Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Hertz nu mai inchiriaza masini romanilor
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3
20krpm
QUOTE(ozz86651 @ Feb 6 2008, 11:25 PM) *
Pentru asta insa, trebuie sa existe dovezi si trebuie sa nu fie decizia functionarului ci conducerii. Ca functionarul e si el om si a luat-o rara. Chiar si asa platesti dar e un factor de 10X intre ce platesti inte situatii.

bingo. asta tot explicam - pina stringi destule evidente pentru un caz ca asta, pina se judeca, pina primesti despagubirile... eee-he. mai bine faci publica chestia, sau macar ameninti ca o faci publica - e cale mai scurta.

de-acord, sint multe chestii pe care teoretic nu ai voie sa le faci in firma ta. daca cineva e serious about it iti poate gasi nod in papura la orice. totusi multe din chestiile astea marunte, nelegale sau ne-etice, le faci, zi de zi, fara sa le recunosti ca atare in fata nimanui, si viata merge inainte. cazul de fata e o mica prostie pina una alta, dar daca se dovedeste ca exista intr-adevar o dispozitie care spune angajatilor sa nu inchirieze masini romanilor e o gogomanie groasa rau.
A K U
Marius, am vazut ca ti-au dat patania si in Catavencu yes.gif. Io zic ca daca ai timp, sa nu-i lasi. Ar trebui sa afle mai multi ca nu toti romanii sunt hoti, talhari, mincinosi etc. Asa da!
Tiberiu61940
Chiar daca un functionar amarit a luat-o razna si discrimineaza pe cineva, tot firma plateste. MULT. Dupa aia n-are decit sa-si recupereze paguba de la propriul angajat. Ar trebui repetata faza asta pe la Hertz, dar cu un reportofon in buzunar... om te faci daca-ti iese.
20krpm
mda. deja mi se pare clar ca sint singurul care spune ca nimic n-o sa se intimple smile.gif sa vedem.
Marius_RO
QUOTE(20krpm @ Feb 8 2008, 05:15 PM) *
mda. deja mi se pare clar ca sint singurul care spune ca nimic n-o sa se intimple smile.gif sa vedem.


ei, o sa se intample, o sa va tin la curent smile.gif
_Constantin_
QUOTE(20krpm @ Feb 8 2008, 05:15 PM) *
mda. deja mi se pare clar ca sint singurul care spune ca nimic n-o sa se intimple smile.gif sa vedem.


O sa se intample ... We're goning to BEND OVER and RELAX. ninja.gif
Arheopterix
Treaba cu varsta e valabila de multi ani.
CAnd eram incepator ,am fost refuzat de mai multe societati de inchirieri.
Era in anii 80 si nu aveam pasaport romanesc.

Si cine a spus ca societatile cauta clienti "fara probleme" are perfecta dreptate.
Am citit acum cativa ani,ca o mare firma de croaziee in mediterana nu mai primea Israelieni pe vapoarele ei.
Motivul era gradul scazut de civilizatie (pare cunoscut nu?) Se furau prosoape,pagube la mobilier etc.
Unii au vazut in asta antisemitism si discriminare.
Au atacat in justitie firma,si mare a fost surpriza cand au aflat ca actionarul majoritar si cel care a creat aceasta situatie,era chiar evreu si israelian.
Cum unii nu te primesc in restaurant daca nu esti la 4 ace,pot si altii sa ia decizii ptr bunul mers al afacerii lor.
Daniel Bogdan
OK, OK, au aflat ca era evreu si israelian, dar procesul cine l-a castigat?

Una e sa fii refuzat pe baza varstei sau a tinutei, care sunt caracteristici ale tale, si alta e sa fii refuzat pe baza statisticii si a asemanarii tale presupuse cu compatrioti de-ai tai - nu stiu de ce e asa greu de inteles.
Arheopterix
Nu stiu cine a castigat.
Am citit intamplator articolul.
Idea e ca nu toti Israelienii sunt ca cei descrisi mai sus (cum nici romani),dar se pare ca si unii si altii au un procent destul de mare de uscaturi.
Sa zicem peste medie.
Din acest motiv ,persoane private sau companii,i-si rezerva dreptul de a-si pazi investitia/propietatea.

Daca ma gandesc,in 1991,am cumparat o masna in germania. Am avut problema ca nu vroiau sa i-mi faca asigurare.
Eram cu un prieten localnic care a intervenit la societatea "lui" de asigurari si s-a rezolvat.
Explicatia a fost ca au fost multe cazuri in care romani cu masini de 1000DM sau mai putin,sau ciocnit intentionat cu prieteni ptr a lua bani mai multi de la asigurari.
Cand au auzit ca sunt roman,nici nu au vrut sa auda. A trebuit prietenul sa ii convinga ca sunt medic,ca ma stie de cand m-am nascut etc etc.
Sorin104552
Trist e ca, acum, in 2008, ne intoarcem cu o suta de ani in urma. Si asta nu are a face cu Hz, romani... Are a face cu segregarea, rasismul.Ce urmeaza? Sa gasim baruri in care nu servesc nemti sau asiatici, locuri in autobuze 'albastru inchis si albastru deschis', obligarea la a purta etichete care sa afiseze daca esti cu Bush sau Putin?
O zi buna,
S
Arheopterix
Nu cred ca e vorba de rasism.
E vorba de grad de civilizatie.
In fiecare zi ma cutremur de primitivismul,proasta crestere,lipsa de civilizatie si toate ambalate in rautate.
Vorbesc numai ptr Bucuresti.
Nu am mai iesit din el de ani de zile decat via Otopeni.
Dar daca in toata tara e asa ,atunci nu ma mira atitudinea celor de afara.
Cunosc mai multi oameni,care azi au copii si functii mai mult sau mai putin importante.
La un pahar i-mi povestesc deseori cum dupa 90 ,pradau case de vacanta (care majoritatea nu erau incuiate),furau ,buzunareau samd. Acesti oameni se caiesc oarecum de ce au facut dar au contribuit la stereotipul romanului.
In state si canada,din contra ,nimeni nu ii stie de rai pe romani.Sunt bineveniti .Si de ce oare?
Simplu ;din cauza regimului aspru de vize si distanta.Nu au apucat sa i-si imprime faptele prea mult pe noul continent.

Sotia mea avea 20 de ani in 1991.Plecase la tatal ei care lucra legal,ca medic in Italaia.
La aeroportul din Roma,desi avea viza in regula,au oprit-o fara explicatie si se pregateau sa o trimita inapoi in tara cu acelasi avion.
Norocul a fost ca in avion se imprietenise cu o romanca care era in italia de vreo 20 de ani.Ea a vazut cand a fost oprita,si norocul a facut sa i-si dea seama cine e tatal ei (sotia si socrul seamana destul de bine).I-a spus ce se intampla,si socrul care nu prea stie de glume,a intrat peste ei in vama si a urlat vreo 10 minute pana s-a rezolvat situatia.
Sotia a fost extrem de suparata.Totul pana cand prietenii din roma,intr-o seara, au dus-o pe un bulevard unde erau zeci si poate sute de prostituate de pe la noi.Dupa ce a vazut ce era acolo,a inteles si i-a trecut cat de cat supararea.


NGZ
Suntem putin offtopic.gif .

Totusi si italienii tolereaza ani de zile tot felul de ilegalitati dupa care iau tot felul de masuri ilogice.
Pana la urma asa s-a intamplat si cu tiganii stabiliti in jurul oraselor lor. Pai tiganii stateau de ani de zile acolo in colibe. Era evident ca pana va exploda infractionalitatea era o simpla chestiune de timp.
ozz86651
QUOTE
Explicatia a fost ca au fost multe cazuri in care romani cu masini de 1000DM sau mai putin,sau ciocnit intentionat cu prieteni ptr a lua bani mai multi de la asigurari.


