Help - Search - Members - Calendar
Full Version: DE CE IUBIM...LADITELE?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
mihail81843
[color=darkblue][/color]Poate cineva, sa raspunda la aceasta intrebare?...Ce are Jiguli diferit fata de alte masini? ...Le iubim numai pt faptul ca nu am avut bani sa cumparam o masina mai scumpa,si asta era singura care oferea un raport calitate pret ,aceptabil!? S-au poate n-am avut suficienti bani, sa cumparam o Dacie? ....Oricum as vrea sa stiu si parerea voastra! :boxing:
Cosmin65397
Salut! Buna intrebare.....A iubi o masina suna periculos....sa nu te iubeasca ea pe tine e problema....Eu daca am lada de noua adica de acum 24 de ani presupun ca m-am atasat de ea stiindui toate colturile astfel am ajuns sa o indragesc.Pe vremea cand a cumparat-o era mult peste Dacia 1300,Skoda,Vartburg si celelate masini care erau pe la noi,pot spune ca Lada era cea mai buna optiune,si in plus Lada era si mai scumpa ,pretul de atunci al unei Lada 1200 era de 80.000 mii de lei pe cand Dacia era mult mai ieftina in jur de 60
Cred ca fiecare din noi ...nu conteaza ca are Lada sau alta marca isi iubeste masina...cred.. :wave:
eddie
DACIA 1300 costa in 1975,70.000 de lei,asta daca nu stiai....
Cosmin65397
QUOTE(E d d i e)
DACIA 1300 costa in 1975,70.000 de lei,asta daca nu stiai....

Se poate cum zici si tu eddie..dar in 80-83 o dacie 1300 era 60.000 mii si o Lada1200 putin mai scumpa 80.000 asta ti-o garantez iar 1500 ajungeau la 95000. Bafta
Dragos56563
Here we go again... Sper sa nu degenereze discutia de la intrebarea "De ce iubim LADA?" la o cearta generalizata cu moderatorii... It happened before.

Deci... De ce iubim Lada. Pentru ca e o masina. Bruta, neiertatoare ( mai ales iarna, daca nu ai invatat cum sa-i "mingii" pedalele si volanul ), robusta si mai ales, daca ai gria de ea, are si ea grija de tine. De aia. Este ceea ce mie imi place sa numesc russian vintage car.


:wave:
Horia49540
intr-adevar, grea intrebare :angel:
de fapt eu sunt de parere ca daca stii sa spui exact de ce iti place ceva sau cineva, de fapt nu iti place in totalitate arigato.gif
dar din ce am reusit sa-mi dau seama biggrin.gif ...imi place pt ca e pura si dura, robusta si frumoasa...da, mie mi se pare foarte frumoasa :1: si bine echilibrata ca volume, mai bine echilibrata decat multe masini contemprane...
mai departe nu mai stiu pt ca, in spiritul a ceea ce am spus mai sus, intr-adevar o iubesc :help:
Corhana77862
Eddie.......daca nu spui ceva interesant......decat sa torni gaz pe foc, mai bine citesti si te documentezi si tu, ca nu stii ce e aia Lada.

Mie imi place Lada pentru ca e o masina specific masculina, directia e greoaie, nu merge orice fandosita cu asa masina. Motoru e puternic (ma refer ca are cuplu, nu la viteza), sasiul e robust, suspensiile adevarate...........10 saci de ciment am pus pe un 2104 si i-a dus foarte usor. Tabla tare, bare solide..................acu 2 zile in parcare la piatza, a lovit-o un Cielo din spate, ala si-a facut spoilerul flenduri, iar pe lada nu a ramas nici o urma. Spre deosebire de dacie e mult mai stabila si are frani mult mai bune, cei care au avut si lada si dacie, pot sa confirme!
G e o r g e
ideea cred ca era aici : de ce iubiti lada si in secolul 21 ?

