Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Taxa pentru prima inmatriculare. Cine castiga, cine pierde.
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Lucas
Si varianta aia e posibila si legal asa va trebui sa se intample. Dar , cand trebuie sa dai bani statului te someaza , iti trimit prin posta scrisori ca trebuie sa dai suma de x bani , etc...se dau peste cap si pentru 50 roni..dar cand trebuie ei sa-ti dea ceva inapoi...stai si asteapta mult si bine. Sunt curios ce alte "complicatii" vor exista cand va trebui sa restituie milioanele de euro pentru taxa speciala ?
florin55503
in romania se aplica din plin chestia cu aratatul pisicii. marim de ex pretul la benzina vedem reactia populatiei. dupa o perioada lasam pretul mai jos, dar mai ridicat decat cel initial si poporul e fericit. chestia asta s-a petrecut anul trecut.

vladescu in momentul asta isi da seama ca nu are cu ce acoperi gaurile din buget de asta tine cu dintii de taxa asta. pana la sfarsitul anului se va reglementa totul intr-un fel sau altul (ori se va renunta la taxa ori se va taxa tot ce misca in tara asta). oricum vom avea alegeri anticipate, referendumuri si alte chestii. numai un referendum mananca cam 30 mil de euro. probabil in total se vor cheltui 100 mil. superb
HalbaSus
Eu pun pariu ca nu vom avea alegeri anticipate, iar referendumul parca tocmai a picat in parlament... dar guvernul greseste mult (ca de obicei), daca se taxeaza tot la nivelul actual atunci va iesi urat de tot, daca se elimina taxa sau se micsoreaza... atunci trebuie sa dea banii inapoi... deci daca pe 2007 isi mai scot bugetu' cumva (greu dar si-l scot) atunci pe 2008 pe langa lipsa banilor de la taxa vor avea de dat inapoi si banii luati in 2007. Si unde mai pui ca va fi si an electoral...
A K U
QUOTE(florin55503)
in romania se aplica din plin chestia cu aratatul pisicii. marim de ex pretul la benzina vedem reactia populatiei. dupa o perioada lasam pretul mai jos, dar mai ridicat decat cel initial si poporul e fericit. chestia asta s-a petrecut anul trecut.

vladescu in momentul asta isi da seama ca nu are cu ce acoperi gaurile din buget de asta tine cu dintii de taxa asta. pana la sfarsitul anului se va reglementa totul intr-un fel sau altul (ori se va renunta la taxa ori se va taxa tot ce misca in tara asta). oricum vom avea alegeri anticipate, referendumuri si alte chestii. numai un referendum mananca cam 30 mil de euro. probabil in total se vor cheltui 100 mil. superb


