Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis Partea VII
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
hadriano
revin si eu cu problema farurilor.am prins o ceata si am vazut cum arata si bate lumina.deci, daca zic ca la dacia mea veche, era lux, e putin zis.deci, nu ca bat in sus, bat i sus la 60 de grade fata de orizontala.sa nu zic 70.am vazut pe ceata clar razele.o cantitate de lumina bate normal, farurile sunt verificate la rar/nu stiu ce sa zic, aproape ca mie jena pt ei.masina e din 2002, avensis.am un coleg, are o corola noua.aceiasi poveste, o parte de ,umina bate aiuirea
.probat pe bloc, nu iti vine sa crezi.in rest, sa zicem ca e ok masina, dar farurile....Plus o animita ergonomie.plus o anumita liopsa de stil.dar masina e faina pe ansamblu, atat c ala suspensie care e moale tare, dupa gustul meu, s faruri, e jenant.
Legionaru'
hadriano e urmasul lui vio! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Am citit de vreo 3 ori postul sa inteleg perfect ce vrea sa zica.
Da, se pare ca este o problema cu blocurile optice care disperseaza lumina nasol.
hadriano
La o masina de talia avensis,ca brand, nu mai zic de bani, imi pare ciudat, jenant.Oare nimeni de la toyota nu s-a sesizat?ce naiba.Am sa le verific din nou, am sa verific becurile,au fost verificate si erau ok,dar modul in care bat..Repet, am vazut cu ochii mei materializate in ceatza razele.O parte bat normal,adica in lungul drumului, destul de in evantai.Dar o alta parte,mult, bat absolut in sus.Ce sa mai comentam, asta e si gata.As pune o pleoapa pe far sa le concentrez, dar cred ca e degeaba.
Legionaru'
Nu cred ca se poate rezolava cu pleoape.
Sa speram ca noul model nu va mai avea astfel e scapari.
StefanVVTi
La pleoape ideea e sa nu afecteze "calitatea" luminii turned.gif
9er
Fii-meu de 5 ani se uita pe site-ul Toyota la diferitele modele intrebandu-ma asta ce e, dar asta....si tot butonand el pe acolo ia uite peste ce da:

http://www.toyota.de/cars/coming_soon/avensis/index.aspx

Si zice dar asta care mai e? teehee.gif
bebelacus
nu ca ar mai interesa pe cineva consumul la avensis dar ca fapt divers. azi, dupa aproape 400 km numai prin oras am facut iar plinul. rezultatul 6.91%.
am condus destul de defensiv, in special am cautat sa anticipez ce face ala din fata aluia din fata mea si cind prindeam drum drept sa tin acceleratia si viteza constanta doar atingind pedala. viteza a 3-a e suficienta pt oras si am cautat sa o tin cit mai mult la 1900 rpm. acolo mi s-a parut ca ar fi cam cel mai economic. acceleram destul de repede si schimbam pe la 2500 rpm dupa care, cind ajungeam in a 3-a, incercam sa pastrez o viteza constanta (de obicei in jurul a 55km/h).
masina abia a implinit 30,000 km, presiunea in roti 2.4, cauciucuri de iarna Pirelli winter carving, motorina MOL din aia mai ieftina, euro 4.
e totusi o chestie, cu aygoul mi-a iesit tot azi 7.02% si condus in acelasi mod. foarte rezonabil dar nici sa ma claxoneze aia din spate. nu mai spun ca ultimul consum la aygo a fost de 7.9. atit imi ia avensisul vara.
nu ca zic...da' vreau sa spun...
Watcher
Cred ca merge pusa si aici :-)
vlademir
QUOTE (Niner @ Dec 15 2008, 10:09 PM) *
Fii-meu de 5 ani se uita pe site-ul Toyota la diferitele modele intrebandu-ma asta ce e, dar asta....si tot butonand el pe acolo ia uite peste ce da:

http://www.toyota.de/cars/coming_soon/avensis/index.aspx

Si zice dar asta care mai e? teehee.gif

Ecran tactil? Trapa? Oh, my God! Parca am revazut parte din bordul de la Lexus. Foarte meseriasa.