chiar sunt curios de ce preferati lada unei masini cu abs , servodirectie si aer conditionat .
Horia49540
s-a mai discutat asta
din acelasi motiv pentru care unii piloti prefera un spitfire sau un zero unui jumbo jet biggrin.gif :boxing: band.gif
Horia49540
si ca sa revenim intre noi: cand am fost la cheia urcat pe drumul ala de 3 km care e rupt de tot pana sus
si urcam cu a doua prin toate gropile tare, ca altfel pierdeam viteza
si vorbeam cu cea de langa mine: ce drum rupt si nasol, se zguduie toata masina
dar o fata de pe bancheta din spate, cam adormita: gropi, ma? eu nu simt nimic!
si intr-adevra la lada in spate nu simti nimic, absolut, chiar la gropi mari
la asta contribuie si suspensia bine gandita, si bancheta moale si pufoasa, confortabila atat la gropi si la drum lung; asa ca o sa angajez un sofer sa stau in spate biggrin.gif beer.gif
ei, am zis ce aveam de zis biggrin.gif
acuma impuscati-ma :bandit: biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif beer.gif :wave:
Gigi66198
Ar fi multe de discutat pe acest subiect...
Dar sa va povestesc cazul meu:
- Am inceput soferia pe un Oltcit, am trecut apoi pe o Lancia si, ceva mai tarziu, pe un Renault Megane... Din anumite motive, mi-a trebuit o masina cu care sa ma pot deplasa pe distante foarte scurte si sa pot cara cu ea... Am ales o Lada 1200.
- Ce va pot spune: am fost uimit din prima clipa de aceasta masina...Cu toate ca intreaga familie era impotriva ei, cu toate ca armata de prieteni imi radeau in nas de cate ori ma vedeau cu ea, va pot spune ca m-a vrajit din prima clipa... De ce?? Poate datorita spiritului "sauvage" care il are condusul rusoaicei, faptul ca trebuie sa "imblanzesti fiara" care, odata supusa, te asculta ca un pisoias... Colegii de forum, si in special Horia, expertul nostru, au subliniat calitatile acestei masini. E bruta si neiertatoare, dar te tine mereu in priza, te face sa te simti ca intr-un Ferrari(pastrand proportiile).
- Nu exista comparatie, din nici un punct de vedere intre o Lada si o Dacia 1300!! Ladita este un mic diamant neslefuit, iar Dacia este o CONSERVA!
- Ar fi cazul, si aici ma refer la persoanele care vorbesc in necunostinta de cauza, sa mergeti cu o Lada cateva sute de kilometri, poate la munte, pe serpentine... Nu conteaza daca treceti de pe o masina cu ABS, servo etc, veti ramane uimiti cu cata placere veti conduce aceasta masina.
- Poate, nu in ultimul rand, cate masini actuale pot cara atatea lucruri cat duce o rusoaica??

Inchei spunand doar trei cuvinte: Respect Suprem, Lada!!
Dragos56563
Iubim Lada in secolul 21 din acelasi motiv pentru care, in afara, unii oameni iubesc un Bugatti Ventoux,un Mercedes Benz 300 SL, un Auto Union Roadster, sau mai stiu eu ce...

De ce crezi ca s-au format cluburi Oldtimer ? Si la noi... Retromobil...

Cheers !

:wave:
G e o r g e
pai vreau sa aflu motive mai multe . chiar sunt intrigat de acest curent .

si de ce lada si nu un renault megane nou spre exemplu. asta nu inteleg . ca vad ca cineva mai sus a zis ca a vut un megane si a ramas vrajoit de lada .

inteleg ca trebuie sa fie si incoveninente la o masina mai veche. lipsa de anumite gadgeturi care iti fac viata mai usoara . gen aer coditionat , servodirectie, ABS , EBD , ... samd . totusi voi preferati niste masini mai vechi .

DE CE ? asta vreau sa aflu . parerile unora le-am aflat , sunt curios si de parerile celorlalti .

pentru ca eu pot zice ca o supernova e masina pe langa lada . spre ex , si e parerea mea . dar vreau sa aflu parerea voastra .
guerilla
sau hai sa nu comparam masini moderne cu masini vechi.
eu unul, daca as vrea sa-mi iau o masina veche, mi-as lua fara discutii o broscuta. voi de ce iubiti lada? ce va atrage la masina asta in comparatie cu altele de aceeasi varsta? de ce nu un volvo din aceeasi perioada sau un fiat sau o alfa sau un ursulet (asta imi explic - nu se gasesc neforjate)
G e o r g e
si eu tot o broscuta as alege . motor boxer racit cu aer biggrin.gif beautifull
Dragos56563
Spre exemplu, eu...

Am masina de la tata, care o are de noua. M-am atasat de ea. Am crescut cu masina asta, nu a avut niciodata probleme, e intr-o stare foarte buna, pe am am invatat sa conduc, pe ea am invatat ce inseamna un motor, o cutie de viteza, un diferential, etc. M-am atasat de ea. Imi e greu s-o dau, desi sunt constient ca nu prezinta siguranta masinilor noi. Dar asta e. Pentru mine reprezinta o masina clasica. Si vad ca daca ai grija de ea ( ca de altfel de orice alta masina ) are si ea grija de tine. In plus, lipsa banilor ma impiedica sa iau una noua, sau ma rog, de generatie mai noua. Dar asta nu e un factor determinant. Chiar daca o sa imi iau o masina mai nou ( sau noua ) Lada tot va ramine la mine. Like I said... Passion.

