut pana acum? De ce sa faca? Tre sa ne amintim ca industria auto e in primul rand un business. Totul e facut pt bani. De ce sa faca diesel mare pt masinile lor cand ele sunt vandute cu preponderente pe piete unde nu se cumpara diesel? Si cu toate astea, totusi au facut motoare diesel si pt masinile lor prezente in Europa ca sa raspunda, cat de cat, acestei piete unde inca sunt in ascensiune.

QUOTE (AZAZEL @ Apr 2 2008, 10:40 AM) *
totusi trebuie sa recunoastem un lucru: indiferent cate probleme tehnice ar avea o masina Mercedes, BMW sau Audi, oamenii de peste tot isi vor dori si vor admira intotdeauna aceste marci.
in fond, ce este de admirat la o masina japoneza incat sa te consideri destept pt ca ti-ai cumparat-o si sa-i faci pe altii prosti ca nu stiu sa o cumpere? Sincer, nu dau doi bani pe o masina care nu-mi inspira nimic indiferent care ar fi calitatea fabricatiei, iar calitatea fabricatiei la japonezi provine de la simplitatea masinilor pe care ei le construiesc. masinile lor nu au accesorii sofisticate si multe in asa fel incat sa poti avea probleme. prefer o Alfa 159 decat o umbra de toyota Avensis chiar daca va trebui sa merg de 'nspe mii de ori in service pt ca am o Alfa.
totusi, nu-i mai faceti prosti pe cumparatorii de masini nemtesti, faceti-i prosti pe cei care fac masini si nu stiu sa-si creeze o imagine care sa o darame pe cea a masinilor nemtesti.


argumentul asta merge in orice directie. Pot usor inlocui germana cu japoneza, toyota cu Vw, Alfa cu Mazda samd si iese acelas lucru dar pro-japonez.

Chestia cu accesorile mi se parea relevanta acum 30 de ani cand Mercedes scotea tehnologii noi pe banda. Japonezele sunt la fel de simple ca si celelalte de aceeasi categorie si la fel de sofisticate. Chiar ai impresia ca un Golf e o vitrina de tehnologie si o Corolla este extrem de simplu construita? Sunt la fel, si situatia e la fel acum si era la fel si acum 20 de ani.

QUOTE (AZAZEL @ Apr 2 2008, 10:40 AM) *
BTW ce vanzari are Lexus worldwide?
Lexus are un site in limba romana?
dar Infiniti?

later edit :am gasit unul din raspunsuri:caca maca.
Lexus sales in 2006 are expected to be in the neighborhood of 470,000 to 480,000 units. Lexus targets 500,000 units for 2007
nemtii joaca in alta liga: aprox 1.3 mil bmw, 1.2 mercedes si 1.0 mil audi.

si nu ti se pare normal nemtii sa joace in alta liga de vanzari din moment ce au cel putin dublu vechime in industria auto (nu mai vorbim de Mercedes care practic a inventat automobilul acu 120 de ani), au mult mult mai multe modele la vanzare, deci automat acopera mult mai multa clientela tinta, si se vadn in mult mai multe tari, mai multe reprezentante etc. Sincer, este cel putin admirabil cum Lexus care face 20 de ani la anu, si care se vinde in principal in America de Nord, are vanzarile pe care le are si a ajuns, in acesti 20 de ani, la fel de cunoscuta de publicul larg american, ca si marcile nemtesti cu traditie care de multe ori, nu-s asa bine vazute.
guerilla
io nu stiu de ce tot o dau unii cotita. dupa ce ati scos porumbelu pe gura, acu de ce o mai luati la intors ca n-ati vrut sa ziceti, ca ati inteles gresit. flemhhh.
nu exista marca exclusivista fara un pret. iar toyota, honda, citroen sau mai stiu eu ce alta marca din asta "populara" nu o sa fie niciodata apanaju unei singure categorii sociale.
ca iti cumperi sau nu o masina doar pt ca vrei sa faci parte dintr-o anumite categorie sau sa nu faci parte dintr-o alta categorie... this is stupid.
dar daca iti cumperi constient o masina care intruneste cel mai bine calitatile pe care ti le doresti si apoi vezi ca e bmw, vw tdi sau toyota (sau orice alta marca) asta e.
pt mine, urmatoarea n-o sa fie toyota pt ca astia nu furnizeaza ce imi doresc eu pentru viitoarea masina. ca o sa fie bmw, dodge sau X, Y, Z voi vedea.
sau acum ca renunt la toyota mi-a scazut brusc IQ-ul ?!
Hoinar
QUOTE (guerilla @ Apr 2 2008, 09:23 PM) *
...sau acum ca renunt la toyota mi-a scazut brusc IQ-ul ?!

