IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Ce masina de +/- 15000 DDP sa imi iau???

This topic is about Ce masina de +/- 15000 DDP sa imi iau???, the author, Victor54823, wrote about: @ io56836 : Am momentan 21 de ani...100 de cai parca sunt mai in concordanta cu varsta,plus ca motivul principal ar fi: un motor mai puternic pe aceas ... To read more just scroll down

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce masina de +/- 15000 DDP sa imi iau???
Victor54823
post Sep 28 2005, 10:22 PM
Post #41


sofer
***

Group: Membri
Posts: 63
Joined: 2-September 05
From: Bucuresti
Member No.: 54.816



@ io56836 : Am momentan 21 de ani...100 de cai parca sunt mai in concordanta cu varsta,plus ca motivul principal ar fi: un motor mai puternic pe aceasi masina va avea consum mai mic,ma rog exprimarea lasa de dorit dar intelegi tu.

@robert constantin31470: Toate din lista suna bine...mai ales bmw 324d acela...dar nu cred ca se potriveste cu cerinta de consum....ala cred ca ma rupe la motorina...si parca as vrea o masina noua....ca nu am sa o tin 2 ani....masina am de gand sa o tin 5-6 ani pe putin

PS:O intrebare motoarele cdti sunt mai bune(fiabilitate,consum) decat dci-urile??si piesele de schimb cum sunt la opel fata de renault??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tiberiu56833
post Sep 29 2005, 09:14 PM
Post #42


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 27-September 05
From: Ploiesti (Prahova)
Member No.: 56.826



De Nissan Primera ce zici? E in oferta la IPSO.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Victor54823
post Sep 29 2005, 10:47 PM
Post #43


sofer
***

Group: Membri
Posts: 63
Joined: 2-September 05
From: Bucuresti
Member No.: 54.816



Cum suna oferta ca Ipso nu au site de web...arata doar unde sunt showroomurile....??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geeoo30
post Sep 29 2005, 11:30 PM
Post #44


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 261
Joined: 6-February 05
From: Bucuresti
Member No.: 39.926



Dute la Mercedes, de smart diesel four-four te-ai uitat? nou nu stiu cat e dar am vzut preturi bune la sh in germania pana in 10000 euro si e ca nou-model 2004.
Daca as avea banii aia m-as uita mai repede la un sh de 2-3 ani cu putini km unde poti sa alegi din numele bune de masini cu o gramada de optiuni. Nu uita ca masina e noua pana o scoti din garajul dealeru-lui, dupa care ai scade pretul automat 20%. Eu nu cred ca nu e valabila chestia ca vrei sa tii masina 5-6 ani, o sa vezi ce bine e sa o mai schimbi daca poti dupa un an sau doi fara sa pierzi prea mult daca iei un sh. Nu mai suntem pe timpul lui nea nicu cand luam masina pt o viata.


--------------------
Masinile germane fac regulile....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Victor54823
post Sep 30 2005, 12:19 AM
Post #45


sofer
***

Group: Membri
Posts: 63
Joined: 2-September 05
From: Bucuresti
Member No.: 54.816



Corect numai sutem pe vremea lui nea nicu,dar nici io nu sunt stabilizat financiar,masina o iau din banii parintilor,deci o tin pana reusesc sa iau una din banii mei,asta e ideea...ca daca ar avea tata bani sa imi dea sa schimb masina la 2 ani ar fi altceva... band.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G a B o S
post Oct 1 2005, 10:39 AM
Post #46


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 130
Joined: 27-September 05
From: Bucuresti
Member No.: 56.829