Salutari !

:wave:
Horia49540
George, imi pare bine ca putem inchega pentru prima data o discutie interesanta
Motivele intr-adevar sunt multe, si difera de la persoana la persoana; pentru unii, asa cuma fost si pentru mine, sunt in primul rand finantele
Daca as fi putut poate ca mi-as fi luat vw, toyota sau chiar avion particular smile.gif

Dar am ales lada considerand-o cea mai buna la banii ei la vremea aceea
La inceput nu stia ca mai exista piese de lada in Romania si ma hotarasem sa iau dacia, si eram foarte trist din cauza asta
si de ce? pentru ca ma avut ocazia sa merg si cu lada si cu dacia (mic fiind, si totusi m-a impresionat) conduse de un fost pilot de curse moto, si lada nu discuta cu dacia, spunea pilotul si am simtit-o si eu :boxing:
pe dacia o avantaja oarecum tractiunea fata, dar atat, iar lada compensa cu o multime de alte calitati beer.gif

Si cand am aflat ca sunt piese am fost super fericit si am cautat pana am gasit una cat mai buna pt baniii pe car eii aveam
Pentru altii este pur si simplu pasiunea, si exemple avem destule
Cat despre lada…asa este, o super nova o face usor, fara nici o problema, lasand la o parte motorul mai mare, suspensiile sunt gandite cu cateva zeci de ani mai tarziu, si pe deasupra si in spirit mai sportiv, nu doar pentru confort, cum era in anii 60

Nu mai orbim de altele, nici de cielo macar, care este clar superior unei lada si la putere, si la stabilitate – aici vorbesc de 1200, in 1500 sau 1600 nu am mers niciodata tare…
Dar astea sunt diferente normale si logice : daca lada ar la fel de buna sau proasta ca o masina din anii 90 ar insemna ca omenirea e proasta si nu a evoluat deloc, si bine ca nu e asa totusi smile.gif biggrin.gif

Dar la lada…printre masinile din anii ei e una dintre cele mai reusite zic eu, si aici este meritul fiat-ului, dar si al rusului care a stiut ce sa copieze, spre deosebire de pitestean smile.gif

Si sunt unii oameni , printre care si eu, care nu sunt foarte interesati de gadget-uri, ci de cu totul altceva
Sunt oamnei care se transporta, oameni care conduc si oameni care piloteaza

Eu nu am condus doar lada, dar si cand conduc ceva ultimul tip sincer nu ma intereseaza nimc din smecheriile de pe bord (nu zic ca nu sunt bune)
Ce ma intereseaza la o masina sunt : motorul, directia, franele, altceva nimic, cand conduc cea mai mare placere este sa ascult zgomotul motorului, sa stiu cand trage mai greu, cand ii este mai usor, cand cere schimbare de viteza etc.
Fara zgomotul motorului pentru mine condusul nu mai are aceeasi placere

Deci asta ne place noua la lada : ca poti simti in ea inca pe unde calca roata, ca trebuie sa stii cum sa tragi deea ca sa obtii maxim de performante (nu ca la alte masini la care nu ajungi niciodata la zona rosie pt ca nu are rost la cata putere au…), ca trebuie sa stii cand si unde si cum sa accelerezi…
Mie imi place la nebunie beer.gif
Pe de alta parte, cuml am mai spus, nu vreau sa raman cu lada toata viata, dar imi voi aduce aminte mereu de ea, si daca imi voi permite, voi pastrao lada in perfecta stare in garaj, alaturi de Maybach, Rolls sau Bentley, ca sa incheiem vesel biggrin.gif band.gif

Ps – nu am vrut sa spun la lada e buricul pamantului, e doar o masina pe care niste pasionati nu vor sa o lase sa moara
biggrin.gif :wave:
Dragos56563
Subscriu...

:wave:
Cosmin65397
Mai baieti o sa degeneram iarasi in alte discutii ....Ne iubim masinile si gata .scurt si la obiect.
Dragos56563
Sau asa... biggrin.gif

:wave:
Horia49540
corect, asa sa fie
dar a propos de iubire, ce se mai aude cu stickerele alea? s-a mai hotarat ceva data trecuta la intalnire? :wave:
REMUS69209
Salutare,Am factura in fata.Lada mea a fost cumparata pe 04.05 1982 si pretul din factura este de 84170 iar restul pana la 100000 a fost spaga!
Dragos56563
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Bun asa !

