Help - Search - Members - Calendar
Full Version: AJUTATI-MA, SA VA AJUT. IMPORTANT!!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3
M A R I A N
Tudor, cu totii stim ca n-o sa mai rezisti mult si o sa-ti vinzi Peugeotul si o sa-ti iei Honda sau Toyota. whistling.gif

Asta cu "problemute mici" imi place. laugh.gif

La altii sunt problemoaie mari. biggrin.gif
meios4us
M-am mai linistit. Am dat un simplu search pe google dupa 'scartait frane' si am gasit forumuri diverse cu aceeasi mica problema. Scartaie cand pui frana usor, la viteze mici. Marci pe care le-am gasit: VW, Opel, Renault, Dacia, Peugeot. In concluzie, asta e, mai am rabdare. Unii spuneai ca daca pui niste frane mai sanatoase se ard insertiile alea metalice din placute si dispare scartul. Ma abtin de la procedura asta deocamdata, n-am nici 100 de km.
Hoinar
Pai bine Tudore, eu sau colegii astia cu Hauris/Noua Corolla nu ne-am plans de probleme mari care sa ne opreasca sa folosim masina sau sa ne faca sa scoatem bani din buzunar.... ne-am plans de kkturi din astea cum ca scartaie un scaun, ceva greieri, ceva materiale proaste....
Da' nu mi-as da masina pe o alta din clasa smile.gif.
T u d o r
Hahahaaa, ce mi-ati sarit toti la jugulara. biggrin.gif Asta se numeste unitate de grup... tongue.gif

Acum, zau ca n-am vrut sa supar pe nimeni, de altfel voi, cei care ati raspuns, ati stiut asta. Explicatia e pentru cei care or fi inteles ca m-am apucat de flame-uri acum, la batranete. wink.gif

Da' sa stiti ca, sincer, eu nu as da 308-ul (si daca ma gandesc bine, nici 307-le) pe Auris sau Corolla noua. Pur si simplu nu-mi place, nu ma leg de nu stiu ce scartaie sau troncane. Chestie de gusturi, stiti ca am sustinut si Ceed-ul in fata Aurisului. Nu ma impac nici picat cu ceara cu interiorul ala... Exterior masina e OK, dar cand intri... te ia ameteala.

Si nu resping marca Toyota, dar modelul de clasa compacta e cam nereusit, dupa parerea mea. smile.gif
Hoinar
QUOTE( T u d o r @ Feb 7 2008, 08:47 AM) *
Hahahaaa, ce mi-ati sarit toti la jugulara. biggrin.gif Asta se numeste unitate de grup... tongue.gif

Acum, zau ca n-am vrut sa supar pe nimeni, de altfel voi, cei care ati raspuns, ati stiut asta. Explicatia e pentru cei care or fi inteles ca m-am apucat de flame-uri acum, la batranete. wink.gif

....


Pai tocmai de asta ti-am sarit in cap, ca stiam ca tu nu faci din astea smile.gif.
Si zici ca ai imbatranit si te-ai apucat de flame-uri...si te iei tocmai de prietenii tai...
FAR EASTERN
QUOTE( T u d o r @ Feb 7 2008, 08:47 AM) *
Hahahaaa, ce mi-ati sarit toti la jugulara. biggrin.gif Asta se numeste unitate de grup... tongue.gif

Acum, zau ca n-am vrut sa supar pe nimeni, de altfel voi, cei care ati raspuns, ati stiut asta. Explicatia e pentru cei care or fi inteles ca m-am apucat de flame-uri acum, la batranete. wink.gif

Da' sa stiti ca, sincer, eu nu as da 308-ul (si daca ma gandesc bine, nici 307-le) pe Auris sau Corolla noua. Pur si simplu nu-mi place, nu ma leg de nu stiu ce scartaie sau troncane. Chestie de gusturi, stiti ca am sustinut si Ceed-ul in fata Aurisului. Nu ma impac nici picat cu ceara cu interiorul ala... Exterior masina e OK, dar cand intri... te ia ameteala.

