Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Touareg vs Porche Cayenne vs Nissan Murano
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
Alexandra97341
Ma intereseaza sa cumpar o masina noua.si nu stiu pe care sa o aleg.
Ce-mi recomandatidin cele 3 enumerate mai sus. :bounce:
Dany_s
Murano e cu minim 15K Euro mai ieftin decat celelalte doua, la motorizari si echipamente similare deci e putin deplasata comparatia.

Dar un Murano+15K euro pt alte chestii si Toureg sau Cayenne V6, as merge pe Murano+ bani
_Constantin_
Si mie imi place Murano foarte mult, arata bine, se conduce usor, nu are feelingul ala agricol din 4x4 mari si pe langa pretul mai mic ai avantajul unei masini mai rare. Desi concurenta este mult mai scumpa... vei vedea un Cayene in parcarea fiecarui stadion si un Tuareg in fata oricarei case de schimb valutar, din pacate.
f1anatic
Si eu as merge pe Murano insa ma ia cu tremurici cind ma gindesc la cutia de viteze CVT !
http://www.nissanusa.com/murano/

CVT-ul pina la coada va insemna ca va fi o masina absolut de sosea si cu o acceleratie absolut neimpresionanta, in ciuda celor 240 hp.
Daca cazi pe Murano (si repet este o masina absolut delicioasa si semnificativ mai ieftina) macar ia modelul SE cu AWD si care are nu stiu ce 6 speed manual mode la transmisia CVT - nu stiu ce o insemna asta dar poate e ceva mai sportiva.

(motorul ala de 3.5L V6 de pe Nissan este CEL MAI MESERIAS la acea capacitate cilindrica si arhitectura si de vreo 10 ani mereu cistiga cite un trofeu)

(spre deosebire de Murano, Infinity FX35 - masina sora - are alta transmisie : 5 speed automatic respectiv alt AWD: celebrul ATTESA E-TS)
http://www.infiniti.com/fx/specifications....xpandCategory=1

SUMAR: As alege Murano, awd, model SE dpdv al calitatii si al pretului dar nu imi place cutia de viteza CVT care este...neimpresionanta. Ma rog...o sa ajute probabil cu consumul de benzina.
f1anatic
QUOTE(_Constantin_)
Si mie imi place Murano foarte mult, arata bine, se conduce usor, nu are feelingul ala agricol din 4x4 mari si pe langa pretul mai mic ai avantajul unei masini mai rare. Desi concurenta este mult mai scumpa... vei vedea un Cayene in parcarea fiecarui stadion si un Tuareg in fata oricarei case de schimb valutar, din pacate.


Asta e numai un criteriu ROMANESC (est european) de a iti alege o masina. O iei ca e mai rara. A mea e mai lunga ca a ta...si mai groasa.

Masina ti-o cumperi pt. ca
1) se inscrie la buget
2) intruneste anumite cerinte/parametri
3) se potriveste cu personalitatea ta
4) ca are un raport pret/performanta excelent.

si NU pt. ca e mai rara ca altele care le vezi in fata oricarei banci sau stadion.
_Constantin_
In mod normal asa se intampla intr-o tara civilizata. Aici pe taramurile materne unele masini au devenit atat de asociate cu anumite categorii incat atunci cand ajungi sa faci shortlist-ul le excluzi din cauza imaginii. Din pacate in Romania esti inca judecat aspru dpdv al proprietatilor materiale si foarte putin dpdv al caracterului.

Daca e sa fim obiectivi atunci exclud Cayene pentru ca stiu sigur ca in oras consuma peste 30%. Exclud tuareg pentru ca e un model destul de imbatranit, au aparut deja poze cu face-liftul, e un model singular in curtea lui VW si nu stiu cata experineta au ei cu 4x4, motoarele V6 3.2 au avut probleme minore la inceput.
air_wolf
ia-ti touareg-ul W12 full. de fapt, sint 3 clase diferite... poate porschele mai mic si w12 sa fie la fel, dar murano, sa fim seriosi, forget it...
daca ai bani e porsche, presupun ca nu te sperie 20-30% consum...
AZAZEL
QUOTE(_Constantin_)
Daca e sa fim obiectivi atunci exclud Cayene pentru ca stiu sigur ca in oras consuma peste 30%. Exclud tuareg pentru ca e un model destul de imbatranit, au aparut deja poze cu face-liftul, e un model singular in curtea lui VW si nu stiu cata experineta au ei cu 4x4, motoarele V6 3.2 au avut probleme minore la inceput.