Cand ai cumparat Corolla, ti-a crescut brusc IQ-ul? smile.gif Sau scrisul de pe forum nu transmite si intonatiile vocii...

ps: mie imi e simpatic topicul si dupa cum vad, observ ca sta in letargie vreo zi...doua...si apoi mai vine careva sa puna paie pe foc smile.gif. Macar nu se mai plictiseste Halba thumbsup.gif.
20krpm
mos guerilla - ai avut un post cool. cu capul pe umeri.

nu pot sa nu zic ca masina pe care o conduce cineva nu are nimic de-a face cu personalitatea individului respectiv. desi pe mine ma lasa rece marca masinii pe care-o conduc, nu pot sa ignor faptul ca, pentru multi, chestia asta cu judecatul dupa masina exista, e adevarata. asa ca daca e sa generalizez la stilul "face parte dintr-o anumita categorie sociala, *deci* d-aia are masina germana" mi se pare oarecum ok. sa spun invers, "are bmw / mercedes / tdi, *deci* face parte din categoria aia sociala" mi se pare o aberatie.

cineva intreba adineauri ce masina "de business" sa-si ia. si uite-asa am realizat ca masina mea "de business" e un 2-seater mititel, pe care in general si-o iau flacaii asiatici si o fac d-aia de waw-waw. drept e ca daca business-u meu ar fi o banca, si io as fi proprietarul, m-as cam jena sa o port la serviciu, dar altfel - asa cum zicea si bavaria, ma doare undeva. am luat-o sa-mi placa mie, acuma ce-o sa fac, sa consider ce spun unii si altii mai important decit ce consider io? mneah.
OvidiuH
Nu e niciun porumbel, nu e nicio supărare. Mult prea multă lume opărită pe aici. Remarca la o marcă de mașină văd că e luată ca un afront personal. Se exagerează pe anumite topicuri Toyota, se exagerează și aici. Dacă mie mi-e lehamite de toți cocorii cu numere de Germania ce "veselesc" zilnic traficul bucureștean cu manevrele învățate pe tarlalele copilăriei, acompaniați de acorduri de muzică guițată, e o opinie, o constatare personală. Nu spun că e bine, că e rău. Probabil asta îi reprezintă ca și caracter, asta le oferă confortul și sportivitatea necesară, bravo lor. Dacă ești om cult, realizat, cu capul pe umeri și nu te identifici cu anumite categorii sociale, atunci nu văd de ce te-ai ataca așa la spusele mele.

Revenind, e normal ca mașina să fie aleasă în funcție de necesități, pretenții și e absurd să o cumperi doar pentru nume. Nu sunt adeptul fanatismului de niciun fel.
klm
CITAT(Dany_s @ Apr 2 2008, 08:59 PM) *
Asta e ceva valabil peste tot in lume in multe domenii. Aici de exemplu la tractorase de tuns iarba lumea le zice John Deere-e,

Da-mi voie sa nu te cred, de obicei, in aceste situatii, se alege o denumire cat mai comoda (de exemplu discului fix (traducerea imbecila uzitata ca sa aratam ca si noi avem oo) ii spunem simplu hard si nu hard disk).
CITAT(Dany_s @ Apr 2 2008, 08:59 PM) *
si nu ti se pare normal nemtii sa joace in alta liga de vanzari din moment ce au cel putin dublu vechime in industria auto (nu mai vorbim de Mercedes care practic a inventat automobilul acu 120 de ani), au mult mult mai multe modele la vanzare, deci automat acopera mult mai multa clientela tinta, si se vadn in mult mai multe tari, mai multe reprezentante etc. Sincer, este cel putin admirabil cum Lexus care face 20 de ani la anu, si care se vinde in principal in America de Nord, are vanzarile pe care le are si a ajuns, in acesti 20 de ani, la fel de cunoscuta de publicul larg american, ca si marcile nemtesti cu traditie care de multe ori, nu-s asa bine vazute.

