Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis Partea VII
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
Legionaru'
CITAT(vio @ Feb 29 2008, 08:22 PM) *
puntea de spate de la Ave e mai buna decat la Accord


E la naiba, nu ai vazut ca arunca lumea prin santuri! whistling.gif
cipicaduh
Hehehee, nenea Legionarul devine putintel malitios!
Nu te arunca Avensisul prin santuri,nici pe departe,dar i-ar sta mult mai bine cu o directie precisa la motorizarile pe benzina si cu niste suspensii independente fata-spate (ca la Accord!),care sa-i asigure o stabilitate superioara in curbe.

DAN
QUOTE(cipicaduh @ Mar 4 2008, 02:13 PM) *
Hehehee, nenea Legionarul devine putintel malitios!
Nu te arunca Avensisul prin santuri,nici pe departe,dar i-ar sta mult mai bine cu o directie precisa la motorizarile pe benzina si cu niste suspensii independente fata-spate (ca la Accord!),care sa-i asigure o stabilitate superioara in curbe.

Daca nici avensisul nu e stabil in curbe.... whistling.gif
cipicaduh
QUOTE(DAN @ Mar 4 2008, 12:24 PM) *
QUOTE(cipicaduh @ Mar 4 2008, 02:13 PM) *
Hehehee, nenea Legionarul devine putintel malitios!
Nu te arunca Avensisul prin santuri,nici pe departe,dar i-ar sta mult mai bine cu o directie precisa la motorizarile pe benzina si cu niste suspensii independente fata-spate (ca la Accord!),care sa-i asigure o stabilitate superioara in curbe.

Daca nici avensisul nu e stabil in curbe.... whistling.gif

Salut,Daneee!!!
Ba este stabil, insa directia electrica cam imprecisa coroborata cu suspensiile setate pe confort care te "balanseaza" putin pe portiunile valurite sunt datatoare de emotii. Avensisul de drive test de la Mega A are directia hidraulica,deci alta mancare de peste.
Am avut cateva momente stanjenitoare cu directia asta buclucasa.
Eu consider ca directia si suspensiile de la Accord sunt superioare celor de pe Avensis-motorizarea pe benzina.



22nst
dar poate mie imi place directia electrica si suspensia moale... nu toti sunt schumacher pe sosele teehee.gif
Legionaru'
CITAT(cipicaduh @ Mar 4 2008, 04:06 PM) *
Eu consider ca directia si suspensiile de la Accord sunt superioare celor de pe Avensis-motorizarea pe benzina.


