IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Toyota Aygo

This topic is about Toyota Aygo, the author, last, wrote about: Ce motorizare ai? Diesel sau benzina? ... To read more just scroll down

9 Pages V  « < 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Toyota Aygo
Marius*
post Jun 9 2008, 12:57 PM
Post #141


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 218
Joined: 4-May 08
From: Craiova
Member No.: 117.024



Ce motorizare ai? Diesel sau benzina?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
centeaemilia
post Jun 9 2008, 01:27 PM
Post #142


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 7
Joined: 7-May 08
From: Iasi
Member No.: 117.041



QUOTE (last @ Jun 9 2008, 10:57 AM) *
Ce motorizare ai? Diesel sau benzina?



Benzina, full option.


--------------------
Hatckback 5 usi 1.0 VVT-i 5 trepte manuala AYGO Luna
(iunie 2008)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius*
post Jun 9 2008, 01:38 PM
Post #143


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 218
Joined: 4-May 08
From: Craiova
Member No.: 117.024



Nu cred sa fie vreo problema daca schimbi in jurul a 3000 Rot/min, daca motorul este alimentat cu benzina.
Multa bafta!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebelacus
post Jun 15 2008, 11:56 AM
Post #144


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 384
Joined: 20-November 06
From: pe drum
Member No.: 92.818



revin cu un update la consum. 335 mers in oras (constanta), aer conditionat 40% din timp, kick-down din plin si condusa relativ sportiv ==> 6.4%


--------------------
Avensis 2.0 D-4D
Aygo 1.0 M/M
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebelacus
post Jun 29 2008, 10:19 PM
Post #145


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 384
Joined: 20-November 06
From: pe drum
Member No.: 92.818



un alt update la consum, 302 km, exclusiv oras, constanta, caldura, trafic etc. ==> 7 % (?)
mi se pare cam multicel. am mai si calcat-o dar parca nu atit de mult. in rest, numai de bine. merge ca unsa, la fel de placuta in trafic, cutia m/m se comporta din ce in ce mai bine, iar schimbarile sint mai line ca la inceput. m-am obisnuit mult de tot cu ea.


--------------------
Avensis 2.0 D-4D
Aygo 1.0 M/M
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebelacus
post Jul 14 2008, 10:41 PM
Post #146


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 384
Joined: 20-November 06
From: pe drum
Member No.: 92.818



mai revin cu impresii despre Aygo m/m. in continuare e o placere sa o conduci, insa gasesc extrem de deranjant materialul din care e facut bordul. este frumos, arata bine, e placut la atingere insa in soare devine periculos. tipul granulatiei, textura lui face ca plansa de bord sa se reflecte extrem de puternic in parbriz, mai ales acum in zilele cu soare. de asemenea, datorita granulatiei si faptului ca e lucios reflecta la rindul sau lumina si se vede si mai prost.
arata spectaculos dar nu este eficient, ba chiar devine periculos. azi am avut momente in trafic cind vizibilitatea a fost puternic afectata. am condus in virtutea inertiei dar daca nu cunosteam locurile as fi redus mult viteza.
e nasol ca si cu ochelarii de soare nu se schimba nimic; din contra, parca se inrautateste. nu este vorba de vreo starlucire prea puternica ci de o imagine a unor granule puternic reflectate in parbriz. e ca si cum transparenta s-ar reduce cu 50%. nu exagerez.
as zice ca e unicul defect al acestei masini. pacat ca e destul de enervant.


--------------------
Avensis 2.0 D-4D
Aygo 1.0 M/M
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZORRO
post Jul 15 2008, 08:22 AM
Post #147


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 223
Joined: 10-April 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 73.419



Pentru bord incearca sa folosesti produse de curatare cu efect mat (sonax folosesc eu si este ok), nu stiu daca va reduce stralucirea dar sigur nu o creste cum fac cele cu silicon.


