Help - Search - Members - Calendar
Full Version: saddam hussein a fost condamnat la moarte...
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3
Oana
Azi dimineata, Inaltul Tribunal Penal irakian l-a condamnat la moarte prin spanzurare pe fostul presedinte irakian, Saddam Hussein. Aceeasi pedeapsa au primit-o si fratele vitreg al lui Saddam, Barzan al-Tikriti, fost sef al serviciilor de informatii precum și fostul judecator al tribunalului revoluționar. In aceeasi cauza, fostul vicepresedinte irakian, Taha Yassin Ramadan, a fost condamnat la inchisoare pe viata, iar alti trei colaboratori ai fostului dictator, la pedepse de 15 ani închisoare.
Fostul lider de la Bagdad a fost acuzat de torturarea și uciderea a 148 de siiti în satul Dujail, in 1982.
In timpul procesului, Saddam a cerut ca, in cazul in care va fi condamnat la pedepasa capitala, sa fie executat prin impuscare, nu prin spanzurare, moarte pe care o considera, fara indoiala, dezonoranta.
Important de mentionat este ca aparatorul lui Saddam este un avocat american, Ramsey Clark, fost procuror general al Statelor Unite.
eddie
Azi am citit si eu pe yahoo chestia asta.
Auzisem de o zi-doua,ca daca va fi condamnat la moarte,sentinta va fi executata in termen de 30 de zile.Se pare ca se grabesc rau de tot...
Legionaru'
...ca si in cazul lui Ceausescu!
Impulse
Cei care incomodeaza sau stiu prea multe sunt scosi rapid din joc. Nu ca Sadam nu si-ar merita soarta. Dar stie deja prea multe si cam de cate ori a vrut sa spuna ceva i s-a inchis gura. Avocatul sau are un rol extrem de important in tot procesul. Doar asa anumite fapte nu vor mai iesi niciodata la iveala si anumite conturi se vor evapora pentru totdeauna.... Asta nu inseamna ca se vor intoarce catre poporul care le-a umplut...
ozz86651
Rapid? Pe Ceausescu l-au impuscat in 2 sau 3 zile. Saddam a avut de bine de rau un proces de ani buni. Nu incape comparatie.
Si nu stiu de ce credeti ca era nevoie de americani ca sa-l execute... avocatul nu conteaza. Shiitii care sint majoritari si in putere i Irak au fost oprimati de Saddam si il urasc suficient ca sa-i scoata ficatul. Si astia nu sint oamenii cu intorsul obrazului, iertarea, mila, drepturile omului si alte bazaconii vestice.
TLS-09
Orice dictator isi merita soarta. Pe Saddam l-au "agatat" cu cca 100 de morti dintr-un sat. De fapt aici aveau ordinul lui scris. Pe chestia asta l-au infundat(nu ca nu l-ar fi terminat oricum). Dar nu asta-i problema, oamenii aia ucisi sint doar virful icebergului. Ganditi-va ca a fost la putere zeci de ani. Asadar victimele lui sint mult mai multe.
Ce se intimpla cu Irakul dupa cadrea dictaturii? Asta e alta poveste,ca progreseaza (ceea ce ma indoiesc) sau dimpotriva o ia in jos nu e nici meritul si nici vina lui Saddam Hussein.
ivghenie74744
Pentru cata suferinta a provocat pare o sentinta destul de blanda, in cateva secunde va fi mort, ar fi trebuit sa i dea condamnare pe viata, sa se chinuie in inchisori tot restul vietii cat o mai avea de trait, sa l bantuie fantomele celor ucisi din ordinul lui.Mi s a parut intotdeauna prea usoara pedeapsa cu moartea!
James Kilowatt
QUOTE(TLS-09)
Ce se intimpla cu Irakul dupa cadrea dictaturii? .


Asta-i intrebarea care trebuiau sa si-o puna americanii inainte sa se bage acolo. Au distrus o structura de putere si nu au adus alta in loc iar vidul de putere a dus la haos...
Tipul trebuia dat jos si trimis la canal fara doar si poate. Insa in locul lui trebuia sa conduca cineva...
R a z v a n
"Uitati de teoria conspiratiei, nu e nici o teorie, e numai conspiratie"...cica asa ar fi spus Saddam...
florin55503
conform legilor de pe la ei in momentul in care s-a dat pedeapsa capitala recursul se face din oficiu. deci mai dureaza pana sa il spanzure.