E cum naiba, crezi ca aia de la asigurari sint timpiti? Nu poti sa asiguri o masina la mai mult de valoarea reala, care o au aia intr-un catalog si care de obicei e chiar sub cit ai cumparat-o. Adica pe o masina de 1000DM iei maxim 1000DM de la asigurare. De asemenea, daca reparatiile depasesc 7-800DM se considera paguba totala. Peste asta se mai platesc ingrijirile medicale. Nu te poti imbogati din ciocnit masini.
Si da, sint de acord ca italienii sint batuti in cap... pai cum adica, daca tot omul stia unde e bulevardul ala, politia de ce nu a aflat? De ce nu au expulzat prostituatele in loc sa opreasca toti romanii la granita?
Arheopterix
Ozz,
Tarile au probleme cu legislatia.
Politia Italiana nu e NKVDul de pe vremea lui Stalin. Sa salte pe oricine si sa il trimita in Gulag.
Daca nu are legislatia in o anumita situatie,sunt legati de maini si de picioare.
Cel mai bun exeplul e prezenta unor grupari neonaziste in Israel.
M-am prapadit de ras cand am aflat.
Iau la bataie pe strazi evrei religiosi,iar politia nu le putea face mai nimic ptr ca nu si-a imaginat nimeni ca in tara evreilor pot fi grupari neonaziste si deci legislatia nu spune nimic despre asta.
Asa era si in Italia in perioada mentionata.
Daca nu era o lege ptr deportare,degeaba le adunau de pe strazi daca nu le puteu trimite la ele in tara.
Le mai si dadeau masa casa pe banii platitorului de impozite.

Iar despre asigurarile din germania,la vremea aceaia plateau orice.
Unificarea cu estul inca nu i-si spusese cuvantul.
Nici ei nu aveau o legislatie atat de avansata.

Ai auzit de masini vandute in germania,aduse la noi,inmatriculate cu acte in regula,apoi declarate furate in Germania?
Stii ce pagube au suferit soc de asig pana s-au dezmeticit si pana au reusit sa faca ceva in domeniu?
Personal am cunoscut pe cineva care a facut treaba asta de 3 ori.Ca sa nu bata la ochi ,o masina a fost a lui,una a mamei si una a logodnicei.
Si nu cred ca aia de la asig sunt tampiti.Sunt chiar f destepti.
NGZ
Bine, prostituatele isi puteau vedea linistite de treaba, intrucat politia italiana nu putea actiona in afara legii. Dar... aceeasi politie incalca flagrant legea fata de persoane complet nevinovate.
Mie mi se pare ca, in exemplele date, aplicarea legii tine de bunul plac al politistilor.
Arheopterix
Sunt de acord.
Mai ales ca politia italiana nu se numara printre cele mai corecte si eficiente.
Dar asta e si idea.
Unii nevinovati tot timpul platesc un pret din cauza unei minoritati mai mult sau mai putin numeroase.

Si ma intorc din nou la povestea vizelor;
In Israel au fost la un moment vreo 800.000 de muncitori romani. Asta la o populatie de 5.000.000.
Nu am auzit sa fi fost un ucigas,violator sau bandit la drumul mare printre ei.
Sigur ca au fost probleme.Dar raportat la numarul lor ,ele au fost o nimica toata.
Asta datorita acordarii vizelor selectiv si fara coruptie la acordarea lor.
Elementele antisociale nu au patruns la ei si nici nu au fost create legi anti romanesti.
klm
CITAT(Arheopterix @ Feb 10 2008, 10:12 PM) *
Tarile au probleme cu legislatia.
[...]
Daca nu are legislatia in o anumita situatie,sunt legati de maini si de picioare.

Pai zice mintea mea in gandul ei ca legislatia italiana, chiar daca vorbim de inceputul anilor '90, incrimina prostitutia, furtul, crima, s.a. deci nu erau chiar legati de maini si de picioare si puteau aresta incfractorii.
Vorba multa, saracia omului: dati-i in judecata, moral - nemoral, romanii sunt/nu sunt infractori, asta e mai putin important, important e ca suntem discriminati si nu suntem prostii Europei ca sa acceptam aceasta stare a lucrurilor.
Arheopterix
Cred ca esti f tanar....

ERA LEGISLATIE IN ITALIA LEGATA DE PROSTITUTIE.
DAR NU LEGATA DE FOSTUL LAGAR COMUNIST IMPLICIT NU ERA NIMIC LEGAT DE EXPULZARE.

Degeaba le arestau daca nu puteau sa le trimita in tara de origine.
Nici sa le tina mai mult de un nr de zile /ore.

Nici prostii europei nu suntem.
Avem doar un numar de NEANDERTALIENI mai mare decat media tarilor civilizate.

In urmatorii ani,probabil ca o sa adere si alte tari alte popoare,al caror fapte o sa umbreasca pe cele ale romanilor.
Bineinteles ca atunci nu se vor mai inchiria masini celor din Mameluchia sau Nabatitior (special am ales popoare disparute) si romani nu vor mai avea probleme de genul asta.

Despre faptul daca e discriminare sau nu,nici nu conteaza.
Fiecare are grije ca afacerea lui sa mearga bine.Daca ceva cauzeaza pagube sau pierderi e fiecare liber sa actioneze dupa bunul plac.

klm
M-am uitat "din intamplare" pe Codul Penal al Romaniei de la 21/06/1968 (una mie noua sute saizeci si opt):
CITAT
ART. 117
Expulzarea
Cetățeanului străin care a comis o infracțiune i se poate interzice rămânerea pe teritoriul țării.
Dispoziția alineatului precedent se aplică și persoanei fără cetățenie care nu are domiciliu în țară.
În cazul în care expulzarea însoțește pedeapsa închisorii, aducerea la îndeplinire a expulzării are loc după executarea pedepsei.
Persoanele prevăzute în prezentul articol nu vor fi expulzate dacă există motive serioase de a se crede că riscă să fie supuse la tortură în statul în care urmează a fi expulzate.

impreuna cu
CITAT
ART. 328
Prostituția
Fapta persoanei care își procură mijloacele de existență sau principalele mijloace de existență, practicând în acest scop raporturi sexuale cu diferite persoane, se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 3 ani.

care face parte din Cap II: ALTE INFRACȚIUNI CARE ADUC ATINGERE UNOR RELAȚII PRIVIND CONVIEȚUIREA SOCIALĂ
fac din Romania o tara in care exista cadrul legal de a expulza strainii sau apatrizii in cazul in care comit infractiuni pe teritoriul acesteia inca din anul 1968 (una mie noua sute saizeci si opt).
Tu afirmi ca anii '90 o Italie, membru fondator al Uniunii Europene, nu avea in legislatia ei parghiile necesare expulzarii infractorilor?!
Arheopterix
Off off off...

Legea nu e numai partea scrisa.

Trebuie sa ii asiguri fiecarei prostituate,hot,pedofil bandit si asasin un proces corect.
Asatinseamna sa ai avocati din oficiu (platiti din banii statului) ,o groaza de procurori,locuri de cazare,oameni cre sa se ocupe cu cautiunea,hartogaraia etc etc.
Nu il iei pe om din strada,urci in avion ptr ca in 1968 (o mie noua sute saizeci si opt) au scos o lege pe cand nu prea iesea nimeni din romania.
La ei nu stau intr-o celule 20 de insi ca la noi,cu baie o data pe sapt si 10 min afara.
De ce abia recent au inceput sa expulzeze infractorii?
Ptr ca a durat ceva timp pana autoritatile (care mai au si alte lucruri de facut) au uns cat de cat mecanismul incat chiar sa functioneze.