--------------------
AVENSIS 1.8 VVT-i, LUNA, LIGHT OLIVE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebelacus
post Jul 15 2008, 04:21 PM
Post #148


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 384
Joined: 20-November 06
From: pe drum
Member No.: 92.818



eu, ca regula nu folosesc nimic pt curatat bordul, cu exceptia unei carpe umede sau servetele umede pt copii din cele cu mai putin emolient. stiu si de chestiile alea cu efect mat, insa nu cred ca au ce sa faca. bordul in sine este facut dintr-un material dur si lucios, plus ca e si granulatia aia ciudata, ca niste mici piramide ce reflecta lumina cu toate fetele. imi mai e frica sa o imbacsesc daca incep sa o frec cu diverse chestii, deoarece praful si mizeria se depun mai usor in gropitele respective. si cred ca as face-o degeaba.
incearca sa te urci intr-un Aygo si sa arunci o privire mai atenta la plansa de bord. atunci ai sa intelegi ce spun.

pe de alta parte, sa mai revin cu informatii despre consum. trafic intens, aer conditionat, reprize puternice si scurte, consum 8% benzina OMV 95. am pus de 95 sa vad ce iese. se pare ca un consum mai mare si parca trage ceva mai slab.


--------------------
Avensis 2.0 D-4D
Aygo 1.0 M/M
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan.dual.vvti
post Jul 15 2008, 05:15 PM
Post #149


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 15-July 08
Member No.: 117.506



QUOTE (Florin45517 @ Sep 5 2007, 10:35 PM) *
Nemultumit:
-de faptul ca nu are nici cel mai mic indiciu despre consum
-are contacte la deschis usile doar la sofer, iar dupa montarea alarmei am deshis usa dreapta si bine ca nu am lasat cheile pe scaun ca s-a inchis la loc
-masina este in 3 usi (ne-a placut mai mult) dar centura de siguranta ma strange de gat desi nu sunt mititel, saraca nevastamea... o tine pe sub brat ceea ce nu este bine - nu se regleaza in inaltime
-desi are ceva spatii de depozitare nu are nimic inchis, nu poti sa lasi manualul, o copie dupa casco, si alte chestii care nu vrei sa stea la vedere



poti cumpara ca accesoriu un capac pentru torpedoul de la aygo la pretul de 149 RON fara TVA


--------------------
Corolla SDN 1,6 Dual VVT-i Sol M/M
Go to the top of the page
 
+Quote Post
klm
post Jul 16 2008, 07:52 AM
Post #150


Asa?!
******

Group: Membri
Posts: 3.821
Joined: 10-January 08
From: Galati
Member No.: 116.021



Uite Aygo


--------------------
"Ai, n-ai mingea, tragi la poarta!" - Mircea Radulescu

Nu mai fumez
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crisskro
post Aug 21 2008, 10:32 AM
Post #151


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 4-June 08
Member No.: 117.244



Din pacate nu intra in productie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristsib
post Sep 3 2008, 08:03 AM
Post #152


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 394
Joined: 7-January 08
From: sibiu
Member No.: 115.995



Ieri am platit avansul pentru Aygo live M/M. Acum incepe faza cu asteptatul (6-7 saptamani).


--------------------
Avensis 1,8 VVT-i, Aygo M/M, Sibiu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_Constantin_
post Sep 3 2008, 12:34 PM
Post #153


Moderator Toyota
******

Group: Moderator
Posts: 4.114
Joined: 1-March 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 69.568



Felicitari si asteptare usoara. Bine ai venit in familia Toyota. whistling.gif


--------------------
2011 Toyota Auris 1.6 Valvematic
2010 Toyota Yaris 1.0 Optimo
2010 Mercedes C180 Kompressor BE
2008 Toyota Yaris Luna 1.3 VVT-i
2006 Peugeot 206 1.4 HDI

Arguing on forums is like the special olympics: even if you win, you're still a retard!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
centeaemilia
post Sep 25 2008, 01:35 PM
Post #154


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 7
Joined: 7-May 08
From: Iasi
Member No.: 117.041



