Help - Search - Members - Calendar
Full Version: o problema de IT. va rog un raspuns daca se poate
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Pages: 1, 2, 3, 4
James Kilowatt
Unii spun ca s-ar putea sa nu mearga pentru ca placa "noua" e half-pcie iar cealalata s-ar putea sa fie "full" in vechitura de laptop.

Eu am modelul exact al placii, si am gasit driver disponibil, asa ca n-ar trebui sa fie o problema. Totul e sa se potriveasca slotul si sarmele alea care tin loc de antena.
HalbaSus
esti sigur ca vechitura de 6 ani va putea beneficia de viteze G ? in principiu trebuie sa incerci... daca nu exista dongle-uri wifi cu G (eu am unul pe care il folosesc la un desktop si merge surprinzator de bine).
James Kilowatt
Asta vechi are deja G (aka 54mbps), ideea e sa ii pun o placa de retea wifi care sa stie N (aka macar 150mbps).
Desi e vechi nu e chiar prabusit, e ceva pe baza de core2, insa daca nu ma lasa memoria e cu DDR2. Desi e mai vechi e mai puternic decat celalalt care doneaza organe (AMD E350 - decedat dupa un contact de gradul 3 cu talpicul unul sezlong pe care se legana una bucata socru).

Asta vechi a mers cu o placa de retea pe USB cu N.
HalbaSus
Evident ca ma refeream la N nu la G, dar nah, am vorbit prostii... in principiu daca e compatibila "fizic" nu ar trebui sa ai probleme.
James Kilowatt
A mers... half PCIe e deci acelasi lucru cu miniPCIe.
Nu s-au potrivit suruburile de fixare (placa "noua" fiind mai scurta decat cea veche) insa am improvizat ceva pe baza de burete smile.gif Si functioneaza, nu stiu daca neaparat in parametrii de la mama ei insa merge dublu ca viteza pe bune fata de cea G dinainte.

Noi sa fim sanatosi, hai Craciun Fericit!
James Kilowatt
Iar eu.

Acum as vrea sa conectez muntii carpati (orientali cred) la net.

Mai concret, e vorba de a conacul socrilor din satul Gresu, comuna Tulnici, judetul Vrancea, cum intri pe dreapta.

Exista net de la romtelecom si mai jos si mai sus de adresa lui, pe la niste pensiuni, iar cablul trece cred foarte aproape. Problema e insa ca romtelecom stramba din nas spunand ca pentru conexiune tre' sa mai puna o cutie nu-stiu-de-care si ca le e lene sa o faca pentru un singur abonat (informatia e la mana a 3-a de la socra-miu care a auzit de la niste pensionari de nadejde).

Firmele de cablu n-au ajuns acolo. Nici Google Loones nu zboara pe acolo (sau poate zboara, insa au fost deja ciordite).

O alternativa ar fi net mobil, insa singurii care au semnal sunt Cosmote, si semnalul e foarte foarte slab. Se vede asta si pe harta de pe siteul lor ,iar cu un smartphone ai net cu intreruperi doar intr-o anumita camera, o anumita pozitie de yoga si cu planetele aliniate cum trebuie .

Ma bate gadul deci sa bag un modem Huawei 583c (am ales pe primul care face si hotspot si are interfata de antena externa) si o antena directionala externa, sa zicem asta.
http://www.befr.ebay.be/itm/281245011201?s...984.m1423.l2649. Am vazut si ceva mai mare pe la 18dbi.
Intrebarea e daca o antena din asta chiar ajuta? Adica daca am un net prost cu un smartphone, cu o instalatie din asta chiar am sanse sa am un net care chiar daca nu rupe pamantul, macar sa fie stabil?

Exista si alte alternative rezonabile la pret (gen net prin satelit?)?

Am discutat subiectul si cu maestrul Diesel, insa in mare sunt pe cont propriu teehee.gif
Mircea104901
Nu stiu daca nu ar fi mai bun http://www.ebay.com/itm/New-3G-UMTS-2100MH...=item2c7aa9531a sau ceva similar.
James Kilowatt
Pare interesant
După descriere însă pare ca merge doar pe 3g, și nu-s sigur ca este semnal. Cred ca ar fi mai safe ceva și pe 2g-8-900mhz
former_ozz
QUOTE
O alternativa ar fi net mobil, insa singurii care au semnal sunt Cosmote, si semnalul e foarte foarte slab.