Dar m-am obisnuit sa ma tot contarzici si cred ca ii plictisim pe oameni.
Eu nu incerc sa impun punctul meu de vedere nimanui,
E doar o parere.
Faptul e ca stam f prost la capitul civilizatie si asta e un fact nu o parere personala.
Alex-F1
Eheee....am citit {abia} acum tot topicul si nu stiu ce-ar mai putea fi de adaugat....ca sa facem si putin haz de necaz, singurul lucru care-mi vine acum in minte este urmatoarea poanta: "De ce-s ungurii vecini cu noi? Fiindca asa le trebe!" ninja.gif O situatie asemenatoare am patit si io intr-o spalatorie auto, unde, unul care imi spala frecvent masina s-a suparat ca de fiecare data il atentionam ca a mai ramas jeg pe ici, pe colo, iar intr-o zi mi-a zis ca el nu mi-o mai spala, de data viitoare sa ma duc la alt coleg, ca el nu imi mai spala mie masina!!! blink.gif Asta cum ati califica-o? Adica io trebuia sa tac, sa inghit si sa plec de fiecare data cu masina spalata partial, ca sa nu se sifoneze domnia lui? verymad.gif Rezolvarea a fost cat se poate de simpla, fara nervi si agitatie: am schimbat spalatoria si cu asta basta....ca har Domnului, sunt destule.....pe o raza de 1 km in jurul locuintei mele sunt cel putin 15 bucati....una chiar in spatele blocului meu, dar putin mai scumpa....dar si serviciile pe masura, ca am fost de proba si pe la ei....chiar azi, pt. un interior....sala de asteptare incalzita (racita vara), canapele, reviste, tv LCD imens, o cafea/ceai/suc gratuit pana astepti....deh, ca orice prestator de servicii proaspat infiintat, care vrea sa-si atraga clientela si in acelasi timp sa-si recupereze cat mai repede investitia.... Si ca sa fiu on-topic clar: Hertz a facut ce-a facut nu din senin, ci pe un motiv care oricand cred ca poate sa-l demonstreze.....si suferim cu totii din pacate....asta e ca si faza aia cu tata care avea 5 copii, iar de fiecare data cand UNUL dintre ei gresea cu ceva sau facea o boacana, ii pedepsea pe TOTI la fel.... whistling.gif Ce tare trebuia sa fi fost faza!!! laugh.gif
klm
edit
klm
Pai hotaraste-te: ori au probleme cu legislatia ori nu au vrut sa o aplice; ori sunt legati de maini si de picioare pentru ca nu au legi care sa le permita expulzarea ori se gandesc la costurile aplicarii (care, in afara de costul biletului de avion si al unui curier sau sofer care sa duca dosarul ambasadei/consulatului tarii de origine a infractorului, sunt egale cu costurile aplicarii asupra unui infractor bastinas - in cazul de fata a unui infractor italian).
Ti-am dat acele articole din Codul Penal Roman ca sa iti arat ca prevederile privind expulzarea infractorilor fac parte macar din legislatiile tarilor europene inca de la anul 1968; asa cum Romania, un stat comunist la acea data, care se confrunta cu o rata scazuta a infractionalitatii strainilor (sau cel putin asa am auzit) si-a pus si rezolvat aceasta problema atunci in mod sigur si Italia a facut-o.
Tu reusesti sa te contrazici singur, eu doar arat unde o faci, nu impun niciun punct de vedere.
PS: Legea reprezinta (prin definitie) totalitatea normelor cu caracter obligatoriu, stabilite și apărate de puterea de stat adica normele care nu sunt scrise in repertoriul legislativ: norme morale, bisericesti, obiceiuri nu fac parte din intelesul juridic al legii deci legea (in acceptiunea juridica a termenului) este numai partea scrisa (nimeni nu poate fi condamnat ca s-a scobit in nas pe strada daca scobitul in nas nu este incriminat printr-o norma scrisa sau daca scobitul in nas pe strada nu este asimilat unei activitati incriminate de o norma juridica scrisa wink.gif).
Fiecare avem dreptul sa emitem pareri; eu ti-am apreciat mesajele legate de imaginile si informatiile despre cel de-al 2-lea razboi mondial si n-am cum sa te contrazic sau sa te completez pentru ca nu ma pricep, si asa ar trebui sa faca fiecare: sa se limiteze in a oferi pareri doar acolo unde se pricepe.
Bafta!
A K U
Hai ca Herr Tz astia nu mai inteleg nimic din ultimele posturi laugh.gif Ce ne mai place sa ne contrazicem, n-ati vazut asa ceva!
Marius_RO
Dragii mei,

Dupa cum am mai promis, va tin la curent cu evolutia demersurilor impotriva discriminarilor romanilor in Europa. In acest caz particular, este vorba despre “evitarea” clientilor romani de catre companiile de rent-a-car, insa tendinta este, se pare, generalizarea in mai multe domenii.

In primul rand, o enumerare a demersurilor actuale:
- Centrul European al Consumatorilor are in analiza dosarul inaintat, si o solutie se va da in curand.
- Scrisoarea de protest a celor 35 de europarlamentari romani a fost trimisa catre Hertz Corporation. Se asteapta raspuns oficial, care probabil va fi publicat.
- Saptamana viitoare va fi facuta o interpelare in Parlamentul European pe tema discriminarii consumatorului roman in Europa.

Din cate probabil stiti, au aparut intre timp multe semnale in media, orientate pe acest subiect (Academia Catavencu, Gandul, Pro TV, Prima TV, BBC, Evenimentul Zilei, Realitatea, Money Channel, Ziua, Banateanul, Click, diverse canale media locale etc.).

In plus, m-am intalnit aseara, in Timisoara, cu reprezentantii firmei romanesti care detine franchiza Hertz in Romania. Si dansii sunt contrariati si foarte preocupati de reactiile si semnalele repetate avute pe aceeasi tema, si doresc sa se alature eforturilor de a face presiuni asupra Hertz Corporation, mai ales ca acestia din urma inca nu au prezentat o pozitie oficiala! Aceasta atitudine afecteaza atat consumatorul roman, cat si pozitia franchizei Hertz pe piata romaneasca, iar un demers suplimentar oficial din partea dansilor este, zic eu, binevenit!

Concluzia intalnirii a fost ca orice demers trebuie sustinut, si dansii pregatesc un dosar care sa cuprinda mai multe evenimente similare, care sa aiba drept numitor comun refuzul sau tratarea necorespunzatoare a oricarui cetatean roman, la orice birou Hertz din Europa.

Dorinta mea, si a dansilor, este ca oricare dintre dumneavoastra, care s-a aflat intr-o situatie similara, sau cunoasteti situatii similare in care au fost implicate cunostinte de-ale dumneavoastra, sa contactati direct AAA Autorent SRL la adresele:
- Jean Alain Grumbach (Administrator): j.a.grumbach@hertz.com.ro
- Dragos Matei (Operations Manager): dragos.matei@hertz.com.ro

Binenteles, un simplu forward la acest mail catre contactele dumneavostra va ajuta la identificarea altor cazuri. Nu-i un spam, e o incercare de protejare a tuturor consumatorilor romani in Europa! Avem aceasta unealta, hai s-o folosim!

Marius
Arheopterix
KIM,

Italia nu avea cum sa aiba o legislatie in vigoare legata de expulzare.
Se vede ca esti total pe dinafara.
Cum poti compara legislatia romaniei din 68 cu cea a Italiei?
Cum poti compara sistemul judiciar?
In romania putei fi aresta si intemnitat fara proces si drept de apel.
ORICE CETATEAN DIN TARILE COMUNISTE PUTEA CERE AZIL IN ORICE TARA OCCIDENTALA.
Cun crezi ca s-au umplut Europa de minoritari azilanti?
Pana si in state prindea.O prietena a cerut azil ( si primit ) in state in 1992 .Avea o hartie (luata cu spaga) de la medico-legal ,precum a fost batuta de mineri.

Practic te intrebau la intatre daca ai de gand sa ceri azil.
Asa ca nici gand de expulzare.

Am ami scris dar vad ca degeaba;nu e suficient biletul de avion.
Omul este arestat,dus in fata unui judecator,acuzat,se asigura avocat din oficiu,eliberare pe cautiune,proces,recurs etc.
(Asta arat cine e pe dinafara ).

E nevoie de ceva logistica ptr a expulaza cateva mii de oameni nu?

Si adineuri au anuntat la tv ca Finlanda a gasit in sfarsit o modalitate de a expulza cersetorii nostri de la ei.
Ceva f complicat legat de protectia copilului.Cred ca magistratii lor au lucrat zi si noapte cativa ani sa poata gasi o portita.
20krpm
Marius, nu te supara pe mine, poate-s io mai sensibil la limbajul asta, dar...
QUOTE(Marius_RO @ Feb 12 2008, 08:05 AM) *
- Centrul European al Consumatorilor are in analiza dosarul inaintat, si o solutie se va da in curand.
- Scrisoarea de protest a celor 35 de europarlamentari romani a fost trimisa catre Hertz Corporation. Se asteapta raspuns oficial, care probabil va fi publicat.
- Saptamana viitoare va fi facuta o interpelare in Parlamentul European pe tema discriminarii consumatorului roman in Europa.


desi propozitiile astea dau impresia ca "se intimpla" ceva, mie mi se pare ca-s facute in asa fel incit sa ocoleasca raspunsul la intrebarea cine si cind face. ca nu care cumva sa existe un vinovat in situatia in care, la sfirsit, "nu s-a rezolvat" nimic smile.gif bine, acuma sa nu interpretezi ca io ti-as cere socoteala asupra actiunilor tale, ci doar spun ca, expuse intr-un mod mai dinamic, actunile astea cred ca ar devin mai credibile. mie personal mi-au creat o umbra de indoiala - dar ma rog, asta-s io.

sint curios - care a fost raspunsul oficial al celor de la hertz din belgia?

bafta.
klm
CITAT(Arheopterix @ Feb 12 2008, 02:18 PM) *
KIM,

Italia nu avea cum sa aiba o legislatie in vigoare legata de expulzare.
Se vede ca esti total pe dinafara.
Cum poti compara legislatia romaniei din 68 cu cea a Italiei?
Cum poti compara sistemul judiciar?

