Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Hertz nu mai inchiriaza masini romanilor
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3
Watcher
Doresc sa revitalizez threadul acesta deoarece la aceasta pra eu sunt trezit de 20 de minute, si alergat la birou pentru a transfera bani din contul curent al firmei pe contul de card (expense account) al Directorului care este in Austria, cu voucher de Rent A Car de la AutoEurope, la biroul AVIS care i-a spus 'esti roman, du-te de aici'.

Alta firma, aceeasi problema.
Dupa ceva parlamentari i-a convis sa constituie o garantie de 600 de euro de pe card pentru ca sa ii dea masina (demonstrat ce cont are la banca, ce treaba are in austria, etc)

L-am rugat ca dupa ce termina de inchiriat masina, adica dupa ce are cheile si masina, sa faca putin scandal sa i se dea hartia cu reglementarea interna, care evident ca nu exista in format scris, deci i s-a refuzat acest 'privilegiu'.

Pe scurt, iata sumarul:
1) nu primesti masina ca esti roman
2) nu iti dam nici o hartie sa iti spunem asta
3) vorbste cu mangerul (iata ca a fost de gasit la telefon)
4) da-ne o mie de alte detalii care nu ne privesc pe noi (mai ulte picture IDs, adresa de hotel, ce cauti in Austria, etc)
5) constituie o garantie EXTRA (de care nu se specifica NICAIERI) de 634 euro - dublul sumei pe care ai platit-o deja pentru inchiriere - 294 eur / o saptamana.

Am scris si eu la UE si la AutoEurope - prin care am facut rezervarea (de multe ori) si acum ma duc inapoi ca aveam treaba.
Intetionez sa escalez si eu problema pe cat posibil.
20krpm
Watcher, asa cum ii spuneam si lui Marius, trebuie sa va convingeti intii de faptul ca refuzul e datorat faptului ca sinteti, in particular, romani, si nu din alte cauze. daca eu as merge in austria si as incerca sa inchiriez o masina cu un debit cardul de la credit union-ul meu, sau cu un credit card aproape maxed-out, cred ca si mie mi-ar cere aia un al doilea document de identitate si o garantie de vreo mie de dolari. si nu m-as mira.
Watcher
Desi inteleg pe undeva punctul tau de vedere, cred ca partial provine de la aceea ca nu am descris corect si complet (aici pe forum) situatia.
As a side note, recunosc ca sunt putin deranjat ca dupa 1500 mesaje pe forum inca iti imaginezi ca sunt o persoana 'neechilibrata' care se aprinde asa, de dragul teoriei conspiratiei.

Care va sa zica, iata argumentele mele pentru a fi suparat:
1) am mai inchiriat masini prin AutoEurope in mai multe tari europene inclusiv in austria si nu am avut probleme pana acum cu pasaportul romanesc
2) voucherul era deja platit, balance upon delivery 0. NU MAI TREBUIA sa plateasca nimic!
3) cardul nu era maxed-out, in primul rand ca nu era de credit,ci de debit, in al doilea rand avea vreo 500 euro pe el, o suma nejustificat de mare deoarece
a) voucherul era deja platit (vezi 2 biggrin.gif:D)
cool.gif avea cash la el vreo 3000 de euro pt diverse chestii
c) mai avea cate 3-4 sute de euro pe fiecare dintre celelalte 3 carduri pe care le avea la el (doar ca nu erau toate de firma si nici toate embosate)
4) i s-a spus ca motivul pentru care nu i se inchiriaza este ca e roman, repet, i s-a spus, pe gura, a vorbit cu el si asta i-a zis!
La momentul cand au vazut pasaportul i-a spus ca nu se poate, ca nu mai inchiriaza la romani. Abia dupa ce a vorbit cu managerul i s-a cerut o garantie de 600 euro (dublul sumei DEJA PLATITE pentru inchirierea masinii
5) a refuzat sa ii dea un refuz scris
6) Pana acum a fost suficient sa arat carnetul de conducere, nu a trebuit si pasaportul si buletinul si voucherul de hotel.
7) ma indoiesc ca nemtilor li se cere si pasaportul si buletinul si carnetul de conducere si voucher de hotel in austria.