Am inteles ce ai vrut sa zici. Si io inteleg foarte bine situatia ca nici io n am 50 de ani smile.gif). Dar sa stii ca oricum daca iti iei diesel nu o sa fii in aceasi categorie cu cei care scartaie la semafor pt ca ai 100 de cai si un megane are "veleitati sportive" dar nu rezista in timp daca te apuci de chestii d alea. Adica 100 de cai ii ai decat pentru un drum sau ceva de genu asta. Piesele de pe renault sunt mai ieftine decat celelalte si mai nou exista posibilitatea de a pune piese de la "limuzina" autohtona recte loganu (ex: placute de frana), care nu o sa tina la fel de mult cat originalele dar in acelasi timp au un pret mai mic si poti sa le schimbi mai des. Servisu la renault e bun. Io la ip..o nu am avut probleme cu revizii sau altele si s au purtat destul de decent. La faza cu dCi vs cdti nu ma pot exprima prea bine pt ca nu stiu cum e cel de pe opel dar nu prea se vaita nimeni de el asa ca ar trebui sa fie bunicel. nu stiu acum cat de fiabil e. dar cel de renault merge foarte bine si dupa 50.000 de km cu masina nu am avut nimic. dar poate am facut io parte din cei cativa care au avut noroc cand si au luat masina. si mai e un lucru: trebuie sa iti mai si placa si masina cum arata ca pana la urma degeaba o ai si mege bine daca tu nu te simti bine cand o vezi. Mergi la un dealer al fiecarei marci care te ar interesa, si incearca sa faci un test drive sau printre prietenii care mai au aceleasi modele.
Si mai vroiam sa te intreb cat mergi cu masina pt ca daca nu circuli mult nu se merita investitia unui diesel decat daca esti inebunit dupa ele (ca mine smile.gif ). pentru ca abia dupa 100.000 de km apare un asa zis profit pt ca iti scoti banii dati in plus la inceput pt ca ai ales diesel. Think about it.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Davidinho
post Oct 1 2005, 01:47 PM
Post #47


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 261
Joined: 19-September 05
From: Bucuresti
Member No.: 56.162



QUOTE(io56836)
si mai e un lucru: trebuie sa iti mai si placa si masina cum arata ca pana la urma degeaba o ai si mege bine daca tu nu te simti bine cand o vezi. Mergi la un dealer al fiecarei marci care te ar interesa, si incearca sa faci un test drive sau printre prietenii care mai au aceleasi modele.
Si mai vroiam sa te intreb cat mergi cu masina pt ca daca nu circuli mult nu se merita investitia unui diesel decat daca esti inebunit dupa ele (ca mine smile.gif ). pentru ca abia dupa 100.000 de km apare un asa zis profit pt ca iti scoti banii dati in plus la inceput pt ca ai ales diesel. Think about it.


Si eu sunt (foarte) de acord cu tine.Daca nu iti place masina cum arata,poate sa aiba ea consum 2L in oras si sa mearga cu aer in afara,ca tot degeaba! biggrin.gif Mare grija sa nu iti para rau dupa aceea

Iar in legatura cu dieselul...ma alatur si eu innebunitilor dupa el!Pe unii ii enerveaza zgomotul,puterea mai mica s.a.m.d,dar eu cand aud cum toarce un diesel parca l-am facut cu mana mea...are un farmec aparte beer.gif


--------------------

Go to the top of the page
 
+Quote Post
G a B o S
post Oct 1 2005, 10:02 PM
Post #48


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 130
Joined: 27-September 05
From: Bucuresti
Member No.: 56.829



OFERTA SEAT LEON, fiindca a aparut noul leon, cei de la seat fac reduceri, astfel ca ai moca :
- inchidere centralizata cu telecomanda
- Radio CD si 8 difuzoare
- ABS
- airbag frontal si lateral pentru sofer si pasager
- proiectoare ceata
- geamuri fata electrice
- climatronic
- scaun sofer si pasager reglabile manual pe inaltime
- cotiera fata.

