Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Prius
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4
FAR EASTERN
Cristi, te asteptam cu impresii si bineinteles cu intrebari. thumbsup.gif
cristi98
Pentru inceput, impresiile sunt "numai de bine".
Nu am avut timp sa citesc (toata) cartea masinii, asa ca poate ma ajuti tu: in functie de ce, "liniutele bateriei" se schimba in verde sau albastru?
De mov am aflat singur wink.gif
FAR EASTERN
Eh, le prinzi tu pe rand.... wink.gif
Albastru e culoarea cel mai des intalnita si de preferat. Verde indica incarcarea completa a bateriei. De regula apare dupa mult mers la vale. Oricum, stai linistit. Are grija masina ca ori sa nu ramai fara linii, ori sa-ti mai dispara din alea verzi. smile.gif
cristi98
E fascinanta "simbioza" OTTO, ELECTRIC, OTTO+ELECTRIC
FAR EASTERN
Asa e, numai ca e vorba de Atkinson, nu de Otto. confused.gif
cristi98
Am vrut sa zic (metaforic): benzina, electric, benzina+electric
Tu m-ai luat direct tehnic: ciclul Atkinson smile.gif
cristi98
In ce a constat facelift-ul din 2006?
FAR EASTERN
Nu prea se poate numi facelift. smile.gif
Ar fi vorba de "grila cromata", de fapt era linia de sub sigla, si partea de sus a lampilor spate clara si nu fumurie.
Plus niste dotari standard, adica back-up camera, senzori presiune roti, senzori lumina parca...
Acuma depinde si de zona de vanzare, pentru a echiparile sunt diferite.
Cam atat, zic eu. Poate mai stie ceva DAN.
connectorxp
Salutari , sunt nou pe aici , am mai postat pe topicul lui FAR_EASTERN, dar am zis sa postez si aici , ca sa nu ii "poluez" topicul cu tot felu' de intrebari .

La noi , la Toyota , modelul de fata se gaseste intr-o singura varianta de dotari , la noi se aude ceva de acea camera de back-up ? , ca de linie audio JBL cu 9 incinte , radioCD MP3 cu magazie am inteles , pomeneau de instalare de kit integrare iPod (avand o colectie mare de muzica pe asa ceva , este esentiala dotarea biggrin.gif) .

Va intreb pe voi , cum se aude acest sistem audio , (JBL cu 9 incinte) , ca la Toyota SUD nu au masina de teste (defapt nici urma de Prius pe acolo) iar una care am vazut-o, in pararea unui centru comerical , era pusa pe radio , la volum mic .

Cu costurile de intretinere cum sta ? , fiabilitatea (ce se strica mai des la ea) , ca de consumuri am ramas uimit , urmarind progresele lui FAR_EASTERN si a altor posesori .

Iar designul o face apararte , adica putini o adora , restu rad de aspect , cel putin la mine la firma , cand vedeau masina pozata pe desktop sau macheta pe birou , incepeau sa rada sau sa zica , ca mai bine iti iei Passat la banii uneia noi .

Oricum astept anul 2009 , sa vedem , ce face BNR cu dobanzile , ca de leasing mi-e frica + ca nu e pe durata mare (la una noua a-si lua imprumut pe 8 ani), ca sa nu imi zic , ca am luat masina si acuma stau cu ea acasa ca nu imi permit si alte cheltuieli (concedii , etc).

Cine e din Bucuresti , sa ridice mana sus , ca vreau sa il rog , daca pot vedea masina live .

Astept sfaturi de la voi .
9er
http://www.mercurynews.com/49ers/ci_11307224?source=rss

Ia citeste Far, hahahahaha.....
FAR EASTERN
Da, hahaha wink.gif
Asta mi-a placut:
"Don't assume that driving a hybrid, or going green, means being a wimp," said Bradley Berman, editor of HybridCars.com. "Jeff Ulbrich is a pro football linebacker and a serious martial artist. And he's certainly not the only Prius driver who can beat the living crap out of most Hummer owners." thumbsup.gif dry.gif

