Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Impresii personale si sugestii TEST DRIVE !
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru
Pages: 1, 2, 3
GLC120
Nu as face asa ceva pe masina mea. Mai ales cu motoare BMW sau Subaru. 163 CP nu crezi ca sunt suficienti pentru Seria 1 ?

Eu probabil am incredere mai mare in producatorii de masini/motoare si consider ca daca ei l-au facut de 150 sau 163CP au motive intemeiate.

Cred ca surplusul de putere la un motor se obtine ca surplusul de bautura cand faci spritz. Nu bei mai mult si mai ieftin?
De ce sa nu iei 123d care vine din fabrica cu 204 CP? Ideea ca niste baieti se pricep la motoare mai bine ca Subaru sau BMW si scot din palarie inca 20-50 CP FARA SA AFECTEZE NICI CONSUM, NICI FIABILITATE, NICI DURABILITATE...... unsure.gif

Sper ca e mai clar acum, nu vreau sa intram intr-o polemica. Stiu ca sansele sa schimbi convingerile unui amator de tuning sunt neglijabile.
pista
CITAT(GLC120 @ Jan 21 2009, 09:48 PM) *
Nu as face asa ceva pe masina mea. Mai ales cu motoare BMW sau Subaru. 163 CP nu crezi ca sunt suficienti pentru Seria 1 ?

Eu probabil am incredere mai mare in producatorii de masini/motoare si consider ca daca ei l-au facut de 150 sau 163CP au motive intemeiate.

Cred ca surplusul de putere la un motor se obtine ca surplusul de bautura cand faci spritz. Nu bei mai mult si mai ieftin?
De ce sa nu iei 123d care vine din fabrica cu 204 CP? Ideea ca niste baieti se pricep la motoare mai bine ca Subaru sau BMW si scot din palarie inca 20-50 CP FARA SA AFECTEZE NICI CONSUM, NICI FIABILITATE, NICI DURABILITATE...... unsure.gif

Sper ca e mai clar acum, nu vreau sa intram intr-o polemica. Stiu ca sansele sa schimbi convingerile unui amator de tuning sunt neglijabile.


Poate pentru tine sunt suficienti 163CP. Pentru mine nu sunt, la fel ca de ex.la posesorii de 123d. Daca iei un Seria 1 poate vei intelege. Suntem oameni diferiti cu nevoi diferite.

Te rog sapa un pic in tematica tuning BMW, mai citeste despre AC Schnitzer si altii.

Nu vom intra in polemica, si nu vad de ce ar trebui schimb convingerile legate de tuning. Fac pe banii mei, nu ? Iar daca tu nu intelegi corect aceste aspecte...
hdi
QUOTE (V_I_C_T_O_R @ Jan 21 2009, 10:33 AM) *
Pe diesel-ul subaru merge pus chiptuning?


Merge, merge si inca cum dar .... stiu si eu???

http://www.dieseltuning.co.uk/subaru.html
V_I_C_T_O_R
WOW !! 190bhp? 410 Nm? Tre sa fie de vis, nu stiu daca rezista restu'
GLC120
In general daca nu se RUPE nimic dupa un an de zile, concluzia este ca tuning-ul e perfect si nu e nici un risc. Corect?

Argumentele tehnice care demonstreaza ca nu e nici risc sunt urmatoarele, in ordine cronologica:
- sunt banii mei fac ce vreau
- daca nu ti-ai facut tuning de ce te bagi in discutie

Pe de o parte sunt cei care spun ca masinile nu mai sunt ca pe vremuri si ca au durabilitate limitata, ca sa cotizezi la producatori pentru piese si reparatii, pe de alte parte cei care spun ca TOATE piesele sunt supradimensionate si suporta fara probleme putere si cuplu mai mari cu 20-30%.

Revenind la topic, am facut un drive test mai lung cu OBK Diesel si ... am comandat unul in versiune AC. Desi nu am aflat inca ce semnifica acel 92 scris cu vopsea alba pe diferentialul spate. Pista... fii bun si lumineaza-ne!
andrei5130
QUOTE (V_I_C_T_O_R @ Jan 23 2009, 12:03 AM) *
WOW !! 190bhp? 410 Nm? Tre sa fie de vis, nu stiu daca rezista restu'

asa am zis si eu cand am vazut, din cate stiu motorul a fost creat pentru 180 cp dar din diverse considerente ecologice a fost limitat la 150 pentru piata europeana dupa ce am citit din scoarta in scoarta ce poate face ingineria "genetica" si ca ei dau garantie 1 an de la domandarea ei ma bate gandul sa o comand ....


avantaje : -cei 40 cp in plus +cuplul aferent
-ne detectabit la revizi(daca este scos)

dezavantaj: -nu cunosc pe nimeni care sa il fi folosit =))


se mai gandeste cineva sa il ia ?
pista
Cred ca un topic Tuning ar fi binevenit.
La boxer diesel inainte de aparatie zvonurile erau despre 170CP. Cum spune si andrei5130 motorul a fost limitat la 150CP din mai multe considerente.(ecologice, marketing, etc.)
hdi
QUOTE (GLC120 @ Jan 23 2009, 12:40 AM) *
i ... am comandat unul in versiune AC.


Asta era fraza importanta!!!! Felicitari si sa o folosesti sanatos. beer.gif
De unde ai luat-o? Ce culoare? Ce bani? Cand vine? Fii mai generos cu detaliile.
V_I_C_T_O_R
GLC s-o folosesti sanatos si "welcome to the club". Nu-mi vine sa cred cati si-au luat OBK cu promotia asta...

Acum ca s-a terminat si promotia ar fi intereant de vazut ce s-ar intampla daca as scoate-o la vanzare biggrin.gif
andrei5130
QUOTE (V_I_C_T_O_R @ Jan 23 2009, 10:45 AM) *
Acum ca s-a terminat si promotia ar fi intereant de vazut ce s-ar intampla daca as scoate-o la vanzare biggrin.gif



O sa iti para rau dupa ea... in timp ce altul are sa se bucure...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.