in ceea ce priveste haosul care domneste acum in irak singura solutie e spargerea tarii in mai multe tarisoare. mai greu e cu orasele mari unde sunt si siiti si suniti si ce or mai fi (kurzi). va fi foarte greu pt ca nimeni nu vrea sa piarda controlul asupra pututilor de petrol, dar alta solutie oarecum democrata nu exista. doar cineva cu mana forte
Skywalker
Asta e, sa fie sanatos blink.gif
Multa marsavie in lumea asta.
romb
interesant e ca nu au vrut sa il impuste asa cum a dorit el , si l-au condamnat la moarte prin spanzurare , umilinta suprema pentru un musulman !
Oana
faptul ca au ales sa-l spanzure si nu sa-l impuste il vad ca pe o judecata morala...
alcris01
Nu vi se pare ca seamana cu un scenariu de prin decembrie 89 de pe plaiuri dambovitene?blush.gif
romb
nu chiar , Saddam a avut totusi un simulacru de proces democratic , Ceausescu nu !
f1anatic
Bun...Simititi ca lumea este un loc mai bun cu el mort ? Eu NU. Cred ca este o greseala politica foarte mare. Pina acum el era un fost dictator care inca - poate - mai servea jocurile politice ale unora. Acum, el este un martir pt. toata lumea araba...iar consecintele vor fi neplacute.

QUOTE
BBC NEWS
Saddam Hussein executed in Iraq
Former Iraqi President Saddam Hussein has been executed by hanging at an unspecified location in Baghdad.

Iraqi TV said the execution took place just before 0600 local time (0300GMT).

Saddam Hussein was sentenced to death by an Iraqi court on 5 November after a year-long trial over the 1982 killings of 148 Shias in the town of Dujail.

Two co-defendants, Saddam Hussein's half-brother Barzan al-Tikriti and former Iraqi chief judge Awad Hamed al-Bandar, were also executed.

"Criminal Saddam was hanged to death," state-run Iraqiya television announced, as patriotic music and images of national monuments were broadcast.

A scrolling headline read: "Saddam's execution marks the end of a dark period of Iraq's history."

The TV station said Saddam Hussein's half-brother and the former chief justice of the Revolutionary Court were also hanged.

US troops and Iraqi security forces are on high alert for any violent backlash. The US State Department has urged all its embassies to increase security.

The BBC's Adam Brookes in Washington says the Bush administration will see the act as turning a page in Iraq - a demonstration that Iraq has a sovereign and democratic government.

A US statement is expected. However, the Bush administration will be keen to portray the execution as a matter purely for the Iraqi government and its court system, our correspondent says.

Story from BBC NEWS:
http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/midd...ast/6218485.stm

Published: 2006/12/30 03:51:08 GMT

© BBC MMVI
TLS-09
Da, eu cred ca-i mai bine (si am sa ma explic putin mai tarziu).
VECTOR
Cel putin el a avut parte de un proces mai mult sau mai putin corect. Ceea ce nu s-a intamplat in cazul lui Ceausescu, unde a fost o bataie de joc.
Arheopterix
Noi nu prea am urmarit procesul.....
Am prieteni Irakieni care au zis ca a fost ok.
MArturii si acuzatii reale si fondate.
Daca nu il executau ,era tot ti8mpul o sansa sa fie eliberat mai tarziu.
La cati oameni a macelarit, a avut o soarta f buna.
RUE
eu unul nu sunt de acord cu pedeapsa capitala. dar asta este legea.
am pe un panou de monitorizare si 2 canale arabe de stiri: in stanga cu pelerinajul de la mecca doar si e live iar in dreapta un fel de cnn ARABIA care de dimineata e numai cu sadam.
oricum, se pare ca este stirea de top azi.

l.e. e ora 11.52 aici (o ora mai mutl si se dau imaginile executiei pe ARABIA)
marius68582
Eu unul ii consider ipocriti pe conducatorii americani:human rights my a$$... o tot dau de gard ca sunt aparatorii libertatii si a drepturilor omului,dar nu sunt cu nimic mai buni decat omul pe care l-au acuzat ca ar fi ordonat executia a sute de oameni nevinovati.
sa nu intram in amanunte despre pedofili sau alti monsrti cu chip de om,dar eu nu sunt de acord cu pedeapsa capitala si ma bucur ca UE este impotriva ei.
RUE
http://www.youtube.com/watch?v=QOXfRI6lez0...ted&search=

