Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Zafira vs Noua Toyota Corolla vs Ford Focus
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Marius106052
Salut!

Desi masinile nu fac parte din clase echivalente, as dori cateva sfaturi si pareri legate de masinile din aceasta comparatie.

De ceva vreme ma documentez pt a cumpara o masina noua. Am de ales intre:

Zafira B varianta NJoy de la GTT. Am stat in dubii sa aleg 1.9 CDTI de 120 CP dar cu 6 viteze sau sa aleg 1.8i ECOTEC de 140 CP si cutie in 5 trepte.
Pana la urma inclin mai mult spre motorul pe benzina mai ales pt diferenta de 3000 euro la pretul DDP dar si pt diferenta de cai.

Insa, pe langa pret si placerea de a conduce, ma intereseaza detalii de fiabilitate si preturi pt revizii.

Totodata, inteleg ca GTT ofera o garantie de 2 ani fara limita de km dar... pentru partea de rulare garantie 50000 sau 24 de luni. Intervalul de revizie este programat la 15000 sau 1 an. Aveti idee la cat se poate ridica o revizie in garantie? Dar dupa aceea?

Noua Toyota Corolla 2.0 D4D are un pret putinel cam mare si sta mai prost la capitolul siguranta insa are atuuri recunoscute la fiabilitate. Recunosc ca nici design-ul noii corolla nu este chiar reusit. As dori ceva detalii in ceea ce priveste costurile de expluatare si intretinere.

In cele din urma, este Fordul FocusTrend Collection 1.6 Duratec Vi-TCT 115 cai sau 1.8 Duratorq TDCI tot trend collection. Puncte bune am inteles ca are focus-ul la tinuta de drum insa este slabut la dotari. Nu stiu nimic de fiabilitate si nici de costurile de expluatare/intretinere.

Cat despre siguranta, m-am uitat pe euroncap si sunt aproximativ echivalente.

Multam frumos si astept un raspuns:)
DRAGOS
Cred ca ai incurcat putin borcanele blush.gif . Zafira este ditamai monovolulmul iar noua corrola si focusul fac parte din clasa compacta. Si mie sincer nu mi se pare ca noua corrola este slaba la capitolul siguranta, are totusi 9 airbaguri(pasager+sofer+laterale fata+cortina+genunchi soferului), ABS, ESP,EBD in varianta cea mai dotata blush.gif
Baby Blues
QUOTE(<DRAGOS>)
Cred ca ai incurcat putin borcanele blush.gif . Zafira este ditamai monovolulmul iar noua corrola si focusul fac parte din clasa compacta. Si mie sincer nu mi se pare ca noua corrola este slaba la capitolul siguranta, are totusi 9 airbaguri(pasager+sofer+laterale fata+cortina+genunchi soferului), ABS, ESP,EBD in varianta cea mai dotata blush.gif

Pai omul a spus de prima data ca : "Desi masinile nu fac parte din clase echivalente, as dori cateva sfaturi si pareri legate de masinile din aceasta comparatie. "
Banuiesc ca omul vrea sa stie cate ceva despre fiecare model de la posesori, nu de la noi. biggrin.gif arigato.gif
M A R I A N
QUOTE(Marius106052)
Noua Toyota Corolla 2.0 D4D are un pret putinel cam mare si sta mai prost la capitolul siguranta insa are atuuri recunoscute la fiabilitate. Recunosc ca nici design-ul noii corolla nu este chiar reusit. As dori ceva detalii in ceea ce priveste costurile de expluatare si intretinere.


Foarte pe scurt, pretul reviziilor pentru Corolla hatchback 1.4 benzina (predecesorul lui Auris) ar fi :
- la 15000 km/1 an intre 300/400-600 RON
- la 60000 km (o revizie in care se schimba foarte multe consumabile)este cam 1500 RON in service-ul cel mai scump.
Preturile variaza foarte mult in functie de dealer.
In alta ordine de idei, am vazut ca nu te-ar deranja un motor pe benzina. Pentru Toyota (ca si pentru alte marci japoneze - Honda, Mazda, Mitsubishi) recomand motoarele pe benzina pentru feeling, lipsa vibratii etc.
Daca ai timp, poti citi mai in detaliu despre reviziile gamei Toyota la
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...asc&start=0
M A R I A N
Scuze pentru dublu post dar as vrea sa te intreb unde ai mai dori sa fie montate airbaguri in Corolla de sta atat de prost la siguranta? Deja are 2 frontale, 2 laterale, cortina din fata in spate pe ambele parti si unul pentru genunchi. blink.gif Asta e cu siguranta pasiva.
Iar cat despre siguranta activa, avem ABS, EBD, BA, VSC (adica controlul stabilitatii) si TRC (adica controlul tractiunii). Deci? biggrin.gif
florin55503
evident depinde de nevoile tale. daca ai nevoie de spatiu, ai copii multi etc o sa iei zafira . interiorul e foarte modular, materialele placute. e o masina de vacanta foarte buna. daca diferenta intre motorina si benzina de e 3000 de euro as lua benzina ci ochii inchisi, mai ales ca e si mai puternica.

marian ce se schimba la 60.000 de ajunge revizia la 1500 de ron? si la pejouri stiu ca distributia se schimba undeva la 90.000 km. ultima revizie la pejo am facuta in ploiesti si am schimbat filtre, ulei, biliete anitiruliu si inca un element de articulatie si a costat 850 ron. nu piesele sunt atat de scumpe cat manopera
DRAGOS
QUOTE(stefan_adrian)
QUOTE(<DRAGOS>)
Cred ca ai incurcat putin borcanele blush.gif . Zafira este ditamai monovolulmul iar noua corrola si focusul fac parte din clasa compacta. Si mie sincer nu mi se pare ca noua corrola este slaba la capitolul siguranta, are totusi 9 airbaguri(pasager+sofer+laterale fata+cortina+genunchi soferului), ABS, ESP,EBD in varianta cea mai dotata blush.gif

Pai omul a spus de prima data ca : "Desi masinile nu fac parte din clase echivalente, as dori cateva sfaturi si pareri legate de masinile din aceasta comparatie. "
Banuiesc ca omul vrea sa stie cate ceva despre fiecare model de la posesori, nu de la noi. biggrin.gif arigato.gif

Da, se pare ca eu sunt ce care le-a incurcat blush.gif . Imi cer scuze! blush.gif
Gugea40182
Pentru Toyota (ca si pentru alte marci japoneze - Honda, Mazda, Mitsubishi) recomand motoarele pe benzina pentru feeling, lipsa vibratii etc.



Mai putin Honda, unde 2.2 i-ctdi chiar ca are vibratii.
Gugea40182
Scuze, nu are vibratii.
Mihai63349
Nu inteleg, sunt la aceiasi bani? Pt. ca-mi vine greu sa cred ca Zafira 140 cp ar costa cat Focus 115 cp. Cat Toyota, s-ar putea, ca le-au cam scumpit astia in ultimul timp. Si mai e si diesel.
In locul tau, mi-as lua Zafira, Toyota sau Focus sedan dac-as fi familist cu copii, respectiv Focus hatch (cel mai frumos hatch din zilele noastre) in celelalte cazuri. Dpdv al fiabilitatii, chiar daca Toyota are imagine clara de masina fiabila (si ... cam atat), nu mi-as face mari probleme nici cu celelalte 2, mai ales ca vorbim de masina noua.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.