9er
teehee.gif Da, din cate imi aduc aminte tipul are centura neagra la......ceva, plus ca pozitia pe care joaca e una dintre cele mai dure. Ca sa nu mai vorbim ca ar cam fi avut bani de orice altceva. Mi-a mai placut si ca devenise obsedat de consum si schimba impresii si driving tips cu autorul articolului. thumbsup.gif
FAR EASTERN
Poze oficiale si... neoficiale cu modelul 2010.
Mai intai exteriorul. Imi place foarte mult emblema Toyota. Per ansamblu mi se pare mai "agresiva" decat modelul anterior... si parca nu imi place. Spatele e cam prea ridicat... Prea multe unghiuri acutite... mai ales la faruri. E o parere subiectiva deocamdata.
FAR EASTERN
Interiorul...
FAR EASTERN
Si niste poze de la Detroit AS...
Ultima e modelul 2009 Plug In. thumbsup.gif

l.e. ce mi se pare "foarte tare". Dupa cum stiti, panoul solar este doar pentru alimentarea cu energie a A/C. Ceea ce nu cred ca stiati e ca, in timp ce masina sta parcata la soare, A/C poate fi lasat sa functioneze, astfel ca in momentul in care urci in masina sa nu te sufoci. thumbsup.gif ph34r.gif
Toyxen
Spatele nu imi place. Total neinspirat. In schimb, interiorul este foarte reusit. Numai de bine si in ce priveste motorizarea anuntata. 1,8 cu 134 HP si 0-100 in 9.8 sec este un pas inainte. Au scazut CO-ul sub 90 iar consumul anuntat este mai mic decat cel anuntat de Honda pt modelul Insight. Sunt curios la ce preturi va veni. Daca fac la fel ca si cu Ave va fi de rau... La inceputul veri o sa-l avem si in Romania.
pmhoria
La ce folosesc plasticele alea gri de sub farurile de ceata? Arata cam aiuea pe acolo... confused.gif
drabisan
Plasticul ala chior din spatele volanului...hmmmmmm
Poate-s eu traditionalist, dar nu-mi place deloc sa n-am nimic dupa volan. Imi pare chior.

Si 2, unde or fi gindit astia loc pentru navigatie? Ca bordul din poze nu prea pare sa aiba loc de un ecran decent.
Si 3, dupurile de sub spoturile de ceata? Ce-or fi gindit? Arata nasol de tot!

Daca asa o sa arate, adio inca un model de masina pe care n-o sa-l iau niciodata in calcul sad.gif
Toyxen
QUOTE (pmhoria @ Jan 18 2009, 06:46 AM) *
La ce folosesc plasticele alea gri de sub farurile de ceata? Arata cam aiuea pe acolo... confused.gif



Alea nu-s faruri de ceata. In locul plasticului se pun farurile de ceata. Vezi prima poza pusa de FAR. (aia cu priusul gri). Probabil ca farurile de ceata nu vor fi oferite in echiparea de baza.

@drabisan. iaca si interior cu Navi cu tot.Click to view attachment
drabisan
Toyxen, asa parca parca ar mai merge.
Dar in stilul de circotas...nu e prea jos ecranul ala? Ma gindesc la faptul ca uitindu-te la drum, practic tre sa privesti undeva la ora 5PM sa vezi ecranul. Poate ma insel, dar mi se pare mult mai practica o navigatie undeva mai sus, sa nu trebuiasca sa dai din cap ca sa vezi ecranul.

Si mai vad o problema: schimbatorul. Daca e cutie automata e perfect, dar la cutie manuala e cel putin nasol amplasat. Sau poate e bine amplasat pentru cei care conduc cu ambele miini tot timpul pe volan...
pmhoria
@drabisan
Exista Prius cu manuala? Eu stiam ca e numai cu automata deci nu ar trebui sa existe nicio probl.
drabisan
Habar n-am daca nu exista si cu manuala. Chiar nu exista cu o cutie manuala?
La un moment dat ma batea gindul spre o astfel de hibrida ca sa nu-i dau bani lu Tariceanu. Acum nu ma mai bate pentru ca oricum e dementa cu taxele.
Hoinar
QUOTE (drabisan @ Jan 18 2009, 02:20 PM) *
...
Si mai vad o problema: schimbatorul. Daca e cutie automata e perfect, dar la cutie manuala e cel putin nasol amplasat. Sau poate e bine amplasat pentru cei care conduc cu ambele miini tot timpul pe volan...

