IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Garantie opel

This topic is about Garantie opel, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Garantie opel, sa va povestesc ceva frumos :)
Daniumfcv
post Jan 11 2008, 06:55 PM
Post #1


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 268
Joined: 8-October 07
From: Craiova, RO
Member No.: 114.992



Salut

Am avut zilele trecute un accident destul de urat cu masina.Un individ mai putin educat .. sa zicem biggrin.gif .. a uitat ca la indicatorul pe care zice STOP se si opreste.Avea si el o luna vechime cu permisul.Eu nu am circulat repede aveam ~35 km/h pana sa apas frana.Cum a ajuns in intersectie cu 6 m inaintea mea.. ( pt cei din Craiova , vorbesc de intersectia Str. Sfintii Apostoli cu Str. Anul 1848 , langa parchet ) l-am lovit in plin pe la 30/h si am sarit si amandoi cu masina in zapada.Nu a patit nimeni nimic.. dar masinile .. a lui nu e problema mea .. a mea.. bara fata , faruri , caota motor , radiator AC , radiator apa si tot ce e in fata radiatorului de apa . Airbag-urile nu s-au deschis dar farurile au fost doar crapate nu au fost impinse in caroserie.Dupa ce am rezolvat cu politia si asigurarea RCA a individului am fost la service.

La masina mai am garantie pana in 18 februarie 2008 , cand am incercat sa fac programare mi-au zis ca tocmai pe 6 martie imi pot primi masina ca au f f f mult de lucru.Nu au nici loc sa mi-o depoziteze ! Si garantia ? Nu o pierd daca nu fac revizia pe 18 ? Mecanicii : BA DA ! Pot sa va zic ca am vb cu toata lumea de acolo implicata in "proiect " si nu s-a gasit nici o modalitate de a repara masina inainte / dupa / sa le-o duc acum / sa o de poziteze ei ca doar nu se mai circula cu ea si asa mai departe .. incat mi-am bagat picioarele si am facut programare in alta parte.Pierd la afacerea asta practic uzura din ultimul an.

La un moment dat cand discutam i-am intrebat pe domnii papitoi..
-domne daca eu vin in februarie cu ea la revizie si gasiti ceva stricat la masina mi-o schimbati pe garantie da?
- aaa pai de ce presupuneti asta? ca nu va fi asa..
-domne .. daca nu e .. e ok o iau acasa fericit .. dar daca in ultimul an s-a stricat ceva .. sunteti obligati sa mi-o schimbati da?
- da ..
-atunci .. sa presupunem ca e ceva defect pe masina acum! nu pierd eu garantia din cauza ca nu vreti sa imi primiti masina ?
- ba da dar de ce vreti sa presupuneti ?! ce are ceva masina acum ? avea vreo problema ?
- avea da.. ca ii scartaiau toate suspensiile peste obstacole si ca mi-a facut poate un scurt ceva si mi s-a lasat geamul fara sa apas pe buton..
- aaa pai acum ziceti ? de ce nu ati venit atunci atunci cu ea?
- ca m-am gandit ca va zic la revia de 2 ani
- domne scartaitul ala este de la ( ceva.. mi-a zis el..) si ca costa 10 Ron pentru 2 roti .. iar cu geamul trebuia sa veniti atunci..
- pai si eu ce fac acum? sunteti de acord sa o repar la alt service si sa imi pastrati garantia ?
- nu !
- masina acum e in garantie .. va sta 2 3 luni in service nu se poate cumva sa imi amanati revizia dupa reparatie cand se poate face si inspectia si iesirea din garantie ?
- nu! iesire din garantie ? nu exista asa ceva
- atunci nu imi ramane decat sa o repar in alta parte si sa nu va zic asta .. poate nu va prindeti la garantie nu?!
- da, e singura solutie ca oricum pierdeti garantia



pinch.gif Doamne ajuta ! Nu mai am cuvinte !

Deci eu am garantie acum .. se poate ca e nevoie sa fie inlocuit ceva pe garantie dar pentru ca ei au service-ul aglomerat si nu o pot primi , eu imi pierd un an din garantie .. deci sa fie oare inselaciune ? Mi-au promis 2 ani sau 100 000 .. nu am atins nici una.. am facut toate interventiile la masina la ei .. nu stric eu cu nimic ca nu imi pot primi ei masina.. Ce parere aveti ?

Oricum la daunele alea ma gandesc sa o vand sa cumpar alta . ce parere aveti ?

Numai bine ,

This post has been edited by Daniumfcv: Jan 11 2008, 07:07 PM


--------------------
2008 Mitsubishi Lancer 2.0l DI-D 140 cp
ex 2006 Opel Astra G 1.4l Twinport 90 cp
Din 2006 .. pe drumurile Romaniei au murit 20 000 de persoane si alte 5 000 au fost foarte grav ranite.90 % din toate acestea s-au datorat vitezei excesive.Conduceti responsabil sau comandati-va crucea.Sursa este agentia MediaFax
First AID
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 3rd May 2024 - 09:12 PM