daca ai trait inainte si in timpul revolutiei realizezi ca totusi Ceausescu a meritat si numai dupa primul roman impuscat din ordinul sau.
VECTOR
Cu siguranta merita sa moara si ceausescu. Dar poate nu doar el. Cati din fostii comunisti si apropiati ai lui ceausescu mai sunt acum la inchisoare si cati mai sunt inca la putere. De asta am spus ca trebuia judecat in mod profesionist si nu doar acuzat ca e vinovat si impuscat in 3 ore. Daca era judecat cum trebuie poate il vedeam si pe iliescu langa el privind in teava pustii si atunci nu mai aveam nevoie de 20 de ani sa invatam democratia.
eugen93201
Domnilor,
daca teroristul nr. 1 =AMERICANUL= face pace si dreptate pe pamant e jale !!! De ce uitam cine i-a macelarit pe indieni, pe mexicani pentru a le lua teritoriile ? De ce uitam Hiroshima, Nagasaki ? De ce uitam cine ne-a vandut rusilor ? De ce uitam ca americanosul si englezosul ne-a facut comunisti ? De ce uitam cat a trebuit sa platim pentru ca am fost comunisti ? Cat am platit si vom plati lui UE ? De ce uitam de crimele facute in Coreea, Vietnam etc ? De ce uitam ca americanosul l-a instruit pe Osama ben Laden ? De ce uitam de teroristul care l-a omorat pe Peter ? Ne omoara in tara noastra si fug ca niste lasi !!! Dl goe sa-si bage axa in gat !!! si sa-i linga ... !!!!
TLS-09
QUOTE(marius68582)
Eu unul ii consider ipocriti pe conducatorii americani:human rights my a$$... o tot dau de gard ca sunt aparatorii libertatii si a drepturilor omului


Hai sa-ti spun ceva "ai descoperit secretul lui Polichinelle". biggrin.gif
TLS-09
QUOTE(eugen93201)
Domnilor,
daca teroristul nr. 1 =AMERICANUL= face pace si dreptate pe pamant e jale !!! De ce uitam cine i-a macelarit pe indieni, pe mexicani pentru a le lua teritoriile ? De ce uitam Hiroshima, Nagasaki ? De ce uitam cine ne-a vandut rusilor ? De ce uitam ca americanosul si englezosul ne-a facut comunisti ? De ce uitam cat a trebuit sa platim pentru ca am fost comunisti ? Cat am platit si vom plati lui UE ? De ce uitam de crimele facute in Coreea, Vietnam etc ? De ce uitam ca americanosul l-a instruit pe Osama ben Laden ? De ce uitam de teroristul care l-a omorat pe Peter ? Ne omoara in tara noastra si fug ca niste lasi !!! Dl goe sa-si bage axa in gat !!! si sa-i linga ... !!!!


De ce? pentru ca trebuie sa uitam din cand in cand.Altfel noi ne-am omori cu ungurul, tiganul ne-ar ucide pe noi pentru ce au patit in Transnistria (cand romanii au fost autorii genocidului desi nu vrem sa spunem), evreul pe neamt si asa mai departe.
Politica mondiala nu se gandeste in termeni astia iliescieni.Imi pare rau ca trebuie sa spun dar asta este mentalitatea cu care Vadim, Iliescu etc isi alimenteaza sustinatorii (sa nu ma intelegi gresit, personal te exclud din orice categorie potential negativa).
In principiu nu mor de dragul americanilor si al politicii promovate de imbecilul ala care-i conduce dar argumentele impotriva politicii lor sint cu totul altele in opinia mea.
f1anatic
QUOTE(eugen93201)
Domnilor,
daca teroristul nr. 1 =AMERICANUL= face pace si dreptate pe pamant e jale !!! De ce uitam cine i-a macelarit pe indieni, pe mexicani pentru a le lua teritoriile ? De ce uitam Hiroshima, Nagasaki ? De ce uitam cine ne-a vandut rusilor ? De ce uitam ca americanosul si englezosul ne-a facut comunisti ? De ce uitam cat a trebuit sa platim pentru ca am fost comunisti ? Cat am platit si vom plati lui UE ? De ce uitam de crimele facute in Coreea, Vietnam etc ? De ce uitam ca americanosul l-a instruit pe Osama ben Laden ? De ce uitam de teroristul care l-a omorat pe Peter ? Ne omoara in tara noastra si fug ca niste lasi !!! Dl goe sa-si bage axa in gat !!! si sa-i linga ... !!!!


