Help - Search - Members - Calendar
Full Version: AJUTATI-MA, SA VA AJUT. IMPORTANT!!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3
_Constantin_
Mi-e foarte lene acum dar va scriu maine cum sa scapati de el.
HORIA100213
QUOTE(_Constantin_)
Mi-e foarte lene acum dar va scriu maine cum sa scapati de el.


Asteptam!
Xalanx
Costache, azi sunt programat la 12 pentru chestia cu bazaitul schimbatorului. Stransul capului manerului n-a rezolvat nimic, l-am strans de cateva ori pana mi-a zis omu' de la service ca-l fac zob daca mai continui. Se aude undeva pe sub consola centrala, acolo atinge ceva. Ai vreun remediu pentru treaba asta? M-ar scuti de un drum la service, iar timpul meu e al naibii de dramuit.
_Constantin_
scuze de intarziere dar am avur examen pana acum si l-am si picat :bash: , poti sa incerci sa pui ceva intre capul schimbatorului si mansonul ala de piele. Eu am incercat cu o banda de cauciuc intre cele doua si s-a rezolvat. Daca nu merge nici asa... nu stiu ce sa zic.
Xalanx
Imi pare rau pentru examenul tau, dar fruntea sus! smile.gif

Nu merge chestia aia, bazaitul la mine vine de undeva de pe traseu, intre maner si cutia de viteze. Ceea ce inseamna ca ar trebui sa dea partea aia cu schimbatorul jos...... nu prea-mi vine sa fac asta, dar cred ca n-am incotro.
_Constantin_
O sa ramai cu un scartait acolo. Eu am ramas.
Xalanx
de-aia mi-e teama si mie........

Adevarul e ca pasagerii n-au spus niciodata "da' ce se aude?", deci nu e foarte sesizabil.

Parca imi vine sa nu ma mai duc...
Kata
e posibil sa apara acelasi tip de bazait la corolla diesel?

am exact acelasi greiere, dar apare pe la 2000 rpm (apare si dispare repede, numai in viteza 1 sau a doua si mai mult cand e motorul rece).
la toyo motors mi-au zis ca la fel, ca trebuie sa desfaca bordul, ceea ce mi-a displacut profund. si nu m-am dus.
corolla e din 2005, dupa facelift-ul facut pe corolle.
masina in rest n-are nici pe dracu si nici alti greieri. doar pe asta...
vad ca voi va plangeti de acest simptom la avensis de 1.8, dar din cate inteleg din descrierile voastre fix asta mi se intampla si mie.

thx for the advice!
k
Xalanx
Chestia asta se intampla la mai multe, nu doar la avensis. Si la Corolla, si chiar si la Lexus blink.gif

Unii (din UK) au rezolvat-o ... ducand masina la service. Nu stiu si n-au intrebat ce i-a facut acolo si de ce facea asa.
Kata
clar, categoria "asa face toate" smile.gif)
acu, intrebarea e daca chestia asta poate sa fie un simptom al unei situatii care sa duca in timp la vreo defectiune.
daca da, e nasol, si trebuie sa aflam.
daca nu, evident ca greierele va fi ignorat. pasagerii nu-l aud, daca e si muzica e inexistent.

initial ne-am panicat putin.

am mai auzit o explicatie dar nu stiu cat de stiintifica e (si nu radeti de mine ca explicatia e la mana a treia/patra si nu stiu daca am priceput prea bine): masina are niste orificii prin care evacueaza apa rezultata din condens - se pare ca alea se pot infunda si atunci ar aparea un zgomot care seamana a zdranganit/vag bolborosit). eu totusi nu cred sa fie asta ca prea apare numai la un anumit regim de turatie... ce ar avea condensul de a face cu cele 2000 rpm?

evident ca solutia cu dat jos bordul va fi in continuare evitata.