In alta ordine de idei, disutiile de la pagina 2 m-au distrat teribil. Nu poate chiar nimeni sa critice nimic la Toyota. Saracu'om, a si disparut de atunci, oricum sunt curios daca si-a rezolvat problema cu aerul conditionat.
Legionaru'
CITAT(vlademir @ Dec 16 2008, 11:35 AM) *
In alta ordine de idei, disutiile de la pagina 2 m-au distrat teribil. (1)Nu poate chiar nimeni sa critice nimic la Toyota.(2) Saracu'om, a si disparut de atunci, oricum sunt curios daca si-a rezolvat problema cu aerul conditionat.


1. Ba da. Si eu am facut-o.Insa conteaza modul cum o faci.Cand la primul post pe forum scrii cu majuscule si urli in gura mare ca pe colo si pe dincolo ceva e necurat.Bate la ochi!
2.Iti dai seama, am speriat omu'! Eu nu cred!La modul cum s-a exprimat in mesaje ma indoiesc!




vlademir
Sa nu dai in teoria conspiratiei rolleyes.gif . Dar trebuie sa recunosc ca am mai intalnit pe aici prin forum asemenea lovituri la tinta si apoi disparitii subite, parca prin pagina a III-a era un baiet care acumulase toate defectele posibile la Avensis.
adrian_flavius
Eu mi-am luat-o pe aria Mitsubishi, pe topic-ul pentru noul Lancer...de la unul Borg...Tudor stie ce si cum...eu "cam" indraznisem sa critic noul Lancer, si atunci tipul a zis sa "aiba grija" de mine... laugh.gif ...presupun ca aici manevra a fost facuta in sens invers... whistling.gif
Legionaru'
Timpul va decide cine a avut dreptate si cine nu.
klm
adriane, unde e o cearta hop si eu smile.gif; ala avea lipsuri mari si multe.

vlademir, vrei sa incep iar sa critic toyotele? n-am nicio problema cu asta, dar sa stii ca odata incalzit cu Avensisul iau la rand VW, Audi... sar peste Jaguar... si ajung si pe la Subaru whistling.gif !
vlademir
Macar daca le-ai lua in ordine alfabetica! Poate obosesti pana ajungi la S rolleyes.gif
Sarbatori fericite tuturor si o criza cat mai usoara!
adrian_flavius
Detalii despre cat de mult costa un "impact" cu o javra comunitara aici
klm
Daca incep in ordine alfabetica poate ca trec de Dacia dar Fiat sau Renault m-ar face sa ma impotmolesc de tot si sigur nu mai ajung la S smile.gif.
Watcher
HD wallpaper. Hope you enjoy it:
drabisan
La ora asta sint cam ultra-critic. Imaginea vorbeste singura. Stiu ca am un ecran de 2 lei, dar daca nici aici nu e vorba de cazut in extrema procesarii......imi vind body-ul si sticlele si-mi iau un sapun si ma apuc de compus poezii!
Legionaru'
Saptamana asta 2 evenimente importante in viata Avensis-ului meu:
1. schimbat bielete antiruliu(garantie);
2. de ieri alergam cu anvelope de iarna.
Hoinar
QUOTE (drabisan @ Dec 17 2008, 11:43 PM) *
La ora asta sint cam ultra-critic. Imaginea vorbeste singura. Stiu ca am un ecran de 2 lei, dar daca nici aici nu e vorba de cazut in extrema procesarii......imi vind body-ul si sticlele si-mi iau un sapun si ma apuc de compus poezii!


Io nu critic poza, ca nu ma pricep, dar is uimit de cat de curata e masina fata de drumeagul ala pietros smile.gif.
Prelucrata sau nu, poza e simpatica smile.gif.

ps: desi probabil eu ma gandeam sa pozez un RAV/LC prin zona aia tongue.gif.
vio
CITAT(Legionaru' @ Dec 18 2008, 01:10 AM) *
Saptamana asta 2 evenimente importante in viata Avensis-ului meu:
1. schimbat bielete antiruliu(garantie);
2. de ieri alergam cu anvelope de iarna.

de maine alta .. saraca mashina va scapa de tine .. ca o sa plece in japonia sa dansesze acolo =))
Stiinta82
test la noul Avensis
http://www.promotor.ro/teste-auto-test-in-...-italia-3667003
9er
"Să încep cu aspectul exterior, unde mașina arată cel puțin interesant indiferent cum și de unde o privești. Credeți-mă, arată mult mai bine în realitate decât în poze."