Ai ramas fara Vicodin ? Ca vad ca esti intr-o durere cumplita la taman organul care nu are "senzori" de durere !
TLS-09
offtopic.gif
Daca oferi explicatii mai ample vei fi acuzat de atac la persoana. Daca nu le oferi poanta nu va fi gustata de toata lumea biggrin.gif .
Cipp
Cine omoara cu sabia, de sabie moare! Parerea mea!
Baby Blues
Isi merita sau nu isi merita soarta nu cred ca o asa judecata este bine sa nu fie facuta de oameni( pedeapsa cu moartea). Hai sa vedem cati conducatori care de-a lungul istoriei au facut genocid sunt acum semi -zeificati? Poate o inchisoare pe viata ar fi o pedeapsa buna. Dar pentru "jandarmul lumii" ce pedeapsa i-ar trebui aplicata pentru toate crimele de razboi comise de-a lungul timpului? Istoria de obicei stabileste vinovatii pe termen lung sau mediu. Hai sa lasam "Istoria" sa-si spuna cuvantul. "Noi" cea ce putem face este sa protestam la nivel institutional asa cum bine au facut tarile Europei.
Ca ne-au lasat englezoii si americanii pe mana comunistilor este adevarat dar asta nu explica dragostea pe care o au romanii fata de conducatorii americani. Nici cand a venit papa nu s-au strans atatia cati s-au strans la Bush.
TLS-09
Nu cred ca este o greseala politica foarte mare. Saddam era mai periculos in viata si inchis decat mort, asemeni fiecarui dictator.
Condamnarea lui serveste ideii de justitie (nu discut aici pro/contra pedepsei capitale, de aceea nu am spus condamnarea la moarte ci doar condamnarea).
In rest totul este propaganda.
Exemplific cu stirea, difuzata intoata mass-media, privind faptul ca Saddam ar fi comandat hamburgheri si coca cola inainte de a fi ucis.La chestia asta americanii cand au lansat-o s-au dovedit a fi cretini in ultimul hal.Cine poate sa creada asa o tampenie (adicatelea inainte de somnul vesnic pe vremea cand era inca treaz Saddam a trait american dream in maniere proprie ).
De altfel pare o stire destinata cretinilor (aproape ca-mi vine sa cred ca au sponsorizat-o cei de la McD....... ) si in felul asta americanii te ajuta sa-i detesti sau sa-i faci idioti.Este evident ca nu stapanesc situatia in teren iar razboiul psihologic nu au habar cum sa-l castige. Se pare ca Pentagonul incepe sa gindeasca precum leaderul Bush jr (adica aproape deloc).
La fel propaganda va fi si din partea teroristilor arabi care il vor martiriza pe Saddam si se vor arunca in aer in numele lui si al islamului.
Baby Blues
QUOTE(TLS-09)
Nu cred ca este o greseala politica foarte mare. Saddam era mai periculos in viata si inchis decat mort, asemeni fiecarui dictator.
Condamnarea lui serveste ideii de justitie (nu discut aici pro/contra pedepsei capitale, de aceea nu am spus condamnarea la moarte ci doar condamnarea).
In rest totul este propaganda....

Perfect de acord cu cele scrise mai sus si dupa.
Si eu sunt de acord cu o condamnare a lui chiar daca nu la moarte ci la o pedeapsa foarte dura. Problema este ca si aici americanii au intervenit doar din interes economic si mai putin politic.( ma refer la razboi), ca de altfel in toate razboaiele la care au participat.
James Kilowatt
Eu cred ca tipul si-a meritat soarta. Contrar opiniei lui stefan_adrian, nu dau prea mare lucru pe "judecata istoriei" pentru ca am mari dubii ca istoria in general e reala si obiectiva.

Insa sunt impotriva pedepsei cu moartea in general, insa nu aduc argumente pentru ca e o parere bazata pe convingeri si nu pe argumente obiective.

Insa totusi in cazul particular al Irakului, pedeapsa cu moartea mi se pare o tampenie si mai mare. Unei "democratii" si unei justitii cu traditia celei irakiene nici nu s-ar pune problema sa aiba drept de viata si de moarte. Maine se schimba guvernul si poimaine toti "democratii" de azi or sa aiba dificultati respiratorii.... si totul perfect legal. Asa cum s-a intamplat si pe vremea spanzuratului. Nu scartaie ceva aici? Genul asta de tari cu sisteme de justitie dubioase ar trebui sa fie supuse la presiuni sa renunte la pedeapsa cu moartea daca tot ne dam aparatorii drepturilor omului.

