Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Acura MDX - X5 nemesis?
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Pages: 1, 2
cosmin45741
Care RESTUL? Ce masini au "RESTUL"? Sa vad si eu un posesor de germanca premium care sa aiba alte opinii.
Pana atunci...
guerilla
QUOTE(cosmin45741)
Ce masini au "RESTUL"? Sa vad si eu un posesor de germanca premium care sa aiba alte opinii.


domnu este servit: Iulian HondaFan

QUOTE(cosmin45741)
Pana atunci...

Am ajuns la "atunci" biggrin.gif
G e o r g e
guerilla a fost mai rapid :

iulian - hondafan wink.gif

domnu cosmin , un cantec de leagan ceva ? o muzica ambientala sa va fie somnul mai dulce ?
Iulian HondaFan
nu va mai chinuiti biggrin.gif ... nu se schimba... dar tot putem avea ceva fun combatandu-i la greu... mie imi place controversa. blush.gif

si masina mea e near premium ca e mai iefina decat un serie 3 golash ( dupa definitia mea pt. premium). biggrin.gif
G e o r g e
ahhhh la naiba , taci ma si zi ca e premium ca altfel nu trecem pe primul loop .
Armadyllo
QUOTE(cosmin45741)
Ce masini au "RESTUL"? Sa vad si eu un posesor de germanca premium care sa aiba alte opinii....


Dar tu ai Mazda Cosmine! blink.gif
Iulian HondaFan
daca il mai superi se duce si si-o zgarie singur cu cheia de jur imprejur si isi taie scaunele din pielea aia proasta cu lama... biggrin.gif stii ca in bancu' ala cu taranul care isi duce calul orb si surd si schiop la targ nu sa-l vanda ci sa-l faca de ras... desi masina nu e nici una nici alta, dar asta e pereptia lui.
Impulse
Sunt de acord cu anumite puncte de vedere sustinute de domniile voastre. Clona Ozz a zis foarte bine ca atunci cand aloci o anumita suma unei masini trebuie sa iei in consideratie si ce primesti pentru banii respectivi. Perfect adevarat. Numai ca anumite probleme pleaca chiar de aici: unii se uita la dotari, altii la calitatea lucrarii, a materialelor. Deci justificarea alocarii banilor capata inca de aici definitii diferite. Cred ca este a nu stiu cata postare pe acest forum in care declar ca o japoneza iti ofera mai multe accesorii dar mai putina calitate in comparatie cu o alta care iti ofera o calitate superioara a lucrarii asa cum este o masina germana.. Unii dintre domniile voastre refuza aceasta afirmatie din mai multe considerente pe care nu mai doresc sa le reiau.
Este adevarat ca toata lumea cantareste intr-un fel banii DAR cand iti permiti pe deplin toate celelalte astfel incat masina sa fie un moft pe care ti-l vei permite oricand, nu mai stai sa cantaresti nimic ci alegi ceea ce iti place. Si nu in ultimul rand altii au alte prioritati si vor sa aibe masina inaintea altor lucruri si nu cred ca sunt in masura EU sa il judec pe EL. daca tu ai ales casa si apoi o masina ieftina sau ai reusit sa creezi un balans pentru amandoua intelege ca este decizia ta si nu a altuia si ca nu ai nici un drept sa il batjocoresti pe un altul pentru modul in care isi administreaza finantele. Fiecare face ce vrea cu banii lui. Multi plangeti pe la usa mea, ba ca Impulse are, ba ca Impulse n-are, ba cu nu isi permite. Sincer, I don’t give a shit pe ce credeti voi si pe presupunerile voastre si dupa cum ati observat nici macar nu ma intereseaza ce masina are fiecare. Cum am mai spus nu am nimic de dovedit nimanui si oricat ati insista in insinuari va asigur ca nu veti beneficia de absolut nici un rezultat. Oricum printre pozele puse de mine de-a lungul timpului sunt si dintre ale mele. Sunt si care stiu ce am si ce nu am, insa au suficienta maturitate incat sa se concentreze asupra altor aspecte serioase si nu asupra unor aspecte care in fapt nu privesc pe nimeni.
Tot la fel de bine nu trebuie neaparat sa ai BMW ca sa stii sa il apreciezi.