Repetor/microcell? Antena cu siguiranta ajuta prespunind ca e facuta cum trebuie. Numai ca trebuie sa vorbesti cu ei (nu e sanatos cred sa-ti amplifici semnanul de capul tau ca-i "ineci" pe ceilalti). Nu esti primul cu problema asta si cu siguranta au o lista de repetoare sau amplificatoare recomandate.

Cel mai simplu insa de departe e DSL de la romtelecom. Doar ca trebuie convinsi.
Situatia ta pare destul de asemanatoare cu ce gasesti prin Silicon Valley smile.gif numai ca mobilul acilea nu e o optiune ca e prea scump.

drabisan
Un repetor cu o antena cu cistig bun si cabluri de calitate ar rezolva ambele probleme...ai avea si semnal la mobile si implicit si internet. Doar ca sint al naibii de dubios de setat - e mare riscul sa iti "ineci" antena cu ce amplifica repetorul. Cu un pic de ambitie gasesti combinatia buna.
Modem plus antena externa - ti-ar rezolva problema accesului la internet. Daca nu prinde 3G, insa, viteza va fi haios de mica. Dar se poate si functioneaza bine. Nu apare problema inecatului, dar nici nu ai semnal 2G/3G pe mobile.
Repetoarele, in teorie, ar trebui instalate de ei - cind/daca se vor hotari sa instaleze ei o antena in zona, sint sanse mari ca repetorul tau sa omoare totul prin jur.
HalbaSus
Mie la birou mi-au "bagat pe gat" cei de la vodafone un amplificator din asta, ca cica nu aveam semnal bun 3G in birou ca au vazut ei treaba asta... au venit, au instalat, au masurat diferentele dinainte si dupa... am un castig semnificativ in camera in care a fost instalat, in restul pauza...
Si parerea mea e ca trebuie sa convingi convingi cumva romtelecom-ul sa iti bage net, faci o adresa scrisa in fiecare zi, 2 telefoane pe saptamana si probabil se rezolva intr-un timp rezonabil. Si eu stau intr-o zona oarecum izolata (izolata de romtelecom adica, ca celelalte serviici existau de mult, inclusiv net si televiziune prin cablu de la er-de-esh) si romtelecomul a trebuit sa traga destul de mult cablu pana sa ajunga la mine, dar in cateva saptamani s-a rezolvat (cred ca a contat si faptul ca m-am dus la ei si am zis ca vreau sa fac abonament, si le-am zis unde stau mai spre mijlocul discutiei tongue.gif).
James Kilowatt
Din ce spuneti pana acum inclin mai degraba pentru solutia initiala - modem + antena externa - in loc de repeater.

Cu romtelecomul, ultimul raspuns a fost ca nu se poate. Cat de tare nu se poate si de ce nu se poate inca nu stiu.
James Kilowatt
Am sfatuit internatulul sa faca cerere in scris la romtelecom, sa vedem un refuz scris.

Intre timp am intrat la romtelecom pe site si am dat peste doua chestii:
Prima - daca dau adresa respectiva, si caut "serviciile pentru mine" imi da osu'. Nimic disponibil. Insa daca dau la aceeasi adresa "serviciile pentru afacerea mea" apare voce, net si tv. Haios, nu? Asta cumva explica de ce pensiunile au si pensionarii n-au.
Si a doua - au formular online de cerere de instalare de ISDN, 64 si 128 teehee.gif
Mircea104901
Daca mai e de actualitate, am gasit un site interesant cu produse de amplificare a semnalului. Cred ca un telefon la ei ar ajuta, ma gandesc ca au know-how.
James Kilowatt
Domnilor, am urmatoarea problema:

Am acasa o retea care consta dintr-un router/modem de la gangsterii de provideri, si inca doua routere ale mele. Server DHCP era doar modem/routerul de la provider, pe celelalte doua routere fiiind dezactivat.

Am primit de la provider un model nou de modem/router, la care insa nu mai am acces la toate setarile. Am acces doar la setarile de baza, are 3 nivele de acces si am parola doar pentru unul singur. Mi s-a parut cam lent lan-ul si mi-a venit ideea sa activez un al doilea server DHCP pe unul din cele doua routere, si am avut grija sa ne se incalece adresele alocate. Toate routerele au IP fix.