:wave:
eddie
Nu a spus nimeni ca Lada nu a fost mai scumpa decat Dacia,dar Dacia a fost mereu 70.000 de lei,nu cred ca s-a ieftinit vreodata.Imi permit sa va spun asta pentru ca sunt putin mai in varsta decat multi dintre voi si stiu.
De Lada stiam ca a fost mai scumpa, in jur de 80.000,dar nu mai stiam exact.Ma bucur ca a fost cineva sa ne spuna asta.
Nasul meu mai are una rosie in buna stare,dar nu o mai foloseste,pentru ca si-a luat Logan.Si masina are numai vreo 60.000 de km ! biggrin.gif
Si Amza Pellea avea o Lada din 1980 rosie atunci cand a murit in 1983.Chiar l-am cunoscut prin 1982,era pescar si i-am pus niste inele pe niste lansete.Tipul mergea la pescuit la Branesti 3,asta pentru cine stie si este pescar.

P.S. De-aia simpatitez eu Lada,pentru ca pentru mine are o istorie in spate.Vedeti ca se mai pot discuta si altele lucruri despre Lada,nu numai despre mecanica si tinichigerie ? :wave:
Dragos56563
True... true... Cred ca pentru fiecare dintre noi Lada are o istorie in spate.

Cheers !

:wave:
Corhana77862
Sincer sa fiu....inca un motiv pt care eu iubesc Lada este ca e o masina pe care intradevar simti ca o conduci. Volanul merge greu (cand am urcat pe un Logan si am tras de volan a trosnit de am crezut ca il rup, iar cu o Dacie 1300 cand mergeam aveam impresia ca are servodirectie) mai ales la manevre......si din acest motiv mie mi se pare o masina foarte masculina. Iar daca tot a venit vorba de asta.....eu personal nu am vazut fete/femei conducand Lada. Cat despre Loganul de 1400........nu as renunta la Lada pt el. Am facut un test: La 30 la ora, cu treapta a 3-a.........Loganul calcat in blana, abia se simte ca pleaca, e foarte lenes, pe cand Lada intai tresare si dupa aia se lanseaza mult mai dinamic.
bakhus70370
Pentru mine s-ar rezuma in cateva cuvinte: "vreau mult sentiment,vreau sa simt ca traiesc" iar pana o sa am bani de un vr6 sau un m3 raman la Lada mea smile.gif
G e o r g e
domnu fara suparare , dar matale nu stii sa conduci smile.gif

compari un motor pe carburatie cu unul pe injectie .

la 30 la ora in treapta a III la logan 1.4 ai vreo hmmm 1200 rpm ? aia e viteza de treapta a IIa ! sau daca vrei cu adevarat zvac de treapta I .
Dragos56563
Domnu', fara suparare, sa zicem ca vrei sa vezi cuplu motor al unei masini... La 30 pe ora ce faci ? Dai a doua ? Sau a intiia ? Sau dai a III-a si blana...
Dragos56563
Da... stiu, te duci sa-l testezi pe banc.
Mariustom
Salutare :wave:
Iarăși sunteți offtopic.gif
De ce iubim ... Lădițele?
Off, ușoară întrebare, greu de dat răspuns!!!
Să încerc și eu: pentru că, atunci când conducem, ne simțim mai masculini biggrin.gif conducând o mașină tipic masculină (rușii au copiat Fiat-ul pentru ei, nu pentru rusoaice, ele au altă treabă biggrin.gif , asta ca să fiu misogin); pentru că îți oferă plăceri sălbatice, fiind fără gadget-uri, doar "mângâind" pedalele; pentru că, asemeni unei femei, dacă ai grijă de ea, nu te lasă cu ochii-n soare; și ca să închei mai vesel, pentru că suntem plini de dragoste, și, pe lângă membrii "umani" ai familiei, este și ea, LADA, care așteaptă să fie iubită, nu doar călărită, că nu e amantă biggrin.gif , este un membru al familiei, unde capul familiei este un om cu suflet mare.
Na, c-am zis-o!!!
Ciao :wave:
Horia49540
bine spus Marius :1:
cat despre "eu personal nu am vazut fete/femei conducand Lada"
eu am vazut: chiar la blocul de langa mine e o fata care conduce de ani de zile o lada ca a lui Dragos si merge super bine
da' e si super tipa, de-aia poate ha ha biggrin.gif beer.gif
dar intr-devar, Lada e o masina "masculina" :wave:
Dragos56563
Cunosc si eu o tipa care conduce o Lada Niva. Spune ca "she rulez the world". biggrin.gif