Cum ti se pare acum?
Mie sincer mi se pare suficient punctul 4, si anume cand cineva iti spune ca nu iti da fiindca esti roman, sa crezi ca nu ti-a dat pt ca esti roman confused.gif
20krpm
smile.gif n-am o parere despre tine, si de altfel am vreo vaga parere doar despre vreo 5-6 persoane de-aici de pe forum. ca regula generala, foarte rar fac corelatia intre mai multe post-uri ale membrilor forumurilor. sint un firm beliver in dezbaterea de idei, spre diferenta de dezbaterea atitudinii unor persoane. asa ca te rog considera ca post-ul tau a fost citit fara idei preconcepute, ok? good. smile.gif

iti inteleg supararea, si o consider indreptatita, si si eu ma raliez la aceeasi suparare, dar totul se reduce la un singur punct de vedere: faptul ca firmele invoca motivul unei *anumite* nationalitati, in cazul de fata romania. si seful tau, si Marius, au intimpinat aceeasi atitudine: cind au vazut pasaport de romania, si probabil stiind prin ce-au trecut inainte, angajatii respectivi au devenit mai circumspecti. ca in acelasi timp au fost si destul de imbecili sa spuna "sinteti romani", asta-i intr-adevar scandalos. fara sa iau apararea firmelor respective, consider ca e suficient de normal ca o firma sa ia masurile necesare ca sa-si protejeze bunurile, si consider ca e oribil sa invoce o anume nationalitate ca motiv.

acuma practic vorbind. un debit card functioneaza cu totul altfel decit un credit card, si nu vad decit ca fireasca cererea agentului de la avis pentru un depozit suplimentar. daca firma de inchirieri are numarul tau de credit card, si tu ii aduci inapoi o masina avariata, vinzatorul poate sa puna pe credit cardul respectiv un charge care sa acopere dauna, fara ca in mod necesar sa aiba acceptul tau, ca proprietar al cardului. daca charge-ul e contestat, firma de credit cards face un arbitraj ca sa vada cine are dreptate. in schimb, daca la inchiriere tu le dai un checking card si autorizezi doar un charge de - sa spunem - 200 de euro, ei nu mai au cum sa-l charge a doua oara fara acceptul tau. daca le-ai stricat masina de 1000 de euro si nu vrei sa le platesti - asta e, firma de inchirieri trebuie sa inghita chestia asta. dar fara acceptul tau pot ei sa se smiorcaie cit vor la usa bancii tale, ca tot nu primesc nimic.

tu crezi ca au inventat ei pe loc o pretentie de 634 de euro? de ce nu de 633, sau de 635?... chestiile astea sint deja stiute, iar directorul tau a fost probabil incadrat, conform anumitor criterii (care pot ramine confidentiale), intr-o categorie de risc mai mare. agentia care a intermediat rezervarea masinii, sau biroul avis la care s-a petrecut tarasenia, n-o fi spus de garantia asta, pentru ca in 99% din cazuri scenariul la biroul de inchirieri e "da-mi un major credit card ca sa il pot folosi ca garantie" si gata.

intrebare generala. cele mai mari companii de pe internet, sa zicem ebay, amazon, dell, nu accepta nici un fel de livrari in romania. de ce nu va rasculati si impotriva lor?
Watcher
I) Exista o diferenta fata de situatia pe care o descrii. Suntem si noi (Romania) membri UE, deci e ca si cum Amazon nu ar livra in Delaware!
Motivul pentru care nu ma deranjeaza ca ebay si amazon nu livreaza in romania este ca
1) pe mine personal nu ma excita ideea de a cumpara ceva la licitatie
2) daca tii neaparat exista eastbay
3) daca tii neaparat exista firme care iti creaza adresa de surface mail in US si iti forwardeaza ei in RO.
4) carti cumpar de pe Alibris.
5) Dell cumpar din romania, cu discount de mare client

II) Agentul cand are card in mana nu stie de care e, ca scrie tot Mastercard sau Visa pe el, nu scrie Mastercard Credit.
Putea sa spuna orice suma, nu asta e problema. Problema e ca nu se specifica in conditiile de inchiriere ca 'daca esti roman trebuie sa depui garantie;
Spre exemplu scrie in conditiile de inchiriere 'daca esti sub 24 ani costa mai mult'
Nu a acceptat cash - ce poate fi mai lichid decat cash ul?

