Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 16-18.000 euro CIP ce sa fie?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
MadMax
Sa asteptam totusi parerile dupa drive-testul cu Honda Civic (pacat de timpul ala de asteptare ).....desi nici Mazda 3 nu e o masina rea. Totusi....Forester...o fi ea masina buna dar....eram aproape convins de campania anti SUV-pt-oras de pe forum biggrin.gif . Chiar asa de rele sunt drumurile de la noua ta locuinta, Madalina?
madalina
dimensiunile Foresterului nu sunt de suv. Chiar m-am distrat cu mazda 3 mai lunga decat forester.
HalbaSus
Nu e vorba doar de dimensiuni (defapt daca e sa ne luam dupa unii atunci forester nu e SUV ci e SAV - sport activity vehicle) ci de forma. E urat si inalt. Daca ai nevoie de awd ia o impreza care e si mai ieftin si mai rapid si mai stabil si mai frumos.
Stiu cum e cu termenele de asteptare, si asa am procedat si noi (eu si sotia), vroiam A3 dar lupta (interioara) se dadea intre 2.0 FSI, 2.0 TDI si 2.0 TFSI (defapt asta vroiam doar eu blush.gif sotia nu vroia sa asa ceva pt ca stia ca as fi acaparat total masina blush.gif), lupta a fost castigata de 2.0 TDI (diferenta de pret era de doar 500 de euro, performante aproape identice si FSI-ul consuma mai mult si era mai pretentios) dar pana la urma a ramas 1.9 TDI pt ca asta se aducea mai repede (era deja comandat de reprezentanta ca model de showroom)... Si acum imi pare rau ca n-am avut rabdare... dar tentatia masinii care vine mai repede e prea mare, si e greu sa-i rezisti. Oricum ma bucur ca nu ne-am grabit la alegerea modelului, puteam alege un A-class de pe stoc :puke: sau peugeot de care vroiam (aproape smile.gif). Pana la urma motorul de 1.9 e suficient pe sotia mea iar masina in rest e chiar OK.
madalina
La yaris am luat masina de pe stoc 9singura diferenta era culoarea) si asta m-a deranjat intreaga existenta a masinii...
Iulian HondaFan
aici ii dau dreptate lui Halba! orice numa' SUV nu pentru o tipa miniona.

Forester chiar nu e masina feminina... ma rog ar fi feminina intr-un oras din Texas unde barbatii merg fie in pickup-uri fie in Suburban si Expedition biggrin.gif ... pentru Bucuresti, Forester este "macho" cu muschi.
HalbaSus
Iulian, thanks for the suport arigato.gif parca noi ne contram pe vremuri in legatura cu SUV vs monovolum biggrin.gif

madalina, o masina buna merita asteptata... si cand ma refer la masina ma refer la masina nu la SUV tongue.gif, e frumos sa iti poti alege culoarea, optionalele, etc... in plus de multe ori dealerii ti le incarca cu optionale nedorite, spre exemplu A3-ul nostru are covorase spate (doar cele fata sunt standard) de care nu cred ca aveam nevoie, oglinzi "make-up" cu lumina (wow) si cotiera... nici eu nici sotia nu am folosit si nici nu cred ca o sa folosim vre-odata cotiera... eu am cotiera si la A4 si am avut si la sharan si oricat le-as fi reglat nu am reusit sa obtin o pozitie comoda a cotului folosind cotiera... singurele masini la care am reusit sa folosesc cotiera au fost cele automate, la care nu trebuia sa schimb vitezele... asta nu inseamna ca nu a trebuit platita si cotiera si toate celelalte blush.gif
Davidinho
Ma alatur noului curent " SAY NO TO SUV"!
Si SUV-ul ca SUV mai treaca, dar Forester? blink.gif Este asa de uratel...O fi el super mega tera performant (are AWD, altceva? a si consum mare... blush.gif ) dar pe cuvant intr-o zi pe sosea m-am speriat cand am trecut pe langa unul :wtf: Are alura de o viitoare imagine a ARO (daca o sa mai existe biggrin.gif ) M-am uitat de 3 ori la emblema ca poate o incurc cu altceva...