pe touareg nu exista pe benzina, decat motorul V6 de 3.6 litri si 280 cp ,
;a porsche cayenne cel mai mic motor este V6 3.6litri si 290 cp.

cu siguranta aceste masini depasesc 20% in oras desi cartea tehnica spune 18%. oricum sa nu exageram, aceste masini in mod normal nu au cum sa depaseasca 25%.

nu stiu daca murano are taxe vamale. daca are taxe si masina o iei in leasing nu prea te afecteaza.

pt ca vrei sa iti iei masina obligatoriu pe benzina , eu nu pot sa te sfatuiesc decat sa iti iei PORSCHE CAYENNE, iar argumentul este unul desprins din barfa din fata blocului : un PORSCHE este un PORSCHE.

APROPO, in proportie de 90%, daca iti comazi un touareg sau un cayenne vei primi modelul cu face lift.
atentie : nu stiu cum este la cayenne, insa la touareg in functie de motorul care ti-l alegi si dotarile care ti le pui pe masina ai de asteptat intre 6 si 12 luni.
AZAZEL
touareg facelift
gabi4
passat suprainaltat biggrin.gif
air_wolf
da... cam naspa. macar w12 sint doar 450 de exemplare... I hate vw dar ca valare de revinzare s-ar putea sa fie mai mare la una de serie limiata...
f1anatic
QUOTE(air_wolf)
da... cam naspa. macar w12 sint doar 450 de exemplare...


Ma ce va roade pe voi dorinta de a fin unici si exclusivisti !

Ce sa faca biata fata cu atata putere ! Nu merge pe munte ca tine !

MURANO (sau Infinity FX35)
HalbaSus
Intre Touareg si Nissan Murano nu e o diferenta de pret semnificativa:
Nissan Murano 39.260 CIP... iar un Touareg Mountain V6 3.6l incepe de la 37.447... E drept ca Murano are piele, dvd, bose, si alte figuri... dar daca luam in calcul taxele vamale atunci si varianta de touareg cu piele + cateva optionale te duc cam tot acolo... per total poate ca touaregul e mai scump cu vre-o 2000 de euro... adica ~5%... dar are 280 cp nu 234, o rata de devalorizare mai mica, deci am putea spune ca diferenta este justificata.

Cayene-ul e urat cu spume (parere strict personala), iar argumentul "un porsche e un porsche" nu tine... nu de alta dar are motorul in capatul gresit... un porsche il are in portbagaj ! biggrin.gif (OK, stiu ca nu e singurul porsche cu motorul in fata, dar cayene-ul este in aceasi masura porsche in care este si VW beetle original... defapt beetle-ul original "is more of a porsche" decat cayene-ul care este un touareg dopat, extrem de scump si foarte foarte urat).
AZAZEL
halba, modelul cayenne fara face lift era destul de urat, insa modelul nou mi se pare destul de reusit.
cu noul motor 3.6l omul are ce culege: 290CP, 385Nm, 0-100km/h in 8.1sec, vit max 227km/h. omul a vrut SUV iar acesta merge fumos cel putin pe strada.

daca omul si-l permite, sa si-l ia.

daca mi-ar fi placut masinile pe benzina mai mult decat cele diesel, si as fi avut bani, tot cayenne mi-as fi luat.

touareg, 3.6l, 280cp, 360Nm, 0-100km/h in 8,7sec si 215km/h.

murano 234CP si 200km/h

la nivel de accize toate 3 sunt din aceeasi categorie.
daca isi va lua masina cash vad ca va plati taxe vamale pt murano

decat sa dea omul banii pe taxe, mai bine isi ia o masina mai scumpa CIP, deci , in teorie mai buna.