Salutare la toti,
masinuta mea a implinit 3 luni si 18 zile si deja cred ca am devenit dependenta de ea. drive.gif
Totusi ma gandesc cu groaza la iarna pt ca eu conduc tot de atatea luni. Colegii mei spuneau de roti de iarna, de promotii.
De unde cumparati roti de iarna? Cam cat ajung 4 roti?
La mijlocul lunii care vine vreau sa merg pana la Cluj cu ea si e prima data cand fac un drum asa mare si nu stiu cum o sa fie vremea prin munti si ma gandeam sa le iau pana atunci. Sunt curioasa cat o sa am consumul dupa drumul asta, mai ales ca sunt incepatoare la condus si o mai turez.

Impresii dupa astea 3 luni:
- bune
* consuma putin si plinul il fac odata pe luna daca nu ies din oras (maxim am avut 6,1% cu aer condifionat)
* e usor de manevrat si parcat
* comoda, simpla si spatioasa pt o soferita
- rele
* nu are in partea soferului controlul tuturor geamurilor
* e cam incomoda inchiderea centralizata din portiea
* scartie centura de la pasagerul din dreapta si chiar dupa ce am fost si mi-a uns-o cu ceva, dupa 2 saptamani iar a inceput.
* in viteza 2 din 3 intra mai greu (nu vreau sa o fortez, dar uneori nu stiu ce sa fac pt ca sunt sub 2000 turatii in viteza 3 si nu intra usor in 2, desi pe loc in viteze intra foarte finut. poate gresesc eu cu ceva si sunt prea lenta in miscari, poate trebuie sa cobor pe la 1000 turatii. Inca mai exersez si sunt atenta la miscari sa imi dau seama cum ii e mai bine)
* nu are avertizare pe bord daca ai vreo usa deschisa

This post has been edited by centeaemilia: Sep 25 2008, 01:38 PM


--------------------
Hatckback 5 usi 1.0 VVT-i 5 trepte manuala AYGO Luna
(iunie 2008)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristsib
post Oct 21 2008, 10:18 AM
Post #155


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 394
Joined: 7-January 08
From: sibiu
Member No.: 115.995



QUOTE (cristsib @ Sep 3 2008, 08:03 AM) *
Ieri am platit avansul pentru Aygo live M/M. Acum incepe faza cu asteptatul (6-7 saptamani).

Cu vreo doua zile intarziere, a venit! Primele impresii:
+: incredibil de usor de condus cu M/M, lumini super (comparativ cu Avensis)
-: lipsa contact lumina interioara la usa din dreapta.
Pe masura ce mai descopar si altele, va dau de stire.


--------------------
Avensis 1,8 VVT-i, Aygo M/M, Sibiu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
centeaemilia
post Oct 21 2008, 01:58 PM
Post #156


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 7
Joined: 7-May 08
From: Iasi
Member No.: 117.041



Mi s-a spart (sau mi-a fost spart) in mers, pe drumul dintre Iasi - Cluj (cred ca pe la mestecanis, dar nu stiu cu siguranta) fereastra de la stopul din spate, stanga. Am sunat la service si mi-a spus ca trebuie sa fac comanda pt asta si ca ma costa in jur de 200 ron fara tva si fara manopera. Am inteles ca nu e greu de inlocuit, dar de unde sa il cumpar din alta parte ca sa ies mai ieftin?
Atunci cand piese mici, ca aceasta, se strica, e o solutie buna sa le inlocuiesc in alta parte decat la service toyota? Nu pot merge pe asigurare pt ca am franciza si valoarea ei e de 100euro.
Trebuie mers la politie pt atata lucru? Intra in garantie sau nu?
Mi-a placut mult cum s-a comportat la drumul acesta (aprox 850 de km dus-intors), a consumat 34l si consumul e de 5%. Nu mi s-a parut mult avand in vedere ca la dus am luat-o prin Mestecanis unde drumul e un dezastru si se merge cu 20-30km pt ca drumul nu e asfaltat, pe o distanta mare.

