IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

probleme kilometraj skoda

This topic is about probleme kilometraj skoda, the author, florin106444, wrote about: de cand am luat masina mi a iesit pe tester ca am probleme la kilometraj si anume:cand masina imi arata la bord ca eu am 85 km/h,la tester a iesit ca ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> probleme kilometraj skoda
florin106444
post Aug 5 2007, 09:53 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 7
Joined: 18-May 07
From: slatina
Member No.: 106.437



de cand am luat masina mi a iesit pe tester ca am probleme la kilometraj si anume:cand masina imi arata la bord ca eu am 85 km/h,la tester a iesit ca de fapt are 70km/h.l -am intrebat pe inginerul de la service si mi a spus ca aceasta problema poate fi rezultatul a mai multor cauze,si anume:ceas defect,sa fi umblat cineva la computerul de bord(am fost la reprezentanta skoda si mi au spus ca e posibil asa ceva dar persoana care face treaba asta trebuie sa stie un cod fara de care nu ar putea umbla la kilometraj iar acest cod il iei numai de la skoda)si o alta cauza ar fi cauciucuri necorespunzatoare,intradevar eu am pe masina 205/55/16 in loc de cele originale care sunt:195/65/15.dar am inteles ca exista o formula prin care poti afla cu ce alte dimensiuni de cauciucuri poti echipa masina fara sa afecteze caracteristicile din fabrica.ma poate ajuta cineva cu aceasta formula,o stie cineva?eu stiu ca daca ai alte gume iti arata mai putin la bord decat viteza reala,dar la mine e invers
Go to the top of the page
 
+Quote Post
onet_bogdan
post Aug 5 2007, 10:24 PM
Post #2


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 144
Joined: 21-August 06
From: Cluj-Napoca (Cluj)
Member No.: 85.217



Poti incerca aici --> http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html si vei gasii pe la inceputul paginii A tyre size calculator unde poti calcula diferenta. Problema e ca e in mile/ora. Vei gasii si alte informatii, zic eu utile despre cauciucuri si nu numai. Succes.


--------------------
______________________________
Skoda Fabia, 1,2HTP/55CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 09:01 PM