LATER EDIT: acum am vazut ca autorul topicului este o femeie. bravo !
daca iti doresti o masina asa voluminoasa si crezi ca o poti conduce si de asemenea o consideri si practica, este OK !!
_Constantin_
Greseala mea, ai dreptate AZAZEL, V6 e de 3,6. In legatura cu Cayene iti garantez ca va consuma peste 30%, am vorbit cu un proprietar si mi-a zis saracu ca face de 2 ori plinul pana la bucuresti si retur daca se da la ea.
AZAZEL
QUOTE(_Constantin_)
Greseala mea, ai dreptate AZAZEL, V6 e de 3,6. In legatura cu Cayene iti garantez ca va consuma peste 30%, am vorbit cu un proprietar si mi-a zis saracu ca face de 2 ori plinul pana la bucuresti si retur daca se da la ea.


de necrezut !!!
gurmanda masina !!

poate tipul cu care ai vorbit tu avea modelul cayenne turbo S care inainte de facelift avea 521cp, atunci este scuzabil.

daca e vorba de modelul de baza adica simplu, cayenne, atunci nu exista nici o scuza pt un asa consum!!

oricum, cartea tehnica da la modelele vechi pt motorul 3.2 l un consum de 18,4% in oras, iar pt modelul cayenne turbo S 4.5L , 21,9 L. Parca un motor de 512 cp ar putea sa pape si 40%.

PS daca vorbim de capacitatea cilindrica a modelului de baza se pare ca avem amandoi dreptate. inainte de facelift era 3.2l ,250 cp si 310Nm, acum este 3.6l ,290cp 385NM
Arheopterix
Eu asi renunta din start la Tuareg.
Din 3 prieteni care au (R5,V6 ,V10),numai cel cu V 10 e multumit.Ceilalti au avut probleme de fiabilitate din start.
Ptr mine ar ramane celelalte doua.
Murano pare mai spatios.Porsche e Porsche.
Grea decizie....

Personal -un Infinity fx 35 sau fratele mai mare....
Lucian55
Ma bag si eu ca musca, dar nu cumva la Murano ele vin din start cu anumite dotari, adica full si numai ai ce sa adaugi ? eu asa stiam.
Eu as alege Murano, in primul rand pentru ca mi se pare ca i se potriveste unei femei mai mult decat celelalte doua, in al doilea rand este frumos ( parere personala) si datorita motorului excelent... mai putin cutia.
VW nu mi-as lua ca am priteni care au si nu sunt multumiti deloc de ele,
iar Porsche cred ca deja este mai scump ca celelalte si nu prea merita banii. ( cum zicea si halba, are motorul in partea gresita )
air_wolf
pai ma gindesc asa: daca tot am bani, macar sa nu iau o masina de serie mare, pe care s-o injumatatesc la valoare, ci una care are valoare de revinzare mai mare. de ce? pentru ca am bani si-mi permit, si nu vreau sa pierd banii luind o masina ordinara. asta ar fi optica mea daca as avea banii de asa ceva...
HalbaSus
Cayene-ul cu motorul de 3.6 e cu aproape 15.000 de euro mai scump decat Touaregul cu acelasi motor... Pentru acesti 15.000 de euro primesti in plus 10 cp, jumat' de secunda la demaraj, niste sigle cu porsche si cam atat. Daca era vorba de 5000 de euro... hai treaca mearga... e porsche, marca, imagine, etc... Dar 15.000 mi se pare exagerat.
_Theo_
eu propun sa iei Murano smile.gif touareg hell no! iar cayenne ... mai bine cu diferenta de bani te duci cu noua masina la cumparaturi in grecia sau mai stiu eu unde :angel: sunt totusi ceva bani.
Alexandra97341
hmmm...sincer, initial ma gandeam sa-mi iau Murano.nu stiu exact toate detaliile tehnice..dar nici ma prea intereseaza.
Eu doar vreau o masina care sa ma ajute in orice situatie...si in care sa ma simt in siguranta. si pt ca imi permit m-am gandit sa aleg intre cele 3 enumerate mai sus.
...pt varsta mea cred ca Murano este cel mai potrivit. :clapping:
Mihai95804
Daca vrei , mai exista si Hummer H3 , insa nu stiu cat de mult iti place modelul si daca esti dispusa sa faci multe realimentari biggrin.gif . Tatal meu are un H3 Luxury si sincer , interiorul este mai spartan, insa iti da un sentiment de putere cand mergi cu ea.
Succes la alegere!.Si eu tot Murano as alege , este o masina extraordinara.
HalbaSus
Sau un Infiniti FX35 alb... e practic un Murano mai scump dar si mai bun (la fel cum si Cayene-ul e un Touareg ceva mai bun si mai scump).