De acord cu prima parte. In ceea ce priveste gaurile din buget, trebuie sa te contrazic. Vladescu nu tine cu dintii de taxa de prima inmatriculare ca sa aiba cu ce le acoperi, ci pentru AFACERILE GRUPULUI LOR DE INTERESE (APIA & comp.). Ii doare pe ei in basca de gaurile din buget. Tariceanu a ajuns sa fie amuzant cand ii da inainte cu oligarhiile si cu grupurile de interese si cat de preocupat e guvernul asta de -beep- de nivelul de trai al romanilor. Auzi, ultima gaselnita, sa-i faca pe oamenii aia care au plecat in lume din cauza ca mureau de foame (si pe care unii "ziaristi" cretini ii numesc la gramada capsunari) sa se intoarca in Romanica!! La ce sa se intoarca aici? La cele 120 de taxe pe care le platesc intreprinzatorii privati? La mizeria, coruptia si jegul generalizat din societatea romaneasca? La politicienii nostri de rahat care nu fac altceva decat sa se certe pe unde apuca? La minciunile, nesimtirea si aroganta "alesilor"? Stati acolo, fratilor, ca venim si noi in curand. Stati sa vedeti, ca PNG-ul cica deja a ajuns la 16%...Mai vorbim peste cativa ani, cand in "finala" pentru presedintie vor ajunge Becali si Vadim...
Skywalker
Decat Base & Tariceanu & co. mai bine Vadim iar si mai bine Becali. Acesta din urma are si parti rele dar si bune, ii lipseste putina cultura si diplomatie, vorbeste romaneste adica nu foloseste cuvinte pompoase pt. ca nu le cunoaste dar e mai bine asa decatt cu imbecili, hoti, criminali, banditi, spagari, comunisti pana in AND din 1990 pana acum.
PSD-istii is hoti, PD-istii sunt si mai mari hoti, PNL-istii ii intrec pe toti.
HalbaSus
Singurul motiv pentru care ma deranjeaza clasa politica care se perinda la guvernare (PSD/PD/PNL/UDMR) este ca provoaca asemenea reactii: "mai bine un nebun cu acte in regula sau latifundiarul din pipera"... si dupa aia iar ajungem ca in 2000 "votam cu nelu sa nu iasa debilu".
Eu nu cred ca tarile "civilizate" au ajuns acolo unde sutn datorita unor politicieni foarte inteligenti si patrioti care au facut totul pentru popor, pur si simplu au lasat poporul in pace (more or less) nu i-au luat dreptul de initiativa (cum au facut-o dictaturile comuniste) si ei s-au dezvoltat singuri. Asa cum de bine de rau ne-am dezvoltat si noi fata de 1989. Parerea mea despre politica, cat timp nu impune sau incearca sa impuna un regim totalitar orice partid e la fel de bun... sau la fel de rau.
Singurele partide politice care sunt "mai proaste decat restul" sunt cele cu lideri care simpatizeaza totalitarismul (Vadim si Jiji).
Adrian81432
Eu tot nu reusesc sa inteleg cum o taxa ilegala cum s-a dovedit a fi si in Polonia si in Ungaria reuseste sa reziste la noi. Totusi cred ca va fi desfintata pana la urma pt ca presiunile europenilor sunt din ce in ce mai puternice smile.gif dar s-ar putea sa ne trezim cu o taxa de mediu (asta pt toate masinile din tara si aduse de afara) astfel ca cei cu norme sub euro 3 euro 2 sa fie nevoiti sa renunte la masini.
Lucas
Depinde de persoane. Bine-neteles ca multi vor fi nevoiti sa renunte la masina fiindca nu vor rezista cu atatea taxe. Dar sunt si pasionati adevarati in romania care vor putea sa intretina masina cu tot cu taxa. De exemplu posesori de Golf 1 GTI , BMW E30 si lista poate continua. 100% ca posesorii ursuletilor ( e30 ) va scadea dramatic dar sunt si oameni care vor putea sa si le permita in continuare.
vick
QUOTE(vick)
Air_Wolf....ce se mai aude cu acel miting?.....am citit ca nici nu ar putea fi facut din cauza ca nu ar fi constitutional....ceva de genu ca" nu se pot face mitinguri pentru schimbari/scoatere de taxe" :evil:



la asa ceva ma refeream....:

ARTICOLUL 74 din constitutie
Initiativa legislativa


(1) Initiativa legislativa apartine, dupa caz, Guvernului, deputatilor, senatorilor sau unui numar de cel putin 100.000 de cetateni cu drept de vot. Cetatenii care īsi manifesta dreptul la initiativa legislativa trebuie sa provina din cel putin un sfert din judetele tarii, iar īn fiecare din aceste judete, respectiv īn municipiul Bucuresti, trebuie sa fie īnregistrate cel putin 5.000 de semnaturi īn sprijinul acestei initiative.
(2) Nu pot face obiectul initiativei legislative a cetatenilor problemele fiscale, cele cu caracter international, amnistia si gratierea.
(3) Guvernul īsi exercita initiativa legislativa prin transmiterea proiectului de lege catre Camera competenta sa īl adopte, ca prima Camera sesizata.
(4) Deputatii, senatorii si cetatenii care exercita dreptul la initiativa legislativa pot prezenta propuneri legislative numai īn forma ceruta pentru proiectele de legi.
(5) Propunerile legislative se supun dezbaterii mai īntāi Camerei competente sa le adopte, ca prima Camera sesizata.