Cu alte cuvinte cred ca-si merita soarta, insa totusi nu trebuia executat. blush.gif
TLS-09
Acum am vazut si imaginile.Prima impresie :seamana bine cu Targoviste '89.Totusi parca tipul a fost mai demn decat ai nostri.
Baby Blues
Oricum am mai mare incredere in "Istorie " decat in istorici. O sa spui ca istoria este scrisa de catre istorici! Fals! Istoria este scrisa de oameni si interpreta de istorici biggrin.gif . Eu ma refer la "Istorie" ca si memorie colectiva .Cel mai bun ex. este Stefan cel Mare. Acest sfant varsa sange cum varsam noi minciuni. Dar...., avand in vedere faptele lui de arme, a ramas in istorie ca un bun conducator si chiar un sfant. Nu ?
Revenind la oile noastre am o intrebare; Cine sa scoata pedeapsa cu moartea? Americanii? care inca o aplica in unele state? Americanii care dau lectii de democratie si numai departe de anii 60-70 dadeau foc la casele negrilor si ii impuscau, nu ii primeau prin diferite institutii , s.a.m.d.
Hai sa lasam gluma la o parte si sa fim cinstiti. Totul se rezuma la interesele economice americane. Nu trebuie sa fii un foarte mare analist politic ca sa vezi ca s-a dorit moartea lui Sadam inca de cand s-a pus primul pas pe pamantul Irakian. De ce nu l-au omorat americanii pe Fidel Castro de atata timp sau nu au detronat dictatura comunista din Coreea de Nord? Pentru ca trebuia sa existe o amenintare cu care sa le scoata ochii americanilor de rand prin care sa se mareasca bugetul pentru armata si de aici poate sa vada fiecare. In schimb in Irak , care practic este o tara mai puternica decat celelate s- putut. Ce chestie!
Pare un mod simplist de a privi istoria prezenta dar m-as mira sa vada Bush jr. mai complicat problema asta biggrin.gif
eugen93201
QUOTE(f1anatic)
Ca vad ca esti intr-o durere cumplita la taman organul care nu are "senzori" de durere !

Scuza-ma, dar eu am luptat in '89 si din '90 imi tremura mana; am ochit la cap dar vad ca te-am lovit sub centura.
M-ai pocnit ca americanii (pe la spate, cand nu eram atent) si mi-ai intarit inca o data cui te inchini ! (daca nu intelegi spune-mi si-ti voi trimite o traducere pe mp).
Doamne, apara-ma de prieteni ... !
Skywalker
Asta e, sa fie sanatos acolo unde a ajuns!
James Kilowatt
QUOTE(stefan_adrian)
Oricum am mai mare incredere in "Istorie " decat in istorici. O sa spui ca istoria este scrisa de catre istorici! Fals! Istoria este scrisa de oameni si interpreta de istorici biggrin.gif . Eu ma refer la "Istorie" ca si memorie colectiva .Cel mai bun ex. este Stefan cel Mare. Acest sfant varsa sange cum varsam noi minciuni. Dar...., avand in vedere faptele lui de arme, a ramas in istorie ca un bun conducator si chiar un sfant. Nu ?


Da, in memoria colectiva a 0.3% din populatia globului. wink.gif
Dintre marile figuri cunoscute pe plan mondial, cum faci diferenta intre teroristi si eroi? Si unii si altii si-au impus ideile cu forta.


QUOTE(stefan_adrian)
Nu trebuie sa fii un foarte mare analist politic ca sa vezi ca s-a dorit moartea lui Sadam inca de cand s-a pus primul pas pe pamantul Irakian. De ce nu l-au omorat americanii pe Fidel Castro de atata timp sau nu au detronat dictatura comunista din Coreea de Nord? Pentru ca trebuia sa existe o amenintare cu care sa le scoata ochii americanilor de rand prin care sa se mareasca bugetul pentru armata si de aici poate sa vada fiecare. In schimb in Irak , care practic este o tara mai puternica decat celelate s- putut. Ce chestie!
Pare un mod simplist de a privi istoria prezenta dar m-as mira sa vada Bush jr. mai complicat problema asta biggrin.gif


Ai dreptate. Insa de ce nu rezolva ONU, EU, Curtea de la Haga, Human Rights Association sau alti bagatori in seama tot ce ai intrebat tu mai sus? blush.gif Asta pe de o parte. Pe de alta parte, care din exemplele de mai sus a folosit arme chimice impotriva propriului popor?
Nu cred ca antiamericanismul trebuie sa creeze circumstante atenuante sau simpatie pentru genul de idioti ca Saddam. Pot sa nu fiu de acord cu americanii sau cu bush insa asta nu inseamna ca il sprijin pe saddam sau pe altul ca el.
Si eu cred ca americanii au actionat gresit in Irak, nu au avut o strategie clara post-saddam insa cred ca pasivitatea europeana sau onu-ista e si mai gresita. In plus e mult mai usor sa critici o actiune (gresita sau nu) decat inactiunea. Desi te-ai fi asteptat ca Europa, dupa ce a fost distrusa in ww2 in urma aceleiasi inactivitati ar fi invatat lectia.... insa se pare ca europa are o memorie colectiva teribil de scurta biggrin.gif
f1anatic
QUOTE(eugen93201)
QUOTE(f1anatic)
Ca vad ca esti intr-o durere cumplita la taman organul care nu are "senzori" de durere !