Legionaru'
Fac si eu o propunere pe langa cele 3: Lexus RX.

air_wolf
toyota fj cruiser. super masinuta. sau lexus 470 biggrin.gif
A K U
N-o mai zapaciti de cap! biggrin.gif Fata vrea sa-si cumpere unul dintre cele 3 vehicule din titlul topicului, nu-i faceti voi acum o lista lunga cat ziua de post sa nu mai stie ce sa aleaga. Touareg nu, Porsche nu, Murano da.
My two cents... beer.gif
f1anatic
Pe Air Wolf l-a trintit de cap aerul tare al muntilor.

Alexandra, cu incredere Murano. Se pare ca nu esti foarte pretentioasa.

QUOTE
Eu doar vreau o masina care sa ma ajute in orice situatie...si in care sa ma simt in siguranta


Dintre cele trei masini si eu as alege Murano si crede-ma, cred ca vad mai multe Murano zilnic decit au vazut toti baietii astia la un loc pina acum. Daca ai posibilitatea unui Lexus RX sau a unui Infinity FX35 - mai bine dar Murano nu te va dezamagi. Singura ezitare a mea este cutia de viteze dar acum daca nu faci liniute de la semafoare atunci Murano Se este exact ce iti trebuie.
ozz86651
In afara de aspect nu e mare legatura intre Murano si FX. Platforme diferite, etc.
T u d o r
Nu discut necesitatea unui SUV pentru o domnisoara dintr-un oras de campie. smile.gif Alegerea ii apartine Alexandrei, desi nu pot sa inteleg nici in ruptul capului de ce nu se orienteaza asupra unei masini de clasa medie/mare, eventual cu tractiune integrala daca fara ea nu se poate.
Dar vin totusi cu o alta propunere, daca nu te grabesti, Alexandra. E vorba de noul Mazda CX7, o masina care arata fenomenal si care se va vinde in Romania din primavara. Pretul e tot pe acolo.
Dany_s
QUOTE(HalbaSus)
Intre Touareg si Nissan Murano nu e o diferenta de pret semnificativa:
Nissan Murano 39.260 CIP... iar un Touareg Mountain V6 3.6l incepe de la 37.447... E drept ca Murano are piele, dvd, bose, si alte figuri... dar daca luam in calcul taxele vamale atunci si varianta de touareg cu piele + cateva optionale te duc cam tot acolo... per total poate ca touaregul e mai scump cu vre-o 2000 de euro... adica ~5%... dar are 280 cp nu 234, o rata de devalorizare mai mica, deci am putea spune ca diferenta este justificata.

Cayene-ul e urat cu spume (parere strict personala), iar argumentul "un porsche e un porsche" nu tine... nu de alta dar are motorul in capatul gresit... un porsche il are in portbagaj ! biggrin.gif (OK, stiu ca nu e singurul porsche cu motorul in fata, dar cayene-ul este in aceasi masura porsche in care este si VW beetle original... defapt beetle-ul original "is more of a porsche" decat cayene-ul care este un touareg dopat, extrem de scump si foarte foarte urat).


Asa de scump e Murano in Romania???? Doamne fereste!
Aici la banii astia deja intri la FX35 de baza!

Si eu ma intreb sincer de ce iti trebuie ca femeie o masina asa mare ca un Toureg sau Cayenne. Murano e ceva mai compact si maxi ca marime pt tine parerea mea.
Mazda CX7, Acura RDX, Lexus RX, FX35 Lincoln MKX/Ford Edge ar fi alte masini din aproximativ aceeasi categorie cu Murano si sincer as opta pt oricare dinele inaintea lui. Dar pt o femeie in Ro, CX-7 sau Lexus RX ar fi cel mai bine zic eu.
Iulian HondaFan
Inclin spre Touareg ( daca preturile sunt cele spuse de Halba).

CX7 este absolut delicioasa. RDX-ul este mai mic dar ar fi mai rapid si in acelasi timp mai economic dintre cele de mai sus in configuratie V6 ( chiar mai rapid decat Cayenne 3.6l - care einesenta acelasi motor cu al Touaregului cu 15 CP in plus)... din pacate nu e disponibil in Europa.

Lexus RX hybrid este un alt model remarcabil. consumul in oras ( dupa normele europene ECE este de 9.1l%; chiar daca n-or fi 9 ci 11-12 tot e la jumate cat concurenta). interiorul este mai rafinat decat Touareg si Nissan ( Cayenne nu am vazut), este extrem de silentios si mie mi se pare ca e si aratos. daca se incadreaza in buget e pacat sa nu te duci macar sa-l vezi.
HalbaSus
QUOTE
Asa de scump e Murano in Romania???? Doamne fereste!
Aici la banii astia deja intri la FX35 de baza!