Din cate stiu eu (si va rog sa ma corectati daca gresesc) Toyota este cea mai vanduta marca de masini insa acesta nu mi se pare un considerent de apreciere a calitatii produselor lor (in Romania Dacia si apoi Renault sunt cele mai vandute marci ori despre calitatea acestora n-as putea sa vorbesc altfel decat negativ).
FAR EASTERN
QUOTE (klm @ Apr 3 2008, 08:58 AM) *
QUOTE (Dany_s @ Apr 2 2008, 08:59 PM) *
Asta e ceva valabil peste tot in lume in multe domenii. Aici de exemplu la tractorase de tuns iarba lumea le zice John Deere-e,

Da-mi voie sa nu te cred, de obicei, in aceste situatii, se alege o denumire cat mai comoda (de exemplu discului fix (traducerea imbecila uzitata ca sa aratam ca si noi avem oo) ii spunem simplu hard si nu hard disk).


klm, ai inteles gresit. Era vorba despre denumirea folosita generic pentru produsele din o anumita gama. Iar denumirea marcii iesite prima pe o anumita piata si-a pierdut caracteristica de subastantiv propriu, devenind comun. Alte exemple : RIGIPS, WOLA.
ToRnada
vad ca ati trecut la gramatica limbii române ninja.gif
probleme de matematice nu aveti??? ca la stiintele exacte ma pricep mai bine thumbsup.gif teehee.gif laugh.gif biggrin.gif
FAR EASTERN
QUOTE (ToRnada @ Apr 3 2008, 01:37 PM) *
vad ca ati trecut la gramatica limbii române ninja.gif
probleme de matematice nu aveti??? ca la stiintele exacte ma pricep mai bine thumbsup.gif teehee.gif laugh.gif biggrin.gif


Daca esti asa de priceput, de ce nu gasesti tu eventualele probleme matematice si sa le si rezolvi/corectezi!? smile.gif
f1anatic
QUOTE ("A grait Tornada ce conduce de fapt un Ford despre FAR EASTERN care conduce o Toyota Prius")
Ideea utilizarii unui hybrid este ca economia de combustibil si protejarea mediului de face direct de catre utilizatorul final si nu de catre probucatorul masinii/pieselor.
De exemplu : FAR EASTERN conduce, el economiseste, el protejeaza mediul....."restul e tacere"

http://www.masini.ro/forum/content/Masini-...de/#entry263908

Si ce altceva mai face FAR EASTERN, ca m-ai facut curios ?
ToRnada
CITAT(f1anatic @ Apr 3 2008, 02:23 PM) *
Si ce altceva mai face FAR EASTERN, ca m-ai facut curios ?


ce ar fi sa il intrebi tu??? thumbsup.gif
Dany_s
QUOTE (klm @ Apr 3 2008, 12:58 AM) *
QUOTE (Dany_s @ Apr 2 2008, 08:59 PM) *
Asta e ceva valabil peste tot in lume in multe domenii. Aici de exemplu la tractorase de tuns iarba lumea le zice John Deere-e,

Da-mi voie sa nu te cred, de obicei, in aceste situatii, se alege o denumire cat mai comoda (de exemplu discului fix (traducerea imbecila uzitata ca sa aratam ca si noi avem oo) ii spunem simplu hard si nu hard disk).
QUOTE (Dany_s @ Apr 2 2008, 08:59 PM) *
si nu ti se pare normal nemtii sa joace in alta liga de vanzari din moment ce au cel putin dublu vechime in industria auto (nu mai vorbim de Mercedes care practic a inventat automobilul acu 120 de ani), au mult mult mai multe modele la vanzare, deci automat acopera mult mai multa clientela tinta, si se vadn in mult mai multe tari, mai multe reprezentante etc. Sincer, este cel putin admirabil cum Lexus care face 20 de ani la anu, si care se vinde in principal in America de Nord, are vanzarile pe care le are si a ajuns, in acesti 20 de ani, la fel de cunoscuta de publicul larg american, ca si marcile nemtesti cu traditie care de multe ori, nu-s asa bine vazute.

Din cate stiu eu (si va rog sa ma corectati daca gresesc) Toyota este cea mai vanduta marca de masini insa acesta nu mi se pare un considerent de apreciere a calitatii produselor lor (in Romania Dacia si apoi Renault sunt cele mai vandute marci ori despre calitatea acestora n-as putea sa vorbesc altfel decat negativ).