Sa speram ca asa e!
bebelacus
dar ce-ai patit la bieletele alea? citi km ai acum cu masina?
m-ar mai interesa cine a remarcat asta? daca au fost cei de la service, cinste lor. ca la garantii nu prea se inghesuie inginerii astia.
mariusdruta
m-au invitat si pe mine sa vad noul avensis, nu in Italia, la Milano, ci la dealerul de langa mine smile.gif

Ce pot sa afirm e ca e o alta viziune fata de modelul precedent si imi mentin parerea deja exprimata. Bineinteles, este subiectiva si depinde de gusturile si de necesitatile fiecaruia.

Scuzati calitatea pozelor, sunt facute cu telefonul (nu car aparatul cu mine nici in concediu, daramite zi de zi).

Masina e sol, wagon. Jante pe 17, cauciucuri good year (curios, nu Bridgestone), Xenon, si toate cele obisnuite. Din fata cel putin, sorry, dar arata la fel de urat ca-n poze.
Ca de obicei usile se inchid excelent. Inauntru, amestec de materiale bune si nu tocmai bune. 6cd cu mp3. Reglaj electric la scaune, memorie pt 2 pozitii.
Cotiera e f joasa si nu se regleaza, e inutila la condus. Interesanta ca modalitate de deshidere (culiseaza inapoi si dupa aia se ridica) si spatiu interior de depozitare, dar plastic nasol inauntru si mecanismul de deshidere nu da impresia de soliditate. Scaune slab profilate, putin mai tari ca la modelul precedent, piele ok, da nu foarte practica (prefer combinatiile piele textil sau alcantara). In spate, fara guri de aerisire in spatele cotierei fata, o scrumiera meschina, cheap pentru o familiala de clasa medie. La picioare perfect plat, un plus pentru confort sa spunem, desi pe mine nu m-a deranjat niciodata tunelul median de la tractiunea spate sau 4x4. Frumos materialul ales pentru ornamente, ales cu gust si orginal fata de binecunoscutul aluminiu,lemn. In schimb fetele de la portiere sunt destul de meschine, foarte mult plastic ca si cotiera din fata, am uitat sa precizez. Iluminarea bordului nu foarte inspirata cromatic, nu ma omor dupa combinatia de culori si cum au fost amestecate.

Portbagaj ok, in sfarsit modalitati de configurare si buzunare in lateral, dar nu foarte practice, forma asimetrica. Rezerva tempora.

Interior cam banal si nu mi-a dat macar aceeasi senzatie de soliditate ca modelul precedent. Iar exteriorul nu e pe gustul meu.

Si-au cerut scuze ca nu era inca inmatriculata, si nu pot conduce. Nu a fost nici o problema din partea mea smile.gif

Daca aveti intrebari, va raspund cat de cat obiectiv sper, in limita timpului.
alexandru_b2003
QUOTE (vlademir @ Dec 16 2008, 11:35 AM) *
QUOTE (Niner @ Dec 15 2008, 10:09 PM) *
Fii-meu de 5 ani se uita pe site-ul Toyota la diferitele modele intrebandu-ma asta ce e, dar asta....si tot butonand el pe acolo ia uite peste ce da:

http://www.toyota.de/cars/coming_soon/avensis/index.aspx

Si zice dar asta care mai e? teehee.gif

Ecran tactil? Trapa? Oh, my God! Parca am revazut parte din bordul de la Lexus. Foarte meseriasa.

In alta ordine de idei, disutiile de la pagina 2 m-au distrat teribil. Nu poate chiar nimeni sa critice nimic la Toyota. Saracu'om, a si disparut de atunci, oricum sunt curios daca si-a rezolvat problema cu aerul conditionat.


Nu am disparut, dar nici nu vreau sa deranjez batranii forumului
La pipera am primit acelasi raspuns de la meseriasii de acolo: asa trebuie sa sune aerul conditionat.....(si mai ziceti de ce sint suparat pe toyota?)
Cu prima ocazie o sa incerc sa merg cu alt avensis, ca sa pot face o comparatie. Eu cred totusi ca am dreptate.

hai noroc
whistling.gif
Legionaru'
Cat costa?17.000 euro? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Din poze anumite materiale arata oribil.Cotiera aia privita de pe locurile din spate parca e un geamantan pus intre scaune.
Cred ca pe mine nu ma mai prind astia pe la ei din ce imi dau eu cu "zeama" din poze.