This post has been edited by centeaemilia: Oct 21 2008, 02:00 PM


--------------------
Hatckback 5 usi 1.0 VVT-i 5 trepte manuala AYGO Luna
(iunie 2008)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebelacus
post Nov 13 2008, 09:44 PM
Post #157


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 384
Joined: 20-November 06
From: pe drum
Member No.: 92.818



vreun consum ai mai facut la aygo-ul ala cu m/m? mai ales urban, acolo ma intereseaza. mie asta vara mi-a iesit 6.5 dar am atins si 7 dar cu kick-down-uri multe.
sa vad perioada asta. am condus-o mai economic si s-a mai racorit afara, tarficul e mai subtire comparativ cu ce a fost vara, sa vedem. am bagat de data asta benzina de 95 de la omv. maine ii fac plinul si va anunt.


--------------------
Avensis 2.0 D-4D
Aygo 1.0 M/M
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristsib
post Nov 14 2008, 08:13 AM
Post #158


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 394
Joined: 7-January 08
From: sibiu
Member No.: 115.995



Aygo l-am luat exclusiv pentru sotie sa mearga la serviciu. Pana acum are 350km si inca vreo doua liniute la rezervor (cand i-am facut plinul avea 10km). Astept sa-i fac iar plinul si atunci am sa pot spune un consum.


--------------------
Avensis 1,8 VVT-i, Aygo M/M, Sibiu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebelacus
post Nov 15 2008, 10:53 AM
Post #159


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 384
Joined: 20-November 06
From: pe drum
Member No.: 92.818



pai tot asa si la mine; la aproape 350 km mai arata 2 liniute

dar i-am facut ieri plinul si media a iesit 7 % fix. nu am dat prea tare in ea, doar 4-5 ori plecat/accelerat puternic. de data asta am bagat omv 100 si sa vad dupa 2-3 plinuri daca se simte ceva.


--------------------
Avensis 2.0 D-4D
Aygo 1.0 M/M
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZORRO
post Nov 15 2008, 01:45 PM
Post #160


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 223
Joined: 10-April 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 73.419



CITAT(centeaemilia @ Oct 21 2008, 02:58 PM) *
Mi s-a spart (sau mi-a fost spart) in mers, pe drumul dintre Iasi - Cluj (cred ca pe la mestecanis, dar nu stiu cu siguranta) fereastra de la stopul din spate, stanga. Am sunat la service si mi-a spus ca trebuie sa fac comanda pt asta si ca ma costa in jur de 200 ron fara tva si fara manopera. Am inteles ca nu e greu de inlocuit, dar de unde sa il cumpar din alta parte ca sa ies mai ieftin?
Atunci cand piese mici, ca aceasta, se strica, e o solutie buna sa le inlocuiesc in alta parte decat la service toyota? Nu pot merge pe asigurare pt ca am franciza si valoarea ei e de 100euro.
Trebuie mers la politie pt atata lucru? Intra in garantie sau nu?
Mi-a placut mult cum s-a comportat la drumul acesta (aprox 850 de km dus-intors), a consumat 34l si consumul e de 5%. Nu mi s-a parut mult avand in vedere ca la dus am luat-o prin Mestecanis unde drumul e un dezastru si se merge cu 20-30km pt ca drumul nu e asfaltat, pe o distanta mare.

Daca schimbi pe casco sau mergi la reprezentanta sa-l schimbe trebuie mers la politie, daca-l schimba un prieten priceput nu mai trebuie.
Vezi ca toate magazinele mai mari de piese auto pot comanda piese si pentru toyota, si la pret mai mic decat la reprezentanta. Si de schimbat se schimba la orice service de cartier. La toyota au preturi prea mari si la manopera !!


--------------------
AVENSIS 1.8 VVT-i, LUNA, LIGHT OLIVE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  « < 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 7th May 2024 - 06:38 PM