Nu ma crede daca nu vrei, nu te obliga nimeni. Mi se pare cel putin ciudat insa sa ai impresia ca mananc gogosi despre asa ceva pe un forum, n-as avea absolut nimic de castigat dar ma rog....

---------

Toyota pe 2008 nu sunt sigur daca a depasit GM, dar daca scoatem din ecuatie pick-uri, SUV-uri etc, atunci Sigur Toyota e producatorul nr1.

Si comparatia ta cu Romania nue corecta. Nu poti sa compari piata mondiala cu piata Romaneasca si cred ca motivele sunt evidente. Daca nu sunt, le explic.

Oricum, acolo discutia era usor alta, si anume Azazel dadea exemplu superioritatii celor 3 nemti premium prin prisma faptului ca au vanzari duble la scara mondiala.
klm
CITAT(FAR EASTERN @ Apr 3 2008, 08:58 AM) *
klm, ai inteles gresit. Era vorba despre denumirea folosita generic pentru produsele din o anumita gama.

Am inteles perfect insa in afara de adidasi nu mi-a venit altceva si am dat un exemplu oarecum echivalent (EVRIKA: gip).
CITAT(Dany_s @ Apr 3 2008, 04:05 PM) *
Nu ma crede daca nu vrei, nu te obliga nimeni. Mi se pare cel putin ciudat insa sa ai impresia ca mananc gogosi despre asa ceva pe un forum, n-as avea absolut nimic de castigat dar ma rog....

Sper sa nu crezi ca am vrut sa te jignesc, da-mi voie sa refomulez: imi vine greu sa cred.
pmhoria
Bai cata pasiune pt niste fier pe care toti dintre noi o sa vrem (la un moment dat) sa scapam de el si sa si luam un pret bun ... tare ciudat.
adrian_flavius
Eu recunosc ca nu am prea multa experienta pe forumuri...de fapt, asta e cam primul pe care stau mai mult de 10-15 minute si pe care-l frecventez destul de rutinier...totusi am fost un pic luat prin surprindere de patima cu care se discuta si, mai ales, se ataca la "gioale", ca sa folosesc un termen de argou...

Am postat si eu, am subliniat punctele personale de vedere la momentul respectiv, nu ma repet, nici eu nu sustin fanatismul de nici un fel, dar parca s-a sarit un pic calul...parerea mea...chiar daca Toparceanu (cineva spunea ca banuieste cine este...sa ne spuna si noua, sa nu murim prosti...mai ales daca are "antecedente"...) a facut afirmatii interpretabile (sau poate tocmai de aceea...), chiar nu credeam sa se ajunga aici...

Stiu ca masina este (in mare parte si datorita politicilor de marketing sustinute din plin de fabricanti...interesati de fidelizarea clientilor...) o chestie emotionala...dar de aici si pana sa ajungem la jigniri personale, mi se pare cale lunga...

