IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

CASCO

This topic is about CASCO, the author, Karoly101990, wrote about: Am vorbit cu multa lume si am citit ce scrie pe forum, se pare ca Allianz si Generali conduce peste tot la promptitudine, insa la fel si la preturi. V ... To read more just scroll down

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> CASCO
Karoly101990
post Apr 5 2007, 11:10 AM
Post #41


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 19-March 07
From: Oradea
Member No.: 101.983



Am vorbit cu multa lume si am citit ce scrie pe forum, se pare ca Allianz si Generali conduce peste tot la promptitudine, insa la fel si la preturi. Va povestesc cum am patit si inca nu m-am decis unde sa fac Casco.

-Generali mi-a calculat provizoriu la 570E/an, iar cand am ajuns la fata locului a iesit la 735E/an (fara fransiza) sau 650E/an cu fransiza de 10%
-Allianz mi-a calculat provizoriu 512E/an cu fransiza de 112E, azi merg la ei, dar telefonic mi-au spus ca au calculat din nou si mai nou a iesit 670E/an cu fransiza de 130E, pana ce ajung cu masina la ei, poate mai urca din nou suma
-BCR Asigurari am inclus ca varianta, pentru ca am un fost coleg de facultate, care imi ofera ceva garantii in persoana lui ca ma va ajuta la nevoie, au cerut provizoriu 540E/an cu fransiza de 10% in caz de furt intern total + 10% reducere in caz ca achit integral

Pentru 20-50E nu as face problema, dar 500 si 700 nu e acelasi lucru, 50 lei pe luna e diferenta prea mare. Important pentru mine este dauna partiala, acela avand mai multe sanse, un Octavia 1,6 din 2003 nu este preferatul hotilor, si nici Skoda in general (conform recentei statistici al Politiei), mai ales ca o pastrez in curte la casa, iar ziua incerc sa am grija de el, are si alarma.
Are cineva experienta cu BCR Asigurari ? negativ sau pozitiv ?
Ma astept la Allianz la acelasi marire la fata locului, oricum o sa merg daca tot am discutat cu ei.
Eventual daca are cineva Skoda pe la 8000 E valoare, orinetativ cat plateste Casco (la mine un factor de majorare este varsta mica si durata de cand am permis, dar nici chiar cu 30%).


--------------------
Skoda Octavia 1,6 / 102 CP / 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei55037
post Apr 5 2007, 12:15 PM
Post #42


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 420
Joined: 5-September 05
From: Bucuresti
Member No.: 55.030



Eu am Casco la RAI inca din 2001 cand am cumparat masina si am fost si sunt in continuare super multumit de ei si din pct de vedere al promptitudinii si al ratei de asigurare.


--------------------
Octavia 1.8T
Avensis 2.2 D-4D
Octavia II 2.0 TDI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu97668
post Apr 5 2007, 02:49 PM
Post #43


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 186
Joined: 25-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 97.661



La Fiat am avut casco la alianz si nu am avut niciun fel de problema cand am avut nevoie de ei. ba chiar service-ul mi-a eliberat masina inainte de a fi platiti. la generali am acum insa nu am apelat la ei inca desi ar trebui s imi fac un drum pe acolo pt parbriz. in ceea ce priveste bcr asigurari, te sfatuiesc sa te feresti pe cat posibil de ei. fratele meu are casco la ei si sta de 2 saptamani cu masina in service pt o capota infundata; si asta nu pt ca nu ar fi gata masina ci pt ca bcr nu a platit; cei de la service i-au spus ca numai probleme au cu cei de la bcr


--------------------
Skoda Octavia Elegance 1.9TDI 110CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Karoly101990
post Apr 5 2007, 03:42 PM
Post #44


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 19-March 07
From: Oradea
Member No.: 101.983



Intre timp am revenit de la Allianz, cum era de asteptat, fata de calculul anterior 512 E/an am iesit acuma la 740 E/an si fransiza de 135 E. Nu stiu cum au calculate la Generali si Allianz data trecuta, ca le-am transmis prin mail toate datele masinii si toate dotarile optionale ce exista.
In drum inapoi am intrat la BCR Asigurari, unde am cunostinte si la ei cu masina pe fata a iesit acelasi calcul pe care mi-au zis :
- 540E/an cu fransiza de 10% la furt
- 480E/an cu fransiza de 30% la furt
Mi-au scos o valoare asigurata de 10.500E, mult peste cat a costat masina, chiar si cu fransiza de 30% ies aproape la banii pe care i-am dat pe el. In fine, cu varianta a doua si achitare integrala mi-a rezultat 435E/an si cred ca raman la ei. Ies la aproape jumat ca la celelate. Ma bazez pe ajutorul prietenului de la ei, i-am ajutat si eu cand avea nevoie, sper ca nu ma lasa in balta la nevoie.
PS - in schimb am aflat ca masina valoreaza mai mult decat ma asteptam


--------------------
Skoda Octavia 1,6 / 102 CP / 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CZM101322
post Apr 23 2007, 12:47 PM
Post #45


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 10-March 07
From: Ploiesti (Prahova)
Member No.: 101.315