stie cineva totusi de ce apare greierasul asta? poate deveni ceva nasol in timp? la noi a inceput sa se manifeste cam pe la 18 000 km, n-a fost acolo de la inceput (am acum 22 000).
M A R I U S
QUOTE(_Constantin_)
scuze de intarziere dar am avur examen pana acum si l-am si picat :bash: , poti sa incerci sa pui ceva intre capul schimbatorului si mansonul ala de piele. Eu am incercat cu o banda de cauciuc intre cele doua si s-a rezolvat. Daca nu merge nici asa... nu stiu ce sa zic.
Total off-topic:Constantin, la ce ai picat examenul?Stiu ca esti la Medicina si mi-ai trezit niste amintiri nu tocmai placute referitoare la niste examene de prin anu 5.....
_Constantin_
La cardiologie. Din pacate nu am putut niciodata sa copiez si la noi in facultate e considerat cel mai dur examen. Eu nu stiam insa ca profu' iese din sala pe toata durata examenului, nu am avut carti la mine, nici copiute, nimic si cand am vazut subiectele am ramas cu ochii in soare. Din 7 subiecte am apucat sa tratez decat 5 si rezultatul a fost... dezamagitor si pentru mine si pentru prof dar ... asta e.. E prima restanta si probabil si ultima, nu mi-a placut deloc senzatia si nici materia de altfel.
M A R I U S
Asa am patit eu la chirurgie BMF m-am dus ca bou' fara carti si a plecat profu'.....a doua oara m-am dus cu carti si copiute da n-a mai plecat profu!Abia a treia oara cand m-am dus fara carti,copiute si nici profu n-a plecat am luat examenul biggrin.gif
Bogdan-223
Am o intrebare: de ceva vreme am sesizat un zgomot la toba de esapament: apare doar cu motorul neturat, prin miscarea articulatiilor de cauciuc ce sustin toba. Aveti vreo sugestie?
_Constantin_
Acele tampoane se pot schimba foarte usor dar probabil trebuie sa le comande. E vorba de Avensis sau de ce...?
guerilla
si la mine se intampla acelasi lucru. e vb de corolla la mine.
Bogdan-223
QUOTE(_Constantin_)
Acele tampoane se pot schimba foarte usor dar probabil trebuie sa le comande. E vorba de Avensis sau de ce...?

Nu, de un Yaris din 2003. Cateodata chiar imi vine sa le dau cu ulei...
mircea89110
Probleme cunoscute partial :
1. vopsea sensibila
2. sistemul de spalare parbriz si stergatoarele
3. luminile pe scurta sunt chiar jenante ( eu am rezolvat partial cu becuri philips Xtreme Power)
4. chederele la usile din fata au inceput sa bata.. credca trebuie restranse balamalele
5. felul in care se vede sub masina in spate .... conducta de esapament e foarte inestetic coborata si bara spate trebuia sa acopere mai mult partea de jos
6. spoilerul fata e foarte jos coborat in schimb , iau orice bordura daca nu sunt atent .
7. suspensia e slaba , in special pe balansul fata-spate (daca treci un hop mai lung, risti sa dai cu spoilerul in asfalt din cauza balansului )

Probleme actuale :
chedere care bat la usi in fata
buloni care zdrangane la rotile spate
si cea mai noua e asta :
camd merge clima, e un zgomot ciudat pe care-l aud cand turatia motorului e in coborare , e un fel de marait care incepe in fade si se termina in fade ceea ce ma face sa cred ca e un cuplaj ceva
dureaza 1-2 sec si nu e ciclic
mai aude cineva asta ?
Xalanx
Azi am luat-o pe "marea doamna" din service. A fost sub operatie cam o ora jumate - doua, pentru binecunoscuta problema cu bazaitul in zona bordului, cauzat de ceva la schimbatorul de viteze.
Problema a fost remediata, era vorba despre un cablu de comanda al transmisiei, care vibra la turatii de aproape 4000 rpm. Acum merge unsa, nu se mai aude nimic.
Aviz celor care mai au problema asta.
Evident ca se aplica si la Corolla si la Auris, toate Toyotele au comanda transmisiei pe cablu nu pe tije.