Scuza-ma, dar eu am luptat in '89 si din '90 imi tremura mana; am ochit la cap dar vad ca te-am lovit sub centura.
M-ai pocnit ca americanii (pe la spate, cand nu eram atent) si mi-ai intarit inca o data cui te inchini ! (daca nu intelegi spune-mi si-ti voi trimite o traducere pe mp).
Doamne, apara-ma de prieteni ... !


Mai lucreaza la ochit, nici in cap si nici in burta nu ai lovit. In Stinga, cu mult in fata. Parkinson's ?

Cui ma inchin eu ? I am Romanian-American. Meaning American first, then Romanian pentru ca regulile gramaticii engleze indica prin ordinea adjectivelor ca ultimul sa fie cel mai important dpdv calitativ.

Nu stiam ca sintem prieteni. Dar nici dusmani nu am fost si nu sintem! Cu siguranta putem lucra sa schimbam situatia.

QUOTE(Skywalker)
Asta e, sa fie sanatos acolo unde a ajuns!


Multumesc. Asta trebuia sa fie raspunsul.

Categoric, sint aspecte ale politicii americane cu care nu sint de acord. Cu care nu sint de acord dintr-un unghi de vedere "european" dar mai ales dpdv al bastinasilor. Nu imi aruncati politica actuala in circa. Eu am venit aici pe vremea lui Billutza si pt. mine el este conducatorul iubit al epocii de aur...chiar daca au trecut 2 mandate de atunci.

Dar sa trecem peste asta. Vorbeam de Saddam si de gitul lui mai lung.
Aici cica se vede intregul video.
http://www.ebaumsworld.com/2006/12/saddam-...-execution.html

Nu am verificat. Sustin in continuare ca a fost o greseala. Intregul razboi a fost o greseala...la putere in Irak, Saddam impunea respect, frica dar mai ales stabilitate in lumea araba. Iranul nu avea talente nucleare, Syria o lasa mai moale, etc. Acum...toata zona e in plin cacat. Greseala a inceput in 2003. In 2006 este si mai cumplita, pt ca acum el este un symbol...nu un tiran odios.

Ah si lasati-ma cu standardele duble. Daca in anii 80 USA inchidea ochii la faptele lui Saddam contra vecinilor (Iran) sau a kurzilor etc...sa inteleg ca Romania era aia care ii condamna pe plan international actiunile, nu-i asa ? Sau oare trimitea in Irak ingineri, specialisti, armament etc ? Ca din cite am inteles eu...multe lucruri in Irak sint Made in Romania sau construite de catre Romani (sau conform planurilor lor) de la instalatii petroliere la blocurile de locuinte din Baghdad. Si acum ce face Romania ? Trimite trupe si este aliata USA in razboi, nu ? Atitudine tipica Vadimista...daca ma intrebi pe mine. Lumea se schimba si aliantele se schimba. Azi se pupa miine se scuipa. Ca la tigani. Dar nu acuzati numai USA de asta...uitati-va si la bastinasii mioritici. Si mai ales nu acuzati populatia. Acuzati conducatorii...
eugen93201
QUOTE(f1anatic)
Nu stiam ca sintem prieteni.

Pantru ca nu stiu ce esti de sari in sus (nu cred ca esti american), sa-ti traduc : "Doamne apara-ma de prieteni, ca de dusmani ma apar singur". N-am stiut ca ai Parkinson.
James Kilowatt
Barbarism. Stau si ma minunez cum americanii care sunt totusi civilizati pe deasupra credinciosi (adica bisericosi) au incurajat chestia asta.

Zona aia nu cred ca e plina de .... din cauza americanilor sau a lui Saddam. Problema e Israelul si islamistii radicali si criza ar fi izbucnit oricum mai devreme sau mai tarziu. Si am mari dubii ca "comunitatea internationala" ar fi reactionat mai prompt si mai inteligent decat a facut-o la declansarea crizei irakiene.
Cat timp unii amesteca religia cu politica iar ONU e incapabil sa ia sau sa implementeze orice decizie, vor exista probabil victime nevinovate iar principiile in care crede lumea occidentala (insa nu prea e dispusa sa lupte sa le apere nici macar la ei acasa) vor fi vorbe in vant si nu vor insemnea doi bani pentru unii care agita kalasnikoave, fie in strada fie in vre-un palat prezidential.
f1anatic
QUOTE(eugen93201)
QUOTE(f1anatic)

Nu stiam ca sintem prieteni.