Daca vrei o suspensie sportiva, da.
Daca vrei confort, nu.
cipicaduh
Asa e,suspensiile de la Avensis sunt mai confortabile decat cele de pe Accord. Dar prefer sa sacrific acest confort pentru o "lipire" mai buna a masinii de sosea si pentru directia precisa.
Sambata am intrat destul de tare intr-o curba stransa,iar din sens opus a venit un TIR care a depasit axul drumului,indreptandu-se spre mine. O simpla manevre de evitare s-a transformat intr-o intrare pe acostamentul cu pietris,de unde m-am redresat cu noroc si galban la fata. Conduc din 1994,deci nu se pune problema de lipsa de experienta ( sau asa imi place sa cred). Cine s-a acomodat cu acest tip de directie,ferice de el. Pentru mine reprezinta o pacoste la drum lung. Nu ma ajuta sa "simt" masina, are "joc" la viteze mai mari. Daca 160 km/h la drum intins reprezinta manifestare "gen Schumi",tin sa precizez ca nu prea ma voi apropia des de viteza asta,caci controlul masinii reprezinta un chin si o ruleta ruseasca,iar nu o placere.
Inainte de achizitionarea masinii, citeam cu indignare pe un forum Honda aprecierile unui fan Accord privind "babvensisul" si liniuta facuta de el cu masina iubita si de un prieten cu Avensis. Mi s-au parut foarte rautacioase aprecierile lui privind modul detasat de castigare a cursei de Accord,dar mai ales cum aprecia ca "Avensisul venea din urma gafaind si balansandu-se ca o balena, franand destul de mult in curba". Acum consider ca nu a fost chiar atat de rautacios. Am inteles cum devine chestia cu balansul. Cu o directie cu un feedback nefericit,care nu te ajuta sa "simti" masina si cu niste suspensii care te balanseaza , e o mare eroare sa intri ceva mai tare intr-o curba,chiar fara voie. Sa ai valente de Schumi nici nu mai incape discutie.
Probabil are si Accordul bubele lui - auzeam pe mai multi proprietari plangandu-se de frane, dar parerea mea este ca in acest moment Accordul are mai multe bile albe decat Avensisul. Chiar daca am trage un semn de egalitate, pentru mine directia precisa si stabilitatea mai buna a Accordului sunt atuuri vitale,ce nu pot fi zdruncinate de confortul superior, spatiul interior si portbagajul mai mare, avantaje ale Avensisului. Daca mai amintim ca un Accord Sport Special Edition are in plus fata de Avensis 2L cauciucuri mai mari (225),suspensii sport, scaune mai bine profilate cu suport lombar,acoperite partial cu piele,precum si un loc I la JD Power pe 2007 privind satisfactia cumparatorului in Germania, cred ca avem un tablou complet.
vio
CITAT(cipicaduh @ Mar 4 2008, 10:02 PM) *
Asa e,suspensiile de la Avensis sunt mai confortabile decat cele de pe Accord. Dar prefer sa sacrific acest confort pentru o "lipire" mai buna a masinii de sosea si pentru directia precisa.
Sambata am intrat destul de tare intr-o curba stransa,iar din sens opus a venit un TIR care a depasit axul drumului,indreptandu-se spre mine. O simpla manevre de evitare s-a transformat intr-o intrare pe acostamentul cu pietris,de unde m-am redresat cu noroc si galban la fata. Conduc din 1994,deci nu se pune problema de lipsa de experienta ( sau asa imi place sa cred). Cine s-a acomodat cu acest tip de directie,ferice de el. Pentru mine reprezinta o pacoste la drum lung. Nu ma ajuta sa "simt" masina, are "joc" la viteze mai mari. Daca 160 km/h la drum intins reprezinta manifestare "gen Schumi",tin sa precizez ca nu prea ma voi apropia des de viteza asta,caci controlul masinii reprezinta un chin si o ruleta ruseasca,iar nu o placere.
Inainte de achizitionarea masinii, citeam cu indignare pe un forum Honda aprecierile unui fan Accord privind "babvensisul" si liniuta facuta de el cu masina iubita si de un prieten cu Avensis. Mi s-au parut foarte rautacioase aprecierile lui privind modul detasat de castigare a cursei de Accord,dar mai ales cum aprecia ca "Avensisul venea din urma gafaind si balansandu-se ca o balena, franand destul de mult in curba". Acum consider ca nu a fost chiar atat de rautacios. Am inteles cum devine chestia cu balansul. Cu o directie cu un feedback nefericit,care nu te ajuta sa "simti" masina si cu niste suspensii care te balanseaza , e o mare eroare sa intri ceva mai tare intr-o curba,chiar fara voie. Sa ai valente de Schumi nici nu mai incape discutie.
Probabil are si Accordul bubele lui - auzeam pe mai multi proprietari plangandu-se de frane, dar parerea mea este ca in acest moment Accordul are mai multe bile albe decat Avensisul. Chiar daca am trage un semn de egalitate, pentru mine directia precisa si stabilitatea mai buna a Accordului sunt atuuri vitale,ce nu pot fi zdruncinate de confortul superior, spatiul interior si portbagajul mai mare, avantaje ale Avensisului. Daca mai amintim ca un Accord Sport Special Edition are in plus fata de Avensis 2L cauciucuri mai mari (225),suspensii sport, scaune mai bine profilate cu suport lombar,acoperite partial cu piele,precum si un loc I la JD Power pe 2007 privind satisfactia cumparatorului in Germania, cred ca avem un tablou complet.



exista ave cu suspoensii sport ??? sau accord fara suspensii sport ?? io cred ca tocami de aia au pus o suspensie mai tare la accord fiindca mashina avea balans mare .. servo asistat electric il simtzi f bine .. cred ca totzi suntetzi invatzati cu dir hidraulica care este greoiae si simtzi ca tragi de volan...
deci cand cele doua mashini vor fi echiipate la fel atunci mai vb pana atunci subiectu asta suspensi vs suspensii este ca scuipatu in vant....
S O R I N
Pe mine nu ma intereseaza ce suspensii are una sau alta,ma intereseaza sa stiu ca daca merg cu 7600 la ora ,sa pot merge mai in siguranta .

