IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Tester Auto

This topic is about Tester Auto, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Tester Auto, Ce date afiseaza mai exact ?
Lucian862006
post Aug 24 2009, 10:45 AM
Post #1


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 11
Joined: 11-May 09
Member No.: 119.950



Buna ziua tuturor. Ideea e simpla si cred ca s-au aflat mai multi in ipostaza mea. Cat de curand voi achizitiona o masina second-hand. Pana aici totul bine si normal. Chestia e ca, nu ma pricep deloc la mecanica. Partea si mai proasta e ca nici nu cunosc un mecanic auto pe care sa-l iau cu mine sa studieze masina. Asadar, in cazul acesta, cum ma asigur sa nu iau teapa ? Ma gandeam sa pun masina pe tester. Ma refer la testerele de la reprezentante. Deci, vrei sa-ti cumperi Renault, mergi la reprezentanta Renault si o pui pe tester. Vrei VW, mergi la VW la reprezentanta si o pui pe tester. Ideea e ca, nu stiu ce date aflii cu aceste testere. Cat de destepte sunt acestea ? Chiar ieri navigam pe un forum VW celebru in Romania si am ramas socat de o chestie. Eu stiam pana ieri ca testerul iti arata cati KM reali are masina. Sau macar incearca. Ei bine, se pare ca cel putin la VW, la motoarele pe benzina, nu arata. La nici un motor nu poate sa citeasca. Si, la dieseluri, doar la cateva. Am ramas stupefiat. As dori sa stiu daca numai la VW e chestia asta sau la toate marcile e asa ? Ce citeste de fapt un tester din acesta ? Si , mai important, avand in vedere ipostaza in care ma aflu ( paralel la mecanica) cum fac sa nu iau teapa ? Ma duc la reprezentanta cu vanzatorul si ii zic la mecanicul de acolo sa inspecteze masina ? Sau cum ? Multumesc mult anticipat pentru raspunsuri si va rog ajutati-ma. Cred ca nu sunt/am fost singurul in aceasta situatie.
Asa per ansamblu stiu sa ma uit la masina. Adica sa vad daca sunt diferente de coluare, daca volanul/scaunul soferului/schimbatorul/pedalele sunt uzate. Desi-i nici astea nu sunt asa de relevante. Am inteles ca unii schimba aceste componente sa arate ca noi. La fel am auzit si cu cartea service ca se poate maslui foarte usor.

This post has been edited by Lucian862006: Aug 24 2009, 10:47 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 2nd May 2024 - 06:07 PM