Pantru ca nu stiu ce esti de sari in sus (nu cred ca esti american), sa-ti traduc : "Doamne apara-ma de prieteni, ca de dusmani ma apar singur". N-am stiut ca ai Parkinson.


Parkinson ai tu ca ai tremurici si afirmi singur
QUOTE
din '90 imi tremura mana


Da, eu sint american. Partea frumoasa a Statelor Unite, a Canadei si citorva alte tari care incurajeaza imigratia este ca poti fi american si canadian FARA sa fi nascut acolo. Odata ce te-ai identificat cu valorile, modul de gindire, cultura, civilizatia de acolo, esti de-al lor si nimeni nu iti va spune/sau incerca sa iti dovedeasca contrariul.

Proverbul il stiu si eu. Din partea mea apara-te de cine vrei. Te asigur insa ca eu nu ma inscriu in nici una dintre cele doua categorii care te ameninta.
eugen93201
QUOTE(f1anatic)
... daca ceream unui baietzel cioroi de 3 ani ...

Rasistule !!!!!!!!!!!!
QUOTE(f1anatic)
... Eu am venit aici pe vremea lui Billutza si pt. mine el este conducatorul iubit al epocii de aur...

De Bill saxafonistul, cantaretul "epocii de aur", s-a opus primirii in NATO !!!
QUOTE(f1anatic)
Mai mestere ...
f1anatic
QUOTE(eugen93201)
blah blah blah


Si deci te simti mai €uropean ? E ceasul 00:15 min, deci acum esti in Uniunea Europeana. Astept cu interes sa ne spui si altceva...
Mariustom
O fi secțiunea Off topic, dar voi sunteți rău de tot offtopic.gif
Așa că, ori vă reveniți, ori treceți pe mp.
Apropo, La Mulți Ani !, ca să fiu și eu offtopic.gif
Și eu, f1anatic, nu mă simt mai european, mă simt mai bătrân biggrin.gif
Ciao, fiți veseli, e noaptea dintre ani. :wave: beer.gif
mike.omega
@F1anatic: fara medicamente si boli nu se poate?! Nu e nimeni perfect si te inteleg ca chestiile astea fac parte din viata ta cotidiana dar totul are o limita.

@eugen93201: Te rog sa faci afirmatii de genul "Rasistule!" dupa ce studiezi mai bine profil unui membru de pe acest forum.

N-am intrat sa fac ordine aici, am intrat sa va calmez in afirmatii ca nu e tocmai atmosfera dorita, Happy New Year!

Dupa parerea caderea unui astfel de om este benefica pentru acea tara, chiar daca nu se vor vedea rezultatele decat peste 50 de ani!
De multe ori am stat si m-am intrebat ce s-ar fi intamplat cu viata mea daca inca am fi fost sub regim comunist... cred ca n-as fi stiut ce e aia internet, telefon mobil impreuna cu valul asta de tehnologie ce vine, si probabil ca nu as fi realizat nici 1/2 din ce am realizat pana acum. Ganditi-va bine!
Cel mai clar exemplu sunt fratii(nici nu stiu daca sa pun sau nu ghilimele) de peste Prut, traiesc intr-o saracie crunta pentru ca inca depind de comunism. Tara aia arata(prin ce se prezinta la TV) cam cum arata Romania in 90. Schimbarile sunt multe si sunt benefice.