Problema e urmatoarea: reteaua locala merge brici, insa internetul merge doar partial. Adica merge google si atat.. in rest orice site incerc sa incarc imi primesc eroare ca siteul n-a fost gasit. Totusi, google chiar merge, nu e o pagina incarcata din cache sau ceva. E si mai ciudat faptul ca problema e doar pe PC-uri... cu smartphoneul merge internetul fara probleme prin reteaua asta dubioasa.

Aveti idee unde ar putea fi buba, sau la ce sa ma uit? Am dezactiva orice firewall si alte chestii de pe toate routerele insa degeaba.

Daca dezactivez al doilea server DHCP totul merge normal, insa reteaua locala devine mai lenta (scade viteza reala si pe wifi si pe cablu cam la jumatate, si creste si pingul de la laptoapele conectate prin wifi la PC-ul pe post de NAS legat cu sarma de la ~1-2ms la ~10-20ms... nu stiu de ce, insa asa se intampla). Iar pe primul (cel primit de la provider) nu-l (mai) pot dezactiva, n-am acces la optiunea respectiva.

As putea sa-l pun inapoi pe cel vechi, la ala am acces la toate setarile, insa ala e o prastie dpdv hardware. Adica are ethernet 100mbs si doar wifi g. Asta nou e gigabit si are wifi N si 2.4 si 5GHz, deci cel putin dpvd hardware e mult peste cel vechi ("vechi" inseamna ca are 3 luni si ala, a fost schimbat recent, insa are specs din evul mediu...).
drabisan
Distractiv! Nu ai cum sa nu te "bucuri" la o astfel de problema.
Al doilea DHCP - ce dns-uri aloci din el? As zice ca ceva dubios bine de tot din moment ce iti da cu timeout. Incearca sa aloci din al doilea DHCP DNS-urile providerului. Sau all-mighty 8.8.8.8 si 8.8.4.4.
De ce merge lent lan-ul cind ai doar DHCP-ul din device-ul providerului? Eu m-as uita de doua ori daca default gateway-ul (alocat static? ca zici ca ai alocare statica) este chiar routerul si nu vreun alt device din retea. Daca poti sa iei doua masini, sa le lasi cu DHCP si sa verifici intre ele ce/cum functioneaza. Apoi sa incerci cu o masina din cele alocate static. Si apoi cu o alta de pe wlan...
James Kilowatt
Deocamdata problema pare sa se fi rezolvat partial de la sine. Am lasat doar DHCP-ul de pe noul router singurul activ, si asta si-a facut singur un update de firmware si acum pare sa mearga la viteza normala si reteaua interna.
Insa tot n-am inteles care naiba putea sa fie problema inainte. Inca n-am renuntat definitiv la ideea de a avea doua servere DHCP (al meu si al lor), incat reteaua interna sa ramana functionala chiar si daca nu merge modemul de la provider (de ex se uita fiica-mea la desene de pe NAS in retea chiar si cand eu incerc sa hackeresc modemul). As putea reactiva al doilea server manual cand am idei din astea, nu e deci o problema foarte importanta.
Ideal era sa pot lasa tot unul singur, pe unul din routerele mele, insa cum spuneam pe cel din modem nu-l pot dezactiva.

Ca informatie, doar routerele au IP fix, calculatoarele, smartphoanele, etc toate sunt dinamice. Default gateway e routerul de la provider, ala pe care nu-l pot controla total.
drabisan
Daca ai lease mare, o zi sau chiar mai mult, poti sa omori serverul de dhcp pentru ca masinile care nu pierd lan-ul intre timp nu vor plinge.
Mai dubios e cind isi revine serverul de dhcp/routerul...atunci e dubios sa prevezi ce se va intimpla. Foarte probabil nimic rau nu se va intimpla si toate device-urile vor functiona fara intrerupere, dar e bine sa tii cont ar putea aparea mici intreruperi.

Un alt doilea server DHCP nu e greu de pus. Doar sa e asiguri ca default gateway-ul e cel al routerului care asigura iesirea la internet. Daca folosesti subneturi separate e foarte foarte dubios, ca ar fi nevoie sa dai si rute statice din dhcp iar aia nu functioneaza chiar pe orice echipament. O varianta simpla este sa pui pe ambele acelasi /24 (255.255.255.0), acelasi gateway, dar primului ii spui sa aloce doar jumate iar celuilalt cealalta jumate. Se poate si functioneaza pe majoritatea routerelor de "casa".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.