Cheers !
Cretulescu78550
Mai baieti nu am vrut sa ma bag da parca prea rau ma mancau varfurile degetelor....ce sa va zic nu am decat 16 ani iar tatal meu este propietar de Lada 1500('80) de vreo 7 ani. Pe vremea cand nu aveam Lada, ca orice copil(si nu numai din pacate) consideram aceasta marca ceva mult sub Dacie. Cand am auzit de alegerea facuta de parinti a picat ceru pe mine blink.gif . Vreau sa va spun insa cand m'am urcat pt prima data intr-o Lada....mi s'a parut ceva iesit din comun fata de comuna noastra Dacie...vinil bej, bordul de lemn si "plin", mocheta pufoasa, ceasul amplasat central, am observat pana si inlocuirea banalului burduf de cauciuc cu husa tot din vinil bej a schimbatorului de viteze, totul parea perfect si lucrat cu grija placut ochiului. Din momentul acela am privit orice Dacie pana la SuperNova ca fiind o cochilie de tabla goala pe dinauntru, cu motor biggrin.gif. Si ce am iubit intotdeauna la Lada este sunetul motor+esapament blush.gif, ar mai fi si tractiunea spate:P. Mult mai eleganta, comfortabila si mai puternica decat motoarele 1.3, 1.4 pe carburatie ale Daciei=> o masina reusita. M'am atasat asa de mult de ea incat am fost singurul din familie care s'a opus sa o vindem dupa ce ne'am luat un Ford Focus Turnier('04) acum o luna.
Eeh na ca ati auzit si parerea unui pusti. Inca se doresc argumente? Raspunsul e simplu, pasiune faci pt orice masina(ex:trabantistii). Pt mine masina clasica este si Lada!!!
Georgian40398
Hehee, sa zic si eu ceva smile.gif

Eu nici nu stiu cum am ajuns sa iau Lada, pt ca nu are nimeni din neamul meu sau sa imi fi recomandat vreo cunostinta smile.gif

Acu 3 ani ma angajasem la o firmulitza pe langa aeroportul Baneasa ( departe de mine smile.gif ) si mi se facea rau de atata mers cu tramvaiul 5 si apoi metrou... Nu stiam nimic de masini, iar banii erau ca intotdeauna foarte putini smile.gif Ma uitam pe net dupa masini f f ieftine, gen dacii f vechi, oltcit-uri oltena ( aici deja eram depasit ca bani smile.gif ), am observat si lazile care se incadrau perfect in bugetul meu de cateva sute de coco blush.gif

Am gasit un model 1200 la un mosh, m-am dus sa discut, l-am salivat smile.gif Era o iarna atat de frumoasa, deja visam sa iau masina aia cat mai repede smile.gif Mosul insa ... m-a taraganat cu lunile, ca sa ii puna ulei, ca nu poate sa o dea chiar asa smile.gif Si deodata tronc, am dat de o Lada 2106 pe www.automania.ro ( care nu prea mai exista acum smile.gif ), mi-am dat seama ca e o lada mai avansata smile.gif si am mers repede la proprietar. Era un tip tanar, masina era de fapt pe numele unchiului, care era al 2-lea proprietar. Am dat entuziasmat cu mainile zapada de pe ea, nu am vazut nici o rugina smile.gif Baiatu chiar imi zicea, totusi uita-te bine biggrin.gif

Imi placea alura oarecum de bmw a modelului asta cu 4 faruri smile.gif Si cand m-am urcat in ea, comfort taica ! M-am asezat si in spate, bancheta de calitate fatza de dacie cu arcurile alea pe care le simti in fund si care te arunca cu capul in tavan la un hop biggrin.gif

Inauntru componentele erau solide in general si simple, insa simplitatea nu m-a deranjat deloc. Iar masina rula cu zgomot redus, deh, model antifonat pt export in Franta smile.gif M-am simtit foarte bine in ea, ce mai... Mi-a placut si cum se inchidea portbagajul, cu un click curat, fara tranteli.

Proprietarul mi-a facut si o demonstratie de accelerari, hmda, masina poate sa se miste si rapid daca o calci, iar atunci nici nu era constransa din carburator, lua cam 13-14% in oras si se simtea bine smile.gif

Ulterior am busit-o de 2 ori si din fericire nu m-a costat nimic treaba asta smile.gif E solida masina in general, iar eu am si bare gen Niva in fatza si in spate, o buseala puternica frontala nici nu a ajuns la caroserie beer.gif

Sotia era impotriva lazilor, avea un bleah smile.gif Ei, cand a urcat... S-a simtit confortabil si i-a placut ! Plus ca lada e destul de calduroasa iarna, tabla e groasa si cred ca de asta nu se raceste usor.