Asta e parerea mea, nu vreau sa supar pe nimeni, nu toata lumea iubeste un model beer.gif
MadMax
"Insa mai am maine de testat civicul totusi, plus o discutie la dealeri despre pret."

Ceva noutati?
HalbaSus
QUOTE
Civic parca este o jucarie prea scumpa totusi pentru ce ofera.


Cred ca asta e raspunsul in legatura cu civicul blush.gif

Eu ma tem ca exact ca si la campionatul mondial de fotbal unde castiga numai echipele cu care nu tin si aici lupta va fi castigata de singura masina cu care nu tin: forester. Dar totusi speranta moare ultima smile.gif. Go mazda3, go impreza, go legacy (mai e in grafic ?), go civic !
romb
am vazut ieri o Mazda 3 neagra GTA ... arata senzational , nu stiu cum poti pune Foresterul in fata unei asemenea masini ... se pare ca privesti lucrurile pragmatic , fiabilitate , service , dar cel putin pentru mine cand am vazut acea GTA nimic nu ar mai fi contat ... biggrin.gif
madalina
Impreza 2.0 nu pot lua: radacini nu are, SMT are dar nu poate vinde. Voi suna la alti dealeri din tara, poate gasesc vreuna ratacita pe undeva. daca nu, forester, here I come.

La mazda 3 2.0 GTA iau numai daca gasesc albastra.

Nu vreau masina neagra, bleumarin, gri inchis. Am eu buba la cap cu masinile inchise la culoare. Nu mai vreau.
guerilla
si foresterul il iei alb nu? biggrin.gif
HalbaSus
Da, ar fi misto alb si cu jante cromate de minim 18 biggrin.gif
Mikidutzaa
Dar ce-aveti cu Forresterul, ca nu e chiar asa inalt si greu? E o Impreza cu suspensii pentru drumuri proaste. Mie nu mi se pare urat. Sunt convins ca Madalina se va bucura de el.
HalbaSus
La 20.5 cm garda la sol nu e inalt ??? eu am 10 cm... forester e monstros, e groaznic, ah... defapt e doar un SUV... biggrin.gif
James Kilowatt
Iar daca mai e are si butelie, e de-a dreptul contra naturii biggrin.gif

Apropo, cat costa in Ro? aici e 27000TTI fara gpl, si aproape 30.000 cu tot cu gpl.
baba79864
madalina, ti-ai luat masina? de care? smile.gif
madalina
nu mi-am luat si sunt din ce in ce mai dezorientata...

mazda 3 as vrea cu facelift (cutia cu 6 rapoarte ma intereseaza), plus unele informatii din service ce m-au dat peste cap complet...

impreza 2.0 inca nu am ajuns sa conduc...

la honda sunt pe alta planeta, nu se stie cand va veni masina si oricum mi se pare prea scumpa pentru ce ofera si pentru 5 luni de asteptare...

forester - nu imi plac sabotii de frana pe spate si parca as fi vrut mai rapida...
DORU
Sa-ti induc parerea mea: Impreza ! biggrin.gif
Asteapta macar drive-test-ul cu el...
eddie
QUOTE(E d d i e)
Alege mai repede,nu mai le-ntoarce pe toate partile si asculta toate parerile,ca te dezorientezi de tot !?
Daca continui asa,intri de tot in ceata !!!
Ia-o pe aia care-ti place si zici tu ca merita si GATA ! beer.gif


Asta ti-am scris pe pagina 8,vad ca am avut dreptate !
Altadata trebuie sa ai incredere intr-un om mai......batran ! biggrin.gif
HalbaSus
Bai nu o alergati pe madalina ca o alergati in directia gresita, din cate am inteles singura masina rapid disponibila e SUV... Ori cred ca un moderator masini.ro ar trebui sa fie un exemplu pentru restul userilor si nu ar trebui sa-si ia SUV tongue.gif