In primul rand pseudonimul meu este klm (trei litere alaturate ale alfabetului) si nu KIM.
In al 2-lea rand ia sa verificam putin Codice Penale:

TITOLO VIII - DELLE MISURE AMMINISTRATIVE DI SICUREZZA
Capo I - DELLE MISURE DI SICUREZZA PERSONALI
Sezione I - DISPOSIZIONI GENERALI
Art. 200 - Applicabilità delle misure di sicurezza rispetto al tempo, al territorio e alle persone
[...]
"Tuttavia l'applicazione di misure di sicurezza allo straniero non impedisce l'espulsione di
lui dal territorio dello Stato, a norma delle leggi di pubblica sicurezza."
(traducere libera - sunt un pifan al limbii italiene pe care am invatat-o de la filmele de pe canalele lui Berlusconi: totodata aplicarea masurilor de siguranta asupra cetateanului strain pot consta si in expulzarea acestuia de pe teritoriul statului - italian - conform legilor de securitate publica."

Si apoi mai avem:
Regio decreto 18 giugno 1931, n. 773
(in Suppl. ordinario alla Gazz. Uff., 26 giugno, n. 146)
Approvazione del testo unico delle leggi di pubblica sicurezza
Art. 108.
"Il Questore, di sua iniziativa o su proposta dell'autorita locale, puo vietare, in qualsiasi tempo, l'esercizio delle attivita indicate in questo articolo se il dichiarante sia nel novero delle persone di cui all'art. 92 o se abbia ragione di ritenere che nel locale si eserciti o si intenda esercitare la prostituzione clandestina o il giuoco d'azzardo, o si faccia uso di sostanze stupefacenti."
(traducere: chestorul [...] poate opri/incrimina activitatea unui local in care se practica sau se incearca practicarea prostitutiei [...])
Am cautat prevederi legate de prostitutie ca sa raman pe subiectul tau.

Intr-adevar, legislatia Italiei prevede expres ca o curte poate sa dea un verdict pe cand in cea romaneasca este folosita sintagma: "a comis o infractiune" (se poate spune ca o persoana a comis o infractiune atunci cand o curte da o decizie definitiva si irevocabila in acest sens) deci difera... ca forma si nu ca fond.
Oare de ce se face dreptul roman in facultatile de drept din România si oare de ce o gramada din institutiile dreptului roman se pastreaza si in dreptul românesc?! Cred ca la mishto ca sa ii innebuneasca pe studenti tongue.gif.
Astept argumentele care te-au facut sa afirmi ca "Italia nu avea cum sa aiba o legislatie in vigoare legata de expulzare." ca sa vada lumea ca sunt "total pe dinafara" (sper ca nu vecina de la 4 care a plecat in '92 e cea care te-a facut sa tragi concluzia asta).
Marius_RO
QUOTE(20krpm @ Feb 12 2008, 06:27 PM) *
Marius, nu te supara pe mine, poate-s io mai sensibil la limbajul asta, dar...
QUOTE(Marius_RO @ Feb 12 2008, 08:05 AM) *
- Centrul European al Consumatorilor are in analiza dosarul inaintat, si o solutie se va da in curand.
- Scrisoarea de protest a celor 35 de europarlamentari romani a fost trimisa catre Hertz Corporation. Se asteapta raspuns oficial, care probabil va fi publicat.
- Saptamana viitoare va fi facuta o interpelare in Parlamentul European pe tema discriminarii consumatorului roman in Europa.


desi propozitiile astea dau impresia ca "se intimpla" ceva, mie mi se pare ca-s facute in asa fel incit sa ocoleasca raspunsul la intrebarea cine si cind face. ca nu care cumva sa existe un vinovat in situatia in care, la sfirsit, "nu s-a rezolvat" nimic smile.gif bine, acuma sa nu interpretezi ca io ti-as cere socoteala asupra actiunilor tale, ci doar spun ca, expuse intr-un mod mai dinamic, actunile astea cred ca ar devin mai credibile. mie personal mi-au creat o umbra de indoiala - dar ma rog, asta-s io.

sint curios - care a fost raspunsul oficial al celor de la hertz din belgia?

bafta.


Frate, hai s-o scriu altfel wink.gif

- Singura metoda prin care Hertz ar fi putut fi sanctionata era sa-i atac prin protectia consumatorului. La nivelul UE, exista un organism care se ocupa asa ceva. se numeste European Consumer Center (http://ec.europa.eu/consumers/redress/ecc_network/index_en.htm). Apartine de Comisia Europeana (un fel de "guvern" al Europei, in care fiecare comisar e un fel de ministru). Fiecare tara membra are un comisar. De ex. Leonard Orban este comisarul pentru multilingvism. Comisarul pentru protectia consumatorului, cel care conduce acest centru este Meglena Kuneva, reprezentanta Bulgariei. Acest centru are birouri in toate capitalele tarilor din UE. Ala de la Bucuresti a fost inaugurat taman saptamana trecuta, si plangerea mea a fost, se pare, prima depusa la acest centru.
Asa... am trimis plangerea si direct la "centru", si la biroul din Bucuresti, iar a doua zi am fost contactat de catre cineva de acolo, care mi-a indicat forma pe care trebuie sa o imbrace petitia, si dovezile pe care trebuie sa le trimit. Asa am si facut... Centrul de la Bucuresti a trimis tot pachetul asta la Bruxelles, unde omologii lor i-a contactat (sau ii va contacta in curand) pe cei de la Hertz Benelux, si le va transmite cerintele mele. Hertz va fi de acord sa le onoreze sau nu. Daca da, din punct de vedere comercial, litigiul e inchis. Daca nu, comisia de mediere a ECC va analiza dosarul si va decide cine are dreptate. Daca pierd, am toata libertatea sa inaintez cazul in justitie... Comisia poate decide si daca ii sanctioneaza pe Hertz, independent de cerintele mele.

- Am primit un mail de la un europarlamentar, cu scrisoarea de protest semnata de toti cei 35, trimisa la Hertz Benelux. Daca vrei s-o vezi, trimite-mi o adresa de email, si ti-o trimit... Inainte de asta, acelasi lucru a fost facut de catre doi europarlamentari, iar raspunsul poti sa-l vezi aici:
http://www.mediafax.ro/social/o-companie-b...ml?1688;2377747
Pe scurt, aia zic ca nu mi-au refuzat masina deoarece sunt roman, ci pentru ca nu puteam proba o adresa in Belgia! In primul rand, asta e un mare rahat, deoarece eu stiu ce mi-au zis si aia atunci, si managerul lor, la telefon, dupa doua zile. In plus, ce nu iau in calcul domnii de acolo e ca: 1. am un martor care a fost de fata tot timpul. 2. a existat o convorbire telefonica dintre o politista si functionarul respectiv, iar motivul a fost acelasi. 3. daca adresa in Belgia ar fi fost o conditie, ar fi trebuit comunicata inainte, nu dupa ce mi-am luat bilete de avion, am zburat acolo si am mai si platit in avans wink.gif Inutil sa-ti spun ca am dovezi pentru toate acestea, dovezi pe care le-am transmis acolo unde a fost cazul...

- Da, asa mi s-a spus, ca s-a rezervat o interpelare saptamana viitoare, in plenul Parlamentului, pe subiectul asta... Care ar fi dilema?

In plus, mai sunt trei demersuri incepute:
- AAA Autorent SRL, franchiza Hertz in Romania, strange mai multe cazuri similare pentru o presiune directa la Hertz Corporation.
- Comisa de petitii a Perlamentului Europei e in posesia unei petitii pe care trebuie s-o analizeze
- Procuratura generala a Belgiei e sesizata pe tema tratamentului politiei.

