Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Service Radacini cu dureri MARI de cap
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
cineva65027
Simt ca imi fierbe scalpul precum capacul de la ceainic de nervi, asa ca ma apuc sa-mi vars si eu oful aici si, cu ocazia asta, sa-i atentionez pe cei care sunt/vor fi in situatia mea! :minigun:

Mi-am schimbat, in sfarsit (asa cum amenintam intr-un post de acum vreo 2 saptamani) kitul de distributie la Corsa C 1.0 al meu. Piesele luate de la Augsburg la 430 RON (vs. 800 ron la Opel), service-ul pentru care am optat – Opel Radacini (de pe Bd. Timisoara), care mi s-au parut f. amabili prima data, la schimbul timoneriei si, in plus, directorul lor general e prieten cu tatal meu. Cand am intrebat prima data de costul distractiei, mi s-a spus 2,3 mil. Ok, am zis, asta e, dau un ban, dar o fac la Opel... Ieri, cand m-am prezentat cu piesele, suie masina pe rampa, o dezmembreaza apoi mi se spune ca, in proces, mai trebuie schimbate (evident, cu piese de la ei, ca doar masina era deja pe rampa acolo) garnitura capacului de la pompa de apa (10 RON), garnitura capac colbutori (56,16 RON), garnitura pompa ulei (82,36 RON), antigel rosu (3 litri – 29,37 RON). Raman siderat, dar, pana la urma, accept si cheltuielile astea sub pretextul ca alea sunt piese de unica folosinta, care nu pot fi demontate si remontate – zic ei. Mi se spune, apoi, ca una dintre piese nu este disponibila pt moment, deci trebuie sa las masina pana o aduc ei de la Erebus (!!!) si ca ar fi gata a doua zi. Buuun! Nu trece o jumatate de ora si sunt sunat sa mi se spuna ca TREBUIE schimbata si pompa de apa, ca pierde antigel (cum dreaq nu observasem si eu asta, ma intreb) si ca ei mi-o pot oferi la 400 RON, sau sa mi-o iau eu de undeva, dar urgent, ca masina desfacuta e pe rampa si ocupa loc/timp! Aleg sa o cumpar eu, fug pana la Autonet, in Pipera si o iau la 230 RON dupa care fug iarasi la Radacini sa le-o duc!

Azi dimineata, in fine, sunt sunat ca masina e gata si sa ma duc s-o iau! In sfarsit, imi zic, si uit de cheltuieli, fericit ca am masina reparata. Ajung la ei, dau cheie, masina nu mai face, intr-adevar, ca un diesel, dar ramane zgomotoasa si vibreaza ca o masina de spalat chiar si cu motorul incalzit (asta aveam s-o descopar mai tarziu, cand am ridicat-o mi s-a explicat ca “dom’ne acum e rece, e normal sa faca asa”). Cost final, cu manopera - 511,58 RON (fara pompa mea de apa sau kit-ul meu de distributie...).

In seara asta cobor sa plec cu masina si imi bubuie mintea (in mod miraculos si inexplicabil) sa ma uit un pic la motor, sa vad care-i nivelul la antigel, daca arata ca in manualul masinii. Stupoare! Antigelul a disparut cu desavarsire din vas! De ce, cum, unde? X-Files!!! Acum stau si fumeg si ma intreb ce sa aleg: bata de baseball sau OPC-ul.

