Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CASCO
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Pages: 1, 2
Pe82036
Saptamana asta sper sa imi soseasca in sfarsit...., Skoda Octavia Tour. Sunt din Timisoara. Ce asigurator pentru CASCO imi recomandati si cam la ce pret pe an?
TLS-09
Mergi pe la cat mai multi. Daca ajungi la Ardaf intreaba daca mai au polita "Caminul" si vezi daca-ti pare avantajoasa. Se asigura si locuinta si ai ceva reduceri. Oricum de anul viitor asigurarea locuintelor va fi obligatorie.
Despre pret vezi la fata locului ca eu nu mai sint in primul an de Casco si intre timp s-au modificat lucrurile, nu vreau sa te induc in eroare.
Salut. :bye:
DORU
Iti recomand sa incepi cautarile cu Allianz-Tiriac si Generali Asigurari.
a3des
Cum a spus si Doru. Daca vrei seriozitate maxima alege A-T sau Generali.
Mai poti intreba la service dealerului sa vezi cu ce societati colaboreaza cel mai bine, pentru ca asta este important.
Watcher
Chiar acum Aradf este in reorganizare sub supravegherea CSA. Deci e in coma cum s-ar spune. Ar fi o idee f proasta sa mergi la ei acum. Si Asiban e in redresare chiar acum.
Asta inseamna ca nu fac plati decat cu greu (sau deloc).

Allianz au cea mai mare cota de piata si chiar achita daunele. In schimb sunt si cei mai scumpi deoarece au rata mare de daunalitate (poate pt ca achita tot? biggrin.gif ). De asemenea, la ei va fi destul de greu daca e prima masina sa inchei polita fara fransiza. SAu mai faci alte asigurari (persoanele din masina, casa, etc) sau accepti fransize sau acepti o supertaxa pentru fransize=0.

Generali in schimb parca au ceva de egnul 'asist plus' - se ocupa ei de masina lovita - o duc la service, etc. Daca ti-ar da si o masin la schimb ar merita saplatesti cat platesti la Alianz.
Mihai66905
Din ce am aflat cand am facut training la asigurari as putea spune ca Alianz plateste bine.

Eu am la Generali si cand am luat masina(octavia tour) am intrebat daca pot face la Alianz si mi-au zis ca ei lucreaza mai mult cu Generali si nu au avut probleme. Asa a si fost, nu au existat probleme atunci cand am avut dauna. In schimb la generali la sediu am observat putina brambureala cand am fost sa ma interesez de alte chestii (ce nu aveau legatura cu masina).

Deci Alianz sau Generali. Nu conteaza ce iti promit ceilalti(Asirom,Unita,Astra etc.), problema va fi atunci cand vei avea necazuri, iar atunci iti vei fi dorit sa faci asigurare la o firma serioasa.

In Timisoara se zice ca Asiromul e varza, eu am avut de facut ceva pe RCA si nu au fost probleme, desi service-ul arata cam nasol. Totusi, atunci era vorba de o dacie si paguba de 1 milion si ceva, deci nu aveau ce nazuri sa faca. La ei am casco la dacie, dar asta doar pt ca am 5 ani fara daune si am reducere mare(dau cam un milion pe an).
TLS-09
QUOTE(Watcher)
Chiar acum Aradf este in reorganizare sub supravegherea CSA. Deci e in coma cum s-ar spune. Ar fi o idee f proasta sa mergi la ei acum. Si Asiban e in redresare chiar acum.
Asta inseamna ca nu fac plati decat cu greu (sau deloc).

Allianz au cea mai mare cota de piata si chiar achita daunele.


Nu vreau sa va contrazic neaparat dar lucrurile nu stau chiar asa. Cel putin in Timisoara. La noi pe cei mai multi i-am auzit ca se pling tocmai de Tiriac( e drept ca nu am auzit decat de 3-4 cazuri dar cred ca-i dstul pt.mine).