S-a mai discutat despre asta... in US preturile sunt mai mici la masini decat in Romania... dar la noi e mai ieftina berea, deci se compenseaza biggrin.gif.
FX35 este vre-o 47.000 CIP in Romania (ce-i drept e tot modelul full option).

Ca raport pret/calitate/performanta/depreciere Touareg e castigator. Dar asta nu inseamna ca e neaparat cea mai buna alegere, atat murano cat si FX35 arata mult mai bine, in plus Touareg (mai ales primele modele) au avut numeroase probleme de fiabilitate, e drept ca acum deja modelul nu mai e la prima tinerete si a trecut de un facelift (in care s-au schimbat si anumit chestii mecanice) dar tot nu avem o garantie reala ca va fi o masina fiabila.

Off-topic:
Tudor, eu pentru a-mi pastra sangele rece si obiectivitatea am promis ca nu o sa mai intru in polemici cu oamenii care isi iau SUV-uri, nu stiu de ce are nevoie o doamna/domnisoara de un SUV... mai ales daca sta in oras. Si mai mult ca sigur nici nu o sa pricep vre-odata. Mai ales unul atat de scump, eu la banii astia as lua doua masini: un golf GTI (sau alta masina adaptata condusului urban si oaresce nerv in ea) + un 4x4 cu performante bune off-road dar fara sa fie un SUV luxos (Hyundai Terracan, Pathfinder, Grand Vitara... sau eventual un RAV4 daca aspectul feminin ar conta mai mult decat performantele off-road).

Back On-topic:
O alta alegere interesanta in acest segment de pret ar fi audi A6 allroad, care e defapt un A6 combi cu suspensie pneumatica si tractiune integrala, astfel masina poate sa-si ridice garda la sol pana la 20 cm si are performante off-road decente (desigur are limitele ei). Singura problema e ca e o masina destul de uratica si foarte scumpa, dar in rest e mult mai civilizata decat un SUV.
De altfel aceasi suspensie pneumatica e disponibila si pe touareg/cayene (ce-i drept, costa vre-o 2500 de euro in plus) dar poate fi foarte utila mai ales unei doamne/domnisoare nu foarte inalta si imbracata intr-o fusta stramta, daca vrei sa urci intr-o masina care se afla la 20+ cm fata de sol vei avea niste dificultati, touaregul cu suspensie pneumatica se coboara pana la ~15 cm, deci urcarea in masina va fi la fel de facila ca intr-o masina normala.
AlexTM
QUOTE(> T u d o r <)
Nu discut necesitatea unui SUV pentru o domnisoara dintr-un oras de campie. smile.gif Alegerea ii apartine Alexandrei, desi nu pot sa inteleg nici in ruptul capului de ce nu se orienteaza asupra unei masini de clasa medie/mare, eventual cu tractiune integrala daca fara ea nu se poate.

Grandomanie?
Eu am bani, dar nu stiu cum sa v-o arat?
_Constantin_
QUOTE
Eu am bani, dar nu stiu cum sa v-o arat?

OFFTOPIC GRAV: Eu stiu cum sa v-o arat. biggrin.gif
HalbaSus
Hai sa nu fim rautaciosi si sa o acuzam pe Alexandra de grandomanie. Eu cred ca femeile sunt atrase de SUV-uri in principal datorita impresiei de siguranta. Siguranta atat in cazul unui accident cat si in cazul unei "neplaceri" rutiere (sa zicem ca dai cu o roata intr-un canal descoperit), sau in cazul unei tamponari minore SUV-urile par mai rezistente.