Volanul e greu de tras fatza de alte masini, eu sunt obisnuit acum, dar cand am urcat la volanul unui Matiz mi-a fost frica brhe smile.gif Se ducea rapid aiurea la orice piatra calcata... Macar la lada ai aceasta stabilitate suplimentara.

Modelul asta al meu are si servo frana, e ceva biggrin.gif

Si deci am dat pe ea 450 $, atati bani am avut. Am fost cu ea la mare, la munte, la Galati, la Barlad si sper sa mai merg, dupa ce repar odata treaba cu incinsul sigurantelor.

Masina asta daca o ai in stare buna e super ! Nu te costa nici casco, se strica f greu, eventual daca o busesti. I-am tras o vopsea si o mai tin cred vreo 5-7 ani, daca tot se gasesc usor piese si mecanici.
Horia49540
QUOTE(Cretulescu78550)
cand m'am urcat pt prima data intr-o Lada....mi s'a parut ceva iesit din comun fata de comuna noastra Dacie...M'am atasat asa de mult de ea incat am fost singurul din familie care s'a opus sa o vindem dupa ce ne'am luat un Ford Focus Turnier('04) acum o luna. Pt mine masina clasica este si Lada!!!


aoleu, nu mai zi asa ca te aude lumea si zice ca te-am invatat noi la prostii ha ha ha biggrin.gif
cum iti permiti sa iubesti o lada, si inca de la 16 ani? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif - asta ar zice unii
noi iti zicem: bravo, si cand iei carnetul sa o conduci cu placere si sa ne vedem :wave:
k.68177
Si eu consider aceasta intrebare care pare destul de banala foarte grea. Cum a spus Mariustom, e o masina tipic masculina. Iti ofera o alta perspectiva asupra sofatului. La masinile noi (cel putin la audi, subaru, etc), nu prea este feedback intre sofer si masina respectiv sofer si motor (bine, lasand la o parte instrumentele de bord). Am condus un audi a6, sincer nu prea auzeam motorul (mergea si muzica, dar lasam asta la o parte) , era foarte bizar. Trebuia sa ma ghidez dupa instrumente, nu prea simteam cand cerea treapta inferioara. Numa odata m-am trezit la 140 km/h numa asa din senin. Nu se auzea aproape nimic, nici macar vibratii in volan nu erau. E posibil ca am exagerat. Dar la Lada, simti tot, cum a zis Horia. Zgomotul motorului conteaza f mult la Lada. Iti arata daca ii place viteza, turatia, daca se simte bine la acea viteza. Este ca functia de status de la computerele masinilor noi. O alta chestie care imi place mult e ca masina are personalitate in felul ei. Lada si la noi este si o sa fie tratata ca un membru al familiei.
G e o r g e
crede-ma ca si la masinile noi simti masina fara sa te uiti pe ceas. si la masinaile noi auzi motorul ... doar ca la alta tonalitate .
mike.omega
Ca Lada naste pasiuni nu zic nu dar sa sustii ca nu se aud motoarele la masinile moderne e deja cam mult, parerea mea biggrin.gif

