IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Carburator Keihin

This topic is about Carburator Keihin, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Carburator Keihin, VW Passat MkII
george3
post Dec 19 2011, 12:50 PM
Post #1


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 152
Joined: 30-October 02
From: Rasnov
Member No.: 7.500



Salutare!
De vreo 2 saptamani m-am hotarat sa imi pun "cazanul" la punct pentru ca nu ma indur sa il dau la REMAT. Am intampinat insa cateva probleme tehnice.
Asadar, auto in cauza este un VW Passat 32B, fabr.1986, 44kW, 60CP, 1296 cmc (trecut in talon dar mai pe toate site-urile am gasit ca fiind 1297 cmc), cod motor EP.
In toate cataloagele furnizorilor de piese apare ca masina a fost echipata cu un carburator Pierburg. Mentionez ca masina este in familie din anul 1992 si nu a schimbat nimeni carburatorul, iar pana in '92 cat a rulat in Olanda nu cred ca s-a apucat nimeni sa faca un "transplant".
Pe carburatorul care este montat pe masina este stantata sigla VW si Audi, iar sub scrie KS2. Dupa cateva cautari pe net am ajuns la concluzia ca este un carburator Keihin. Este un carburator cu dublu corp si cu soc manual.
Am cautat peste tot un kit de reparatie pentru acest carburator si nici un furnizor de piese nu a avut spunandu-mi ca pe motorul meu nu apare montat decat Pierburg.
Dupa multe ore (zile poate) de cautari am gasit ca acest carburator s-a montat pe unele modele de Audi 80 din perioada '82-'88 cu motoare cuprinse intre 1.3 litri si 1.8 litri.
Am luat iar toti furnizorii de piese la rand si intr-un final, cautand in baza lor de date dupa Audi 80 cu acelasi cod motor (EP), am gasit un kit de reparatii. Din pacate acest kit de reparatii nu constine exact ce ma doare pe mine cel mai tare, si anume niste membrane care se monteaza in niste capsule de vacuum. Fara aceste membrane carburatoru functioneaza numai in treapta 1. Cel putin asta este ce mi-a spus mecanicul.
Nu stiu cat de coerent am fost in exprimare, ideea este ca va rog sa imi spuneti daca stiti unde as putea gasi un kit de reparatie complet pentru carburatorul meu buclucas. Stiu ca este o masina din secolul trecut dar poate exista printre voi cineva care ma poate ajuta.
Am cautat si pe site-uri straine dar din pacate sunt limitat la limba engleza, iar cu google translate nu prea ma descurc din germana/flamanda (zona in care exista multe forumuri despre modelul asta de Passat)
O sa atasez si niste poze (cam proaste calitativ din pacate) ca sa vedeti despre ce tip de carburator este vorba. Am postat si pe un forum romanesc monomarca si sper ca pana la urma sa ii dau de cap.
Va multumesc si daca am omis detalii estentiale va rog sa imi spuneti.
Attached File  IMG_20111217_100226.jpg ( 531.51K ) Number of downloads: 18

Attached File  IMG_20111217_100337.jpg ( 518.76K ) Number of downloads: 14

Attached File  IMG_20111217_100316.jpg ( 539.18K ) Number of downloads: 13


Attached File(s)
Attached File  IMG_20111217_100337.jpg ( 518.76K ) Number of downloads: 10
 


--------------------
Scuze daca s-a mai discutat!

'09 Skoda Octavia Tour (BFQ) - 1.6 MPI + GPL - "Pamela"
'86 VW Passat Mk2, 1.3l - Furia roșie (in conservare)
'94 Suzuki VX800 - Camiloiu'
'08 Canyon Nerve ES 7.0 - Biþa de coclauri
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 10th May 2024 - 06:48 AM