In realitate SUV-urile nu sunt chiar atat de sigure, se rastoarna mai usor, franele sunt mai solicitate si chiar daca prin montarea unor discuri de dimensiuni enorme reusesc sa obtina rezultate similare cu masinile mici acestea devin ineficiente la franari dese, consecutive. Iar in cazul unui accident singurul avantaj al acestora este greutatea mai mare, care in cazul unui impact cu o masina mai usoara poate fi decisiv (a se vedea accidentul sotiei lui Paunescu care cu un Terracan nu a patit nimic dar cei din dacie au murit cu totii, asta nu datorita sigurantei superioare a terracanului ci datorita greutatii duble fata de dacie). Dar la fel de sigur (chiar mai sigur) va fi si un A6 sau serie 5.
Lucas
Alexandra si eu sunt pentru Murano. Dar cel mai bine , inainte de a lua aceasta decizie importanta si costisitoare , e sa mergi la reprezentantele VW , Porsche si Nissan si sa faci un test drive cu fiecare masina. Poate va fi un model la care nu o sa iti placa ceva foarte mult. Fa test-drive cu fiecare , analizeaza fiecare masina dupa test-drive , si vezi care masina iti place mai mult , si in care masina ai tu senzatia maxima de secuitate ca ziceai ca acesta este un criteriu important pentru tine.
P.S. Daca e sa fie Murano, atunci sa fie Portocaliu metalizat. E o masina cu niste linii foarte frumoase si ar fi pacat sa le ascunzi dupa un negru sau argintiu banal. Bine-nteles ca e o parere strict personala.
Oricum iti urez bafta in alegerea modelului care iti place cel mai mult. Poate la test-drive , va fi o dragoste la prima vedere sau mai bine zis la primul condus si atunci nu va mai fi asa de grea decizia.
Nicolae30758
Murano e si el destul de vechi. A aparut prin 2003, deci deja bate spre 4 ani, chiar daca designul inca e in voga. gurile rele (teste si reviewuri) spun ca dinamica si stabilitatea (dincolo de motorul super) sunt sub cele ale altor SUV din aceeasi clasa. tot pe acolo ar fi Mazda CX-7 si Subaru Tribeca. Ar putea fi luate si astea in calcul.
air_wolf
daca alexandra a decis murano... oricum, w12 nu cred ca mai este. si sa fiu in banii ei eu as face un test cu fiecare. la dracu, daca tot dai banii macar sa-i dai pe ceva in care te simti bine si in care iti face placere sa urci biggrin.gif
florin55503
am fost la Badsi pt un pathfinder si un tip de acolo mi-a spus ca se vor scoata din productie toate SUV-urile actuale (mai putin patfinder) inlocuindu-le cu altele. mi-a aratat unul din ele care arata chiar foarte bine. deci un punct in minus pt morano care va fi inlocuit in curand.
Lucian55
Azi am trecut pe la Subaru ca am vazut Tribeca in vitrina, m-am urcat in ea .. m-am invartit pe acolo si am vazut o oferta, Pentru toate masinile comandate in perioada xx-xx taxele vamale sunt gratuite, deci Tribeca ala de acolo din magazin care nu cred ca era chel cu motor de 3.0 si 265 de cai (iarasi cred) era 37.000 euro.
Cred ca la performante e superior celorlalte, acum depinde daca iti place aspectul.
f1anatic
QUOTE(Lucian46847)
deci Tribeca ala de acolo din magazin care nu cred ca era chel cu motor de 3.0 si 265 de cai (iarasi cred) era 37.000 euro.
Cred ca la performante e superior celorlalte, acum depinde daca iti place aspectul.


Tribeca are interiorul cel mai reusit (Wards Auto World; Interior of the year). Fata este urita cu draci si va fi redesenata.
Designerul a fost dat afara, masca pe fata va fi redesenata

La putere este OK...dar ar avea nevoie de vreo 50-70 in plus pt. a fi delicioasa.
HalbaSus
Foarte bine ca au scapat de designer si mai ales de fata aia... Ma bucur cand vad ca o companie reactioneaza la criticile aduse de presa/clienti/etc...
Motorul e cu siguranta foarte reusit (3.0 245 cp - 0-100 - 9.7) dar totusi ar avea nevoie de un supliment de putere fiind cel mai lent dintre masinile enumerate pana acum: (Touareg 3.6 0-100: 8.9, Cayene 3.6 - 8.1, Murano 3.5 - 8.9)... in plus e si cel mai urat (la concurenta puternica cu Porsche Cayene - ai naibii astia cu motoare boxer, nu stiu sa faca SUV-uri frumoase biggrin.gif)
Alexandra97341
QUOTE
Grandomanie?
Eu am bani, dar nu stiu cum sa v-o arat?