Edit: si inca ceva:

art.139 din Constitutie:
al.(3) Sumele reprezentānd contributiile la constituirea unor fonduri se folosesc, īn conditiile legii, numai potrivit destinatiei acestora.


de vreme ce taxa de inmatriculare (sau de mediu) nu merge la mediu, ci la buget, ea este NECONSTITUTIONALA.
air_wolf
vedem noi, facem miting nu contra taxelor si impozitelor ci contra utilizarii masinilor de catre guvern si parlament. sa mearga cu bicicleta si transportul in comun. :angel:
HalbaSus
Pai miting/demonstratie se poate face impotriva taxelor/impozitelor, nu se poate face initiativa legislativa populara pe aceasta tema (e aproape imposibil oricum, chiar daca ar fi permis - in 17 ani a existat una singura (initiata defapt de un partid politic) si aia a picat.)
AZAZEL
3. pana la urma taxa pt prima inmatriculare se plateste si pt masinile noi ?
daca da, cat este? pt 2000 si pt 2200 cm cubi.

2. aveti idee cat este un RCA pt o masina de 2000 cm cubi?
dar pt 2200cm cubi?

1. am aflat recent ca nu se mai platesc accize la masinile noi. asa este ?
Luka
2. RCA pt 2000 cm - aprox 480 ron
A K U
QUOTE(AZAZEL)
2. aveti idee cat este un RCA pt o masina de 2200cm cubi?


Eu am platit 730 RON la Allianz.
vick
Air_Wolf....ce se mai aude cu mitingul?.....ca deja se pare ca incepem sa ne obisnuim cu taxa asta :puke: sad.gif((((
air_wolf
si eu astept, nu depinde de mine sad.gif
AZAZEL
am auzit ca pt o masina de 2200 cm cubi, taxa de prima inmatriculare este PESTE 1000 EURO . chiar asa este ??

ASTIA-S NEBUNI????
duca-se in origini cu totii !!!

pana la urma accizele la masini s-au scos sau nu???
BandiT
inca o inginerie a guvernului Tariceanu:
http://www.evz.ro/article.php?artid=295259
niste nemernici nesimtiti!!
vick
QUOTE(AZAZEL)
am auzit ca pt o masina de 2200 cm cubi, taxa de prima inmatriculare este PESTE 1000 EURO . chiar asa este ??



pai tu pe unde ai fost?....ce tip de euro are?....iti zic eu imediat ce imi dai tipul motorului....la asa motor platesti mai mult de 1000 iepuroi
DORU
A deschis din nou gusa:

http://www.evz.ro/article.php?artid=295441
vick
Premierul Calin Popescu-Tariceanu i-a informat ieri pe europarlamentarii romani ca executivul de la Bucuresti nu va renunta la taxa de prima inmatriculare.


El a apreciat ca acest principiu de taxare va avea efecte pozitive. Taxa de prima inmatriculare a fost introdusa la inceputul acestui an de autoritatile de la Bucuresti, care au afirmat ca vor sa limiteze importul de masini poluante.


mda...se kk pe noi in continuare :puke: ....fac 2.5 saptamani de cand nu mai pot circula cu masina :evil:
A K U
Nici nu va renunta. Doar sa vina alt prim ministru caruia sa-i pese si de altii si sa-l ejecteze pe bivolul de la Finante. Vedem noi la alegeri, cand o sa veniti in toata mass media sa ne spuneti ce multe ati facut si ce ne-a crescut nivelu'. LASATI-NE, BA JAVRELOR, SA TRAIM SI NOI!
gabi4
http://www.masini.ro/stiri-detalii,3030,1,...rarea-la-UE.htm