Legionaru'
Masina are 54.000 km.
Eu am remarcat zgomotul si tot eu am descoperit de unde vine(desi unii spun ca parerile mele despre masini sunt de rahat si imi recomandau sa tac).
Am mers la service i-am spus sefului de la mecanica ce problema am, a comandat bieletele si in 2 saptamani le-am avut pe masina.
vio
bieletele antirului se duc de la viteza in curbe , tras de masina si drum prost ... thumbsup.gif ceea ce la tine se gasesc din plin:D
Legionaru'
Daca asta a fost "norocul" ei! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Stiinta82
mi se pare mie sau iar au uitat sa faca butonul ptr pliareaa oglinzilor luminat?

aia de la promotor erau incantati de masina;astept sa o vad live si apoi imi fac o parere,dar din ce am vazut pana acum cred ca urmatoarea masina va si un Accord cu motorul ala mare de 2,4 sau daca imi merge bine poate un Lexus ceva la oferta

momentan sunt multumit de masina mea si mai dureaza pana o schimb
OvidiuH
Sunt si pozele facute intr-un mare fel. Multumim oricum Marius pentru pareri. Eu unul astept cu interes sa o vad si sa ma sui in ea personal.
M A R I A N
Din poze arata ca au facut un pas clar in fata.
E adevarat ca nu arata atat de spectaculos ca Accordul (al carei design, in opinia mea este "mai mult ca perfect") dar probabil va costa mai putin decat Honda si in plus sunt sigur ca va ramane aceeasi masina rezistenta pe care te poti baza.
Eu zic ca pe piata este loc pentru amandoua.
bebelacus
parca nu e asa grozava. m-as fi asteptat sa faca ni ste aerisiri pt locurile din spate, cam toti au asa ceva acum. nu zic ca nu poti trai fara ele dar se simte si sint eficiente pt racirea mai rapida si mai uniforma a integului habitaclu.
as vrea sa vad daca trusa, triunghiul vor putea fi amarate undeva sau sa aiba niste locasuri special destinate. parca aia de la vw sint mai breji de au reusit sa-l puna pe capacul portbagajului, iar trusa sa intre intr-o nisa laterala cu capac.
cutii automate se vor pune pe diesel? asta ar fi interesant, caci doar vw si altii mai ofera. in schimb, japonezii nu vor.
cel mai mult ma intereseaza daca luminile de drum au fost imbunatatite. daca sint la fel de proaste pe mine nu ma mai prind. urmatoarea masina va fi cu xenon, oricum, iar daca itit vor baga pe git aceleasi pachete de esti obligat sa bagi piele ca sa vezi ceva mai bine, ma lipsesc.
as mai vrea ceva mai mult spatiu pe latime si nsite scaune o idee mai late si cu sezut mai lung, iar suportul piciorului sting sa fie mai mare si mai in fata. in pozele din revista pare ca micut.
oricum, multumesc pt poze, frumos din partea ta ca te-ai gindit la noi. eu unul abia astept sa ma dau cu noul avensis. cred ca noul motor de 1.8 va fi cea mai buna alegere.

ps imi place volanul, pare mai mic si mai gros, iar pielea de pe el ceva mai fina.
9er
http://www.fifthgeartv.com/

La sectiunea "first drives" gasiti noul Avensis.
Dan52141
Japonezii astia sunt cel putin idioti ... pai nene daca-i zice cotiera ... fa-o naibii sa-ti poti tine cotul pe ea nu o tine doar de magazie ... pentru mine asta este un motiv sa nu ma uit la masina asta, la auris la fel au facut dar acolo am inteles ca exista ca optional cotiera "inalta".

Am remarcat ca a disparut frana clasica de mana smile.gif
De apropae unele materiale par chiar proaste ... poate in realitate este altfel.