Reparatia a fost efectuata pe garantie, iar scorul... e mare: 1101.73 RON. Cu manopera zero, evident. Ar fi fost dureros sa trebuiasca sa platesc...
drabisan
QUOTE(Xalanx)
Azi am luat-o pe "marea doamna" din service. A fost sub operatie cam o ora jumate - doua, pentru binecunoscuta problema cu bazaitul in zona bordului, cauzat de ceva la schimbatorul de viteze.
Problema a fost remediata, era vorba despre un cablu de comanda al transmisiei, care vibra la turatii de aproape 4000 rpm. Acum merge unsa, nu se mai aude nimic.
Aviz celor care mai au problema asta.
Evident ca se aplica si la Corolla si la Auris, toate Toyotele au comanda transmisiei pe cablu nu pe tije.

Reparatia a fost efectuata pe garantie, iar scorul... e mare: 1101.73 RON. Cu manopera zero, evident. Ar fi fost dureros sa trebuiasca sa platesc...


Legionaru va bea o bere cu ocazia asta?
Xalanx
Clar ca va bea. Numai ca va trebui sa vina in Pitesti pentru asta biggrin.gif sau sa ajung eu pe la Craiova. beer.gif
vio
si eu stiam ca legatura levier cutie e pe cablu de aia si merge asa usor si cand a postat aici cineva o poza m am prins ca alea sunt biggrin.gif dar ....... am zis sa nu vb asa sa nu ma creada nimeni
Legionaru'
QUOTE(Xalanx)
Clar ca va bea. Numai ca va trebui sa vina in Pitesti pentru asta biggrin.gif sau sa ajung eu pe la Craiova. beer.gif


Sambata pe 21 iulie la ora 6:30 AM sunt in Pitesti si astept sa curga valuri de bere. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Xalanx
QUOTE(Legionaru')
QUOTE(Xalanx)
Clar ca va bea. Numai ca va trebui sa vina in Pitesti pentru asta biggrin.gif sau sa ajung eu pe la Craiova. beer.gif


Sambata pe 21 iulie la ora 6:30 AM sunt in Pitesti si astept sa curga valuri de bere. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


You got pm. wink.gif
Legionaru'
QUOTE(Xalanx)
You got pm. wink.gif


:cheers: :cheers: :cheers:
stanciu95476
am montat un carkit blutooth pe avevsis si bineinteles mi-au desfacut mp3-ul, ornamentul cromat si masca de la schimbatorul de viteze. acum scirtie toate cand trec prin gropi si mai ales cand masina a stat in soare.
mai am un greeras la torpedou care isi face simtita prezenta cand merg pe drumuri cu denivelari mici.
cam ce trebuie facut pentru asta? cunosc astia din service solutii ca sa-l inlature?
vio
stanciu95476 ce ai tu la avatar ca semnatura este , se mai cheama si deviza moldoveanului smile.gif) fara nici un apropo
beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif
_Constantin_
QUOTE(stanciu95476)
am montat un carkit blutooth pe avevsis si bineinteles mi-au desfacut mp3-ul, ornamentul cromat si masca de la schimbatorul de viteze. acum scirtie toate cand trec prin gropi si mai ales cand masina a stat in soare.
mai am un greeras la torpedou care isi face simtita prezenta cand merg pe drumuri cu denivelari mici.
cam ce trebuie facut pentru asta? cunosc astia din service solutii ca sa-l inlature?


Ala de pe langa schimbator il am si eu si sunt in curs de rezolvare, te anunt ce si cum. Ala de la torpedo il au toate si nu stiu cum poate fi rezolvat.
stanciu95476
QUOTE(vio70407)
stanciu95476 ce ai tu la avatar ca semnatura este , se mai cheama si deviza moldoveanului smile.gif) fara nici un apropo
beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif


zi ca n-am dreptate
_Constantin_
Foarte important, nu mai lasati masina in soare, apar niste greierasi sus la comp de bord la Avensis de nu aveti idee. Eu am scapat cu greu de ei.
Legionaru'
Nu incercati sa stregeti praful asezat pe bord dupa ce masina a stat in soare. Aveti ocazia sa zgariati bordul.
mircea89110
si tot la sfaturi biggrin.gif :
nu stergeti planseul bordului cu silicoane , astfel incat sa devina lucios !
veti avea probleme cu vizibilitatea din cauza reflexiei in parbriz, atunci cand soarele cade pe masina sub un anumit unghi (cam in jurul pranzului)
bebelacus
si nici cu solutie de sters geamurile; ataca plasticul si il matuieste in timp.
_Constantin_
QUOTE(bebelacus92825)
si nici cu solutie de sters geamurile; ataca plasticul si il matuieste in timp.


