Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Hilux
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4
air_wolf
QUOTE (sorin.l @ Jan 2 2009, 07:31 PM) *
Va salut pe toti si La multi ani !
Va rog sa va spuneti parerea despre modelul anterior Hilux.
Ce cunoasteti despre dotari, costuri intretinere,service,
Pentru sosea, drumuri de tara, zapada, noroi, mai putin offroad.

o masina excelenta, daca o repsecti si ii schimbi uleiurile la timp, si n-o vei baga decit putin in off-road (eu cu hilux am inceput, in '96), te va tine toata viata. atentie doar la rugina, dar se rezolva si asta repede. e confortbila mai ales pe drumurile proaste. daca ai norocul sa iei varianta cu punti rigide fata/spate ii poti face ce vrei tu. cu toate ca tu zic fara of-road, deci un IFS ar fi mai potrivit pentru comportamentul rutier. atentie la cele cu spring over axle din fabrica: sint groaznice pe sosea dar minunate in off-road.
sorin.l
' air wolf ' , spune-mi te rog, ce model, ce dotari sa caut la masina, avind in vadere ca o voi folosii doar putin offroad, dar pe sosea sa ma descurc pe orice vreme ? rolleyes.gif
sorin.l
A-s vrea mai multe detalii de la un cunoscator din propria lui experienta, pentru a putea alege varianta cea mai potrivita mie, in vederea achizitionarii unui Hilux sh. rolleyes.gif
FAR EASTERN
Tundra
kermit
ce liniste pe aici, nu a mai aparut nici un Hilux nou pe forum, patanii, probleme...

Hai sa va impartasesc eu o experienta, un pic neplacuta. La 60.000 Km am fost nevoit sa schimb cardanul fata, de vina o cruce, masina nu a mai vazut off-road de aproape un an, doar asfalt si cate un amarat de drum de tara... si ... a cedat crucea, naspa. Vestea buna e ca s-a remediat pe garantie, vestea proasta; in acest gen de operatiuni se schimba cu tot cu cardan si cealalta cruce, valoare factura vreo 2.600-2700 lei numai piesele... aviz amatorilor

Legionaru'
Nu a fost totul pe garantie?
kermit
ba da .. din cauza asta am scris vestea buna si vestea proasta ... schimbatul dintr-o bucata devine problema cand o sa iasa masina din garantie. In ultimul timp la mine crucile se schimba ca prietenele in facultate 2 pe luna; nu la Hilux, acum ma dau in off-road cu Samuraiu... dar cand m-or apuca pandaliile si o bag in teren si pe coana-mare, am pus-o in ritmul asta whistling.gif
sofoneamihai
Salut !
Am un Hilux D4D din 2003 si desi am toate reviziile in service Toyota Cardanul a ajuns VARZA fara "preaviz"!
Nu am prea inteles eu cum se pot strica componente de pe toate cele trei segmente de cardan ...da asta e !
Aveti idee de unde pot lua un cardan la un pret mai "uman" ( eventual SH ) ?
Stie cineva daca se potrivesc cele de la varianta americana Toyota Tacoma ?
sorin.l
Salut !
Sa inteleg ca ai modelul asta... mai vechi. Nu de alta dar ma gandesc sa achizitionez si eu unul, SH, si as vrea parerea unui posesor de astfel de masina. Tu de unde esti? dry.gif
kermit
incearca la Compa, din auzite fac cardane la preturi acceptabile si mai solide decat originalele
statii_online
Sa stapaniti sanatosi masinile, poate le montati si o unitate multimedia de genul asta

Click to view attachment

Promit ca nu mai fac reclama pt ca o iau ban!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.