Morala povestii: daca aveti probleme cu masina, ori va luati concediu si dormiti langa ea cat timp este in service, ori va cumparati manualul de service si deveniti minitehnicus! Nu stiu ce sa mai zic...
:bash:
G e o r g e
cred ca ai avut mare ghinion . piesele spuse de ei sunt DE UNICA FOLOSINTA !!! odata desfacute asa raman , nu se mai monteaza la loc .foarte bine au facut .

in rest , verifica si tu circuitul de racire si vezi daca scapa pe undeva . completeaza cu antigel / apa .
cineva65027
Ok, dar daca tot existau cheltuielile astea suplimentare, de ce nu mi s-a spus din start (respectiv cu 2 sapt inainte, cand am pus intrebarea) cand am intrebat cat costa schimbatul distributiei si ce presupune, si am fost pus in fata faptului implinit mai tarziu? Ca nu mi-am dat masteratul la Opel, ca sa stiu ce presupune si sa nu mai fiu surprins! Cat dspr racire, maine am pretentia, nici mai mult nici mai putin, sa vina ei si s-o verifice. Nu misc masina din parcare, dat fiind ca asta nu s-a intamplat pana sa le-o las lor pe mana!
vali3
QUOTE(cineva65027)
Ok, dar daca tot existau cheltuielile astea suplimentare, de ce nu mi s-a spus din start (respectiv cu 2 sapt inainte, cand am pus intrebarea) cand am intrebat cat costa schimbatul distributiei si ce presupune, si am fost pus in fata faptului implinit mai tarziu? Ca nu mi-am dat masteratul la Opel, ca sa stiu ce presupune si sa nu mai fiu surprins! Cat dspr racire, maine am pretentia, nici mai mult nici mai putin, sa vina ei si s-o verifice. Nu misc masina din parcare, dat fiind ca asta nu s-a intamplat pana sa le-o las lor pe mana!


nici eu nu as misca-o....pana nu mi-o rezolva
marius60959
daca ai hartii "la mana" cu ce au facut...OPC-ul!!!!
trebuie sa incercam sa intram si noi in normal odata...fara "bisnitza spaga prostit"!!!
daca nu ai hartii, amenintare cu OPC-ul, vorbit cu sefii, amenintare sefi vorbit cu sefi mai mari, etc. :argue: cu alte cuvinte "facut galagie" de obicei funtioneaza. daca stai cuminte le faci jocul, si va functiona si la urmatoarea "masina cu prob".
:brave:

bafta!
florin55503
destul de nasol. din ce stiu eu astia de la radacini erau destul de seriosi.

pe de alta parte cand schimbi distributia te cam obliga sa schimbi si pompa de apa. de ce nu stiu exact (mai ales daca e buna) probabil asa e recomnadat. garniturile alea zic eu e util sa le schimbi.

nu a fost corect din partea lor ca nu ti-au apus exact ce implica toata operatiunea. si faptul ca nu ti-au rezolvat problema cu antigelul de fapt au transformat-o intr-o problema din ce spui tu
cineva65027
Gata, s-a rezolvat (cica). Am mai pierdut jumatate de zi la ei in service pentru "teste" si raspunsul la problema a fost: "instalatia nu a fost aerisita cum trebuie sau, PUTIN PROBABIL, colegii nu au pus, din greseala, cat antigel trebuia" (eu aveam pe factura platiti 3 litri de antigel rosu + 3 litri de apa distilata - capacitatea motorului din cartea tehnica: 4.9 litri; azi am mai completat antigel din banii mei de vreo 20 RON ca sa ajung pana acolo fara riscuri). Mda, cam asta a fost... sad.gif Cel putin acum, la relanti, masina nu mai suna a diesel, ci doar tremura! smile.gif) Multzam de comentarii, si va doresc sa n-aveti probleme cu masinile!
Valeriu Razvan61497
salut


Spuneti-mi si mie va rog daca stiti cumva daca ma asteapta " aceeasi soarta" pentru un astra 1,7 tdi in curand trebuie sa ii sckimb si eu distributia si as vrea sa stiu daca imi trebuie toate celelalte piese care au fost enumerate mai sus blink.gif
Cand am fost la magazin mi-au spus numai de curele si role intinzatoare,
sa mai ma astept si la alte surprize pe parcurs?

Imi cer scuze daca am fost cumva off topic din cauza tipului de motor sau modelului de masina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.