P.S: Avand in vedere ca de multe ori s-au luat prea in serios mesajele mele tin sa precizez ca a fost o gluma, desigur consider SUV-urile ca fiind masini lente, instabile si urate dar libertatea de alegere e a madalinei (sau a oricaruia dintre noi care s-ar afla intr-o situatie similara) asa ca oricata propaganda anti-suv as face eu (sau altii, ca vad ca nu sunt singur wink.gif) tot madalina trebuie sa aleaga, avand in vedere ca e un membru cu experienta al forumului masini.ro sunt convins ca isi va alege o masina super (in shortlist sunt numai masini bune, chiar si forester e o alegere rezonabila in capitolul suv... doar ca... e suv blush.gif )
madalina
tocmai c ideea de suv=masina de oras lupt si eu. Impreza e mult mai ok pentru mine: rapida, sedan, 4x4 se descurca in situatii de drum dificil si mai au disponibil si albastru blush.gif, dar radacini imi poate aduce in octombrie, iar SMT au, dar nu pot vinde.
HalbaSus
Madalina, vei folosi masina asta cati ani ? 2-3 ani minim presupun, eu cred ca merita o asteptare de cateva luni decat sa te gandesti ulterior "mai bine luam x masina"... stiu ca e greu blush.gif dupa cum am spus si noi am ales "in graba", dar eu zic ca merita asteptat (mda, stiu ca par acum un lup moralist blush.gif )
madalina
nu ma descurc fara masina, asta e problema. iar masina pe care o voi lua o voi tine 3-4 ani.
HalbaSus
Acum cred ca intelegi de ce am luat A3-ul cu motorul 1.9 TDI blush.gif era cel care venea mai repede (1 luna in loc de 3 luni) sunt convins ca multi dintre voi s-au abtinut sa zica "beeeei, e submotorizata..." smile.gif adevarul e ca masina se misca relativ OK, mai ales la reprize, depasiri nu poti sa te plangi de ea... dar daca am fi avut rabdare pt un 2.0 TDI blush.gif era mult mai bine... ne-am consolat cu faptul ca putem sa o cipuim pana aproape de 140 cp... dar daca ar fi sa alegem din nou am astepta motorul mai puternic.
M A R I A N
Madalina, Mazda 3 are taxe vamale? Te intreb pentru ca eu mi-am calculat un leasing pentru o Impreza dar rata Casco e inrobitoare pentru ca se calculeaza la DDP si in plus e si fara fransiza.Oricum e enorm! down.gif
Mikidutzaa
Sunt si eu curios, de ce SMT nu poate sa vanda Impreza?!?
madalina
Pentru ca inca nu au omologat-o.
romb
modelul asta de Impreza non-turbo se poate lua cu jantele aurii ca STI-ul ? ca in umila mea parere asa trebuie sa arate o Impreza ...
radu67277
QUOTE(madalina)
Pentru ca inca nu au omologat-o.


De unde pina unde ???

1- Omologarile sunt deja din martie
2- Orice masina neomologata se incrie omologindu-se individual !.
3- SMT vinde subaru !
madalina
ei nu pot inmatrcula masinile de drivetest, asa ca...

iar omologare individuala, nici vorba, nu pierd eu vremea la RAR pentru o masina pe care platesc 17.000 euro CIP.
radu67277
Omologarea individuala o face intotdeauna importatorul.
Omologarea de tip se face automat dupa primele 10 masini importate.
madalina
si atunci o fi fost coada la udristei de nu si-au inmatriculat masinile de drivetest... :angel:
radu67277
nu au avut pur si simplu una aspirata ca si eu am vrut sa vad cum merge
madalina
radu, ma scuzi, dar eu am primit mail de la departamentul de vanzari al SMT in urma cu vreo 3 saptamni in care imi spuneau ca pot vedea o impreza 2.0, dar nu o pot testa pentru ca nu este inmatrculata. Si acum este in aceeasi stare.

Nu vorbesc din zvonuri, ci din informatii primite in calitate de posibil client de la SMT.
radu67277
Stiu, insa orice masina pentru a putea fi inmatriculata si numai temporar, trebuiesc facute formalitatile de import. Ori astea se fac cind masina se vinde. Masinile de drive-test sunt importate si formalitatile incheiate. Ulterior masinile se vind ca second hand sau se pastreaza de catre importator.
madalina
eu vorbeam de inmatricularea unei masini de drivetest!
radu67277
Pai cine vorbea de alta ??
madalina
Am fost la SMT sa vad Forester si Impreza 2.0.

Am primit o noua oferta de la Mazda.