Asa e, si FOARTE IMPORTANT : nu lasa pe nimeni la spalatorie sa iti stearga cadranele de vitezometru, etc. Mai bine le lasati asa si cand aveti o laveta noua sau macar bine spalata. SE ZGARIE FOARTE USOR.
vio
QUOTE(bebelacus92825)
si nici cu solutie de sters geamurile; ataca plasticul si il matuieste in timp.



asta de unde ai mai scos-o ??????? io de 2 ani jumate spal cu clin toata mashina si nu sa matuit deloc si nimic , e la fel ca si noua .
Legionaru'
Si eu tot Clin folosesc.
_Constantin_
Eu Sonax Mateffect, dar deh ... eu sunt bogat, mi-am luat Avensis. biggrin.gif
vio
QUOTE(_Constantin_)
Eu Sonax Mateffect, dar deh ... eu sunt bogat, mi-am luat Avensis. biggrin.gif


tare Costache smile.gif) si la LC tot clin folosesc smile.gif)) daca vrei sa incerci ceva , du te la Toyota si cerele lista de preturi la produse de intretinere a mashinii si ia ce ti trebuie de acolo smile.gif ........bordul oricum va lucii la un moment dat cu orice i ai da .
FAR EASTERN
Salutare.
Vin si eu cu niste chestii, poate or fi de folos cuiva la un moment dat:
1. La apasarea butonului START se aud niste ckick-uri din zona banchetei spate. Explicatie - se activeaza sistemul hybrid.
2. Imediat dupa aceea se aude un zgomot din compartimentul motor. care tine vreo 6 secunde, si dispare odata cu avertizorul AIR BAG. Explicatie: se activeaza sistemul airbag si centurile pretensionate.
3. Asta pe vreme rece. Se aude un zgomot prelung din zona pedalelor cumva (asta pentru ca originea este din partea stanga a compartimentului motor). Explicatie: se pompeaza lichid de racire la temperatura foarte inalta(suna foarte ciudat, nu) pentru a pregati motorul electric sa functioneze optim.

Cam atat deocamdata.
Stima.
jucausul
Corolla Sedan D4D..25000km

Probleme :
zgomot la franare, un uruit fin asa...explicatie: din cauza placutelor ecologice
intr-adevar centurile sunt praf...trebuie ajutate sa revina la pozitia initiala
inclinatia parbrizului sau compozitia lui, nu-mi dau seama exact ce, dar il am piscat de pietre in 8 puncte
faza scurta e incredibil de scurta rolleyes.gif ,dar am rezolvat-o cu niste Osram
imitatia de aluminiu de la maciulia schimbatorului de viteza incepea sa se desprinda..a fost schimbata pe garantie.
consum cam mare in oras(sau mi se pare?)..7-7.2/100...pe computerul de bord

Am vaga impresie ca totusi consumul mediu cat si cel din oras a crescut un pic dupa 15 000 km.De ex can am luat masina primul drum a fost Bucuresti -Sighisoara-Bucuresti.La viteza de 120-130km/h consumul instant zicea 5.2.Acum o tin in a 5-a pe autostrada la 130 si cam sare in 5.8-6.Aveam un ornament la toba si l-am scos am zis poate nu are evacuarea cum trebuie...dreacu stie...ideea e ca am devenit paranoic ma uit cand merg numai la consum instant.

In rest masinutza merge foarte bine..




jucausul
PS: mi-am mai adus aminte de 2 chestii care ma enerveaza teribil.

1.Capacul de la torpedo are un luft destul de mare in partea stanga, si a mea ''piesa'' zice ca se vede lumina noaptea pe acolo smile.gif)
2.Capacul de la portbagaj trebuie trantit destul de tare ca sa se inchida...
FAR EASTERN
QUOTE(jucausul @ Feb 6 2008, 11:47 AM) *
PS: mi-am mai adus aminte de 2 chestii care ma enerveaza teribil.