20krpm, intelege ca asta-i maximul pe care pot sa-l obtin, din postura mea de simplu cetatean! Tot ce pot sa fac este sa astept concluziile, dar ele nu vin in cateva zile. Dupa cum poti vedea si aici, imi petrec o mare parte din timp explicand si popularizand o situatie care pare mica, insa tinde sa generalizeze un tratament aplicat tuturor romanilor! Publicitatea e foarte importanta, de aceea incerc sa explic tot ce e de explicat.
Arheopterix
KLM,
Stau la vila.
Nu am vecina la 4.
Vad ca degeaba scriu ca tot o ti pe a ta.
E ultime oara cand mai scriu.
NU IL IEI PE PRESUPUSUL INFRACTOR DE PE STRADA SI IL URCI IN AVION CA ASA VREI TI.
ESTE NECESARA ADUCEREA LUI IN FATA UNUI JUDECATOR,ACUZARE ,APARARE,PROCURATURA,APARATOR DIN PARTEA STATULUI, ELIBERARE PE CAUTIUNE,URMARIRE GENERALA DACA DISPARE,EVENTUALE RECURSURI ETC ETC.Ea poate spune ca a fost obligata sa se prostitueze din x motive samd.
Asta e timp si bani.
Nu e deajuns ca gasesti pe net tot felul de legi.
De ce crezi ca sunt orasele mari ale europei pline de scursura estului si sunt tinuti acolo?
Ca le plac bastinasilor?
Nu!
E o pozeste care nu se termina si care le blocheaza sistemul judiciar la nesfarsit ptr ca odata expulzati se tot intorc.
Daca acea persoana spune in fata judecatorului ca e persecutata la ea in tara iar trimiterea ei inapoi ii pericliteaza libertatea /viata,se incepe un circ judiciar (pe resursele statului) ptr verificarea situatie.

Si apropo,scuze ca ti-am pocit numele KIM suna mai familiar decat liniile aeriene olandeze.
Arheopterix
MArius RO.

Eu nu cred ca aia de la HErtz sunt chiar asa naivi.
Sigur au ceva in maneca.
Cum ar fi daca ar avea o statistica legata de pagubele create de cetatenii romani?
Daca arata ca au avut pierderi mari?
Cred ca situatia nu are iesire.
Marius_RO
QUOTE(Arheopterix @ Feb 12 2008, 11:46 PM) *
MArius RO.

Eu nu cred ca aia de la HErtz sunt chiar asa naivi.
Sigur au ceva in maneca.
Cum ar fi daca ar avea o statistica legata de pagubele create de cetatenii romani?
Daca arata ca au avut pierderi mari?
Cred ca situatia nu are iesire.


Arheopterix, sigur ca nu sunt naivi. Tocmai de aia au modificat textul "nu va dam ca sunteti romani" cu "nu va dam ca nu puteti proba o adresa in Belgia". Adica muta chestia de pe terenul discriminarii... Insa treaba e ca acest motiv trebuie aruncat in momentul in care incerci sa faci rezervarea, nu mai apoi wink.gif Astfel se ajunge la neonorarea unui serviciu pre-platit - deci litigiu comercial.

In plus, pot sa te informez eu ca in 2007, in Europa, au fost cca 200 de masini furate de catre cetateni romani, sau cel putin asa aratau id-urile lor. La investigarea politiei, astea s-au dovedit ba furate, ba clonate. Asta ne zice urmatoarele:
- nu se poate dovedi ca respectivii infractori, aia neprinsi, nu inocentii identificati, sunt romani
- daca se baneaza romanii de la serviciile din turism, urmatoarea miscare va fi ca respectivele bande vor incepe sa fure/cloneze id-uri de italieni, belgieni, cehi, germani etc! ce mai facem atunci? ii banam pe toti??
- ca sa faci business in europa, trebuie sa respecti niste reguli de protectie a consumatorilor:
http://ec.europa.eu/consumers/cons_info/10principles/en.pdf
primul principiu e incalcat din plin...
20krpm
QUOTE(Marius_RO @ Feb 12 2008, 05:16 PM) *
Pe scurt, aia zic ca nu mi-au refuzat masina deoarece sunt roman, ci pentru ca nu puteam proba o adresa in Belgia! In primul rand, asta e un mare rahat, deoarece eu stiu ce mi-au zis si aia atunci, si managerul lor, la telefon, dupa doua zile. In plus, ce nu iau in calcul domnii de acolo e ca: 1. am un martor care a fost de fata tot timpul. 2. a existat o convorbire telefonica dintre o politista si functionarul respectiv, iar motivul a fost acelasi. 3. daca adresa in Belgia ar fi fost o conditie, ar fi trebuit comunicata inainte, nu dupa ce mi-am luat bilete de avion, am zburat acolo si am mai si platit in avans wink.gif Inutil sa-ti spun ca am dovezi pentru toate acestea, dovezi pe care le-am transmis acolo unde a fost cazul...

ok, asta cautam sa inteleg - tehnicalitatea prin care ei au zis "nu-ti dam, pentru ca esti roman". pentru ca, asa cum vezi, e una ce-ti spune un functionar in fatza, si alta felul in care un refuz e explicat in mod oficial de companie. in momentul asta poti sa pui una linga alta motivul (n-ai putut sa probezi o adresa in belgia) cu termenii si conditiile contractului lor, si sa intrebi de unde si pina unde. apoi - poti combate si motivul.
e lejer ciudat sa iti ceara sa ai o adresa in tara de destinatie. ca sa fie consistenta (spre deosebire de discriminatorie), o asemenea pretentie trebuie aplicata tuturor clientilor lor - si zau ca m-as mira ca un hertz din aeroport sa inchirieze numa cetatenilor din tara respectiva. (io parca asa mi-aduc aminte ca e hertz-ul din BRU, nu?...) mi se pare ca da, pe formularul lor exista o asemenea rubrica, cu "unde ai de gind sa stai", unde iti cere adresa hotelului sau ceva, da io n-am completat-o niciodata. (si formularele de intrare intr-o tara straina contin o rubrica d-asta, si la fel, nu cred ca am mai completat-o de ani buni de zile...) p-orma, intrebarea e daca scriai acolo ceva anapoda, o adresa oarecare, cum puteau s-o verifice? tehnic vorbind, ce ar fi cerut ca sa vada ca aia nu e o adresa din burta? o factura de telefon, sau de curent electric, pe numele tau si cu adresa aia?...

oricum, se pare din ce zici tu ca se agita ceva ape, dar toata ideea era ca ar fi bine sa te lamuresti de la inceput, prin contact direct, impotriva cui si pentru ce protestezi. ca sa nu te trezesti luptind cu mori de vint. corporatiile mari sint artiste in a te pune intr-o pozitia d-asta.

QUOTE(Marius_RO @ Feb 12 2008, 05:16 PM) *
20krpm, intelege ca asta-i maximul pe care pot sa-l obtin, din postura mea de simplu cetatean! Tot ce pot sa fac este sa astept concluziile, dar ele nu vin in cateva zile. Dupa cum poti vedea si aici, imi petrec o mare parte din timp explicand si popularizand o situatie care pare mica, insa tinde sa generalizeze un tratament aplicat tuturor romanilor! Publicitatea e foarte importanta, de aceea incerc sa explic tot ce e de explicat.

pai io zic ca daca deja ai facut ce zici, ai facut destul de mult. daca e in directia potrivita, ramine de vazut. nu stiu daca dracia asta tinde sa se manifeste impotriva tuturor romanilor (asa cum ai vazut, din raspunsul pe care mi l-au trimis mie la email, nu cred ca aplica, sau ca *mai* aplica, discriminari pentru romani). dar cred ca situatia *nu* e mica, nu e mica deloc. nu stiu tu cum esti, dar io dac-as fi in situatia ta n-as lua pozitia de lupta in numele tuturor romanilor (ca veut dire incluzindu-i p-aia care intr-adevar le fura masini). as lua insa, categoric, pozitia de lupta in numele meu personal, asa roman cum sint.
Marius_RO
QUOTE(20krpm @ Feb 13 2008, 02:31 AM) *
QUOTE(Marius_RO @ Feb 12 2008, 05:16 PM) *
Pe scurt, aia zic ca nu mi-au refuzat masina deoarece sunt roman, ci pentru ca nu puteam proba o adresa in Belgia! In primul rand, asta e un mare rahat, deoarece eu stiu ce mi-au zis si aia atunci, si managerul lor, la telefon, dupa doua zile. In plus, ce nu iau in calcul domnii de acolo e ca: 1. am un martor care a fost de fata tot timpul. 2. a existat o convorbire telefonica dintre o politista si functionarul respectiv, iar motivul a fost acelasi. 3. daca adresa in Belgia ar fi fost o conditie, ar fi trebuit comunicata inainte, nu dupa ce mi-am luat bilete de avion, am zburat acolo si am mai si platit in avans wink.gif Inutil sa-ti spun ca am dovezi pentru toate acestea, dovezi pe care le-am transmis acolo unde a fost cazul...

ok, asta cautam sa inteleg - tehnicalitatea prin care ei au zis "nu-ti dam, pentru ca esti roman". pentru ca, asa cum vezi, e una ce-ti spune un functionar in fatza, si alta felul in care un refuz e explicat in mod oficial de companie. in momentul asta poti sa pui una linga alta motivul (n-ai putut sa probezi o adresa in belgia) cu termenii si conditiile contractului lor, si sa intrebi de unde si pina unde. apoi - poti combate si motivul.
e lejer ciudat sa iti ceara sa ai o adresa in tara de destinatie. ca sa fie consistenta (spre deosebire de discriminatorie), o asemenea pretentie trebuie aplicata tuturor clientilor lor - si zau ca m-as mira ca un hertz din aeroport sa inchirieze numa cetatenilor din tara respectiva. (io parca asa mi-aduc aminte ca e hertz-ul din BRU, nu?...) mi se pare ca da, pe formularul lor exista o asemenea rubrica, cu "unde ai de gind sa stai", unde iti cere adresa hotelului sau ceva, da io n-am completat-o niciodata. (si formularele de intrare intr-o tara straina contin o rubrica d-asta, si la fel, nu cred ca am mai completat-o de ani buni de zile...) p-orma, intrebarea e daca scriai acolo ceva anapoda, o adresa oarecare, cum puteau s-o verifice? tehnic vorbind, ce ar fi cerut ca sa vada ca aia nu e o adresa din burta? o factura de telefon, sau de curent electric, pe numele tau si cu adresa aia?...