Si nu resping marca Toyota, dar modelul de clasa compacta e cam nereusit, dupa parerea mea. smile.gif


offtopic.gif T u d o r, cum ramane cu interesul tau pentru Prius? Ti-ai mai potolit setea de informatii?offtopic.gif Sa stii ca am deschis topic in "Totul despre masina mea"
T u d o r
Far Eastern, nu de Prius vorbesc, nu-mi plac Auris/Corolla, ce sa fac?! biggrin.gif Prius si Civic Sedan sunt pe shortlist in partea de sus, deci nu am nimic cu Toyo ca firma.
FAR EASTERN
Am inteles. Si totusi nu mi-ai raspuns la intrebari. Cel putin la a doua sigur nu. wink.gif
OCTAN_95
QUOTE(FAR EASTERN @ Feb 7 2008, 10:59 AM) *
Am inteles. Si totusi nu mi-ai raspuns la intrebari. Cel putin la a doua sigur nu. wink.gif

Lasa ca l-am mai necajit si eu aseara cu Acordul.
Un lucru este cert: nu suntem toti potriviti pentru ori ce masina, suntem oameni nu suruburi M tz sa il pui unde vrei.
Un anumit zgomot pentru careva poate fi neperceput de un altul.
Apoi mai intervine si afinitatea noastra pentru o anume marca, asta e suntem subiectivi.
Din fericire !!!
FAR EASTERN
QUOTE(Ovidiudinutm @ Feb 7 2008, 11:24 AM) *
QUOTE(FAR EASTERN @ Feb 7 2008, 10:59 AM) *
Am inteles. Si totusi nu mi-ai raspuns la intrebari. Cel putin la a doua sigur nu. wink.gif

Lasa ca l-am mai necajit si eu aseara cu Acordul.
Un lucru este cert: nu suntem toti potriviti pentru ori ce masina, suntem oameni nu suruburi M tz sa il pui unde vrei.
Un anumit zgomot pentru careva poate fi neperceput de un altul.
Apoi mai intervine si afinitatea noastra pentru o anume marca, asta e suntem subiectivi.
Din fericire !!!


Departe de mine gandul de a necaji pe cineva. Intrebarile mele nu aveau legatura cu "disputa" respectiva.
Chiar astept raspuns, T u d o r. Sincer.
T u d o r
Far Eastern, nu mi-am potolit setea de a cunoaste, pana la urma masinile sunt pasiunea mea, iar informatiile se cer from the inside, ca sa zic asa. biggrin.gif
Despre Prius am o parere subiectiva, legata de aspect (care nu e chiar favorabila, prefer aspectul Civic Sedan si, in general, aspectul sportiv al Honda) si una obiectiva, favorabila. Aceasta e legata de emisii (nu sunt chiar greenpeace, dar nici in extrema cealalta nu ma regasesc), consum si dotari. Aici Prius sta foarte bine. Despre consum nu am auzit vorbe doar de lauda, pentru conformitate a se vedea topgear.com sau fifthgear_si_nu_mai_stiu_cum smile.gif
Unii lauda, ceilalti critica. smile.gif

Prius la 25000 si Civic Hybrid la 23000... dotari asemanatoare, conceptii asemanatoare (in mare)... La naiba, ca tot veni vorba de Honda... Accord si Civic 1.8 Sedan... Apoi mai e si Pejo 308... da' stiu ca nu se compara cu Accordul, totusi pentru o motorizare de 150 cai turbo-benzina BMW... parca-parca. biggrin.gif Si apoi e Avensis, o masina seaca si fara stralucire, da' a naibii de competenta... Si asta e shortlistul meu...
Nu ma ascund dupa degete, Accord e favorita, urmata de Civic Sedan 1.8. Dar nu stii de unde sare iepurele.

Trebuie neaparat sa conduc Civic Hybrid si Prius inainte de a alege, despre ele nu stiu mai nimic din proprie experienta.

