IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

motocicleta ideala pt incepatori

This topic is about motocicleta ideala pt incepatori, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> motocicleta ideala pt incepatori
Gabriel104413
post May 20 2007, 08:49 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 20-April 07
From: Deva (Hunedoara)
Member No.: 104.406



Am avut o Aprilia af1 125 cmc pana acum o vreme...Am "calarit-o" aprox. 2 ani si cred ca a sosit momentul pt o schimbare. Astept sugestii despre motocicleta ideala pt mine..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Alinn
post Sep 20 2008, 11:17 AM
Post #2


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 10
Joined: 8-January 08
Member No.: 116.005



QUOTE (pretorian @ May 31 2008, 06:11 PM) *
QUOTE (BRAC @ May 29 2008, 11:01 PM) *
QUOTE (pretorian @ May 21 2007, 01:43 PM) *
pai depinde putin si de tine, spunene cam ce ti-ar placea, inteleg ca ce aveai pana acum era ceva de tranzitie...ce anume te multumeste, viteza;endureala;touring;supermoto etc...

Suzuki Chopper - M1800 R Intruder - Cum adica CHOPPER? confused.gif



e cam mare pentru un incepator


OMG smile.gif clar a glumit "pretorian" cand a scris varianta asta smile.gif) Pai ai putea sa sari si pe un 600, nu SS. Un Bandit, Hornet (ca deja ai experienta cat de cat). Acuma depinde si despre ce mobra vorbim. SH/noua. Oricum daca te gandesti SH, incearca prima data un Suzuki GS500 inainte sa-l cumperi ( ca un fel de test drive) si daca simti ca esti in stare sa controlezi o mobra mai mare, go for it. Personal zic ca Suza GS500 e ideala pentru un incepator care schimba clasa deoarece iarta foarte multe greseli pe care un SS de 600 nu ti le-ar ierta si te-ar tranti intr-o fractiune de secunda. Vei avea foarte multe satisfactii cu ea dar tinand cont ca ai calarit 2 ani un 125, in astia 2 ani banuind ca ai facut kilometrii ( sa zic peste 5000), s-ar putea ca dupa un sezon sau doua, una de 500 sa ti se para mica. Deci, fa o tura maricica cu un GS500, si vezi cum e. Daca te simti in stare sa pilotezi ceva mai mare, go 4 it numai sa ai grija la gas/ambreiaj si totul va fi o.k.
P.S. Sunt oameni care au inceput cu supersport de 600 ( GSX-R, CBR 600F (excelenta de altfel, fa un test cu ea. e una dintre cele mai iertatoare dintre SS-uri. mai exact CBR 600F F3) etc) care traiesc si azi fara incidente majore. Totul depinde de cat de calculat esti, norocul, inspiratia pe moment in diferite situatii, abilitatea ta de a o controla tu pe ea, nu ea pe tine. Daca esti o fire mai impulsiva nu-ti recomand SS, nici macar de 600. De asemenea nu-ti recomand nici daca ai sub 25 de ani. Dehh, stii tu varsta.
Asadar go 4 a try. Incearca, vezi. De tine depinde, de firea ta, experienta acumulata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 3rd May 2024 - 05:54 PM