Ardaf e in coma de prea mult timp ca sa mai moara. biggrin.gif
Asadar e o greseala asocierea acestuai cu Tender, greseala pe care multi o fac. In opinia mea (si nu-i doar chesti de opinie ci si de informatie pe cae se intemeiaza opinia) Ardaful este doar de fatada al lui Tender el fiind vindut de mult.
Alex72641
1) Allianz (contract cu majoritatea service-urilor, plata directa ) cei mai scumpi
2) Generali
3) Asiban
4) Asirom ( niste jegosi) vroiau sa ma tina cu o dauna totala 3 luni, pana mi-am dat seama ca unul dintre directori imi e vecin. A 2-a zi am avut banii.
tommy59961
Allianz buni dar au preturi exagerate.in primul an la ei am platit 25 mil. in al doilea an, fara daune, imi cereau 1200eur. cica intram in UE. la Generali am dar 600 eur.
cristian48624
Eu sunt tot din Timisoara si de ani de zile fac CASCO la Allianz. Cand a fost vorba de platit daune nu s-au dat ascunsi. Au fost super prompti.

Ardaf e a lui Tender. Lui si lui Vantu nu i-as da nici un ban.
onet_bogdan
eu nu ma pot plange, poate pina acuma am avut noroc dar cand ma lovit unu si avea asigurarea la Transilavania contrar a ceea ce am auzit ca-s rau platnici ca nu schimba ca repara si nu shtiu cum sa te traga in teapa totul a mers bine. Cu Ardaful am avut tangenta acum multi ani si s-au comportat foarte bine. Totul se intampla la Cluj Napoca. Sper ca in continuare sa nu am nevoie de asigurari si si daca se intample sa fie fara peripetii si asta doresc tuturor.
ionut83652
cea mai ieftina care o gasesti frate si sa lucreze cu reprezentanta skoda din oras sau din apripiere ca daca ai necazuri duci masina frumos la skoda aia o repara si te doare in cot daca isi iau banii sau nu daca nu lucreaza cu skoda o repaari tu frumusel pe banii tai si te rogi de ei sa iti dea banii dupa aia deci cauto pe cea mai ieftina si care lucreaza cu reprezentanta skoda (in cazul tau)
DORU
QUOTE(ionut83652)
daca ai necazuri duci masina frumos la skoda aia o repara si te doare in cot daca isi iau banii sau nu


Fals !
In primul rand, semnezi o declaratie la service ca daca asiguratorul nu efectueaza plata, iti asumi tu aceasta raspundere. Apoi, nici un service nu da masina inapoi clientului decat dupa ce are acceptul asiguratorului ca efectueaza plata. Deci, vei sta cu masina in service pana cand acesta va plati. Nu-ti doresti aceasta situatie...crede-ma.
onet_bogdan
deci la mine a mers in felul urmator...am dus mashina, au reparat-o, mi-au dat masina dar nu am primit talonul decat in momentul in care am dus acceptul de plata semnat si stampilat de la banca...cam asa merg lucrurile cu mentiunea ca daca nu vor nu-ti dau masina deloc decat dupa primirea acceptului. Probabil cei de la Compexit au considerat ca nu e cazul sa-mi retina mashina si s-au multumit doar cu talonul.
Victor56310
Daca ai pana in 30-35 de ani te costa cam mult la Allianz, conteaza foarte mult varsta la incheierea politei. Cel mai bina fa-ti singur un calcul pe site-ul lor si vezi cat te costa:

http://www.allianztiriac.ro/servicii/cotat...30&stype=40
ionut83652
QUOTE(DORU)
QUOTE(ionut83652)
daca ai necazuri duci masina frumos la skoda aia o repara si te doare in cot daca isi iau banii sau nu


Fals !
In primul rand, semnezi o declaratie la service ca daca asiguratorul nu efectueaza plata, iti asumi tu aceasta raspundere. Apoi, nici un service nu da masina inapoi clientului decat dupa ce are acceptul asiguratorului ca efectueaza plata. Deci, vei sta cu masina in service pana cand acesta va plati. Nu-ti doresti aceasta situatie...crede-ma.