Salut. Am si eu o dilema... am obesrvat pe calculatorul de casco de pe site`ul alianz niste campuri in care se cer date despre alti conducatori ai masinii si mi`a dat de gandit.. Intrebarea este daca eu am casco pe numele meu .. daca este altcineva la volan se poate intampla sa comenteze cei de la asigurari? Ma intereseaza penntru ca masina pe care vreau sa o asigur o sa o conduca mai multa lume.. na sunt tanar gratar alea alea mai conduc si altii biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Karoly101990
post Apr 23 2007, 02:32 PM
Post #46


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 19-March 07
From: Oradea
Member No.: 101.983



Nu sunt agent la Allianz, dar cand am fost eu la ei mi-au spus ca nu conteaza cine conduce masina. La Allianz foarte mult conteaza vechimea permisului si cum eu am sub un an vechime, am solicitat ca sofer principal sa fie pus tatal meu, cu vechime de peste 20 ani, altfel iesea o suma mult prea mare. De accea sunt acolo cele doua rubrici, dar pot conduce si altii in afara de cei mentionati.
Casco inseamna (sau ar trebui sa insemne) o asigurare totala a autovehiculului, indiferent cine conduce, indiferent de avarie, indiferent cum s-a intamplat si indiferent din vina cui s-a produs. Eu chiar asa le-am intrebat, sa ne intelegem dinainte, sa nu aud mai tarziu ca asta si asta nu intra sub asigurare.


--------------------
Skoda Octavia 1,6 / 102 CP / 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CZM101322
post Apr 24 2007, 02:17 AM
Post #47


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 10-March 07
From: Ploiesti (Prahova)
Member No.: 101.315



Ms de raspuns karoly.. si yo tot la faza cu ala batran ma gandeam biggrin.gif suntem romani pana la urma.. tre sa fim inventivi si pana la urma sa nu avem nevoie de casco! wink.gif Daca stie cineva ca e altfel sa spun sa imi fac si yo o idee. Ms anticipat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kun95299
post Apr 26 2007, 07:34 AM
Post #48


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 155
Joined: 20-December 06
From: Cluj Napoca
Member No.: 95.292



Salut
Am fost saptamana asta la Banca Transilvania din CJ, mi-am facut RCA la ei a costat 322 RON pe un an.
Mi-au calculat si cat m-ar costa la ei Full Casco pentru Skoda Fabia Sedan din 2003. A iesit 1800 RON pe an. Au calculat acest pret bazandu-se doar pe o xerocopie a talonului, nu m-au intrebat nimic (nici cine conduce masina, nici cati km fac pe an, nici daca am facut accidente, etc.)


--------------------
[Skoda Fabia Sedan, 2003, 1.4 MPI]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
onet_bogdan
post Apr 26 2007, 10:09 AM
Post #49


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 144
Joined: 21-August 06
From: Cluj-Napoca (Cluj)
Member No.: 85.217



Posibil ca pretul sa fie acelasi indiferent de factorii specificati de tine dar in contract sa apara tot felul de clauze si stelute prin care sa nu-ti plateasca daunele in cazul unui accident. Cere un contract tip si citeste-l tot inainte.


--------------------
______________________________
Skoda Fabia, 1,2HTP/55CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Karoly101990
post Apr 26 2007, 01:17 PM
Post #50


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 19-March 07
From: Oradea
Member No.: 101.983



Eu am discutat cu mai multi asiguratori, unii cerea aceste date altii deloc, care cum. In orice caz trebuie citita partea cu stelute si litere mici (de obicei se afla pe vreso) pentru ca acolo sunt exceptiile. La BCR Asigurari nu am gasit nimic special, eventual faptul ca trebuie avuta mare atentie la constatarea poagubei si a reparatiilor necesare, pentru ca nu prea se accepta completare la devizul dat de service. Asta ca sa nu patim cum a scris cineva pe forum, ca ulterior s-a mai constatat ceva piese defecte de la accident si asiguratorul a facut scandal ca nu-l mai accepta.


--------------------
Skoda Octavia 1,6 / 102 CP / 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu97668
post Apr 28 2007, 08:36 PM
Post #51


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 186
Joined: 25-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 97.661



e destul de greu sa descopere toate defectele la o prima inspectie. eu cu fiatul am avut un accident destul de urat, in care am rupt puntea fata, planetara, am indoit bascula si amortizorul la care se adauga aripa, spoiler, prag etc. Ideea este ca la constatare cel de la Allianz nu a observat toate astea, ca de altfel nici mecanicii de la service. Ulterior, s-a constatat ca mai trebuie schimbate si alte chestii. Pe masura ce au descoperit alte defecte au facut fotografii pe care le-au trimis celor de la asigurare si nu a fost nicio problema. Intr-adevar, am inteles ca nu toate societatile de asigurari ar accepta asa ceva.
Sa va mai spun o chestie: la variile mentionate mai sus, am ridicat masina dupa 2 saptamani; fratele meu are casco la BCR si avea o mica indoitura pe acoperis (de la un bine voitor) pentru care a trebuit sa astepte 3 saptamani si nu pentru ca nu ar fi fost masina gata, ci pentru ca cei de la BCR nu prea se grabesc sa vireze banii.


--------------------
Skoda Octavia Elegance 1.9TDI 110CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 14th May 2024 - 07:18 AM