Pe la ce preturi o fi ?
22nst
pana nu o vad live si poate ma plimb cu ea nu pot sa zic.
din poze arata groaznic!
din celebrul trio japonez (accord, avensis, 6) mazda arata cel mai bine!
mariusdruta
Masina in varianta sol, break, cu dieselul de 126 de cai si ceva, nu foarte multe, optionale (pachetul de depozitare in portbagaj, cu sine, era optional de ex) costa din cate mi-amintesc vreo 32000 de euro whistling.gif (pret in Uniunea Europeana), cred ca mai am catalogul de preturi prin masina smile.gif Catalog care in mod sigur este editat inainte de criza smile.gif M-am prapadit de ras, dar pana ajunge in Romania vor ajunge si preturile ajustate. Sunt sigur ca mai multe amanunte va pot da dealerii activi pe forum. Activi cand e cazul smile.gif

Am uitat sa precizez, volanul, dupa cum se vede in una din poze, se regleaza electric smile.gif
Legionaru'
CITAT(22nst @ Dec 20 2008, 08:31 PM) *
pana nu o vad live si poate ma plimb cu ea nu pot sa zic.
din poze arata groaznic!
din celebrul trio japonez (accord, avensis, 6) mazda arata cel mai bine!


Legacy?
Eu cred ca are si el loc.
9er
http://www.topgear.com/uk/car-news/toyota-avensis-2008-12-05

Deocamdata, nimeni nu pare prea incantat.............
22nst
sper sa ii faca un face lift cat mai repede!
Legionaru'
La cat e de urat nu au ce sa-i mai faca!
T u d o r
Fugi mah, n-ai vazut ca la Logan a mers?


Ups.... i did it again... teehee.gif

Legionare, masinile pentru tine se imputineaza vazand cu ochii. Sincer nu te vad la ora asta conducand decat un Legacy. Si asta daca te grabesti, ca si aia ori schimba modelul ori dau faliment. biggrin.gif
vio
ma mai urat ca generatia asta nu e thumbsup.gif ... si mai ales ca cel cu face lift.. tre sa fi TDI st sa crezi asta
StefanVVTi
laugh.gif laugh.gif laugh.gif vio!
Eu astept sa o vad live ... Mondeo mi-a placut in poze, dar live nu m-a impresionat!
vlademir
QUOTE (alexandru_b2003 @ Dec 19 2008, 06:27 PM) *
QUOTE (vlademir @ Dec 16 2008, 11:35 AM) *
QUOTE (Niner @ Dec 15 2008, 10:09 PM) *
Fii-meu de 5 ani se uita pe site-ul Toyota la diferitele modele intrebandu-ma asta ce e, dar asta....si tot butonand el pe acolo ia uite peste ce da:

http://www.toyota.de/cars/coming_soon/avensis/index.aspx

Si zice dar asta care mai e? teehee.gif

Ecran tactil? Trapa? Oh, my God! Parca am revazut parte din bordul de la Lexus. Foarte meseriasa.

In alta ordine de idei, disutiile de la pagina 2 m-au distrat teribil. Nu poate chiar nimeni sa critice nimic la Toyota. Saracu'om, a si disparut de atunci, oricum sunt curios daca si-a rezolvat problema cu aerul conditionat.


Nu am disparut, dar nici nu vreau sa deranjez batranii forumului
La pipera am primit acelasi raspuns de la meseriasii de acolo: asa trebuie sa sune aerul conditionat.....(si mai ziceti de ce sint suparat pe toyota?)
Cu prima ocazie o sa incerc sa merg cu alt avensis, ca sa pot face o comparatie. Eu cred totusi ca am dreptate.

hai noroc
whistling.gif

Si eu cred ca ai dreptate doar ca trebuie sa ii dai cu capul de pereti pe cei de la service ca sa se apuce de treaba. Insista, fii nesimtit, unii din mecanici nu cunosc alta conduita. Daca esti politicos, te iau de fraier.
9er
http://www.drive-test.ro/stiri/1133/merced...in-romania.html

Eu n-am votat! wallbash.gif , din pacate nu ma numar printre posesorii de Ave multumiti 100%. Bosch stie de ce!
Stiinta82
QUOTE (Niner @ Dec 23 2008, 01:48 PM) *
http://www.drive-test.ro/stiri/1133/merced...in-romania.html

Eu n-am votat! wallbash.gif , din pacate nu ma numar printre posesorii de Ave multumiti 100%. Bosch stie de ce!


eu sunt multumit 90%;daca avea si faruri eram 100% multumit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.