Far Eastern, ti-am raspuns? smile.gif
FAR EASTERN
Da T u d o r. Multumesc. Am intrebat pentru ca tu mi-ai urat bun venit si m-ai invitat sa deschid topic dedicat Masina mea. Si nu stiam daca l-ai vizitat. Atata tot.
Daca ai fi venit la Intalnire ti-as fi dat eu ocazia sa vezi cum se conduce..................

Ah, ai auzit(citit) ca era sa cumpar un "salvage" de la cineva din Valcea? Noroc de inspiratie........ca m-am interesat.
T u d o r
Da.. din pacate suntem si noi vestiti prin ceva... sad.gif
drabisan
Tudor, nu neaparat legat de discutia de mai sus...
Dar, intimplator, vad un Prius cu un sticker mare de green, in fiecare zi...
Si, desi cind am vazut prima oara, nu m-a omorit cu atras atentia, acum, dupa ce l-am vazut de multe ori, am ajuns sa ma uit in fiecare zi la ea! Imi place cum arata! Chiar imi place tare de tot!
R_A_D_U
QUOTE( T u d o r @ Feb 7 2008, 06:32 AM) *
Aceasta e legata de emisii (nu sunt chiar greenpeace, dar nici in extrema cealalta nu ma regasesc), consum si dotari. Aici Prius sta foarte bine. Despre consum nu am auzit vorbe doar de lauda, pentru conformitate a se vedea topgear.com sau fifthgear_si_nu_mai_stiu_cum smile.gif

Legat de poluare si green peace... voi v-ati gandit cata energie se consuma ca sa produca baietii acumulatorii aia?
Ol za best
vio
pai RADU asa hai sa nu mai facem mashini deloc .. tongue.gif sau din lemn la gater manual ..... ca in 1900 toamna in loc de calorifugi , dai foc la bord si te tine pana acasa nu!?
FAR EASTERN
QUOTE(R_A_D_U @ Mar 5 2008, 08:13 PM) *
Legat de poluare si green peace... voi v-ati gandit cata energie se consuma ca sa produca baietii acumulatorii aia?
Ol za best


R A D U< fiecare dintre noi, ca indivizi sau grupuri, chiar cu interese comerciale, consumam energie. Conteaza in ce scop consumam acea energie si cat de mult facem ca sa consumam cat mai putina.
offtopic.gif Acu spune, de cate or,i cand ai plecat din fata calculatorului, te-ai gandit sa inchizi macar monitorul sau sa apesi pe "suspend" ? Chiar daca esti la servici?
R_A_D_U
Era doar o intrebare/ Am vazut un reportaj in Olanda legat de subiectul asta. Daca iei in calcul consumul de energie pentru productia masinii si consumul de carburant, pana la urma un Prius poate fi mai poluator decat un Hummer. Oricum eu nu voi continua pe subiectul asta. It was just 4 fun. SIncer sa fiu chiar mi-ar placea sa vad cum merge masina pe motorul electric. Sper sa pot ajunge si eu la Sighisoara.
adrian_flavius
QUOTE(R_A_D_U @ Mar 6 2008, 02:10 PM) *
Era doar o intrebare/ Am vazut un reportaj in Olanda legat de subiectul asta. Daca iei in calcul consumul de energie pentru productia masinii si consumul de carburant, pana la urma un Prius poate fi mai poluator decat un Hummer. Oricum eu nu voi continua pe subiectul asta. It was just 4 fun. SIncer sa fiu chiar mi-ar placea sa vad cum merge masina pe motorul electric. Sper sa pot ajunge si eu la Sighisoara.