Carcotasule...daca gasesti vreun Prius cu cutie manuala...promit ca dau din buric ca Borcea.. smile.gif Toate au cutie din aia smechera, CVT...
Bine...acu personal nu stiu de nici un fel de hibrida cu cutie manuala smile.gif.
Si faptul ca schimbatorul e mai sus, o apropie de Auris, si multi din cei care au condus Aurisul au zis ca e super comod...Bineinteles, stilul smecheresc (cu incheietura pe volan si cu o mana pe schimbator, stand putin câsh} nu se mai poate aplica la fel de bine...da' asta-i viata.
Toyxen
QUOTE (Hoinar @ Jan 18 2009, 08:38 AM) *
Si faptul ca schimbatorul e mai sus, o apropie de Auris, si multi din cei care au condus Aurisul au zis ca e super comod...Bineinteles, stilul smecheresc (cu incheietura pe volan si cu o mana pe schimbator, stand putin câsh} nu se mai poate aplica la fel de bine...da' asta-i viata.



Si mie mi se pare ca aceea consola centrala este luata de pe Auris. Nu arata rau. In schimb pozitia butonului de incalzire in scaune mi se pare foarte prost gandita. Aproape ajungi pe la sireturi ca sa dai de butonul acela smile.gif
FAR EASTERN
Cred ca situatia pentru Europa se va mentine, adica vor fi putine variante de echipare, dar bineinteles cu dotari din cele mai bune. A se vedea ca in Ro Prius se vinde intr-o singura varianta de echipare. In USA situatia e cumva inversa, in sensul ca Prius se vinde cam in... 18(optsprezece) variante. Adica sunt doua principale, Standard si Touring(cu suspensiile putin inaltate, un fel de pachet de drumuri grele daca vreti), fiecare avand cate 9 pachete de optionale. Si se stie ca in state masinile nu prea se vand in multe variante de echipare. In general.

Acum legat de navigatie, noutatea e ca s-a adoptat stilul de la celelalte masini si bordul difera daca are sau nu navi. La modelele actuale, e acelasi bord, doar eventual mai putine butoane.

Cat despre cutia de viteze, inca nu cred ca va aparea vreun hibrid cu cutie manuala. E prea complicat de calculat cand trebuie sa schimbi, pentru ca sa se cunoasca eficienta sistemului hibrid. Nu zic ca nu s-or gasi meseriasi, dar asta nu e valabil pentru "general public" smile.gif...
FAR EASTERN
QUOTE (drabisan @ Jan 18 2009, 01:52 PM) *
Si 3, dupurile de sub spoturile de ceata? Ce-or fi gindit? Arata nasol de tot!


Se pare ca totusi sunt niste capace de protectie pentru proiectoarele... anticeata. smile.gif
FAR EASTERN
Panou solar si... trapa rolleyes.gif
FAR EASTERN
Am facut rost de niste poze mai bune.
Interiorul cu si fara navigatie...

pmhoria
QUOTE (FAR EASTERN @ Jan 18 2009, 06:20 PM) *
QUOTE (drabisan @ Jan 18 2009, 01:52 PM) *
Si 3, dupurile de sub spoturile de ceata? Ce-or fi gindit? Arata nasol de tot!


Se pare ca totusi sunt niste capace de protectie pentru proiectoarele... anticeata. smile.gif


Si cum faci? Cand e ceata opresti masina si dai plasticele jos? teehee.gif whistling.gif
Lasand gluma la o parte, tre sa recunosti ca e o chestie ciudata acolo... Infinesunt convins ca este o explicatie logica dar eu nu o vad inca ..biggrin.gif
FAR EASTERN
Da, asa e. Cred ca cea mai logica ar fi echiparea optionala cu proiectoare...


Uitati cam cate poate afisa display-ul principal...
Ce e interesant e ca unele informatii sunt afisate cumva in background.
Legionaru'
Imi place interiorul de mor! thumbsup.gif
FAR EASTERN
QUOTE (drabisan @ Jan 18 2009, 03:38 PM) *
La un moment dat ma batea gindul spre o astfel de hibrida ca sa nu-i dau bani lu Tariceanu. Acum nu ma mai bate pentru ca oricum e dementa cu taxele.



Care taxe?? Pentru hibride taxa este in continuare zero. thumbsup.gif
DRAGOS
QUOTE (Legionaru' @ Jan 18 2009, 10:27 PM) *
Imi place interiorul de mor! thumbsup.gif


Subscriu!