acceptul de plata trebuie sa mil dea e avarie constata de politie nau incotro cu plata nu mai e treaba mea asta e marea problema nu aceptul .eu am platit o aripa de vopsit la audi am dat 13 mil din buzunar si am stat 6 luni sa imi dea banii ca nu mam dus in ce service au vrut ei (faceau treaba de prosta calitate nu iesea vopseaua)asa ca mam dus frumos la reprezentanta am platit eu si faceau pe prosti la dat banii cand mam dus cu avocatul la ei miau pus banii in cont in 4 ore (dupa 6 luni)deci din punctul meu de vedere cel mai simplu asiguratoirul sa lucreze cu reprezentanta su un service bun din oras !
suliman48653
salutare
apropo de asigurari, de ce eu care am masina in leasing pers. fizica , platesc rca-ul la pret de pers. juridica?
(leasing-ul e la porsche romania- ei imi platesc rca-ul la generali dupa care eu trebuie sa le decontez))
TLS-09
Masina apartine unei persoane fizice sau juridice(atentie in proprietate nu in folosinta)?Raspunsul la intrebare contine si solutia.
Radu97668
Si eu recomand tot Allianz-Tiriac sau Generali. La Tiriac am avut Casco pt un Fiat Albea si am avut un accident destul de urat cu el pentru care nu eram eu vinovatul, insa RCA-ul vinovatului (Asiban) m-a plimbat o zi pe drumuri ca la sfarsitul zilei sa imi spuna ca nu se stie daca asigurarea acopera daunele mele si ca mai bine sa il actionez in instanta pe sofer si ca oricum nu se deplaseaza niciun agent la service-ul unde am lasat masina ca sa imi faca mie constatarea (masina care nu mai putea fi deplasata pe rotile ei). Asadar, am sunat la Casco si a doua zi la prima ora mi s-a facut constatarea, service-ul mi-a schimbat absolut tot sin in 2 saptamani eram din nou la volan.
La Generali am Casco in momentul de fata, insa nu am apelat pana acum la ei desi va trebui sa o fac pentru parbrizul crapat si spoilerul fata agatat de o bordura.
QUOTE(DORU)
QUOTE(ionut83652)
daca ai necazuri duci masina frumos la skoda aia o repara si te doare in cot daca isi iau banii sau nu


Fals !
In primul rand, semnezi o declaratie la service ca daca asiguratorul nu efectueaza plata, iti asumi tu aceasta raspundere. Apoi, nici un service nu da masina inapoi clientului decat dupa ce are acceptul asiguratorului ca efectueaza plata. Deci, vei sta cu masina in service pana cand acesta va plati. Nu-ti doresti aceasta situatie...crede-ma.

Doru, nu e chiar asa. Eu am ridicat masina din service inainte ca Tiriac sa vireze banii. Eu am dus dosarul cu factura si cu toate actele la Tiriac la rugamintea celor de la service, insa masina o ridicasem deja
bebeko
Recomand Astra Aigurari. Am de 5 ani casco la ei si nu am avut nici o problema cu plata banilor , in ciuda daunelor suferite , care nu au fost tocmai putine ( pana acum la 2 masini ).
Experienta neplacuta cu Asirom ...
Silviu99120
Despre Unita stie cineva ceva? am casco la ei de 2 ani (pt. logan), nu am avut daune, deci nu stiu cum se comporta la despagubiri. acum astept octavia 2, si nu stiu daca sa continui tot la ei, desi mi se ofera reducere pt. ca sint client vechi. oare sint seriosi?
eddie
Cred ca Unita a marit cel mai mult preturile la Casco.Iti dai seama ca am fost 3 ani la ei cu Zafira,iar al patrulea an imi cereau mai mult decat in al treilea ? Toti s-au scumpit,dar m-am mutat si m-a costat cum ar veni primul an la Allianz mai ieftin decat la Unita al patrulea !
Degeaba iti fac chipurile reduceri din moment ce la altii,chiar mai seriosi decat ei,e din start mai ieftin !
Eu fac asigurarile la un broker de asigurari care lucreaza cu mai multi asiguratori si m-a ajutat mereu sa-i gasesc cat de cat pe cei mai ieftini si mai buni.
bebeko
Eddie este normal sa fie mai mare casco in al patrulea an , daca pana atunci ai avut mai multe daune :argue:
DORU
Incepand din 2007, DA.
serestely94734
De ce nu intrebati la reprezentantele Skoda din zona voastra ei ce firma de casco va recomanda si cu care colaboreaza cel mai bine!!! Mie si BT Asigurari mi-se par seriosi si nu au "scoruri" mari........
F L O R i N
La noi reprezentantele Skoda colaboreaza cu Allianz Tiriac si in consecinta nu cred ca ar recomanda alta firma.
serestely94734
La CJ stiu ca lucra f bine reprezentanta skoda cu BT Asigurari si allianz
eddie
QUOTE(bebeko)
Eddie este normal sa fie mai mare casco in al patrulea an , daca pana atunci ai avut mai multe daune :argue:


Pagube nu am avut,din moment ce timp de 17 ani nu am lovit pe nimeni din cauza mea...si nici o reparatie nu am facut vreodata pe casco.

Cei de la Unita s-au plans ca sunt in pierdere,ce sa-ti spun,parca ma intereseaza pe mine,oricum si ei sunt asigurati la o companie mai mare,in caz ca depasesc cu platile.

Si eu sunt in piedere in atatia ani ca am platit atat si nu am facut nicio reparatie pe casco,asta nu inseamna sa fac masina zob sa recuperez banii !? biggrin.gif
Silviu99120
mie reprezentantul de la Skoda mi-a recomandat sa fac la Asiban, este mai ieftin ca la Unita, dar am auzit (gura tirgului) ca Asibanul are ceva probleme. Valoarea full casco la unita = 5,6% din val. masinii, iar la asiban = 4,9%. e ceva diferenta. o sa ma interesez si la Allianz
F L O R i N
Cel mai bine este sa te duci la un broker de asigurari si el iti va recomanda cea mai buna varianta.Eu unul am apelat la aceasta varianta pt asigurarea casei si mi a gasit o varianta mai ieftina.Decat sa umbli pe la toate firmele de asigurari mai bine le ai pe toate intr un singur loc.
serestely94734
Eu unul nu as avea curaj sa fac CASCO la companii gen: Asiban,Unita,Ardaf.As merge pe o firma gen:Allianz,BTransilvania sau eventual BCR Asigurari,ING........
Mihai64798
Despre altele nu ma pot pronunta ca nu stiu, insa despre Ardaf ca am cunostiinte care lucreaza acolo v-as sfatuii sa stati la distanta. Au probleme financiare destul de mari, mai ales in partea de est a tarii. Am mers pe Allianz in general si a fost bine.
Toni92509
Am o Skoda O1 si sambata sotia i-a spart baia de ulei. Am adus-o tractata in service la Avia Motors, agentul de la Generalli a facut constatarea si a trecut pe fisa sorbul, baia si uleiul. Astazi m-a sunat cineva de la service sa imi zica ca arborele cotit si cuzinetii trebuiesc inlocuiti, iar eu trebuie sa suport aceasta. Este normal ca asigurarea Casco sa nu imi acopere intreaga paguba?!?
Mentionez ca am full-casco!

Multumesc mult pentru orice raspuns! Este vorba de o suma extrem de mare!
onet_bogdan
In mod normal nu e normal. Cand am avut acident am fost la constatare unde tipul de la Transilvania a facut o lista, ulterior cand am sunat la Compexit Cluj sa vad in ce stadiu e masina si-au cerut scuze ca termenul estimat sa prelungit cu o zi din cauza ca la demontarea masini au mai gasit ceva suport rupt si a fost necesar sa vina acelasi tip de la Transilvania sa faca suplimentare. Deci normal e sa fii acoperit total. Recomandarea mea e sa mergi la Generalli si sa-l cauti pe tipul care a facut constatarea pentru a se deplasa la service si sa constate defectiunile si sa suplimenteze. Mult succes.
Toni92509
Agentul de la Generali m-a intrebat ieri daca am mers cu ea dupa ce s-a spart si i-am spus ca nu, ceea ce e si adevarat! Zicea ca daca se constata si alte defectiuni, ei nu suporta, cade in sarcina mea plata. sad.gif(
Multumesc frumos pentru raspuns.
DORU
Toni, asiguratorul acopera toata dauna, in baza devizului de la service AVIA.
Toni92509
Da, numai ca ei pretind ca s-a mers cu masina cand nu avea ulei, ceea ce repet inca o data ca nu este adevarat. Masina a fost impinsa, iar apoi tractata pe platforma pana in service.
Sa vedem ce mai zic cei de la Generali, mai dau niste telefoane!