Nu spun ca in avensis nu am mers in sigurranta aproape 3 ani.DAR ,de ce nu accepatati faptul ca fiecare masina dintre cele doua are lucruri bune sau rele...

Nu vreau sa ma dau atotstiutor ,dar ( inca o data DAR ) eu am avut/am aceste masini ,despre care vorbiti aici,spuneti mi si mie cine poate face o

comparatie mai pertinenta decat a mea ?

Avensis are suspensii mai moi indreptate spre comfort ( nu se adreseaza celor care vor sportivitate la o masina ....exista o exceptie ,si anume Legionaru )

si accord are suspensii sport care tin masina mai lipita de sosea dar te doare fundul o idee mai rau...

Acum ca spunem ca accord ul are puse suspensii nu stiu de care ca are balans ,deja mi se pare o rautate....

Cautam nod in papura ,numai sa iasa ce masina vreau eu sau o marca anume in fata....

Cred ca maine daca imi i au ferrari o sa spuneti ca nici nu se poate compara cu avensis .....

Inca ceva,sa crezi marca masinii tale e cea mai tare de pe glob e cea mai mare prostie...mereu se vor face altele mai bune si mai bune....

Concluzionez ,avensis masina super buna cu + si - ,la fel si accord... maine daca as avea 20 de mii as lua avensis si daca as avea 25 tot type s as lua...
vio
si daca ai avea 27 000 sau 30 000 :>?
S O R I N
As mai pune ceva "pe acolo" si mi as lua Gs sau Legend.... wink.gif

StefanVVTi
QUOTE(vio @ Mar 5 2008, 12:50 AM) *
si daca ai avea 27 000 sau 30 000 :>?

Passat TDI 4Motion! laugh.gif laugh.gif ninja.gif
S O R I N
CITAT(StefanVVTi @ Mar 4 2008, 11:01 PM) *
CITAT(vio @ Mar 5 2008, 12:50 AM) *
si daca ai avea 27 000 sau 30 000 :>?

Passat TDI 4Motion! laugh.gif laugh.gif ninja.gif



Sa mor ca am uitat....si ii auresc suportul de la numar ca sa fie si mai cool ... laugh.gif

OCTAN_95
QUOTE(S O R I N @ Mar 4 2008, 10:48 PM) *
...................,spuneti mi si mie cine poate face o comparatie mai pertinenta decat a mea ?.............


aceasta pertinenta vine din faptul ca aceste 2 masini comparate au fost conduse de aceeasi persoana si nu ocazional, una este sa faci "o tura" alta sa o folosesti 3 ani si in cazul meu, cu peste 65000km si acum mai recent doar 8700 km cu acordul

categoric sunt masini foarte bune, mi-a placut enorm avensis-ul dar acum nu il regret, acordul este altceva, nimeni din familie nu s-a plans de suspensiile mai tari ale acordului, de spatiul mai mic pentru locurile din spate dar mi-au "reprosat" ca este mai nervoasa, ca este categoric mai stabila pe sosea, mai mult decat atat consumul acordului este mai mic decat cel la avensis asta in conditiile in care motorul este cu 0.2 l mai mare

asa cum spune si SORIN masinile au atat parti bune cat si mai putin bune, concluzia finala este clar subiectiva si influentata de propria masina, mai sunt insa si exceptii, SORIN si cu mine categoric nu suntem singurii care am trecut de pe avensis pe acord

acum chiar ca nu as mai alege avensis, acordul si-a pus amprenta, ce va urma nu as putea spune
R_A_D_U
Directia de pe Avensis mi se pare super ok chiar si la viteze mari si credeti-ma ca i-am dat pedala. Si VSC - ul ala si-a facut datoria cand a fost cazul. Ol da best.
OvidiuH
Și de la Noul Avensis am ajuns la Avensis vs Accord. smile.gif
R_A_D_U
ka kam asa ceva... biggrin.gif
vlademir
Toate promotiile din ultima vreme de la Avensis (dvd, navigatie, reduceri) nu sunt un semn ca se pregateste ceva? Dane, ai legatura. Ce se intampla in sectorul tau?
adrian_flavius
Vlademir, deja se stie ca pe la inceputul anului viitor se lanseaza noul Avensis...nu am mai avut rabdare sa astept, sa vad ce vine...oricum, eu nu prea sunt adeptul achizitionarii unui model proaspat lansat (mai apar probleme, trebuiesc rezolvate...etc...); cel mai bine e sa-l cumperi cam pe la jumatatea perioadei de productie, ideal dupa primul face-lift, cand se rezolva mare parte din problemele deja aparute...

