IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Opel Zafira vs Noua Toyota Corolla vs Ford Focus

This topic is about Opel Zafira vs Noua Toyota Corolla vs Ford Focus, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Opel Zafira vs Noua Toyota Corolla vs Ford Focus
Marius106052
post May 14 2007, 12:01 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 13-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 106.045



Salut!

Desi masinile nu fac parte din clase echivalente, as dori cateva sfaturi si pareri legate de masinile din aceasta comparatie.

De ceva vreme ma documentez pt a cumpara o masina noua. Am de ales intre:

Zafira B varianta NJoy de la GTT. Am stat in dubii sa aleg 1.9 CDTI de 120 CP dar cu 6 viteze sau sa aleg 1.8i ECOTEC de 140 CP si cutie in 5 trepte.
Pana la urma inclin mai mult spre motorul pe benzina mai ales pt diferenta de 3000 euro la pretul DDP dar si pt diferenta de cai.

Insa, pe langa pret si placerea de a conduce, ma intereseaza detalii de fiabilitate si preturi pt revizii.

Totodata, inteleg ca GTT ofera o garantie de 2 ani fara limita de km dar... pentru partea de rulare garantie 50000 sau 24 de luni. Intervalul de revizie este programat la 15000 sau 1 an. Aveti idee la cat se poate ridica o revizie in garantie? Dar dupa aceea?

Noua Toyota Corolla 2.0 D4D are un pret putinel cam mare si sta mai prost la capitolul siguranta insa are atuuri recunoscute la fiabilitate. Recunosc ca nici design-ul noii corolla nu este chiar reusit. As dori ceva detalii in ceea ce priveste costurile de expluatare si intretinere.

In cele din urma, este Fordul FocusTrend Collection 1.6 Duratec Vi-TCT 115 cai sau 1.8 Duratorq TDCI tot trend collection. Puncte bune am inteles ca are focus-ul la tinuta de drum insa este slabut la dotari. Nu stiu nimic de fiabilitate si nici de costurile de expluatare/intretinere.

Cat despre siguranta, m-am uitat pe euroncap si sunt aproximativ echivalente.

Multam frumos si astept un raspuns:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th May 2024 - 04:24 PM