Asa ca am o dilema si mai mare. Pana astazi era forestervs mazda3, acum este forester vs mazda3 vs impreza 2.0 (singura disponibila albastra, asa cum am vrut de la inceput).

Dintre toate masinile din showroom, sora mea s-a dus direct la Outback, super incantata de masina. biggrin.gif

asa ca am de ales in acest weekend intre:

mazda 3

+
dotari
demaraj
om in service ce raspunde de masina
livrare imediata
-
apare facelift
preturi mari in service
piese aftermarket utilizate in service (asa am aflat de la cineva ce a lucrat in service la Romcar, dar poate fi si rautate fata de fostul angajator)
culoarea nu o suport

Forester
+
pozitie la volan
siguranta
materiale de calitate in interior
spatiu interior
ergonomie interioara
livrare imediata
AWD

-
suv-masina de oras
mare, trebuie senzori de parcare imediat

Impreza:
+
AWD
cea mai rapida
materiale de calitate in interior
pozitie la volan foarte placuta
singura albastra
disponibila imediat

-
mai spartana decat forester
nu imi place spatele
Iulian HondaFan
impreza e 2.0 normal aspirata?
HalbaSus
da, 2.0 normal aspirat 160 cp si 186 Nm...
romb
@iulian , da e normal aspirata versiunea de 160 cp ...

madalina , alege Impreza , e clar ca inima te indreapta catre Subaru iar intre Forester si Impreza la Impreza ai numai avantaje ...
Armadyllo
Madalina...daca nu-ti place spatele la Impreza, stii doar ca se pot schimba barele, triplele...sau cu un kit se poate aranja mult mai bine beer.gif
Mihai63349
Madalina, ce ai cu spatele lui Impreza?
Ce numar de telefon are sora-ta? biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE(Mihai63349)
Madalina, ce ai cu spatele lui Impreza?


Chiar, ce ai cu spatele de la impreza ? daca iei in considerare forester care e hidos cap-coada atunci spatele de la impreza ar trebui sa-ti placa.
CPI
QUOTE(Mihai63349)
Madalina, ce ai cu spatele lui Impreza?
Ce numar de telefon are sora-ta? biggrin.gif

Vrei sa ai pe cineva in dreapta care nu emite onomatopee la acceleratii bruste? biggrin.gif
madalina
pana diseara trebuie sa ma decid la masina. asa ca voi face un drum la mazda, daca mai este disponibila, la subaru daca nu mai gasesc mazda 3.

O a treia varianta nu stiu daca gasesc, in conditiile in care as vrea masina cu toate conditiile din primul post al topicului, dar si culoare placuta...

Pentru a scapa de onomatopee din dreapta, indiferent cine este in dreapta: Yaris (nu vede decat soferul viteza). Era perfecta din acest punct de vedere masina. mergeam cu ma a cu 170 (viteza pe bord, iar ea ma lauda ca merg cu 100).

Numarul de telefon al surorii este indisponibil momentan biggrin.gif
Davidinho
Cred ca plange Golful GT dupa tine biggrin.gif ...Sper sa nu plangi si tu dupa el dupa ce o sa isi dovedeasca performantele si fiabilitatea in timp (si sincer sunt sigur ca va fi un succes)
Enjoy your new car! Oricum orice ai lua e masina buna la banii astia beer.gif
madalina
Golf Gt - nu astept 3 luni. In plus, un mandru proprietar de VW de ultima generatie mi-a spus aseara: ia un VW. merge din service in service, dar e placut.
HalbaSus
QUOTE
Pentru a scapa de onomatopee din dreapta, indiferent cine este in dreapta: Yaris (nu vede decat soferul viteza). Era perfecta din acest punct de vedere masina. mergeam cu ma a cu 170 (viteza pe bord, iar ea ma lauda ca merg cu 100).


Dar parca yaris are vitezometrul pe mijloc, nu ? Eu nu sunt de acord cu asta (sunt prea conservator stiu), nici in A4 nu poti vedea vitezometrul din toate pozitiile, daca stai in dreapta si scaunul nu e dat foarte in spate trebuie sa te inclini spre sofer ca sa vezi viteza peste 90 km/h. Oricum sotia mea are un accelerometru foarte avansat blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.