IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Pasager in Stage 3 Legacy

This topic is about Pasager in Stage 3 Legacy, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Pasager in Stage 3 Legacy
f1anatic
post Dec 16 2006, 04:46 PM
Post #1


Subaru Anti-Hero
******

Group: Moderator
Posts: 5.323
Joined: 13-May 04
From: F 1 World
Member No.: 25.368



Acum 3 zile, mai precis miercuri, am avut ocazia de a fi pasager intr-un Stage 3 Legacy GT. In jargonul nostru, un Legacy GT este o Legacy cu motor de STi (ca asa vine din fabrica) iar Stage 3 inseamna

1) Catless Up-pipe (STi)
2) Hi-Flow Down-pipe (Perrin High Flow)
3) Turbo (TDC 20G turbo)
4) Engine Management (Cobb Street Tuner)
5) Big TMIC (Perrin Top Mounted Inter Cooler)

Un Legacy GT are din fabrica 3 convertoare catalitice si aceste tevi care duc gazele la turbina, si de la turbina in evacuare mai anemice ca diametru. Scapind de 2 convertoare catalitice si marind diametrul acestor tevi, masina va "respira" mai usor: quicker turbo spool, higher flow, higher exhaust temperatures, more fuel, more timing. etc.

Una peste alta, masina NU era optimizata, atingind doar 19 psi. Urmeaza sa fie dotata cu "water injection", pentru a elimína riscurile de detonare la turatii/presiuni inalte, atingind in regim de "forta" cca 22 psi boost. In momentul acesta avea cca 280 wheel horse power (adica vreo 350 cp) iar cind va fi gata, va avea consistent 320-330 wheel horse power adica vreo 400 cp.

Nici a mea nu este lenesa...dar vai... e timpul sa imi schimb turbo. Pentru cei care s-au "dat" cu STi-ul sau alte modele turbo de la Subaru, acest Legacy al prietenului meu este mai iute ca un STi, inca de pe acum scotind 0-60 mph in 4.54 sec (masurat prin data logging).

Senzatia nu o pot descrie decit ca una extrem de violenta. Lasind la o parte cucuiele de la cap (tot lovindu-ma cu capul de tetiera) la sfirsitul experientei, simteam o usoara senzatie de voma. (schimbasem placutele de frina cu unele noi si acum trebuiau "rodate". Procedura implica frinare puternica de la viteze intre 40 si 60 mph iar prietenul meu a decis sa o tina tot intr-o acceleratie si frina). Cu siguranta, o masina care cind o vezi pe strada, nu ii dai mare importanta (acum sinceri sa fim, Legacy arata cam banal) dar cind trece de tine, tot ce poti spune este "What The F...!!!"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
- f1anatic   Pasager in Stage 3 Legacy   Dec 16 2006, 04:46 PM
- - G e o r g e   maniacs ...   Dec 18 2006, 08:11 AM
- - f1anatic   Mi-am schimbat placutele de frina cu Cobb Street F...   Dec 19 2006, 04:35 AM


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th May 2024 - 05:25 PM