20krpm, suntem in 2008! Romania e membra UE, nu trebuie sa dau nicio adresa, decat daca ma opreste politia pe strada... Si nici nu mi s-a cerut respectiva adresa. Daca mi se cerea o adresa, o dadeam pe cea unde stau de obicei cand merg la Bruxelles, simplu. Da' inainte, nu doua saptamani dupa...

QUOTE(20krpm @ Feb 13 2008, 02:31 AM) *
oricum, se pare din ce zici tu ca se agita ceva ape, dar toata ideea era ca ar fi bine sa te lamuresti de la inceput, prin contact direct, impotriva cui si pentru ce protestezi. ca sa nu te trezesti luptind cu mori de vint. corporatiile mari sint artiste in a te pune intr-o pozitia d-asta.

QUOTE(Marius_RO @ Feb 12 2008, 05:16 PM) *
20krpm, intelege ca asta-i maximul pe care pot sa-l obtin, din postura mea de simplu cetatean! Tot ce pot sa fac este sa astept concluziile, dar ele nu vin in cateva zile. Dupa cum poti vedea si aici, imi petrec o mare parte din timp explicand si popularizand o situatie care pare mica, insa tinde sa generalizeze un tratament aplicat tuturor romanilor! Publicitatea e foarte importanta, de aceea incerc sa explic tot ce e de explicat.

pai io zic ca daca deja ai facut ce zici, ai facut destul de mult. daca e in directia potrivita, ramine de vazut. nu stiu daca dracia asta tinde sa se manifeste impotriva tuturor romanilor (asa cum ai vazut, din raspunsul pe care mi l-au trimis mie la email, nu cred ca aplica, sau ca *mai* aplica, discriminari pentru romani). dar cred ca situatia *nu* e mica, nu e mica deloc. nu stiu tu cum esti, dar io dac-as fi in situatia ta n-as lua pozitia de lupta in numele tuturor romanilor (ca veut dire incluzindu-i p-aia care intr-adevar le fura masini). as lua insa, categoric, pozitia de lupta in numele meu personal, asa roman cum sint.


Nu iau pozitie in numele tuturor romanilor, Doamne fereste! Insa mi se pare normal ca cetatenia sa nu fie un astfel de criteriu. Toate demersurile efectuate au fost facute in numele meu propriu, folosind o adresa proprie si numele meu real. Iar scopul meu final este sa obtin o pozitie oficiala a Hertz, care sa si fie aplicata.
Acum cateva zile mi-a scris o femeie din Bruxelles, care a fost exact in aceeasi pozitie, pe data de 10 ianuarie. In urma protestelor, a primit o scrisoare de scuze de la Hertz, insa pe 26 ianuarie lucrurile au stat exact la fel. Mai apoi, europarlamentarul care a incercat sa inchirieze o masina, tot de acolo, cu titlu experimental, s-a convins ca lucrurile stau exact asa. Deci nu s-a schimbat nimic!
klm
Arheopterix, eu mi-am probat afirmatiile pentru ca nu vorbesc niciodata despre lucruri de care n-am habar.
Ar fi si absurd ca presupusul infractor sa nu fie tratat conform procedurilor in vigoare (si nu stiu unde ai vazut tu ca am afirmat ca presupusul infractor este/ar trebui sa fie trimis acasa fara un proces echitabil); oricine poate spune orice insa in domeniul juridic orice este egal cu 0 (zero) daca nu poate fi probat. Sigur ca practica da nastere unor situatii speciale dar acele situatii nu iti indreptatesc concluzia ca un stat precum Italia "nu avea cum sa aiba o legislatie in vigoare legata de expulzare".
Am dat acele citate din CP romanesc si cel italian (internetul este cel mai comod loc unde se pot gasi legile: www.cdep.ro - saitul Camerei Deputatilor - are tot repertoriul legislativ al Romaniei) pentru ca alte persoane sa nu faca aceeasi greseala pe care ai facut-o tu, restul presupunerilor: ca cei expulzati se intorc, ca nu au paine sa le dea la parnaie, ca procesele pot dura ani intregi, ca pot cere azil, ca ii dor maselele pe judecatori etc sunt situatii adiacente si nu au nicio legatura cu existenta sau neexistenta prevederilor legale legate de expulzare.
Suntem de acord intr-o privinta: nu ne putem intelege punctele de vedere pentru ca eu merg punctual pe ceea ce afirmi tu si iti demonstrez obiectiv contrarul avand legea in ajutorul meu pe cand tu te cramponezi in subiectivitatea propriilor tale convingeri.
Poate ca ai dreptate, ca sa ne dam seama de asta asteptam sa dai exemple concrete prin care li se "blocheaza sistemul juridic", o statistica (oficiala sau semioficiala) a "orasele mari ale europei pline de scursura estului", poate ne dai si articolele din Constitutia Italiei (doar Constitutia are putere mai mare decat un Cod) care anuleaza prevederile Codului Penal cu privire la expulzarea cetatenilor straini pentru a dovedi ca "Italia nu avea cum sa aiba o legislatie in vigoare legata de expulzare"; fara acestea afirmatiile tale (legate de subiectul de fata si de priceperea mea in ale juridicului) au aceeasi valoare ca povestirile baronului Munchhausen.
Marius_RO, sper ca demersul tau sa fie incununat de succes si sper ca exemplul tau sa fie urmat de toti romanii care se considera oameni si cetateni europeni. yes.gif
ozz86651
QUOTE
ok, asta cautam sa inteleg - tehnicalitatea prin care ei au zis "nu-ti dam, pentru ca esti roman".


Deci pina la urma s-a specificat chestia cu romanul sau acu aflam ca ei ziceau de adresa?
Oricum ramine un cretinism... adica ma duc in tara straina sa inchiriez masina si ei imi cer adresa? Sa inteleg ca Hertz nu inchiriaza la turisti? Eu cred ca 70-80% din clientii lor sint turisti straini. Ca Belgia e atit de mica, nici un belgian get beget nu o sa inchirieze o masina, vine cu a lui (in afara de cazul in care nu are).
Prevad urmatoarea schimbare in regulamentul hertz: nu se inchiriaza masini decit cu masina proprie la schimb.
Marius_RO
QUOTE(ozz86651 @ Feb 13 2008, 11:25 AM) *
QUOTE
ok, asta cautam sa inteleg - tehnicalitatea prin care ei au zis "nu-ti dam, pentru ca esti roman".


Deci pina la urma s-a specificat chestia cu romanul sau acu aflam ca ei ziceau de adresa?
Oricum ramine un cretinism... adica ma duc in tara straina sa inchiriez masina si ei imi cer adresa? Sa inteleg ca Hertz nu inchiriaza la turisti? Eu cred ca 70-80% din clientii lor sint turisti straini. Ca Belgia e atit de mica, nici un belgian get beget nu o sa inchirieze o masina, vine cu a lui (in afara de cazul in care nu are).
Prevad urmatoarea schimbare in regulamentul hertz: nu se inchiriaza masini decit cu masina proprie la schimb.


In cazul meu, s-a specificat clar motivul, si nu o data, si nu de catre un singur angajat: sunteti cetatean roman, si avem o reglementare interna prin care ni se interzice sa inchiriem masini la romani!