Este cineva care se pricepe la mecanica si care sa imi explice cum se putea strica arborele in conditiile de mai sus?

Multumesc frumos,
Toni
onet_bogdan
In fond nu ar fii normal sa puna conditii si bete in roate. Sunt defecte, trebuie sa fie inlocuit ceva si se inlocuieste. Fara comentari. In cazul in care am o zgarietura pe aripa si eu tin neaparat sa imi vopseasca aripa e rezonabil si firesc. Doar in cazul in care as cere sa mi se vopseasca toata masina ar fii absurd. In cazul tau fapul ca sa spart baia si cei de la service considera ca trebuie schibat si altceva atunci se schimba.

In cazul in care sa spart baia inevitabil ai ramas fara ulei. Din momentul in care sa sesizat problema si pina in momentul in care sa oprit motorul arborele a mers fara lubrifiere si de acolo pot aparea probleme.
DORU
Drumul cu platforma se factureaza, deci poti demonstra ca nu a fost condusa dupa incident... nu se pune problema distantei de la momentul loviturii pana la franarea completa.
Toni92509
Da, Doru, numai ca transportul nu s-a facut de la locul impactului, din pacate. Acesta a avut loc la intrarea in localitate, sambata, iar tractarea s-a putut face abia luni. Masina a fost impinsa (este si o vale acolo, pentru cei care cunosc Alexandria).

QUOTE
nu se pune problema distantei de la momentul loviturii pana la franarea completa.


Si daca tocmai aceasta distanta parcursa a dus la respectiva defectiune? Pentru ca nu suntem absurzi sa credem ca masina a fost oprita instantaneu, nu? Totusi, cu toate ca sotia nu are experienta, avea in dreapta un sofer cu peste 20 de ani de sofat la activ...
Karoly101990
Am vorbit cu multa lume si am citit ce scrie pe forum, se pare ca Allianz si Generali conduce peste tot la promptitudine, insa la fel si la preturi. Va povestesc cum am patit si inca nu m-am decis unde sa fac Casco.

-Generali mi-a calculat provizoriu la 570E/an, iar cand am ajuns la fata locului a iesit la 735E/an (fara fransiza) sau 650E/an cu fransiza de 10%
-Allianz mi-a calculat provizoriu 512E/an cu fransiza de 112E, azi merg la ei, dar telefonic mi-au spus ca au calculat din nou si mai nou a iesit 670E/an cu fransiza de 130E, pana ce ajung cu masina la ei, poate mai urca din nou suma
-BCR Asigurari am inclus ca varianta, pentru ca am un fost coleg de facultate, care imi ofera ceva garantii in persoana lui ca ma va ajuta la nevoie, au cerut provizoriu 540E/an cu fransiza de 10% in caz de furt intern total + 10% reducere in caz ca achit integral