altii care nu mai pot de grija mediului. no.gif
eddie
Hai sa fim seriosi,eu am traversat Bulgaria de 8 ori adica de 4 ori dus-intors si chiar m-am ratacit odata prin Sofia,anul trecut in vara.Noroc cu GPS-ul ca m-a scos.Traficul este ca intr-un oras de provincie mai mic.
Pai au saracii niste masini de le plangi de mila ! Numai Lada ,Moschvich,Skoda,Zaz,cateva Opeluri vechi,cateva SN,Solenza si cele mai noi masini noi sunt Dacia Logan.Pur si simplu cam 90% din masini sunt fabricate inainte de anul 2000 !
Nu am vazut decat 5-6 SUV-uri cu numere de Bulgaria in 400 de km spre exemplu...cred ca am vazut mai multe de Romania !
E normal sa-si cumpere si ei ceva masini,ma indoiesc ca masinile aduse de ei SH sunt mai poluante decat cele care circula pe drumurile lor.Alea nici macar nu au Euro 1 !

Concluzia mea:
Diferenta intre noi si ei este ca la ei nu s-a furat asa de mult statul !
DORU
Iaca incepe sa se miste ceva :

http://www.ziua.ro/display.php?data=2007-03-16&id=217641
florin55503
pai unde semnam si noi. e bine ca cineva din interior ia problema in mainile proprii si sunt convins vor castiga.

pe langa impozitele uriase nici macar nu au construit autosrada bucurest-brasov si deja dobitocul de berceanu viseaza la taxe de 5 euro pe suta de km, motivand ca in europa e 7-8 euro. dar il intreb eu pe respectabilul ministru de cate ori e mai mare salariul mediu in europa de vest decat cel din RO. probabil ca de vreo 6-7 ori. in concluzie zic eu, pastrand proportia taxa ar trebui sa fie 1 euro la suta de km
Vlad95335
ai dreptate florin,ieri am vazut si eu stirea cu autostrada si se pare ca o sa tina de taxa de 5 euro/100km. si il vedeam pe ministru atat de satisfacut de el ca "o sa amortizam repede banii investiti in autostrada". daca mi-as spune acum parerea despre domnia sa mi-as lua ban permanent cred... astia ar merita sa le ocolim toata autostrada (cu 5 euro bag 5 litri > 100km)
florin55503
fara suparare dar nu cred ca v-a merge cineva pe autostrada daca pana la brasov va mai da pe langa pretul combustibilului inca 10 euro. mai ales ca dn1 e in mare parte mai mult decat ok.

si in plus domnule berceanu oare autostrada nu cumva e construita din bani de la buget si bani de la UE(oricum banii pe care ii vom da la ue vor fi mai multi in primii ani decat cei pe care ii primim). deci nu tot din banii nostri???!!!!!! sau imprumuturile si ratele la imprumuturile le va plati domnia sa din buzunar? sau tot noi e vom plati prin impozite si taxe. deci cum ma-sa are pretentia sa amortizeze o investitie in infrastructura tarii (lasand la o parte faptul ca daca ar s-ar interesa in stanga si in dreapta ar vedea ca o investitie in infrastructura se amortizeaza prin gradul in care ea rezolva o problema a unei comunitati la un moment dat si satisfactia pe care aceasta investitie o aduce si nu profitul in unitati monetare generat)
DORU
Eu pun alta intrebare: ce fac cei care ies pe autostrada din orasele / comunele de langa Bucuresti pe A1 sau A2 ? Eu de exemplu ies pe A1 si merg 18km pana la Bucuresti. Cat ar trebui sa platesc?
O sa ziceti "foloseste un drum national"...ei bine, din Ciorogarla nu exista conexiune cu soseaua centura, ci tb sa iesi in A1 pt a ajunge la Buc !
air_wolf
pai sa va dau track-urile cu drumurile forestiere pina la ct si pina la brasov... poate daca obtinem finantari sa facem asta pentru toata tara biggrin.gif ca mai bine bag benzina de 30eur (dus/intors) decit sa-i dau la stat. si in plus eu ma si distrez, chiar daca fac o zi pina acolo biggrin.gif
vick
UE incepe procedurile de a da in judecata statul roman.....yupieeeee.....fuck tariceanu.....ii vine timpul sa suga......Go Go Go UE!!!!!!
Baby Blues
In continuare Razgandeanu face muschii tari la comisia europeana si face o paralela neinspirata cu importul de haine second-hand. Pai nenea Tariceanu, cine l-a fortat pe romanul sarac sa-si ia si el o haina buna si ieftina? Tu si cu toti pretenii tai care ia-ti adus in 17 ani la sapa de lemn si acum vreti sa va vindeti masinile noi. Normal ca el se imbraca de la Armani si amaratii isi cumpara haine la kil. Rusine!!
gabi4
QUOTE(vick)
UE incepe procedurile de a da in judecata statul roman.....yupieeeee.....fuck tariceanu.....ii vine timpul sa suga......Go Go Go UE!!!!!!


