IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Frane spate pe disc

This topic is about Frane spate pe disc, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Frane spate pe disc
corin-6
post Dec 30 2006, 10:45 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 24-January 04
From: Cluj-Napoca (Cluj)
Member No.: 20.275



Pe scurt as vrea sa stiu cat de mult conteaza sa ai si pe spate discuri ca si efiicienta, dar si ca trainicie pt ca se stie ca tamburii mai fac probleme.
PS. mai nou pe toate masinile tari se pun pe spate discuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
f1anatic
post Jan 18 2007, 01:46 AM
Post #2


Subaru Anti-Hero
******

Group: Moderator
Posts: 5.323
Joined: 13-May 04
From: F 1 World
Member No.: 25.368



QUOTE(corin-6)
Cu siguranta se gaseste si pe multe modele sub 100 CP si pare a fi mai mult o chestiune optionala (cred ca nu mult mai scumpa fata de tamburi).

Eu sunt curios care este mecanismul de actionare al franei de mana
"ca doar nu o sa tragi cu cablu de etrierii din spate"
Si inca ceva: se pot modifica cele cu tamburi in sensul ca sa se inlocuiasca cu discuri?


Frinele pe spate, cu etriera, sint mai fiabile, se auto-regleaza, permit o forta de frinare mai mare (mai multe pistonase, actionind pe o placuta de frina mai mare), rezista mai bine la caldura, sint mai uniforme, permit reglarea "brake-bias" - cum este distribuita forta de frinare intre punti.
(ma rog, nu inseamna ca multe din cele enumerate mai sus nu sint posibile cu frinele cu tamburi; insa cele pe etriera fac job-ul mai bine). Principalul avataj este faptul ca frinele pe disc disispeaza caldura mult mai bine; frinarea raminind eficienta...pe cind la cele cu tambur, caldura ramine in interiorul "oalei".

Frinele cu etriera pe spate au frine cu tamburi in interiorul lor (pe butuc). Acestea preseaza pe interiorul discului de frina. Cind scoti discul de frina pe spate, devine totul clar.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 7th May 2024 - 09:41 PM