Pt GhitaTM :
hmm..mda am bani.dar asta nu inseamna ca vreau sa ma laud cu asta...poate tu esti un pic frustrat de faptul ca o fata are mai multi bani decat tine si ca vreau sa-mi iau o asa masina...
vreau sa-mi iau o masina mai maricica pt ca ma simt mai in siguranta...si dak tot am bani,cum spui tu ca ma laud...dc sa nu-mi iau ceva de calitate?!
tare mult as vrea sa-ti spun cati ani am...ca sa nu mai ai ce zice...grandomanie?!
air_wolf
alexandra, esti singura care poate decide ce masina sa-si ia. noi ne dam cu parerea, dar tu vei conduce masina. indiferent de banii pe care ii ai, nu uita ca pe tine trebuie sa te multumeasca. daca esti multumita in porsche, ia-l pe ala.
ignora mesajele neinteresante biggrin.gif
AlexTM
Sau poate Alexandra97341 e doar un username in spatele caruia se ascunde vreun pisicher care se distreaza vazind cum baietii se dau de ceasul mortii sa-ti recomande una sau alta smile.gif
Ca, deh, le place sa vorbeasca despre cai putere si masini tari, mai ales in fata unei fete.
Nu stiu, si n-am de unde sa stiu.

Asa ca ignora te rog si mesajul asta
:wave:

Oricum eu nu pot sa te ajut, ca n-am fost niciodata cu asa ceva si nici nu cred ca voi fi.
Chiar daca as avea 40-50000 EU, le-as gasi o mai buna intrebuintare ex. o masina absolut decenta de 15-20K si de restul ... altceva, ex. bere ... in Maldive

Dar (uite ca totusi imi dau cu parerea), daca as fi fortat cu pistolul la timpla sa aleg una dintre ele, ar fi Porsche-ul.

Salutari beer.gif
_Constantin_
QUOTE(Alexandra97341)
QUOTE
Grandomanie?
Eu am bani, dar nu stiu cum sa v-o arat?

Pt GhitaTM :
hmm..mda am bani.dar asta nu inseamna ca vreau sa ma laud cu asta...poate tu esti un pic frustrat de faptul ca o fata are mai multi bani decat tine si ca vreau sa-mi iau o asa masina...
vreau sa-mi iau o masina mai maricica pt ca ma simt mai in siguranta...si dak tot am bani,cum spui tu ca ma laud...dc sa nu-mi iau ceva de calitate?!
tare mult as vrea sa-ti spun cati ani am...ca sa nu mai ai ce zice...grandomanie?!


Alexandra, nu te supara atat, e o mica gluma cu un sambure de adevar. Daca ai ajuns aici inseamna ca ai nevoie de un sfat si mai ales tii la parerile unor oameni sa spunem ... "avizati". Daca vrei ceva care sa poate infrunta si zidurile atunci SUV iese din discutie, sunt masini foarte periculoase care intr-un accident nu se comporta cum ai spera ... din cauza greutatii foarte mari, de mult ori depasesc 2 tone, inertia le face foarte greu de oprit... asta se traduce astfel... daca dai intr-un zid cu o masina de 1 tona... ai sa zicem 30% din masina avariata. La 2 tone e ca si cum te-ar lovi din spate inca o masina si de aici rezultatele foarte slabe ale SUV-urilor la crash-test.

Deci din start iti spun ca SUV-ul nu e o masina sigura. Poti sa spui ca pur si simplu iti place, nu trebuie sa dai motive.

In romania e un trend si se numeste Electra, femeia tavalug cu Jeep de 3 tone. E amuzant cum femeile, fiinte mult mai rationale decat barbatii, asta e clar, aleg masini atat de nepotrivite, care consuma mult, sunt greu de parcat, incurca circulatia, etc. Avand in vedre ca ai adus in discutie varsta banuiesc ca esti destul de tanara caz in care iti recomand masina de mai jos.... iti garantez ca vei arata atat de sexy incat si Papa va avea erectie. blush.gif
Mihai95804
Daca esti tanara iti recomand un Nissan 350Z.Iti zic de acuma ca vei intoarce mult mai multe priviri decat cu o garsionera pe roti.Oricum o sa ai reale probleme cu un SUV , iti zic din experienta , cand conduc masina tatalui meu , H3 Luxury , nu mai am nici un pic de simt de orientare in ea , si devin cosmarul stalpilor de demarcare si al bordurilor biggrin.gif .
AZAZEL
QUOTE(Alexandra97341)
QUOTE
Grandomanie?
Eu am bani, dar nu stiu cum sa v-o arat?