III) Repet scenariul: nu s-a pus problema astfe: "fiindca sunteti roman garantia e mai mare" ci 'fiindca sunteti roman nu va dam masina'
PArtea cu garantia a aparut in urma tavalitului pe jos, imploratului, etc.
James Kilowatt
Oricum, au reusit sa-si faca reclama. Eu am avut nevoie de o masina inchiriata de trei ori de la deschiderea topicului si nici nu am mai incercat la ei, m-am dus direct la concurenta. Pentru ca nu aveam chef sa risc sa am probleme si sa alerg dupa ei daca se servesc prea mult din cartea mea de credit...
20krpm
Watcher, la punctul II nu-s convins ca ai dreptate. ce-i drept nu pe toate cardurile de debit scrie "debit", multe din ele banca te si roaga sa le folosesti ca si credit, samd. dar odata ce rulezi card-ul respectiv, afli. o firma de car rentals nu iti face charge pe un credit card in ziua in care iei masina, ci in ziua in care o returnezi. daca tie ti-a facut charge cineva inainte, aia a fost dragalasa voastra de agentie de turism. (apropo, contemplati si ideea sa o lasati incolo de agentie de turism - niste rezervari de masina puteti sa faceti si voi pe net.)

probabil ca refuzul pentru seful tau nu se incadreaza intr-o categorie speciala a regulamentului lor, ci intr-o conditie gen "catch-all" pe care fiecare companie o pune cumva in contractul ei. e ceea ce descriam mai demult in topicul asta, cind vorbeam despre dreptul pe care si-l ia un comerciant de a refuza serviciul oricarei persoane. toata lumea zice ca un refuz din asta trebuie motivat in fata unui sobor de parlamentari europeni, dar in cele din urma vezi bine ca nici macar onor soborul asta nu rezolva nimic... sau mai bine zis nu rezolva nimic de care sa auzi in urmatoarele 2 luni de zile.

pina atunci, f* hertz si mai nou f* avis. asta e arma de lupta, si macar KJ si cu mine asta facem. ba mai mult, eu povestea cu hertz o spun ori de cite ori am ocazia.
Watcher
QUOTE
apropo, contemplati si ideea sa o lasati incolo de agentie de turism - niste rezervari de masina puteti sa faceti si voi pe net

Pai pe net am si facut rezervarea, dar nu direct ci prin AutoEurope, fiindca mereu am obtinut preturi mai bune decat direct de la firma de rent-a-car wink.gif
inchirieri-masini
Hertz nu sunt singurii sa sti. Exemplu concret in aeroportul din Bruxelles...Charleroi. Fara carte de credit nu inchiriaza nimeni nici o masina. Interesant devine in momentul in care le arati o Visa. Se uita la banca emitenta...si iti spun...scuze, un alt card aveti?
ozz86651
Amindoi aveti dreptate.
1. Punctul 4 e scandalos si daca exista dovezi scrise/martori/inregistrare (sau chiar daca nu, ca n-o sa minta ala de la tejghea in instanta sa ia 10 ani de puscarie pentru Avis) poate fi baza unui proces de toata frumusetea.
2. Intradevar e o problema la inchirierea masinilor cu debit. Pe cartea de credit ti se poate pune un hold cind inchiriezi masina la 1000$ sa zicem care hold e ridicat cind e verificata masina, dupa ce tu esti demult plecat. Pe cartea de debit degeaba ai tu 500E ca ii scoti la primul ATM si sa se descurce ei. Faptul ca o carte de de debit e Visa/MC nu reprezinta nimic, primul lucru care ma intreaba aici e "debit sau credit", la credit semnez, la debit bag PINul. Poate sa fie o politica interna locala sa nu dai masini pe debit, mi se pare foarte firesc, n-ar fi primii care nu inchriaza lucruri pe debit.
Nu stiu cum e in Austria dar in USA cind inchiriezi o masina si o returnezi, o parchezi undeva si dai cheile la un ghiseu. Cu alte cuvinte starea masinii poate fi oricare, pina a doua zi nu se uita nimeni la ea, mai ales ca poti veni in mijlocul noptii la aeroport.


QUOTE
1) pe mine personal nu ma excita ideea de a cumpara ceva la licitatie


De ce?
James Kilowatt
Europa nu-i ca america.... aici se uita cu lupa la masina. Si trebuie sa te uiti si tu cu lupa cand o iei, daca exista o zgarietura sa o treci pe hartie inainte sa iei masina. Si nu e de la cartea de credit...

Mie o singura data mi s-a intamplat sa nu mi se verifice decat f superficial masina, adica doar s-a uitat sa vada daca intr-adevar e in parcare si daca e intreaga. In noaptea dinainte cineva incercase sa le dea foc la birou, le-a bagat hartii aprinse prin gaura pentru posta si aveau altele pe cap.... Chiar si garaje enorme cu sute de masini gen aeroport tot vine un bagator in seama sa se uite si sa faca un semn secret pe hartie ca e ok, inainte sa dai cheile si hartiile....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.