QUOTE
Daca tu te duci intins la dealer-ul bmw convins ca e masina superioara, crede-ma ca ai pierdut multe in viata.


Esti plin de emfaza dragule si prea plin de sine. Dat fiind faptul ca vorbesti doar din prisma subiectivismului nu denota deloc faptul ca detii adevarul absolut!
Eu ii recomand lui Cosmin sa se duca intins la dealer caci nu va avea nimic de pierdut ci doar de castigat. Si Cosmine, sper sa o faci cat de curand. beer.gif

In ceea ce priveste definitia Premium cred ca pot spune ca ea difera de la o persoana la alta: pentru unii premium inseamna calitate in tot ceea ce exista in masina pentru altii doar dotarile. Cum spuneau cativa colegi pe aici, pe ei nu ii deranjeaza ca plasticul este mai rough, sau mai decolorat sau neasortat, sau imbinat din doua nuante diferite. Pe altii da! Pe mine ma deranjeaza!
Multi sunt indiferenti, altii nu. Unii considera ca mocheta se imbacseste la masina si ca este inevitabil acest lucru. Altii nu! Am avut masini care au stat ani la mine iar mocheta si tapiseria aratau ca in prima zi. Fiecare traieste in standardele sale. Nu incerca sa imi impui insa mie standardele tale caci nici eu nu iti impun pe ale mele, si nu crede ca toata lumea traieste in aceleasi conditii ca si tine!
Incearca sa fii conciliant cu anumite trasaturi ce sunt specifice fiecaruia dintre noi si daca poti si esti capabil sa te stapanesti, rezuma-te la subiect si nu mai incerca sa te eliberezi de frustrari prin injuraturi si remarci de om prost crescut.

V-am mai spus o data ca eu nu musc daca nu sunt muscat si nu recurg la observatii si atitudini golanesti atata timp cat esti capabil sa ma respecti ca interlocutor. Au fost situatii cand am fost capabili sa purtam discutii contradictorii dar constructive fara sa ajungem sa ne lezam reciproc.

In alta ordine de idei, va tot bateti cu pumnul in piept ca sunteti deschisi si obiectivi insa cand apare cineva cu o alta opinie aveti grija sa puneti la zid si pe Impulse si pe Cosmin. Nu ca ne-ar deranja foarte tare caci ne-am obisnuit (cred ca si Cosmin percepe lucrurile cam la fel) dar trebuie sa intelegeti ca nu toata lumea impartaseste ideologia pe care voi o imbratisati si trebuie sa acceptati ca exista altii care nu numai ca au o alta gandire dar au si dreptul la ea. Nu uitati insa ca este un forum liber!
Concluzia de bodega "daca 10 iti spun ca esti beat du-te si te culca" nu numai ca nu isi are rostul in cazurile de fata dar nu evidentiaza decat ca nu ai incercat nici un moment sa vezi lucrurile din alta prisma ci confirma faptul ca te-ai inhaitat cu altii fiindu-ti mult mai usor sa imbratisezi teoria valului integrandu-te astfel in gramada majoritara. Mai ales cand porti aceleasi haine...

