IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Service Radacini cu dureri MARI de cap

This topic is about Service Radacini cu dureri MARI de cap, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Service Radacini cu dureri MARI de cap
cineva65027
post Jan 24 2006, 07:47 PM
Post #1


novice
**

Group: Membri
Posts: 29
Joined: 10-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 65.020



Simt ca imi fierbe scalpul precum capacul de la ceainic de nervi, asa ca ma apuc sa-mi vars si eu oful aici si, cu ocazia asta, sa-i atentionez pe cei care sunt/vor fi in situatia mea! :minigun:

Mi-am schimbat, in sfarsit (asa cum amenintam intr-un post de acum vreo 2 saptamani) kitul de distributie la Corsa C 1.0 al meu. Piesele luate de la Augsburg la 430 RON (vs. 800 ron la Opel), service-ul pentru care am optat – Opel Radacini (de pe Bd. Timisoara), care mi s-au parut f. amabili prima data, la schimbul timoneriei si, in plus, directorul lor general e prieten cu tatal meu. Cand am intrebat prima data de costul distractiei, mi s-a spus 2,3 mil. Ok, am zis, asta e, dau un ban, dar o fac la Opel... Ieri, cand m-am prezentat cu piesele, suie masina pe rampa, o dezmembreaza apoi mi se spune ca, in proces, mai trebuie schimbate (evident, cu piese de la ei, ca doar masina era deja pe rampa acolo) garnitura capacului de la pompa de apa (10 RON), garnitura capac colbutori (56,16 RON), garnitura pompa ulei (82,36 RON), antigel rosu (3 litri – 29,37 RON). Raman siderat, dar, pana la urma, accept si cheltuielile astea sub pretextul ca alea sunt piese de unica folosinta, care nu pot fi demontate si remontate – zic ei. Mi se spune, apoi, ca una dintre piese nu este disponibila pt moment, deci trebuie sa las masina pana o aduc ei de la Erebus (!!!) si ca ar fi gata a doua zi. Buuun! Nu trece o jumatate de ora si sunt sunat sa mi se spuna ca TREBUIE schimbata si pompa de apa, ca pierde antigel (cum dreaq nu observasem si eu asta, ma intreb) si ca ei mi-o pot oferi la 400 RON, sau sa mi-o iau eu de undeva, dar urgent, ca masina desfacuta e pe rampa si ocupa loc/timp! Aleg sa o cumpar eu, fug pana la Autonet, in Pipera si o iau la 230 RON dupa care fug iarasi la Radacini sa le-o duc!

Azi dimineata, in fine, sunt sunat ca masina e gata si sa ma duc s-o iau! In sfarsit, imi zic, si uit de cheltuieli, fericit ca am masina reparata. Ajung la ei, dau cheie, masina nu mai face, intr-adevar, ca un diesel, dar ramane zgomotoasa si vibreaza ca o masina de spalat chiar si cu motorul incalzit (asta aveam s-o descopar mai tarziu, cand am ridicat-o mi s-a explicat ca “dom’ne acum e rece, e normal sa faca asa”). Cost final, cu manopera - 511,58 RON (fara pompa mea de apa sau kit-ul meu de distributie...).

In seara asta cobor sa plec cu masina si imi bubuie mintea (in mod miraculos si inexplicabil) sa ma uit un pic la motor, sa vad care-i nivelul la antigel, daca arata ca in manualul masinii. Stupoare! Antigelul a disparut cu desavarsire din vas! De ce, cum, unde? X-Files!!! Acum stau si fumeg si ma intreb ce sa aleg: bata de baseball sau OPC-ul.

Morala povestii: daca aveti probleme cu masina, ori va luati concediu si dormiti langa ea cat timp este in service, ori va cumparati manualul de service si deveniti minitehnicus! Nu stiu ce sa mai zic...
:bash:
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st May 2024 - 05:53 PM