nu stiu ce te bucuri ca tot noi platim, mama lor de nenorociti imputiti :bash:. nu ai vazut si cu stergerea datoriilor firmelor de stat, platim 300E de fiecare!!! :evil: :furios: :romania:
vick
nu am ce sa zic Gabi....situatia e de kkt....traim intr-un rahat de tara.....iar cei ce sustin aceasta taxa sunt niste imbecili!!!....nu-mi vine sa cred ca sunt oameni de rand care sustin aceasta taxa prohibitiva.....cat despre Cacaceanu, a devenit la fel ca si Nastase in vremurile lui de glorie.....aroganta e la mare rang.....imi vine sa ma dau cu capul de masa cand vad cum se kk pe noi acest nenorocit....aaaaahhhhhh
gabi4
daca tot suntem la partea asta cu afacerile in romania cititi aici. e incredibil. vreau si eu biggrin.gif
marius68582
QUOTE(gabi4)
daca tot suntem la partea asta cu afacerile in romania cititi aici. e incredibil. vreau si eu biggrin.gif


Da doare fratilor.Chiar ma doare. :evil:
Costica101668
Atunci cand a venit comisarul european pentru taxe & stuff (am uitat numele - un ungur), ultimele afirmatii erau in sensul ca urmeaza a se discuta introducerea unei astfel de taxe la nivelul intregii UE - ca taxa de mediu. Urma sa faca o astfel de propunere pentru inceputul lui 2008, la momentul actual discutiile fiind la nivel de experti ai UE.

Eu sunt convins ca va exista o astfel de taxa, daca vreti, ca un fel de taxa pe viciu ...., la nivelul intregii UE.

Deasemenea, sunt convins ca si la noi, inainte de pronuntarea unei hotarari prin care sa fie condamnata Romania, se va schimba ceva cu taxa asta. Poate o sa mai scada putin nivelul pentru masinile EURO 3 si 4...sau poate o sa se introduca pentru toate tranzactiile cu auto, chiar si cele deja inmatriculate in Romania. Asta ar fi o mare prostie insa, pentru ca nu exista nici un rationament, intrucat nu se poate sustine ca la vechiul proprietar ar fi poluat mai putin decat la cel nou.


desi poate nu suna foarte placut, eu sunt de acord cu existenta unei astfel de taxa, insa cu un cuantum diferit pe grupele de poluare.
Cautam alaltaieri, pentru un motor (diesel) de 3500 cm3, chiar daca e EURO 3, taxa ajunge pe la 4000 EUR - revoltator. O dacia 1300 polueaza de 10 ori mai mult, si, in plus, e un pericol pe sosele, iar 90% din ele sfarsesc abandonate langa trotuar, de nu mai ai loc nici sa circuli, nici sa parchezi.