In scrisoarea de explicatie, oficiala, catre europarlamentarul roman, s-a specificat: "Potrivit Hertz Benelux, motivul pentru care rezervarea nu a fost onorată l-a constituit imposibilitatea de a furniza o adresă locală în Belgia", se precizează într-un comunicat al europarlamentarului român remis, marți, agenției MEDIAFAX".
http://www.mediafax.ro/social/o-companie-b...ml?1688;2377747
Pe langa faptul ca este o idiotenie, este si o mare minciuna: ma credeti sau nu, dar nu mi s-a cerut o adresa in Belgia!!!

Cand acelasi europarlamentar a facut o rezervare pe net, si un membru al cabinetului s-a deplasat sa ia masina, rectia a fost: "Prezentându-se la centrul Hertz, clientul a avut surpriza de a-i fi refuzată închirierea mașinii. Motivul invocat nu era legat de cetățenia română, ci de anumite reguli interne ce nu apăreau pe site-ul sau în broșurile companiei", se arată în comunicatul de marți"
http://www.mediafax.ro/social/o-companie-b...ml?1688;2377747

Ei, credeti ca respectivul membru al cabinetului nu are rezidenta (deci si domiciliu) in Belgia? Va zic eu: are! Dar, pe de alta parte, este si cetatean roman. Ergo!
Arheopterix
QUOTE(klm @ Feb 13 2008, 05:07 AM) *
Arheopterix, eu mi-am probat afirmatiile pentru ca nu vorbesc niciodata despre lucruri de care n-am habar.
Ar fi si absurd ca presupusul infractor sa nu fie tratat conform procedurilor in vigoare (si nu stiu unde ai vazut tu ca am afirmat ca presupusul infractor este/ar trebui sa fie trimis acasa fara un proces echitabil); oricine poate spune orice insa in domeniul juridic orice este egal cu 0 (zero) daca nu poate fi probat. Sigur ca practica da nastere unor situatii speciale dar acele situatii nu iti indreptatesc concluzia ca un stat precum Italia "nu avea cum sa aiba o legislatie in vigoare legata de expulzare".
Am dat acele citate din CP romanesc si cel italian (internetul este cel mai comod loc unde se pot gasi legile: www.cdep.ro - saitul Camerei Deputatilor - are tot repertoriul legislativ al Romaniei) pentru ca alte persoane sa nu faca aceeasi greseala pe care ai facut-o tu, restul presupunerilor: ca cei expulzati se intorc, ca nu au paine sa le dea la parnaie, ca procesele pot dura ani intregi, ca pot cere azil, ca ii dor maselele pe judecatori etc sunt situatii adiacente si nu au nicio legatura cu existenta sau neexistenta prevederilor legale legate de expulzare.
Suntem de acord intr-o privinta: nu ne putem intelege punctele de vedere pentru ca eu merg punctual pe ceea ce afirmi tu si iti demonstrez obiectiv contrarul avand legea in ajutorul meu pe cand tu te cramponezi in subiectivitatea propriilor tale convingeri.
Poate ca ai dreptate, ca sa ne dam seama de asta asteptam sa dai exemple concrete prin care li se "blocheaza sistemul juridic", o statistica (oficiala sau semioficiala) a "orasele mari ale europei pline de scursura estului", poate ne dai si articolele din Constitutia Italiei (doar Constitutia are putere mai mare decat un Cod) care anuleaza prevederile Codului Penal cu privire la expulzarea cetatenilor straini pentru a dovedi ca "Italia nu avea cum sa aiba o legislatie in vigoare legata de expulzare"; fara acestea afirmatiile tale (legate de subiectul de fata si de priceperea mea in ale juridicului) au aceeasi valoare ca povestirile baronului Munchhausen.
Marius_RO, sper ca demersul tau sa fie incununat de succes si sper ca exemplul tau sa fie urmat de toti romanii care se considera oameni si cetateni europeni. yes.gif


Inutil sa mai discut cu tine.
Pierdere de vreme.
klm
CITAT(Arheopterix @ Feb 13 2008, 02:23 PM) *
Inutil sa mai discut cu tine.
Pierdere de vreme.

Inutil sa mai discuti cu oricine pe teme juridice, intr-adevar, pierdere de vreme... pentru cei care ar vorbi cu tine.
A K U
Oameni buni (Arheopterix si klm), nu mai poluati topicul lui Marius. Aveti posibilitatea mesajelor private sau faceti un alt topic pe probleme de legislatia expulzarilor si a prostitutiei thumbsup.gif
James Kilowatt
Cica problema a ajuns sus...
http://www.euractiv.ro/index.html/articles...articleID=12518
20krpm
yeah, pai e acelasi articol ca si cel citat de Marius. deci prima oara ei sustin ca n-au vrut sa ofere servicii pentru ca Marius n-avea o adresa de belgia, a doua oara au invocat "anumite reguli interne" care, ce-i drept, "nu apareau pe site-ul sau in brosurile companiei". din nou raminem cu buza umflata - domnilor, *care* erau acele anumite reguli interne, si unde-s ele scrise - ok, in brosura nu-s, dar tre sa fie undeva, odata ce-s reguli.

intre timp ar fi interesant de aflat daca alti clienti care n-aveau adresa in belgia, si/sau care nu indeplineau anumitele alea, au primit masini de la ei. pentru ca daca raspunsul e "da", atunci incepe sa semene de-a binelea a discriminare demonstrabila.

acuma hai sa ma joc un pic de-a avocatul diavolului, ca de obicei asa-mi place sa fac. aici hertz avea acu vreo 2-3 ani reclama destul de puternica la un serviciu care se numea "hertz local". era oferit de francizele lor care nu sint in oras, sau in aeroport, ci... in orase oarecare, sa zicem. stiu ca la un moment dat m-am uitat ce-i aia "hertz local", si am gasit masini la preturi foarte rezonabile la un hertz care-i la vreo doua strazi de casa mea. pe urma m-am si prins care era locul respectiv - nu stiam ca-i hertz, dar stiam ca inchiriaza buldozere din alea mititele, masini de tuns iarba, betoniere si chestii d-astea. probabil ca aveaui si masini. ce stiu insa sigur e ca una din conditiile de inchiriere era sa locuiesti in zona respectiva (spuneau ca oferta e pentru cei care locuiesc in zip code-urile 90000 pina la 93999). nu stiu ce se intimpla daca erai din alta parte, din ilfov de exemplu , poate ca nu-ti dadeau, sau poate ca-ti dadeau la alte preturi. dar... nu cumva Marius o fi picat intr-un asemenea loc?

iar referitor la chestiile discutate anterior, cu "ne rezervam dreptul de a oferi servicii oricui", ieri seara la telejurnal tongue.gif il arata pe un tip care avea o pravalie de bauturi si care avea un afis mare pe usa, "gov. schwartzenegger, you are not welcome in my store" ("nu esti binevenit in magazinul meu"). ninja.gif si imediat dupa aia, un lant de magazine alimentare anunta public ca de luna viitoare inceteaza sa vinda orice fel de produse alimentare din china. motivatia, in loc sa fie (cum ma asteptam) "nu cumpara lumea, domle", era "clientii nostri asa au vorbit, iar noi ii ascultam".
ozz86651
Hertz Local la aeroport?
Apoi cum e treaba cu cumparatu pe internet? Cin scrii adresa s-a terminat cu "local".
Daca e o politica interna va fi usor de aflat: vor fi "intervievati" angajatii si nu minte nimeni (cu riscul de a ajunge la bulau) de dragul lu hertz. Unul innebuneste, dar 10-20?
Asa ca eu zic ca sint sanse foarte mari sa se rezolve pozitiv.
Iar boicotul protectia de chimicale si protestul politic n-au nimic de-a face cu discriminarea. Motivatia conteaza.
20krpm
QUOTE(ozz86651 @ Feb 14 2008, 03:37 AM) *
Hertz Local la aeroport?

pai... aia e, ca nu stiu sigur ca fapta se petrecea la aeroport. am intrebat acu o vreme da n-am primit raspuns. nu mai stiu dac-am vazut vreodata scris negru pe alb chestia asta, sau doar asa mi se pare mie normal - cobori din avion, pac, inchiriezi masina.
Arheopterix
Treaba se complica.