Si parca varianta 2010 a devenit putin mai atragatoare dpdv al design-ului exterior. Pare mai dinamica smile.gif
Toyxen
QUOTE (pmhoria @ Jan 18 2009, 03:56 PM) *
Si cum faci? Cand e ceata opresti masina si dai plasticele jos? teehee.gif whistling.gif
Lasand gluma la o parte, tre sa recunosti ca e o chestie ciudata acolo... Infinesunt convins ca este o explicatie logica dar eu nu o vad inca ..biggrin.gif



Pai tocmai ce ti-am spus si eu si FAR. Farurile de ceata sunt optionale. Cel putin in US. La noi fiind o singura echipare putem spune ca sunt standard. In US este asa pt ca au si o legislatie ciudata. In unele state nu ai voie sa foloseste in acelasi timp si farurile de ceata si faza scurta. Suna ciudat dar asa este. Daca nu este ceata nu ai voie sa le folosesti deloc.
FAR EASTERN
Tot veni vorba de interior...
Scaunele sunt aceleasi ca la modelul anterior, numai ca au incalzire. Acum sa va zic ceva. Foarte multi utilizatori din state au facut MOD-s(mici modificari) la geberatia 2004 si sunt convins ca Toyota a tras cu ochiul. Ca noutate(alta) mai sunt loasurile pentru pahare din cotiera centrala a locurilor din spate, gura de aerisire a fost mutata mai jos(la shale), un pic redesenat portbagajul, haionul are si pe stanga scobitura pentru apucare cu mana. Cotiera fata e schimbata complet. Si comenzile de la portiere difera. La fel si plafoniera, Si sigur oglinda are o gramada de chestii, gen Home-link, senzori de parcare, etc.
FAR EASTERN
Bateriile si motorul.
Ah, si navigatia. Se pare ca pozele sunt facute de la alt model de Toyota. Probabil ca sistemul e acelasi.
StefanVVTi
Senzatie!!!
cool.gif
Cred ca veni la >30.000 euro!
vio
explicatii lu Fane ca nu e tractor sau motocultor...
Diesel
modelul actual e 25500 euro cu tva, cu reducere ajunge 23120

daca viitorul model va avea calitatea materialelor pe masura aspectului, va merita 25-30k euro

poate ar fi avut mai mult succes daca era la nivelul asta de perfomanta si calitate de la inceput whistling.gif
M A R I A N
Foarte misto interiorul, de ce naiba nu le iese si la celelalte asa? Seamana cu OZN-urile de la Honda.
vio
vezi ,,,, iti cam dai singur raspunsul Marian ....... thumbsup.gif
FAR EASTERN
Dupa cum se poate vedea, avem si scut motor...
pmhoria
Mie imi place tare mult partea din fata. Aduce un pic cu Aurisul (e vaga asemanarea dar exista acolo un pic...)
Cu spatele recunosc ca nu ma pot impaca, dar avand in vedere ca 99% din timp as sta in masina, practic interiorul e cel care conteaza cel mai mult. Iar in cazul de fata wub.gif .... no comment. E super interiorul. E un mare pas inainte pe Toyota.
FAR EASTERN
Asaaaa..., ia sa vedem:

Interior:
- Improved rear-seat leg room
- New center console features more ergonomic button and shift lever location
- Driver's seat with vertical adjustment
- Tilt/telescopic steering wheel
- Seating capacity: 5

Exterior:
- Overall lenght: 175,6 inch
- Overall Width: 68.7 inch
- Ovreall height: 58,7 inch
- Wheelbase: 106,3 inch
- Ground clearance: 5,5 inch
- Coefficient of drag(Cd): 0,25

Performance:
- Estimated 50 mpg combined mileage
- Hybrid Synergy Drive
- 1,8-liter 4-cylinder engine with VVT-i
- Hybrid sistem net horsepower: 134 hp
- Emmision rating: SULEV(with AT-PZEV)
- Acceleration 0-60 mph: 9.8 seconds

Safety:
- Driver and front passenger advanced airbags, driver and passsenger front seat-mounted side airbags, driver's knee airbag and front and rear seat side courtain aibags
- STAR Safety System
- Regenerative Anti-Lock Brake System (ABS) with Brake Assist (BA), Electronic Brake-force Distribution (EBD), Vehicle Stability Control (VSC) and Traction Control (TRAC)
- Available Pre-Collisin System (PCS)
- Available Lane Keep Assist (LKA)
- Available front headrests

Confort and Convenience:
- 60/40 split rear seat
- Push Button Start
- Air conditioning with electric A/C compressor
- Auto up/down on all windows
- Instrument panel with integrated multi-information display showing energy monitor, Hybrid System Indicator and fuel consumption history
- ECO, Power and EV drive modes

Technology
- Available Solar Roof
- Touch Tracer
- Available Pre-Collision
- Available LED Headlamps
- Available Bluetooth Music Streaming

In .pdf-ul atasat sunt mai multe detalii. Sau aici: http://www.toyota.com/vehicles/minisite/prius/#
connectorxp
Salut.