Probabil ca vor sa stimuleze un pic vanzarile de anul asta...multi dintre cei care luau in calcul achizitionarea unui Avensis, poate ca acum asteapta sa vada noul model...asa ca modelul actual trebuie sprijinit prin diverse tehnici de marketing...

Scaderea pretului de care vorbeai nu este chiar asa de mare...vopseaua metalizata intra acum in pret, deci din aia 1000 de euro 380 ii dai inapoi...DVD-ul costa cam 200 de euro, deci iarasi nu e mare cheltuiala din partea Toyota...device-urile pe care ti le mai monteaza ei nu sunt asa de scumpe (maxim 150-200 de euro cu totul...manopera de montaj o platesti din buzunar); daca fac un calcul, 1000 de euro nu este foarte mult la o masina de peste 20 000 euro...in cazul meu, peste 22 000 euro...cred ca Toyota isi permite sa lase banii astia, la cateva mii de masini vandute in Romania...2-3 milioane de euro nu fac o diferenta prea mare la bugetul Toyota, mai mare decat tot PIB-ul Romaniei... dry.gif
adrianr
eu astept hibridul diesel. tare sunt curios ce-i de capul lui
vlademir
Si acum recent, la service, mi-au spus ca va aparea nou avensis la inceputul anului viitor.
Sunt primul pe lista...dac nu imi iau rav4 pana atunci.
22nst
eu vreau sa vad interiorul, sunt tare curios cum va fi biggrin.gif
OvidiuH
Mai așteptăm, poate o vedem și fără prelată.
Dan52141
si o schita mai veche ... hmmm parca se apropie destul de mult cu ce apare prin noile imagini

Click to view attachment
vio
dap e f veche ... o am cam de 2 ani schitza asta .. dar cam asa o sa arate .. am vazut acu 2 nopti si o schitza a interiorului ... din pacate nu se putea salva poza .. si linkul nu il mai stiu ... oricum arata frumos .... o sa vedeti , prb ca or sa apara spy pics
vlademir
eroare
Dan52141
http://www.automarket.ro/stiri/ipoteze-asa...nsis-10979.html

O alta presupunere pentru designul noului Avensis smile.gif
Nu stiu de unde au scos-o dar parca nu arata asa bine ... oricum sper sa fie doar o presupunere si nu adevaratul design al noului Avensis !

Click to view attachment
22nst
asta imi place...
pare a fi destul de mare, si cu o figura de masina serioasa!
Hoinar
QUOTE (Dan52141 @ Apr 15 2008, 03:48 PM) *
http://www.automarket.ro/stiri/ipoteze-asa...nsis-10979.html

O alta presupunere pentru designul noului Avensis smile.gif
Nu stiu de unde au scos-o dar parca nu arata asa bine ... oricum sper sa fie doar o presupunere si nu adevaratul design al noului Avensis !


Arata simpatic...desi nu stiu de ce ne asteptam la vreun design rascolitor...uitati-va in clasa ei, e vreuna care arata cu adevarat bine dpdv al design-ului? smile.gif. Poate doar Alfa 159, da' aia deja e cu pretul in clasa lu' A4, Seria 3, Clasa C, IS... si nici astea, in ciuda pretului, nu-s rapitoare smile.gif.
Eu zic ca nici Accord, Pasat, Mondeo, Laguna, Vectra nu arata grozav...ci doar destul de ok. Dar oricum nu cred ca se pot apropia de frumusetea unui coupe..
Pana una alta nu cred ca vreun client a cumparat vreuna din masinile mentionate anterior pentru modul cum arata, ci pentru confort, spatiu, putere.
OvidiuH
Nu-mi place. Sper sa nu fie asa.
Mariustom
Am unit 2 topicuri cu același subiect, la solicitarea unui coleg de forum thumbsup.gif