PS: din cate stiu metalele conduc greu caldura si deci nu prea tine treaba cu tabla groasa=> caldura, poate din antifonare si imbinari corecte smile.gif
Cretulescu78550
stiu ca nu are absolut nici o legatura cu topicul asta insa aici la mine in Buzau se vinde o Lada 1500 care arata cam in genul lui gabriel cretu(kgb biggrin.gif ) are vopseaua putin matuita insa arata SOCANT. E cea mai buna Lada din oras...hehe cam acum 4 ani cea mai buna era a noastra...insa acum pe langa vopseaua stralucitoare aplicata la Pitesti de o echipa de profesionisti zac o groaza de pete de rugina si pe ici pe colo gaurele....i'am zis lu taicamiu sa nu o mai spele de 2 ori pe saptamana :bash: blink.gif . Oricum daca e cineva interesat pot sa ii fur 2-3 poze si sa iau si nr de telefon. L'am intrb pe taicamiu daca o luam noi si s'a uitat ca la nebuni la mine..eeh asta e, da ar fi pacat sa ajunga pe mainile vreunuia de are de gand sa care cartofi cu ea, dupa cum au mai zis si altii e MUZEU!!! beer.gif
Vlad6
Baieti sincer mie imi este greu sa va inteleg ( iuberea posesorilor de bmw si subaru o inteleg pe a vostra nu sad.gif ).
Masina pe care voi o iubiti are atat de multe defecte incat daca as sta sa le enumar m-ar apuca seara si tot as mai avea de scris.
Pot sa spun doar atat ....... dragostea e oarba.
Legat de faza cu a III - a la 30 km/h bine ca nu ai incercat asta cu vreo masina mai buna ca nici nu se mai deplasa. Incercati sa intelegeti ca petru masinile moderne 30km/h e ca si statul pe loc la masina voastra.
Ma bucur sincer ca exista si oameni pasionati in asa masura de automobile incat iubesc lada si ma bucur si ca cel putin o parte din soferii de lada nu fac parte din categoria frustratilor in trafic care te incurca pentru simplul motiv ca ai o masina mai buna.
Daniel82595
pai e grav...ar trebui sa sti ca fiecare masina are o personalitate a ei.
Noua ne place aceasta masina ca pe o masina clasica nu o comparam cu nimic modern.
Legat de faza cu aIII-a la 30 km, ce vrei sa zici cumva ca loganu nu e bun cand spui ca bine ca nu am incercat cu o "masina mai buna".
In ziua de azi majoritatea masinilor se fac pt a aduce profit si deci pt a fi pe gustul a cat mai multor clienti, clienti care in marea lor majoritate nu se pricep in detaliu la masini. Ei vor sa ii duca de la A la B fara probleme, cu aerul pornit din prima secunda in care s-au suit in ea, fara zgomot si multe altele.....nici nu prea ii intereseaza chestii gen manevrabilitate, reprize de accelerare. Asta e tendinta spre care se merge, ca sa ne schimbam masinile la 3 ani si sa avem nu stu ce chestii IT prin ea.
Nu zic ca nu exista masini facute si pt pasionati in ziua de astazi dar costa mult.
Masina pura si masculina eu o vad intr-un fel de Ferrari de prin 70 (evident mai sunt si multe modele din perioade diferite).....iar lada cred ca este la noi cea mai ieftina masina clasica care exista(ma refer aici si la piese si la service), deci cu alte cuvinte un fel de "Logan pt nostalgici".
Pasiunea auto nu se reduce numai la niste pusti de bani gata care si-au pus tot felu de elemente de tuning pe masina si neoane si gata sunt cool. Pasiune se poate face si pt un trabant si pt orice masina......d-aceea poate trabantul se exporta acum la SH in Canada si SUA la fel si cu UAZ, Moskvitch, GAZ si altele cu preturi peste 5000 $.
E prima postare de cand vad ca s-au aprins spiritele pe forum aici.....asta e pasiunea noastra si gata.
Cel mai bine se poate rezolva treaba in felu urmator: ne intalnim cu o Lada oarecare si cu principalul model concurent de atunci si anume Dacia, si le punem fata in fata si vedem care e mai buna (lasand la o parte chestiunile legate de gust pt ca ochiul nostru vazand zilnic modelul Dacia berlina sa obisnuit cu designul ei si unii poate o sa aibe reticente din punctul acesta de vedere). Ce zici? biggrin.gif
Legat de defecte.....pai mai tu ai idee ce masina a iesit CAR OF THE YEAR in 1967, sau oare erau orbi aia atunci. Mai gandeste-te...... si iti spun ca orice masina imi aduci sigur iti voi sa gasi defecte la ea....poate din simplu fapt ca stiu ce sa urmaresc sau pt ca toate masinile sunt proiectate de oameni.....deci nu sunt perfecte.
deci facem un versus pe viu....:wave:
[/quote]
Daniel82595
a si ink o chestie interesanta am observat ca unii zic "da domne merge mai bine ca o dacie berlina dar e lada". Ce are daca e lada are purici.....fabrica din rusia e a 3- a ca marime din lume, e un oras intreg bazat numai pe masina LADA.
La fel zic si unii despre logan "domne o fi el logan dar dacia tot dacie ramane". Astia nu au nici o treba cu masinile va zik eu....insa ce am observat eu la posesorii de dacia este faptul ca nu poti sa le zici nimic despre masina ca se supara de mama focului.
Deci sa trag concluzia ca soferii de dacie sunt cei mai increzuti...nu pot sa-i inteleg. :angel: Iti zic ca e spatioasa, ieftina, economica....hahaha dar nu iti zic despre placerea la volan.
Eu ti-am adus argumente acolo.....mai vbim ca d-aia e forum biggrin.gif
guerilla
vlad daca extrapolez nu ai intelege de ce imi place broscuta sau cum? laugh.gif
gandeste-te ca peste 50 ani poate o lada o sa valoreze 10.000$ biggrin.gif