Este binecunoscut faptul ca acest forum este cu precadere japonez si ca lucrurile nu stau tocmai in balans. Eu imi sustin in primul rand punctele de vedere si totodata incerc sa exprim si punctele de vedere ale celor care sunt posesori de germane si care gandesc ca mine si Cosmin. Daca vrei, poti observa cu usurinta ca exista membrii care au masini germane si stiu despre ce vorbesc dar renunta la batalia cu altii sau asa cum imi spuneau si mie "le e lehamite" sa mai poarte discutii contradictorii cu altii. Unii chiar s-au rezumat la a scrie doar in aria masinii lor. Altii sunt mai bataiosi, altii nu, insa faptul ca sunteti mai numerosi nu reprezinta absolut nici o amenintare pentru cel care considera ca are dreptul sa isi expuna punctul de vedere si mai ales crede cu tarie in el.
In alta ordine de idei, imi plac glumele si nu ma deranjeaza sa port si o discutie mai acida cu putina zeflemea si umor insa si aici se trece de multe ori linia bunului simt recurgandu-se la remarci de prost gust si fara nici o jena pot spune ca unii sunt chiar tarani, care, nefiind in stare sa combata in mod meticulos si elegant se dedau la tot felul de epitete si caracterizari, definitii s.a.m.d. Am raspuns si eu ca atare, cateodata m-am coborat la nivelul sau desi mi-a fost mai greu si recunosc ca am vrut sa lovesc in unul si am lovit in mai multi. Scuzele de rigoare celor afectati cu care insa nu aveam nimic de impartit si care mai ales nu cunosc vesnica disputa dintre noi care dateaza inca dinaintea inscrierii lor ca useri aici.

Bottom line, daca sunteti capabili sa purtati discutii contradictorii in limite civilizate, cu anumite intepaturi si aluzii de bun simt -care sunt inerente ce-i drept- atunci o putem face. Daca nu, ve exclud din start si nu aveti decat sa monologati pana maine.
ozz86651
[quote]
@ozz: de ce? sunt tare curios? si de ce cu inima -ndoita ?
[/quote]

Nu e locul dar daca se apuca cineva sa le mute o sa mute si postul asta biggrin.gif .
Lexus a fost creeat initial ca concurenta mai mult pentru Merc. IS-urile ating putin teritoriul BMW dar nu asa tare, tinta e diferita. Diferenta intre BMW si L:exus (mai exact intre seria 3 si IS) este ca Lexus are materiale mai bune calitativ la interior si cind te urci in ea chiar arata a masina scumpa. BMW arata uritel si de calitate mai slaba si nu arata a masina de banii aia. Asta e si din cauza ca bmw e orientat mai mult spre sport si interiorul e mai spartan, iar lexus e orientat mai mult spre lux. Pe de alta parte Lexus are alt tip de caracteristici dinamice, mai multa electronica greu de dezactivat, suspensii mai moi. Ca sa nu mai spun ca fara cutie manuala ceea ce pentru mine e blasfemie (numai motivul asta si e suficient sa refuz o masina).

Eu inca ma pretind biggrin.gif tinar si as alege bmw pentru caracteristicile dinamice superioare, suspensii, sasiu, chestii din astea. Pe de alta parte nu pot sa nu remarc cum arata un lexus inauntru (si pe afara), de asta mi se indoie inima. Pentrui ca drifturi si nebuneli faci foarte rar, dar in masina te urci in fiecare zi. Probabil imbatrinesc smile.gif.
[/quote]
Iulian HondaFan
impulse e din nou patetic... qui prodest? io nu vad superioritatea lucrului german, chiar daca ma straduiesc. cel putin nu intotdeauna. nemtii fac si masini bune si masini proaste. dar deja discutia asta nu mai are nici un sens.

cine nu e conciliator?
f1anatic
QUOTE(Iulian HondaFan)
cine nu e conciliator?


Hai la o bere.

SAPPORO sau ASAHI ca le gasesti negre pe amindoua ! blink.gif
Iulian HondaFan
GATA... v-ati facut destul de cap cu off-topicul!

iata un alt review din Car&Driver. se pare ca SH-AWD e intr-adevar excelent! band.gif daca si pana in prezent BMW abia reusea sa vanda un X5 pentru fiecare 2 MDX-uri puse pe drumurile Americii de Honda, noul MDX va aduce si mai multe suspine in Carolina de Sud ( unde este asamblat X5-ul)...

enjoy!