Am admirat si eu noua masina , dar deja cateva detalii ma fac sa nu ma uit la ea .

1. lipsa MFD-ului central , fara el acuma va arata ca o masina simpla , ca orice alta Toyota .
Toate comenzile de climatizare sunt mutate pe acel "Plasmacluster" sau in cazul celor fara navigatie , va fi montat un RCD simplu , no fancy gadgets here verymad.gif .
2. Informatiile HSD sunt afistate pe acel ecran micut , care te face sa te uiti la el cam greu .

Ce este de laudat la ea este acel "radar" pentru cruise control , acel "moon roof" (mai pe romanseste trapa) cu acel sistem de racire , stopurile cu LED-uri .

Gestul de laudat va fi ca actualul model va fi produs in paralel cu cel nou , ca sa contracareze concurenta lui Insight si ca cei care nu il agreaza pe cel nou sa mai aibe sanse pentru a cumpara masina mult dorita .
Toyxen
QUOTE (connectorxp @ Jan 24 2009, 08:12 AM) *
Gestul de laudat va fi ca actualul model va fi produs in paralel cu cel nou , ca sa contracareze concurenta lui Insight si ca cei care nu il agreaza pe cel nou sa mai aibe sanse pentru a cumpara masina mult dorita .


Bine ai venit pe forum. Spune-mi te rog de unde ai tu informatia asta? Nu mi se pare in stilul Toyota o astfel de abordare...
FAR EASTERN
Nu numai ca nu e stilul Toyota, nu e sitilul nici unui producator. Vorbim totusi de Prius, care la un momendat s-a vrut ca marca de sine statatoare, ca si Lexus. Cred ca totusi generatia a doua ce se va fabrica in paralel cu cea de-a treia va fi un PHEV. wink.gif
connectorxp
QUOTE (FAR EASTERN @ Jan 24 2009, 10:44 PM) *
Nu numai ca nu e stilul Toyota, nu e sitilul nici unui producator. Vorbim totusi de Prius, care la un momendat s-a vrut ca marca de sine statatoare, ca si Lexus. Cred ca totusi generatia a doua ce se va fabrica in paralel cu cea de-a treia va fi un PHEV. wink.gif


Ideea de brand Prius e cam ciudata teehee.gif , parca ma vad intrand in showroom-ul lor , : Buna ziua bine ati venit in showroomul Toyota , Lexus si Prius eu sunt Giga cu ce va pot sta la dispozitie biggrin.gif .

Numirea de Prius ca marca nu e foarte inspirata ,, ca atunci cand vezi Toyota whistling.gif (vezi o masina fiabila si facuta de fabricantul no.1) , dar sa vezi doar numele asta , nu spune nimic la multi .

Informatia legata de productia paralela am gasit-o pe Prus Chat , era in main page-ul lor .
FAR EASTERN
Nu spune la noi... Sa nu uitam ce inseamna Prius in SUA...
Si mai sunt conceptele HybridX si 1/X, concepte prezentate la Geneva, parca, in 2007.
Uite ce zice edmunds :

"The Prius Brand Is Here
Eventually, there will be two body styles for the Prius, according to a Toyota source. The Hybrid X concept from the 2007 Geneva Auto Show could perhaps provide a few clues about a minivan-style version of the upcoming Prius package.

Toyota is also planning both bigger and smaller hybrid models with the Prius badge, as these hybrids become an eco brand that's all their own. The tiny two-cylinder rear-engine 1/X concept from the 2007 Tokyo Auto Show suggests what a future mini Prius could look like. As for the bigger model, Nikkei (Japan's leading business-oriented newspaper) has mentioned an upscale hybrid model with an engine between 2.0 liters and 3.0 liters that could bow as early as 2010, although this has yet to be confirmed by other sources (and indeed this car might even appear in due course with a Lexus badge).

As far as the anticipated launch of the third-generation Toyota Prius at the 2009 Detroit Auto Show, we have that information from an impeccable source. Toyota President Katsuaki Watanabe himself has spoken about the unveiling of the new car at the North American International Automobile Show, so his word surely has to be gospel."
FAR EASTERN
Welcome screen
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.