Trebuie sa acceptam ca traficul deja este foarte aglomerat, cel putin in Bucuresti, si nu intrevad o imbunatatire a lui prea curand. Sa ma gandesc ca oricine care are 1000 EUR o sa se apuce sa isi importe cate un Golf 2 (buna masina de altfel biggrin.gif ), inseamna ca eu las masina acasa (daca mai prind un loc de parcare) si merg cu metroul!
vick
QUOTE
Eu sunt convins ca va exista o astfel de taxa, daca vreti, ca un fel de taxa pe viciu ...., la nivelul intregii UE.



desi poate nu suna foarte placut, eu sunt de acord cu existenta unei astfel de taxa, insa cu un cuantum diferit pe grupele de poluare.
Cautam alaltaieri, pentru un motor (diesel) de 3500 cm3, chiar daca e EURO 3, taxa ajunge pe la 4000 EUR - revoltator.




masina nu poate fi un viciu....NO WAY MAN!.....masina reprezinta o necesitate.....ceea ce nu reprezinta o necesitate sunt tigarile si alcoolul, drogurile....asta e viciu...

si eu as fi de acord cu taxa in momentul in care ar fi calculata corect, nu aberant ca acuma...pentru o masina euro 3 veche de 2 ani, platesc mai mult decat pentru o masina euro 3 de 4 ani...aceeasi motorizare....e cretin respectivul care a facut aceste calcule....
DORU
Sa speram ca va fi bine pana la urma:

http://www.jurnalul.ro/articol_74866/taxa_...n_judecata.html
DORU
Si o continuare optimista:

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=9863...Hash=adbd28541o
DORU
Si o continuare optimista:

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=9863...Hash=adbd28541o
DORU
Si acum enervati-va: Vladescu se gandeste sa extinda TAXA DE PRIMA INMATRICULARE si la masinile deja inmatriculate. CUM DRACU' MAI E PRIMA in cazul asta?! :minigun: :bandit: :boxing: :ban:
air_wolf
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif daca face chestia asta cred ca lumea nu va fi fericita.
HalbaSus
Si crezi ca e greu sa taie un cuvant ? In loc de taxa pe prima inmatriculare sa fie TAXA PE INMATRICULARE. Motivul e simplu: taxa pe prima inmatriculare nu este conforma cu TCE, si romania probabil va fi sanctionata si obligata sa schimbe aceasta prevedere, taxa pe inmatriculare (deci pe toate inmatricularile) este conforma cu TCE.
A K U
L-ati vazut pe Vladiceanu la Turcescu, cu stergerea datoriilor de miliarde de euro? De fapt, e un ajutor de stat si UE nu are nimic impotriva acestuia, spre deosebire de ajutorul de stat individual. Baietii astia gasesc intotdeauna o portita de scapare. Cred ca pana si aparatorii acestei taxe incep sa-si dea seama ca taxa nu are nimic de-a face cu protectia mediului si cu alte abureli pe care incearca ei sa ni le bage pe gat. Iar Renault se pare ca incepe sa dea inapoi cu centrul de la Titu (probabil il vroiau moca si cu niste scutiri de taxe pe 100 de mii de ani). Sa fie asta un semn bun? Or avea ei ceva semnale ca prostia asta de taxa va cadea?
DORU
Eu unul consider ca taxa asta este nejustificata. Si voi sprijini anularea ei.
florin55503
UE va da in judecata romania pt taxa asta. guvernul Ro are o luna sa prezinte o alta solutie care sa nu discrimineze masinile sh din EU (asta inseamna ori eliminarea taxei ori introducerea taxei si pt sh din RO, reducerea taxei nu se pune in discutie). dupa aceasta luna UE va da in judecata RO si dupa aproximativ inca o luna se va solutiona tot intr-un fel sa altul. deci in 2 sau 3 luni vom sti ce si cum
vick
sa crape precum pietrele pe ger....nenorocitii....'tu-le familiile de jegosi hoti.... :bash: :minigun: :puke:
Baby Blues
QUOTE(vick)
sa crape precum pietrele pe ger....nenorocitii....'tu-le familiile de jegosi hoti.... :bash: :minigun: :puke:

Te inteleg ! si eu as face la fel de urat in locul tau.
ivghenie74744
Culmea e ca sunt reprezentantii Romaniei in fata UE si ne fac tara de ras!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.