Mesajul suna optimistic si subiectiv, pentru ca asa sunt eu biggrin.gif

PS: asta nu inseamna ca nu as pleca din tara si maine daca mi s-ar ivi ocazia tongue.gif
Mariustom
Punct ochit - Punct lovit !
Bravo Mike :wave:
Și părerea mea este că dezvoltarea economică, științifică, umană și ... morală a unei nații ține de cei ce au frâiele (hățurile biggrin.gif ) în mână.
Dovada? Uitați-vă la noi!
Credeți că dacă aveam alții care să ne fi condus în acești 17 ani nu aveam o dezvoltare mult mai spectaculoasă? Pentru că resurse aveam, și mai avem!
Așa și cu poporul irakian. Va urma o dezvoltare în sensul bun, chiar și cu părți negative, inerente în orice societate.
Și DA, executarea lui Sadam trebuia făcută, chiar dacă nu agreez condamnarea la moarte. Dar nici să fiu în locul rudelor celor uciși n-aș fi vrut să fiu.
Cei ce sunt împotriva executării lui, dacă ați fi fost în locul unor membrii rămași în viață dintr-o familie măcelărită de acest barbar, tot așa ați fi "votat"?
Eu NU, cu siguranță!
Deci, luați executarea ca un exemplu de democrație.
Cel puțin, extrapolând la țara noastră, nu sunt de acord cu acest sistem de judecată de la noi, cu pedepsele ce se dau funcție de persoana incriminată și de interesul pentru proces. Exemple sunt nenumărate ...
Privind în urmă, nu pot uita că, atunci când am făcut armata, pe vremea odiosului :evil: , am văzut cu ochii mei, într-o pușcărie condiții mai bune decât aveam noi, în cazarmă.
Eeeeee, dar vina noastră era că serveam patria ...
Revenind la irakieni ...
O analiză despre nivelul de trai, condițiile de civilizație dintr-un stat anume, o spune numărul de imigranți ce "evadează" din statul respectiv și unde anume emigrează.
Dovada despre situația din Irak este numărul destul de mare de imigranți irakieni din țara noastră, care nu au plecat de bine ce era acolo.
Tot așa cum numărul de emigranți români în alte țări mai civilizate spune nivelul de trai al nostru. Chiar și acum :bash:
Și asta nu înseamnă că trebuie să aruncăm "cu pietre" în cei rămași, doar în conducătorii lor, care s-au îmbuibat de bine ce o duc.
Dar destul, deocamdată blush.gif cu politica asta, și să ne bucurăm de noul an !
LA MULȚI (B)ANI !!!
SĂNĂTATE VOUĂ ȘI CELOR DRAGI !!!
eugen93201
Daca venea cu stirea :"Sadam a fost spanzurat si VanGoethem condamnat" - nu spuneam nimic !
Nu sunt aparatorul dictatorilor, teroristilor; cine a omorat un om sau o mie - criminal se numeste ! Nu sunt de acord cu principiul : "cine nu-i cu noi, este impotriva noastra". Asta e "al nostru" - nu trebuie pedepsit ! Daca incercam sa fim corecti, crestini, sau cum vreti sa ne numim, atunci sa-i aratam pe toti : indiferent de rasa, natie, religie etc.!
El are dreptul sa faca pe acel copil : "cioroi" ? Fiecare popor, indiferent de culoarea pielii, indiferent de cultura, religie etc, are un rol important pe acest pamant si fiecare contribuie la progresul civilizatiei ! De la cine am invatat arta supravietuirii : de la indieni ! Cine ne-a imbogatit : poporul cu pielea neagra ! Cultura noastra, religia noastra, gasca noastra ne da dreptul sa-i desconsideram pe ceilalti si sa-i etichetam cum vrem noi ?F1anatic, deontologia nu-ti permite sa faci publica boala unui om ! Daca eram bolnav, te chemam in instanta ! (norocul tau !)
M-au deranjat damfurile americane : "o men", "mesterule", "la noi", "noi"; adica noi astia "nomar oan" suntem cineva, voi sunteti nimic ! De ce uitam ca "pacificatorul", "eliberatorul" isi baga coada numai acolo de unde poate jefui !!!, de unde se poate imbogati !!!!
Incheiat subiectul !!!!!!!!!!!!!!!
TLS-09
QUOTE(eugen93201)
Daca venea cu stirea :"Sadam a fost spanzurat si VanGoethem condamnat" - nu spuneam nimic !


Nu are nimuc una cu alta.
f1anatic
QUOTE(mike.omega)
@F1anatic: fara medicamente si boli nu se poate?!

@eugen93201: Te rog sa faci afirmatii de genul "Rasistule!" dupa ce studiezi mai bine profil unui membru de pe acest forum.


@ Mike Omega.
Am inteles. Nu cred insa ca profilul meu pe forum merita studiat.

QUOTE(eugen93201)
Scuza-ma, dar eu am luptat in '89 si din '90 imi tremura mana; am ochit la cap dar vad ca te-am lovit sub centura.

Rasistule !!!!!!!!!!!!


Sint aici ca cetatean simplu care a fost lovit sub centura de cineva care intentiona sa ma loveasca la cap. Am declarat de 2 ori ca nu ii sint dusman, dar Mr. Eugen continua sa ma trateze ca atare, sa ma insulte si sa ma acuze pe mine si societatea unde locuiesc. Unde este dreptul meu la replica, pentru a ma apara ?

Il invit pe Mr. Eugen sa lamureasca problema pe privat cu mine sau sa continue discutia in topicul despre Americani, masinile lor si ce mai este pe acolo care poate fi usor accesat folosind cu incredere functia de cautare.

Doresc tuturor un An Nou Fericit, cu multa sanatate, bani si realizari !

f1anatic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.