Oricum, vorba lui Tudor: eu ma duc dupa floricele...bere nu am voie, ca sunt in timpul serviciului, da' spectacolul e taaare interesant...oricum, cred ca aduce o gramada de trafic pe forum, si atunci mai creste un pic si pretul reclamei...lol... thumbsup.gif
Baby Blues
Daca as sta stramb si as gandi drept cred ca daca mi-ai da acum optiunea sa-mi iau o masina , cred ca as lua un Mitsubishi si in nici un caz Toyota , datorita faptului ca nu-mi inspira niciun pic de personalitate, acelasi lucru fiind valabil si pentru VW dealtfel. Eu nu vad diferente mari intr VW si Toyota dar nici intre Lexus si Mercedes si BMW Audi. Practic cam tot pe acolo se invart. Probabil fiecare are atractia lui personala pentru un brand sau altul. Pasiunile sunt normale dar nu pana acolo incat sa denigram o marca sau alta. Nu cred ca poate fi cineva mai indragostit de dacia , decat proprietarul care dupa 20 de ani de suflat in jigleoare si sters bujiii la un 1300, acum are un Logan de 1.4 fara AC si il admira cu satisfactie de la balcon dupa ce vine de la serviciu. Am zis!
bebelacus
salutare si bine v-am regasit!
mi-a lipsit forumul o perioada si imi pare bine sa va reintalnesc.
totusi, toparceanu a vrut sa spuna ceva, nu cu rautate, insa poate ne-am repezit noi prea tare cu concluziile. are oarecum dreptate in anumite privinte si imi aduc aminte ca am mai tras si eu un semnal de alarma in privinta faptului ca ne transformam in niste ''volkswagenisti''. adica ridicam toyota si comunitatea toyota din romania la nivelul unei axiome. exact asa cum era axioma cu care am crescut multi dintre noi astia mai vechi, ca masina germana e masina germana si ca vw e cea mai cea...
repet, sintem prima generatie de totyotisti de pe plaiul mioritic si ca inca nu putem vorbi despre fiabilitate legendara decit din auzite de pe la altii.
exista si o anume euforie, nu insa atit de generalizata ca pe forumurile honda. un brand respectat, dealtfel si cu niste masini excelente. nu intetionez sa-i ironizez. Love, hondisti beer.gif
la noi este foarte vizibila, cred ca repet ce am mai spus altadata, o anume condescendenta fata de alte marci si proprietarii lor. ceva de genul adult catre un copil, o oarecare superioritate. ceva de genul ''dandy'' afectat, cu monoclu. pe deasupra, mai avem tendinta de a baga pumnul in gura, la figurat, celor care ponegresc sau se indoiesc de calitatile, axiomatice, de volkswagen, ale marcii toyota. fara suparare, cred ca uneori dam impresia arogantei. nu cea de tip manelist, mitocanesc sau analfabet. ci aceea de tip intelectual.
eu zic ca ar trebui sa privim cu detasare criticile venite sau ariile unde marca sau comunitatea noastra ar putea fi imbunatatite. altfel, riscul este sa ne inmultim doar intre noi si sa dam nastere unor monstri. ma gindesc ca ar fi bine sa mai primim si pe altii cu alte pareri sau cu alte masini, cu alta strategie. ii vom atrage mai mult daca in loc de a-i face sa taca i-am bate virtual pe spate si i-am purta catre o discutie civilizata. caci, chiar daca imi voi pune multi in cap, multe dintre posturile anterioare, desi sub masca civilizatiei si a unui ton corect, au fost un fel de a reduce la tacere pe cineva care nu a fost de acord cu noi sau care a hulit.
in ultimul an mi-am convins realmente 5 prieteni sa isi ia toyota, niciunul nestiind nimic despre masinile japoneze sau marca asta, preturi service etc. oameni cu minima cultura auto si aceea de tipul ''masina germana e masina germana''. am 2 toyote deci sint si eu atins cumva, asta ca sa nu creada altii ca sint de la ''concurenta''.
insa exista si multe dulcegarii, citeodata, mai ales intre anumite grupuri si dam impresia ca sintem poporul lui Dumnezeu. mai rau e ca de multe ori ne complacem in starea asta.
AZAZEL
QUOTE (Toparceanu @ Mar 18 2008, 06:12 AM) *
, sunteti destepti, frumosi si inteligenti


mda stimabile,

de o sapt am pus o intrebare unui coleg forumist pe aria "totul despre masina mea" iar cand am vazut ca nu-mi raspunde, l-am abordat politicos asa cum am facut-o de fiecare data insa, acum trimitandu-i un PM. bineinteles ca fiind un om superior si nu un prost ca mine, forumistul nu a binevoit sa-mi raspunda nici pe PM cu toate ca il vad intr-una pe forum.
exista o optiune in profilul fiecaruia in care poti sa blochezi posibilitatea unui alt forumist - la alegere- de a-ti trimite mesaje. ii sfatuiesc pe unii care nu vor sa fie deranjati de prostime sa bloceze posibilitetea de a primi PM-uri de la prostii la nivelul carora nu se pot cobora.
drabisan
Poate chiar esti ban-at. Poate nu tehnic:)
mike.omega
Transformam topicul in membrul x vs membrul y?! dry.gif

AlexTM
QUOTE (klm @ Apr 4 2008, 11:02 AM) *
QUOTE (FAR EASTERN @ Apr 3 2008, 08:58 AM) *
klm, ai inteles gresit. Era vorba despre denumirea folosita generic pentru produsele din o anumita gama.

Am inteles perfect insa in afara de adidasi nu mi-a venit altceva si am dat un exemplu oarecum echivalent (EVRIKA: gip).

Ai inteles perfect insa ai dat un exemplu pe linga biggrin.gif biggrin.gif (cu hard-disk-ul, care NU e o marca) Apropo, stii cum le spun ungurii la hard-diskuri: Winchester-uri, cum le spuneam si noi in facultate...

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.