Eu mi am configurat un Leon de 1.9 TDI 100 de cai cu cutia de 5 trepte. 17.651 euro ddp si e aproape full (dar u mai poti sa tai din ce nu te intereseaza si sa il faci de 15-16.000). (E clar renunt la meganu meu). :


ABS
Airbag lateral fata
Airbag sofer si pasager cu dezactivare
airbag pasager
Anvelope 195/65 R15
Bancheta spate rabatabila asimetric
Bare de protectie in culoarea caroseriei
Bordcomputer
Centuri de siguranta in 3 puncte pentru
toate locurile
Climatronic
Frane fata, spate pe disc
Geamuri electrice fata
Iluminare interior, separat fata/spate
Imobilizator electronic
Inchidere centralizata cu telecomanda
Jante aliaj 6J x 15
Lampi ceata spate
Oglinzi exterioare, ajustabile manual
din interior
Proiectoare ceata
Radio CD (Aura), 6 difuzoare
Reglaj electric faruri
Roata de rezerva normala, din otel
Scaune sport fata
Scaun sofer si scaun pasager reglabile
manual pe inaltime
Sistem spalare luneta
Stergator parbriz cu temporizare
Suport pahare
Tetiere fata articulate si reglabile pe
inaltime
Volan reglabil axial si pe inaltime


Si optionalele pe care le am ales :

Electric :
-geamuri spate electrice
-oglinzi exterioare electrice,
incalzite, pliabile electric

ESP

Iarna:
-scaune fata incalzite, cu control
separat
-fara suport pahare
-duze spalare parbriz incalzite
-sistem spalare faruri

-Jante aliaj 16" (Zetus)
-Anvelope 205/55 R16

Suspensie sport

Si vopseaua metalizata negru (Magico Black).

reduci din optionale si ramai la 15799.

Interesant, nu ?? smile.gif)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Victor54823
post Oct 2 2005, 11:29 PM
Post #49


sofer
***

Group: Membri
Posts: 63
Joined: 2-September 05
From: Bucuresti
Member No.: 54.816



ai da meganul pe leon??ma rog vechiul leon...sincer mi se pare mai buna masina frantuza,si mult mai frumoasa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dan56419
post Oct 3 2005, 05:19 PM
Post #50


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 21-September 05
From: Galati (Galati)
Member No.: 56.412



This message has been deleted by krysty. Reason: anunturile de vanzare-cumparare sunt interzise pe forum
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Victor54823
post Oct 8 2005, 01:21 AM
Post #51


sofer
***

Group: Membri
Posts: 63
Joined: 2-September 05
From: Bucuresti
Member No.: 54.816



hmmm m'am gandit mai bine...e mai bun un leon decat un m2 bicorp??adica se merita mai mult??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Davidinho
post Oct 8 2005, 09:35 AM
Post #52


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 261
Joined: 19-September 05
From: Bucuresti
Member No.: 56.162



Nu cred ca are rost sa schimbi meganul.Mie mi se pare ca arata mai bine decat leonul vechi.Gandeste-te ca a aparut leonul nou,asa ca din start vei avea o masina veche...desi ai luat-o noua blink.gif Iar reviziile la una din marcile Volkswagen sunt mai scumpe decat Renault.De fapt totul e mai scump acolo...
Gandeste-te bine


--------------------

Go to the top of the page
 
+Quote Post
CCI
post Oct 8 2005, 10:35 AM
Post #53


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 242
Joined: 1-September 04
From: Cluj-Napoca (Cluj)
Member No.: 31.766



La banii astia eu as lua fara sa stau pe ganduri un M2 Sedan 1.5 DCI (sper ca ala de 100 Influence sa intre in pret).

O1 e model vechi si NU E MARE IN INTERIOR (vezi locurile din spate), M2 ii da clasa.

Astra - frumos dar scump, O2 - scump, Focus nou - chel la pretul asta.

Ar mai fi Bora Amazing - vreo 12k CIP.

C4 - frumos, insa si el mai scump ca M2 si numai hatch, la fel 307, al carui facelift arata insa groaznic sad.gif

Corolla nu stiu cum sta cu dieselul si pe la ce pret.

Alte optiuni compacte, nu mai stiu. Eu as merge clar pe M2 Sedan, au si promotie super - reducere 1400 EUR la CIP din pretul de pe site.