Azi am vorbit cu sotia unui cunoscut care e angajat la o firma in Basel Elvetia.
Sunt 3 stranieri in firma,el un Danez si un Francez.
Au fost dusi la banca cu care lucreaza firma sa i-si deschida cont ptr varsarea salariilor si carduri.
Aici surpriza;Ceilalti 2 nu au avut probleme in schimb lui,pe motiv ca era roman ,l-au refuzat.
Au plecat la alta banca si au rezolvat acolo.
Omul in pricina are 60 de ani,arata si e imbracat impecabil,expert in meseria lui,salariu de 5 cifre.
Inainte lucra in Asia si firma actuala a negociat cu el un an sa vina la ei.
Asa ca se pare ca Hertz e numai un inceput.
Marius_RO
Dragilor,

Eu am scris multe, si in multe locuri, nu mai tin minte daca aici am specificat: am inchiriat masina la un birou Hertz (nu franchiza! - m-am interesat, sunt Hertz de-a dreptul) de pe strada Lemonieer, nr. 8, Bruxelles. Nu era nici un Hertz local, mie mi-a fost recomandat de altcineva care a inchiriat de acolo.

Si mai zic o data: nu mi s-a cerut nicio adresa de Belgia!!! Singurul, subliniez singurul motiv lansat, in mod repetat, a fost cetatenia! Am si martori, daca e cazul. Cineva cu adresa de Bruxelles wink.gif
20krpm
Marius,

multumim de informatii. "hertz local" (din cite am inteles io acu ceva vreme, cind ii faceau publicitate) era numele unui serviciu, unui promo, sau ceva de genu asta, oferit de hertz; nu era un anume oficiu, sau o locatie. poate ca te-am nelamurit cind am zis ca hertz-u care e cel mai aproape de mine inchiriaza basculante si buldozere, dar nu e nimic de mirare, aici hertz face d-astea in multe locuri. franciza, ne-franciza, politica tuturor oficiilor ar trebui sa fie aceeasi - cea dictata de firma mama. (si sincer vorbind - parerea mea e ca politica firmei e in primul rind politica firmei, inainte de a fi politica de partid sau guvernamentala.)

mi-a fost clar tot timpul ca tie nu ti-au cerut vreo adresa - cind vorbeam despre adresa ma refeream la motivatia lor. banui ca daca-ti cereau, ai fi ridicat din umeri ("la ce le-o fi trebuind?...") si le-ai fi zis una. (o adresa smile.gif ) asa cum e, adevarata sau neadevarata, motivatia oficiala e in cele din urma cea cu care ramine sa te lupti, cu exceptia cazului in care poti veni cu suficiente alte dovezi de discriminare.

Arheo,

asta cu bancile ma tem ca e o cu totu alta chestie... cred ca pot sa-ti dau exemplu aici de jde de banci care mie nu mi-ar deschide cont, desi n-am avut niciodata vreun faliment, vreo puscarie de facut, si n-am intirziat vreodata la plata vreo factura.
Marius_RO
QUOTE(20krpm @ Feb 15 2008, 03:28 AM) *
Marius,

multumim de informatii. "hertz local" (din cite am inteles io acu ceva vreme, cind ii faceau publicitate) era numele unui serviciu, unui promo, sau ceva de genu asta, oferit de hertz; nu era un anume oficiu, sau o locatie. poate ca te-am nelamurit cind am zis ca hertz-u care e cel mai aproape de mine inchiriaza basculante si buldozere, dar nu e nimic de mirare, aici hertz face d-astea in multe locuri. franciza, ne-franciza, politica tuturor oficiilor ar trebui sa fie aceeasi - cea dictata de firma mama. (si sincer vorbind - parerea mea e ca politica firmei e in primul rind politica firmei, inainte de a fi politica de partid sau guvernamentala.)

mi-a fost clar tot timpul ca tie nu ti-au cerut vreo adresa - cind vorbeam despre adresa ma refeream la motivatia lor. banui ca daca-ti cereau, ai fi ridicat din umeri ("la ce le-o fi trebuind?...") si le-ai fi zis una. (o adresa smile.gif ) asa cum e, adevarata sau neadevarata, motivatia oficiala e in cele din urma cea cu care ramine sa te lupti, cu exceptia cazului in care poti veni cu suficiente alte dovezi de discriminare.

Arheo,

asta cu bancile ma tem ca e o cu totu alta chestie... cred ca pot sa-ti dau exemplu aici de jde de banci care mie nu mi-ar deschide cont, desi n-am avut niciodata vreun faliment, vreo puscarie de facut, si n-am intirziat vreodata la plata vreo factura.


http://www.euractiv.ro/index.html/articles...articleID=12549
Marius_RO
Interpelarea din plenul Parlamentului European, realizata de doi europarlamentari romani:

http://www.europarl.europa.eu/sidesSearch/...mp;author=39719

ÎNTREBARE SCRISĂ E-0823/08
de Magor Imre Csibi (ALDE) și Cristian Silviu Bușoi (ALDE)
Comisiei

Subiect: Discriminarea bazată pe criteriul naționalității

În conformitate cu articolul 12 din Tratatul de Instituire a Comunității Europene, discriminarea bazată pe criteriul naționalității este interzisă. De asemenea, Directiva 2000/43/CE reprezintă cadrul legal prin care se promovează egalitatea între persoane indiferent de rasă sau origine etnică. Cu toate acestea, un Eurobarometru al CE cu privire la discriminare și inegalitate în Europa, publicat în 2007, arată că discriminarea bazată pe originea etnică este foarte răspândită în țara respondenților (EU25-64%, România și Bulgaria 40,5%). Totuși, tot mai numeroase cazuri transfrontaliere de discriminare bazate pe originea etnică, ne sunt aduse la cunoștință de către media sau chiar de către cetățeni. Având în vedere lipsa unor date oficiale privind acest tip de discriminare transfrontalieră, plănuiește CE elaborarea unor statistici comunitare care să reflecte amploarea fenomenului? Ce măsuri intenționează CE să ia pentru a informa mai eficient cetățenii cu privire la instrumentele legale pe care aceștia le au la dispoziție pentru a-și apăra drepturile?


Comunicatul de presa aferent:

COMUNICAT DE PRESĂ

19 Februarie 2008

Europarlamentarul român a făcut cunoscută plenului Parlamentului European, problema discriminării pe bază de naționalitate a cetățeanului român căruia i-a fost refuzată închirierea unei mașini la Bruxelles.

Luni, 18 Februarie 2008, Magor Csibi a vorbit in Plenul Parlamentului European împotriva discriminării bazate pe naționalitate.

"Stimați colegi, este de datoria noastră, ca reprezentanți a peste 490 de milioane de europeni, să tragem un semnal de alarma. Printr-un dialog activ cu concetățenii noștri putem contribui ca astfel de incidente să fie evitate pe viitor. Consider că este de datoria Uniunii Europene, ca entitate democratica, să promoveze respectul față de drepturile tuturor cetățenilor Uniunii, prin inițierea unor programe europene de educare și informare împotriva discriminării. De asemenea, cer Comisiei Europene să verifice dacă statele membre își respectă obligațiile asumate prin tratate privind discriminarea bazată pe naționalitate".

Mai mulți membri ai Parlamentului European din noile state membre au salutat intervenția deputatului roman si l-au felicitat pentru inițiativă.

De asemenea, Magor Csibi împreună cu colegul său, Cristian Bușoi au depus o întrebare scrisă Comisiei Europene prin care interpelează Instituția europeană referitor la măsurile pe care aceasta intenționează să le ia cu privire la informarea mai eficientă a cetățenilor, si anume la instrumentele legale pe care aceștia le au la dispoziție pentru a-și apăra drepturile.

"Îmi sunt aduse la cunoștință tot mai multe cazuri de discriminare a cetățenilor români in Europa. In urma unor discuții cu colegii mei din Parlamentul European am aflat ca unii dintre cetățenii țărilor intrate in Uniune in 2004, se află in aceeași situație. Unul dintre Europarlamentari a încercat sa soluționeze această problemă fără succes în 2005. In acest context, am solicitat Comisiei Europene să elaboreze statistici comunitare care să reflecte amploarea fenomenului in Europa" a declarat Magor Csibi.
20krpm
ca fu vorba mai demult, tocmai am dat peste o noua reclama la hertz local edition. din pasajele alea care-s cele mai importante (se si vede care sint - sint scrise cu literele cele mai marunte) deducem ca:
- oferta e valabila doar la locatiile participante
- locatiile participante pot fi in aeroport sau afara din aeroport
- se aplica numai pentru inchirierile care incep intr-o vineri si se termina in lunea urmatoare
culmea ca nu zic nimic de domiciliu... hm. link-ul mare de reclama pe care l-am clickait era pentru hertz local edition, dar vad ca asta e de fapt un cupon care e valabil la inchirieri pe weekend.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.