acu serios, n-are nimeni nimic cu voi atat timp cat masinile corespund codului rutier.
din pacate, multi posesori de masini vechi, nu isi intretin autoturismele si merg cu rable pe drum sad.gif si nu ma deranjeaza atat vizual cat imi este frica sa nu faca vreo pozna si sa intre in mine. nu e o generalizare, stiu ca si aia cu "masini moderne" fac greseli.
Daniel82595
nu stiu dc chiar 50.000$ biggrin.gif. Ideea e ca Laditele astea clasice au fost destul de bune pt perioada lor si noi fiind pasionati incercam sa le intretinem.
Georgian40398
Am o idee, cui nu ii place Lada sa bage nitel nasu in torpedoul de Lada si sa dea drumul la capac biggrin.gif Sa vezi lucru solid facut smile.gif
Pt mine e clar ca e construita superior Daciei... Frate-meu are DSN, nu zic nu, motor bun, acceleratie buna, dar nu i se mai inchid vreo 2 usi, tb sa umble mereu cu ambele chei la el ( sunt cu alarma si uneori cips-urile alea nu mai merg smile.gif ), un proiector nu mai vrea sa mearga si mai stie el o lista de maruntisuri din astea suparatoare smile.gif Sotia a avut masina de serviciu o Dacia 1310 model nou, de ala cu capota ondulata si faruri mai mici. Ei bine,

intr-o seara a plouat si masina nu a mai plecat smile.gif
Pe jos la sofer era bine de tot murat smile.gif

Schimbatorul de viteze cel luuung cloncanea, in fine, nu mai stiu ca nici nu a tinut-o mult. Aaa, apa de ploaie se duce de la compartimentul motor in jos prin niste cauciurucuri de proasta calitate, alea se infundau cu pamant... De unde pamant ? Din aer cred smile.gif Tot cauciurucuri proaste sunt si pe toata deschiderea capotei, deh, pt a proteja vopseaua biggrin.gif

N-am vazut masina mai carpacit facuta ca Dacia biggrin.gif Si ditamai compartimentul motor, pe jumatate gol smile.gif

Daca compari Lada cu Dacia ai sa vezi ce inseamna masina ieftina dar subevaluata din cauza superficialitatii smile.gif Asta e Lada in ziua de azi.
mihail81843
Un raspuns bun,Horia...da parca cadem putin in butoiul cu melancolie....Maybach, Bentley... esti un visator incurabil si asta nu e rau de loc.Poat
e toti cei care ne pierdem timpul pe aici, sintem cite putin. beer.gif LA MAI MARE! biggrin.gif
Horia49540
mihai: biggrin.gif
georgian "Am o idee, cui nu ii place Lada sa bage nitel nasu in torpedoul de Lada si sa dea drumul la capac Sa vezi lucru solid facut"
mamaaa, ce m-ai facut sa rad:)))))))))))))))))))))))))
dar asa e, merita incercat biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
ce imi mai palce mie la lada este bordul: ati observat ca, oricat de harbuita ar fi masina (noi nu avem harburi, dar am maers cu o lada harb de tot si stiu) bordul NU vibreaza?! la cielo de ex vibreaza de nou la denivelari mici si dese
si asta ptcae prisn pe suporti de metal peste care e turnata spuma de plastic
si a propos de lada aia harbuita: credeti-ma ca era rupta de tot la suspensii si altele (e aia pecare am dat-o pe ladaclub ca o drzmembreaza baiatul acela) si cu totate astea singurele zgomote care se auzeau erau de la suspensii, ATAT!
dar masina aia e un paradox: eu stiu prin ce gropi a trecut, ce socuri a luat (jantele sunt pur si simplu patrate:) si cu toate astea doar bucsile au cazut, acum e fier pe fier
dar amortizoarele si pivotii si capetele de bara sunt ca noi, nu imi vine sa cred, masina are (si aici va ramane, ca un tractorist tampit a faramat motorul!smile.gif))))))))))) 105 000 km
asta asa, un pic off topic:)
ciao :wave:
madalina
Eu am o dilema: cine imi explica ce diferente sunt intre o masina clasica si o masina veche?

Iar daca Lada este o masina clasica, iar dacia a fost principalul rival in vremea aceea, inseamna ca dacia mea din '76 este o masina clasica?!?
Gigi66198
QUOTE(madalina)
Eu am o dilema: cine imi explica ce diferente sunt intre o masina clasica si o masina veche?

Iar daca Lada este o masina clasica, iar dacia a fost principalul rival in vremea aceea, inseamna ca dacia mea din '76 este o masina clasica?!?


Dupa 30 de ani, masinile trec in clasa masini clasice...pana atunci, sunt masini vechi wink.gif
Ai inteles, papusha mica??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.