--------------------
Laguna 2.2 - 2.0T
Megane Classic 1.6 16v
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gica56558
post Oct 8 2005, 10:58 AM
Post #54


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 23-September 05
From: Bucuresti
Member No.: 56.551



La 15.000 de euro cel mai bun mi se pare C4,la egalitate cu ford focus,dar parca ultima e prea plictisitoare (pt mine). C4 e o masina inovatoare ca design,iese din tipare.
M2 este o masina frumoasa si isi merita banii astia,dar paleste in comparatie cu c4 sau cu focusul.
Vechiul seat leon exact asta e,vechi! E expirat,gata... Noul seat leon e foarte misto,poate mai misto ca c4 dar si mai scump.
Daca vrei imagine ia-ti noul seat leon (daca esti dispus sa platesti in plus).
Daca vrei imagine in 15.000 de euro, si o masina f buna in acelasi timp alege c4-ul.

Cat despre noul 307,orice ati spune vechiul model era de cativa ani buni,era nevoie de un aer nou. Schimbarile aduse sunt cam putine la numar. Iarasi revenim la raportul calitate,imagine / pret.

Nu mai pierde vremea pe forum,du-te la showroom-uri, fa drive-test-uri cu tot ce te intereseaza si alege. Bafta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aer Curat
post Oct 8 2005, 10:57 PM
Post #55


sofer
***

Group: Membri
Posts: 81
Joined: 7-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 57.850



15k euro reprezinta o suma considerabila, totusi insa nu ai sa gasesti la aceasta suma decat o masina din clasa mica, dar f. bine accesorizata sau o compacta mai slab dotata sau din generatia veche (Octavia tour, Astra2 classic). Daca doresti o compacta din ultima generatie, cu ceva dotari suplimentare, si sa fie cu ceva mai putine batai de cap, trebuie sa mai adaugi 2-3k euro.


--------------------
Skoda Fabia Combi 1,4Tdi 80cp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Victor54823
post Oct 19 2005, 09:45 PM
Post #56


sofer
***

Group: Membri
Posts: 63
Joined: 2-September 05
From: Bucuresti
Member No.: 54.816



Clar au ramas 2 optiuni astra h si m2.....la m2 insa care e dif intre bicorp si sedan...ca din ce am vazut parereile sunt impartite,bicorpul fiind facut in franta sau spania,nu stiu exact, e finisat mai bine decat sedanul turcesc??

Astra h e o masina mai fiabila decat m2??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CipponeG
post Oct 20 2005, 11:10 AM
Post #57


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 132
Joined: 18-May 05
From: Ploiesti (Prahova)
Member No.: 47.172



Desi e doar o parere, as merge pe Astra H care in perioada asta beneficiaza si de o reducere substantiala!! Cred ca un drum pana la un dealer ar fi indicat sa te lamuresti cam cum stau lucrurile.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aer Curat
post Oct 20 2005, 11:27 AM
Post #58


sofer
***

Group: Membri
Posts: 81
Joined: 7-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 57.850



Dintre cele 2 optiuni, ultimile mentionate, Astra H si Megane bicorp (nu aleg sedanul tocmai ca este fabricat in Turcia) as alege Astra H, daca se poate cu motorizarea 1,9 diesel (chiar si in varianta de 120 cp).
La Megane am inteles ca va urma un facelift anul viitor.


--------------------
Skoda Fabia Combi 1,4Tdi 80cp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Oct 20 2005, 12:48 PM
Post #59


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Pana la urma e chestie de gust, insa trebuie sa le spun lui CCI, Cosmin si Davidinho ca desi modelul O1 este vechi, are atuurile lui. Da, spatiul in spate nu e mare, dar portbagajul e imens. Apoi motorizarile la O1 sunt bune. Si mai trebuie mentionat un aspect: la 15.000 DDP nu poti beneficia la modelele Skoda O1 clasice de punte spate independenta. Recunosc.
Insa e o masina corecta si o recomand, mai ales in variantele 1.8T si 1.9 TDI 110 CP, au discuri spate!


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalin51707
post Oct 20 2005, 02:01 PM
Post #60


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 178
Joined: 20-July 05
From: Bucuresti
Member No.: 51.700



Salut Noul Leon - excelent la toate capitolele!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 01:57 AM