2.Capacul de la portbagaj trebuie trantit destul de tare ca sa se inchida...


Extras din manualul utilizatoruluipentru Prius, varianta bazata pe user experience. Beton! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
meios4us
Model: Auris
Problema: Scartaie franele in primii kilometri
Posibila cauza: Placutele ecologice
Rezolvare: Habar n-am dar sincer mai bine schimb placutele si pun unele normale care sa nu faca ca un autobuz
_Constantin_
Cat de rau scartaie? Scartaie permanent? Daca DA ... du-te la service. thumbsup.gif
Hoinar
si la haurisul nostru au scartait franele primele 2-3000 km, la franele care opreau masina (si rar in trafic), mai ales pe vreme umeda. Apoi totul s-a linistit smile.gif.
Eu zic sa nu dai banii pe placute inca, sa mai astepti vreo luna..doua...ca sigur se linistesc.
Hoinaritza
Auris 1.6 benzina - Luna
Probleme - enervante dar cu care se poate trai:
1. un greiere undeva in partea dreapta a bordului - apare doar cand e foarte frig afara (minus 5-20 grade)
2. suportul de prindere a centurii pasagerului dreapta fata scartaie (probabil s-a slabit un surub ceva - ar fi bine de mers in service dar timpul e limitat si teama de a sta fara masina e a naibii de mare biggrin.gif )
3. torpedoul superior in zona manerului foarte usor de zgariat cu unghii fierastruite (roase) biggrin.gif stiu ca cineva comenteaza, dar asta e... e enervant sa vezi o portiune in bord aratand ca roasa de soricei

Problema cu care nu se poate trai:
Sunt momente in care AC-ul efectiv PUTE sad.gif Eu sper din tot sufletul sa nu fie un semn de cedare a ambreiajului si sa fie vorba doar de un filtru de aer.

Problema ce a disparut:
Scaunul pasagerului drapta fata scartaia ingrozitor sub aproape 90 de kg... remediata fara interventie asupra posesorului kilogramelor sau a scaunului. A disparut dupa 3 saptamani de stres.

Sfat:
Daca va ingheata geamurile nu fortati mecanismele apasand butoanele sa se deschida.

Nemultumire:
Se termina lichidul de spalare a parbrizului si benzina destul de des.

In rest deocamdata numai de bine
OvidiuH
Da, în primii kilometri fac urât frânele, mai ales la oprirea de la viteze mici. Problema scade însă cu timpul după câteva sute de kilometri.
M A R I A N
Si la Corolla mea vine putoare de pe conductele de aer-pot oare sa dau eu cu vreun spray fara sa desfac ceva sau trebuie sa dau fuga la service?

Yarisul are tapiteria cam proasta si s-a cam subtiat/ros in partea stanga a scaunului soferului. Un amic imi spune ca partea stanga a fundului meu e cam jucausa laugh.gif
T u d o r
Hai sa va torn eu gaz pe foc... biggrin.gif Pai bine, tovarasi toyotisti, daca se petreceau atatea mici si dese problemute la masina mea, mai intelegeam ,ca e printre ultimele in gei di pauars, da' la the mighty toyota? tongue.gif Pai se poate? Eu daca aveam atatea necazuri, o vindeam si-mi luam Peje. devil.gif
vio
CITAT( T u d o r @ Feb 7 2008, 01:26 AM) *
Hai sa va torn eu gaz pe foc... biggrin.gif Pai bine, tovarasi toyotisti, daca se petreceau atatea mici si dese problemute la masina mea, mai intelegeam ,ca e printre ultimele in gei di pauars, da' la the mighty toyota? tongue.gif Pai se poate? Eu daca aveam atatea necazuri, o vindeam si-mi luam Peje. devil.gif

parerea mea ... Toyota nu prea mai este ceea ce a fost , dar nici Pejo nu sa ridicat pana acum la ce a ajuns Toyota acum , nu vb ce era inainte ca .... thumbsup.gif beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.