Pt GhitaTM :
hmm..mda am bani.dar asta nu inseamna ca vreau sa ma laud cu asta...poate tu esti un pic frustrat de faptul ca o fata are mai multi bani decat tine si ca vreau sa-mi iau o asa masina...
vreau sa-mi iau o masina mai maricica pt ca ma simt mai in siguranta...si dak tot am bani,cum spui tu ca ma laud...dc sa nu-mi iau ceva de calitate?!
tare mult as vrea sa-ti spun cati ani am...ca sa nu mai ai ce zice...grandomanie?!


alexandra, tu esti o femeie bine intentionata, si vad ca lumea a inceput sa te ia la misto, unii intr-un mod destul de neobrazat.

sa-ti spun parerea mea. asa cum spuneau unii forumisti pe aici, o femeie cu un SUV la campie nu prea are a face.
insa, chiar daca se spune ca suv-urile nu sunt sigure, chiar daca ai un accident, scapi. ai sanse mai mari decat intr-o masina de oras. vezi cazul tipului cu porsche cayenne care a lovit un taxi si a omorat niste nevinovati printre care si un regizor. tipul a scapat fara zgarieturi

prestanta , un suv iti da din plin. una este cand mergi la o intalnire de afaceri cu un touareg sau un cayenne si alta este cand cobori dintr-un smart(cum ti-ar recomanda unii misogini sa-ti cumperi). ti se asociaza propria persoana cu tot ceea ce te inconjoara. alaturi de inteligenta vei asocia o masina de lux, haine de bun gust, maniere si altele. vei fi o femeie la superlativ care inseamna 70% reusita in tot ceea ce faci.

si mai este o treaba. de ce barbatii pot conduce un monstru de 2,5 tone si femeile nu???
lasa compromisurile =murano = 15000 euro mai ieftin=economie.
un porsche cayenne nu va fi niciodata egal cu un nissan murano cum nici tu nu esti egala cu cei care aduna fier vechi in caruta.

fiecare ban investit in plus conteaza. fie si numai pt imagine.

altii iti recomanda sa-ti iei masina de 20000 euro si de restul sa te duci in vacante. persoanele respective poate nu se gandesc ca ai bani de cayenne, de 3 excursii in maldive in 2007, si de 3 in bora bora in 2008. eu sincer sper sa fie asa.

si, mai uita-te pe prima pagina a acestui topic. porsche cayenne nu este deloc urat. cel putin nu modelul cu facelift. arata de 2 ori mai bine ca murano.

potrivit multor de aici daca iti permiti un suv, ori esti manelist, ori esti un prost parvenit, grandoman, nestiutor sau s-ar putea sa creada ca este un subiect deschis la misto. problema este ca 95% de aici nu-si permit nici sa viseze la o asa masina, ca altfel 80% din ei si-ar cumpara-o.

ar mai fi multe de adaugat.

sfatul meu este sa-ti cumperi masina a carui nume este de referinta in ceea ce inseamna sportivitatea, luxul si apartenenta la o clasa sociala de varf: porsche cayenne, sa cobori din ea cu mandrie ca doar ai muncit pt banii astia(sper sa nu-ti fi picat din cer, ca intru si eu in randurile celorlalti)

hai, acum luati-ma la suturi !!
AlexTM
QUOTE(AZAZEL)
alexandra, tu esti o femeie bine intentionata, si vad ca lumea a inceput sa te ia la misto, unii intr-un mod destul de neobrazat.
...
altii iti recomanda sa-ti iei masina de 20000 euro si de restul sa te duci in vacante. persoanele respective poate nu se gandesc ca ai bani de cayenne, de 3 excursii in maldive in 2007, si de 3 in bora bora in 2008. eu sincer sper sa fie asa.
...
hai, acum luati-ma la suturi !!

Si acum, hai sa te luam la suturi smile.gif :
- de unde stii ca "alexandra e o femeie bine intentionata"? poate e barbat, poate urmareste distrugerea planetei

- eu ma refeream la excursiile de care nu ai bani. Adica daca-ti permiti un Porsche si 99 de excursii in Bora Bora, atunci ia o masina de 20000 si fa 125 de excursii in Bora Bora.
Dar nu excursia era ideea, ci faptul ca (parerea mea) in gama pina in 20000 gasesti masini care satisfac orice pretentii normale. Peste .. iti iei ca sa arati ca ai.

Alexandra: zici ca tare ai vrea sa-mi spui citi ani ai.
Pai? ... spune-mi biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.