Spor la scris în continuare rolleyes.gif



ninja.gif
OCTAN_95
Sa incerce sa scoata cineva sigla de pe grila si sa posteze imegineape un alt forum, surprizele vor fi destul de mari, pe mine ma duce cu gandul la un mertzan, arata bine, mult mai bine decat cel care este acum pe piata, aici discutam doar de partea de imagine, in rest nu stim nimic.
vio
daca arata asa va fi groaznica ... zici ca e o mamaliga turtita pe fatza ,,,, bleah ....
22nst
mamaliga!?! mie imi place asa tongue.gif
drabisan
QUOTE (Dan52141 @ Apr 15 2008, 03:48 PM) *
http://www.automarket.ro/stiri/ipoteze-asa...nsis-10979.html

O alta presupunere pentru designul noului Avensis smile.gif
Nu stiu de unde au scos-o dar parca nu arata asa bine ... oricum sper sa fie doar o presupunere si nu adevaratul design al noului Avensis !

Click to view attachment



Daca arata asa si are jante de 18, ca optiune, si un interior frumos...se scot! Si ma scot si eu de un upgrade frumos!
StefanVVTi
Grila e singura chestie care nu mi se pare potrivita...in rest, arata bine! thumbsup.gif
Dan52141
Imaginea cred ca este generata pe calculator, mie sincer nu imi displace dar nici nu imi place, parca nu are fluenta, arcuirea aceea de la usi nu da bine si strica armonia proportiilor facand-o stramba, parca nu se imbina partea frontala cu restul masinii, macar daca ar semana mai mult cu noul Camry ar fi ok.
Tare curios sunt cum va arata interiorul ... dar mai avem de asteptat pana in primavara lui 2009 sad.gif
OvidiuH
E cam modelată cu toporul. Nu prea pare să semene cu cea cu prelată pe ea. Eu cred că va diferi destul de mult de versiunea finală.
DRAGOS
Mie imi place! Mi se pare mai expresiva decat actualul model si are un aer mai business smile.gif
Legionaru'
Eu nu ma mai pronunt pana nu apar poze oficiale si mai ales pana nu o vad live.
Toyxen
Mie personal imi place. Se apropie ca design de Camry. Da o impresie de masivitate, lucru care mai nou pare a fi un trend prin japan daca ne uitam si la noul/vechiul Acord.
kate
Salut,
nu arata rau!
vlademir
QUOTE (Dan52141 @ Apr 15 2008, 08:34 PM) *
Imaginea cred ca este generata pe calculator, mie sincer nu imi displace dar nici nu imi place, parca nu are fluenta, arcuirea aceea de la usi nu da bine si strica armonia proportiilor facand-o stramba, parca nu se imbina partea frontala cu restul masinii, macar daca ar semana mai mult cu noul Camry ar fi ok.
Tare curios sunt cum va arata interiorul ... dar mai avem de asteptat pana in primavara lui 2009 sad.gif

Nu stiu de ce dar am impresia ca va veni mai devreme. Eu deja dau tarcoale pe la banci.
vlademir
Iata ce spune un angajat vanzari Toyota din Franta:
invitKAIZE​NMAN profil
Invité

Posté le 16-05-2008 à 13:53:50 answer


Je suis commercial toy et on a pas d infos de plus. Je suis impatient de voir à quoi elle ressemble.
Le lancement se fera certainement courant 2 emme trimestre 2008 sans grande certitude.
Nous decouvrirons le produit lors de la formation un mois ou deux avant la presentation oficielle. Logiquement cette formation d apres les bruits de couloirs aura lieu decembre 2008 ou janvier 2009. je compte sur vos talents pour nous denicher de beaux clichés et je vous ferai savoir si il y a du nouveau.
Site-ul e http://www.forum-auto.com/marques/toyota/sujet1261-140.htm
klm
Poate poti oferi si traducerea (fa o editare a mesajului) pentru ca, in fond, este un forum romanesc (aviz si celor care ofera citate in engleza, pakistaneza, somaleza, va rog sa oferiti si traducerea).
vlademir
Esti chiar culmea cu cererea ta.
klm
De ce?! blink.gif
22nst
abia astept sa-l vad pe viu, sau macar poze reale, fara camuflajul ala... varianta sw pare un camion biggrin.gif in pozele alea da impresia ca este foarte mare si lung
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.