http://www.caranddriver.com/previews/11555...-acura-mdx.html

QUOTE
SH-AWD is the real kicker on the track. Unlike in any other vehicle we’ve driven, you can get back on the power before the apex to most corners — even at the limit of adhesion — and have the system drive you inward to the apex and onward out of the corner. Here’s why: SH-AWD transfers most of the torque to the rear axle when you hit the gas, then to the outside rear wheel, which is heavily loaded by the cornering weight transfer. It’s like having F1-style downforce helping you. :clapping:

That’s something the extensive Nordschleife development brought to the new MDX, but it’s the thing least likely to be noticed by the legions of soccer moms currently behind the wheel of MDXs. blush.gif biggrin.gif
Nicolae30758
QUOTE(Iulian HondaFan)
impulse e din nou patetic... qui prodest? io nu vad superioritatea lucrului german, chiar daca ma straduiesc. cel putin nu intotdeauna. nemtii fac si masini bune si masini proaste. dar deja discutia asta nu mai are nici un sens.

cine nu e conciliator?


Iuliane ai dreptate. Si eu am obosit. Si apoi mi se pare "useless" sa scrii un post de doi km plin de patetisme si frustari. Dar hai sa ne intoarcem la oile noastre. Adica Acura MDX.
Armadyllo
vad ca au inceput sa apara suporterii fiecarei tabere... biggrin.gif ...

Eu nu am nimic cu nimeni...de fapt ai simpatizez si pe Impulse si pe Iulian, F1anatic....Cosmin...(am pus cumva...sa fie 2-2). Cred ca este asa cum s-a mai spus si inainte...fiecare priveste masina din punctul lui de vedere. Daca Impulse si-a permis sa-si cumpere o Honda de nus cate zeci de mii de $, ca sa mearga la pescuit....si sa care cartofi---bravo lui. Mi-as dori si eu eu o asa masina...sa fac asemenea, dar vezi ca nu toti isi permit sau au ceafa destul de groasa incat sa-si cumpere masina doar din punctul de vedere al placerii, banii fiind un fapt mai putin luat in calcul. Majoritatea dintre noi....au facut cum au putut, sa-si cumpere o masina, si aia care au luat-o, au crezut la momentul respectiv ca e cea mai buna alegere.

Impulse...am o curiozitate...daca tot ai luat Honda pt pescuit si cartofi biggrin.gif , in viziunea ta, BMW-ul cam in ce scopuri il folosesti ? sau cam la ce s-ar preta mai bine folosinta acestei masini? Crezi ca multe din restul masinilor...nu ar face fata la acestor scopuri?

Scuze de `poluarea topicului blush.gif offtopic.gif
f1anatic
QUOTE(Armadyllo)
vad ca au inceput sa apara suporterii fiecarei tabere... biggrin.gif ...
Impulse...am o curiozitate...daca tot ai luat Honda pt pescuit si cartofi biggrin.gif , in viziunea ta, BMW-ul cam in ce scopuri il folosesti ? sau cam la ce s-ar preta mai bine folosinta acestei masini? Crezi ca multe din restul masinilor...nu ar face fata la acestor scopuri?

Scuze de `poluarea topicului blush.gif offtopic.gif


Bre ce vrea noi sa stim este...

Daca Impulse are avea o Honda Accord pe care o tzine pt. carat cartofi si peste...un BMW 525XI pe care il are...si un Bentley Continental...

Ce utilizare ar da la Bentley comparat cu BMW-ul ?

Nu de alta...dar daca tzine BMW-ul pt. desfatarea, luxul, comfortul si nevoia de sportivitate ultra extrema si imposibil de egalat...Bentley-ul e pentru ce ? Vizata la nivel de presedinte de Stat ? Plimbatul lui Paris Hilton ? Ceaiul de la ora 6 cu Sultanul Bruneiului ?

Intreb si eu...ca sa ma aflu in treaba...
Armadyllo
...dupa spusele lui Impulse...ar avea 530 Xi, 2006...si nu 525...si nici de Continental nu stiam, in fine...nu asta era principalul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.