IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

motocicleta ideala pt incepatori

This topic is about motocicleta ideala pt incepatori, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> motocicleta ideala pt incepatori
Gabriel104413
post May 20 2007, 08:49 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 20-April 07
From: Deva (Hunedoara)
Member No.: 104.406



Am avut o Aprilia af1 125 cmc pana acum o vreme...Am "calarit-o" aprox. 2 ani si cred ca a sosit momentul pt o schimbare. Astept sugestii despre motocicleta ideala pt mine..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Armadyllo
post Sep 10 2009, 12:00 PM
Post #2


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 322
Joined: 12-February 06
From: etaj 1
Member No.: 68.018



O motocicleta pentru incepatori ar trebui sa aibe maxim 34 CP... prin lege in primii doi ani. 100 CP sunt prea multi intr-o mana neexperimentata.

Si nu e numai dupa putere expunerea la risc, ci mai mult tine de impulsul inspre viteza pe care un incepator nu o poate controla.
Nu e neaparat sa-ti iei un 125 cmc in primii doi ani. Varianta cea mai usoara si care te scapa de probleme si cu legea si cu buzunarul, este un motor de maxim 600 cmc, limitat (costa aprox 300 euro), pe care sa circuli 2 ani, dupa care ii scoti limitarea si-i dai bice in continuare. Nu ai batai de cap, cui sa vinzi si ce sa cumperi. Motorul il cunosti deja, daca ai avut grija de el o sa-l porti multi ani.
Mai problematic este sa te mentii in aceeasi clasa. De obicei (90%) biggrin.gif isi iau sportive la inceput (ca deh, arata bine si se mai si uita lumea dupa tine. De aici rezulta si nr mare de accidente in care SS-urile sunt implicate, marea majoritate incepatori), iar dupa cativa ani incep sa schimbe clasa, descoperind ca nu numai viteza este singurul factor "FUN".
Daca ai probat si stii ce vrei, varianta cu limitare este foarte ok, te incadrezi in lege si inveti asa cum se cuvine tainele motociclismului (la scoala de soferi nu te invata decat sa-ti tii echilibrul verymad.gif )

Bafta


--------------------
Nissan Micra 1.3 SRI
BMW E46

Honda XL650V
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 4th May 2024 - 07:11 AM