am vazut eu cum merge un Lexus hibrid, cu motor electric, in reprezentanta de la Pitesti, cu o zi inainte sa-mi ridic Totosul...nu se aude aproape nimic, nu vibreaza nimic, e pur si simplu o poezie...da' nici nu zici ca ai motor la masina...nu ne-am deplasat cu el, ca abia il pozitionasera, in coltul cel mai departat de intrare...cred ca special, sa nu dea vreo idee vreunuia din vreo banda care fura bancomate...smile.gif sa nu treaca si la Lexus-uri...lol... laugh.gif laugh.gif laugh.gif
R_A_D_U
Stealth...
FAR EASTERN
QUOTE(R_A_D_U @ Mar 6 2008, 02:10 PM) *
Era doar o intrebare/ Am vazut un reportaj in Olanda legat de subiectul asta. Daca iei in calcul consumul de energie pentru productia masinii si consumul de carburant, pana la urma un Prius poate fi mai poluator decat un Hummer. Oricum eu nu voi continua pe subiectul asta. It was just 4 fun. SIncer sa fiu chiar mi-ar placea sa vad cum merge masina pe motorul electric. Sper sa pot ajunge si eu la Sighisoara.


Imi pare rau ca raspunsul meu a parut cam acid. No offense. arigato.gif
Sper sa ne vedem la Danes.
toreadoru
QUOTE(R_A_D_U @ Mar 6 2008, 02:10 PM) *
Era doar o intrebare/ Am vazut un reportaj in Olanda legat de subiectul asta. Daca iei in calcul consumul de energie pentru productia masinii si consumul de carburant, pana la urma un Prius poate fi mai poluator decat un Hummer. Oricum eu nu voi continua pe subiectul asta. It was just 4 fun. SIncer sa fiu chiar mi-ar placea sa vad cum merge masina pe motorul electric. Sper sa pot ajunge si eu la Sighisoara.



Sunt sigur ca si pentru a face o turbina eoliana se polueaza destul de mult. Dar dupa aceea e mai bine. Cam asa si cu Priusul. Parerea mea whistling.gif
M A R I A N
Eu sunt de parere ca motoarele electrice/pe baza de apa/aer/balega etc sunt viitorul pentru ca petrolul va disparea si se va scumpi treptat.
La fel cum, cel putin in Romania, dupa cate vad eu, in curand nu va mai fi rentabil sa ne incalzim cu gaz...
leroux
Sper sa fie de folos... Inainte de RX400h (la care n-am ce sa va spun deocamdata si sper din tot sufletul sa nu va spun nici la anu), am avut un RAV4 2.0 VVTi 2003. Am sa incerc sa enumar toate problemele pe care le-am avut, desi simt ca impietez memoria acelei masinute care mi-a adus numai bucurii, bani si mi-a schimbat complet parerea despre Audi, BMW si ce-am mai avut eu pana acum:
1. centurile (a scris mai multa lume)
2. la 60 mii s-a dus ambreiajul (parca placa daca imi amintesc eu bine) dar l-au schimbat cu totul (aprox. 1000 Eur)
3. am schimbat parbrizul de 4 ori pana la 150 mii (trebuie sa fie mai mult decat o coincidenta faptul ca in trafic stau 2-3 metri de ala din fata ca sa depasesc)
5. amortizoare fata schimbate la 94 mii
6. boxele fata au inceput sa zdrangane dupa 100 mii (le-am schimbat, atentie nu se gasesc deloc usor suporturi pentru boxe)
7. de la 15 mii zgomot usor la rulare (provenienta probabil cardan) dar desi am fost si la Expozitie (nu se mutasera inca in Pipera) si pe Splai de 20 ori cu problema nimeni nu a diagnosticat corect problema (am schimbat 4 randuri de cauciucuri, nenumarate geometrii, verificari peste verificari etc.) si merge perfect (cu acelasi zgomot si astazi) si la 162 mii.
R_A_D_U
QUOTE(M A R I A N @ Mar 6 2008, 03:12 PM) *
Eu sunt de parere ca motoarele electrice/pe baza de apa/aer/balega etc sunt viitorul pentru ca petrolul va disparea si se va scumpi treptat.
La fel cum, cel putin in Romania, dupa cate vad eu, in curand nu va mai fi rentabil sa ne incalzim cu gaz...


Voi n-ati inteles nimic. Treaba voastra sau cum s-ar zice whateva..... era o discutie pur si simplu...

@ Far Eastern

Nu m-am atacat stai linistit! Chiar acum ma gandeam cand vin la Sighisoara..sambata, sau numai duminica..... voi vedea eu.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.