IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Cum sa speli masina repede si bine incit sa...

This topic is about Cum sa speli masina repede si bine incit sa..., the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Cum sa speli masina repede si bine incit sa...
f1anatic
post Sep 26 2006, 03:18 AM
Post #1


Subaru Anti-Hero
******

Group: Moderator
Posts: 5.323
Joined: 13-May 04
From: F 1 World
Member No.: 25.368



...te injure toti care te vad !

Lucruri necesare:

1) 2 galeti, de preferat culori diferite
2) cirpe "microfiber" care sa nu zgirie masina. Aceste cirpe sint FOARTE MOI si superabsorbante - pina la 10 x greutatea proprie.
3) furtun cu apa (mai calda) recomandat vreo 6-8 bucati
4) lichid de spalat masina special. Optional sticla de detergent de vase - tough on grease soft on hand - e numai potrivita. Doar sa nu incepi sa speli si vasele acasa ca ai pus-o !
5) Produse Car polish & wax. Eu am folosit Meguiars quick wax and detailer.
6) Timp 45 min
7) Muzica: obligatoriu manele, date la maxim. Eu am ales Modern Talking - selectii personale.
8) Tire shine: am folosit tot Meguiars.
9) Optional: manusi de cauciuc
10) Perie de plastic

Ideea este asta: un spalat profesionist si "detailing" te duce 150 de dolari usor. In general fac asta cind ies din iarna - ca sa scap de jegul, sarea si mizeria acumulata peste iarna. Sigur o spal si intre timp - o masina neagra fiind greu de mentinut curata. Insa ce te faci daca o vrei curata si lucioasa intre timp ca poate nu iti permiti 150 de dolari de fiecare data. Da...sint spalatoriile automate: cu periile care iti zgirie masina si apa murdara care este recirculata. Citiva dolari. Sint spalatoriile manuale unde pentru vreo 10-20 de dolari ti-o spala niste smecheri repede si cu niste cirpe refolosite si ti-o usuca cu prosoape jegoase.

Deci repede ajungi la concluzia ca tu ca pasionat(a) si barbat/femeie in toata firea vrei sa acorzi toata dragostea paterna/materna "copilului" de tabla, plastic si cauciuc in care te plimbi. Esti perfect capabil dar nu stii unde sa incepi.


Incepi prin a uda viguros masina cu furtunul pentru a da jos jegul. Dupa care pui intr-o galeata apa curata iar in cealalta pui apa si detergent de vase (NU de rufe). Inmoi cirpa microfiber in apa cu detergent si incepi sa cureti masina. Directia de inaintare este din fata in spate (directia in care sint vopsite masinile), si NICIODATA in cercuri. Daca dai in cercuri...vei face cercuri pe vopsea. Dupa ce ai dat una-doua "miini" , folosind suprafata curata a cirpei, te duci si o inmoi, clatesti in galeata cu apa curata. Bagi inapoi in galeata cu detergent si dai din nou pe masina. repeti pina te plictisesti si e masina curata...schimbind cirpa cind devine prea murdara. Masina se murdareste pe aripi si portiere cel mai tare - mai ales pe la praguri. Cu peria dai pe la jante. Dupa care o "clatesti" cu furtunul. Dupa care o usuci repede cu cirpe uscate pina sa se usuce apa pe masina si sa lase pete. Dai cu clay, wax, quick detailer, in functie de timp, preferinte sau cit de zapacit esti. E bine sa fie o zi frumoasa, insorita - nu prea cald...si fara vint. Nu uita sa dai cu smac si pe cauciucuri.

Ai muncit mult. Esti mindru de rezultate. Fa poze.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
- f1anatic   Cum sa speli masina repede si bine incit sa...   Sep 26 2006, 03:18 AM
- - f1anatic   Rezultatele   Sep 26 2006, 03:49 AM
- - f1anatic   R3   Sep 26 2006, 03:59 AM
- - f1anatic   R4   Sep 26 2006, 04:01 AM
- - f1anatic   R5   Sep 26 2006, 04:06 AM
- - f1anatic   R5   Sep 26 2006, 04:27 AM
- - f1anatic   R6   Sep 26 2006, 04:30 AM
- - f1anatic   Tot ce va putea vedea competitia* ! As pune si o ...   Sep 26 2006, 04:34 AM
- - f1anatic   OFF-TOPIC Care este cea mai inalta cladire din lum...   Sep 26 2006, 04:57 AM
- - E d d i e   Arata super masina,imi inchipui ca te-ai chinuit c...   Sep 26 2006, 06:48 AM
- - r4mp   frumos rezultat, dar interioarele tot mai bine ies...   Sep 26 2006, 08:06 AM
- - HalbaSus   QUOTE6) Timp 45 min Ti se zice speedy gonzales ? ...   Sep 26 2006, 09:54 AM
- - f1anatic   QUOTE(HalbaSus)QUOTE6) Timp 45 min Ti se zice spee...   Sep 26 2006, 01:34 PM


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 10:10 AM