Pentru 20-50E nu as face problema, dar 500 si 700 nu e acelasi lucru, 50 lei pe luna e diferenta prea mare. Important pentru mine este dauna partiala, acela avand mai multe sanse, un Octavia 1,6 din 2003 nu este preferatul hotilor, si nici Skoda in general (conform recentei statistici al Politiei), mai ales ca o pastrez in curte la casa, iar ziua incerc sa am grija de el, are si alarma.
Are cineva experienta cu BCR Asigurari ? negativ sau pozitiv ?
Ma astept la Allianz la acelasi marire la fata locului, oricum o sa merg daca tot am discutat cu ei.
Eventual daca are cineva Skoda pe la 8000 E valoare, orinetativ cat plateste Casco (la mine un factor de majorare este varsta mica si durata de cand am permis, dar nici chiar cu 30%).
Andrei55037
Eu am Casco la RAI inca din 2001 cand am cumparat masina si am fost si sunt in continuare super multumit de ei si din pct de vedere al promptitudinii si al ratei de asigurare.
Radu97668
La Fiat am avut casco la alianz si nu am avut niciun fel de problema cand am avut nevoie de ei. ba chiar service-ul mi-a eliberat masina inainte de a fi platiti. la generali am acum insa nu am apelat la ei inca desi ar trebui s imi fac un drum pe acolo pt parbriz. in ceea ce priveste bcr asigurari, te sfatuiesc sa te feresti pe cat posibil de ei. fratele meu are casco la ei si sta de 2 saptamani cu masina in service pt o capota infundata; si asta nu pt ca nu ar fi gata masina ci pt ca bcr nu a platit; cei de la service i-au spus ca numai probleme au cu cei de la bcr
Karoly101990
Intre timp am revenit de la Allianz, cum era de asteptat, fata de calculul anterior 512 E/an am iesit acuma la 740 E/an si fransiza de 135 E. Nu stiu cum au calculate la Generali si Allianz data trecuta, ca le-am transmis prin mail toate datele masinii si toate dotarile optionale ce exista.
In drum inapoi am intrat la BCR Asigurari, unde am cunostinte si la ei cu masina pe fata a iesit acelasi calcul pe care mi-au zis :
- 540E/an cu fransiza de 10% la furt
- 480E/an cu fransiza de 30% la furt
Mi-au scos o valoare asigurata de 10.500E, mult peste cat a costat masina, chiar si cu fransiza de 30% ies aproape la banii pe care i-am dat pe el. In fine, cu varianta a doua si achitare integrala mi-a rezultat 435E/an si cred ca raman la ei. Ies la aproape jumat ca la celelate. Ma bazez pe ajutorul prietenului de la ei, i-am ajutat si eu cand avea nevoie, sper ca nu ma lasa in balta la nevoie.
PS - in schimb am aflat ca masina valoreaza mai mult decat ma asteptam
CZM101322
Salut. Am si eu o dilema... am obesrvat pe calculatorul de casco de pe site`ul alianz niste campuri in care se cer date despre alti conducatori ai masinii si mi`a dat de gandit.. Intrebarea este daca eu am casco pe numele meu .. daca este altcineva la volan se poate intampla sa comenteze cei de la asigurari? Ma intereseaza penntru ca masina pe care vreau sa o asigur o sa o conduca mai multa lume.. na sunt tanar gratar alea alea mai conduc si altii biggrin.gif
Karoly101990
Nu sunt agent la Allianz, dar cand am fost eu la ei mi-au spus ca nu conteaza cine conduce masina. La Allianz foarte mult conteaza vechimea permisului si cum eu am sub un an vechime, am solicitat ca sofer principal sa fie pus tatal meu, cu vechime de peste 20 ani, altfel iesea o suma mult prea mare. De accea sunt acolo cele doua rubrici, dar pot conduce si altii in afara de cei mentionati.
Casco inseamna (sau ar trebui sa insemne) o asigurare totala a autovehiculului, indiferent cine conduce, indiferent de avarie, indiferent cum s-a intamplat si indiferent din vina cui s-a produs. Eu chiar asa le-am intrebat, sa ne intelegem dinainte, sa nu aud mai tarziu ca asta si asta nu intra sub asigurare.
CZM101322
Ms de raspuns karoly.. si yo tot la faza cu ala batran ma gandeam biggrin.gif suntem romani pana la urma.. tre sa fim inventivi si pana la urma sa nu avem nevoie de casco! wink.gif Daca stie cineva ca e altfel sa spun sa imi fac si yo o idee. Ms anticipat!
Kun95299
Salut
Am fost saptamana asta la Banca Transilvania din CJ, mi-am facut RCA la ei a costat 322 RON pe un an.
Mi-au calculat si cat m-ar costa la ei Full Casco pentru Skoda Fabia Sedan din 2003. A iesit 1800 RON pe an. Au calculat acest pret bazandu-se doar pe o xerocopie a talonului, nu m-au intrebat nimic (nici cine conduce masina, nici cati km fac pe an, nici daca am facut accidente, etc.)
onet_bogdan
Posibil ca pretul sa fie acelasi indiferent de factorii specificati de tine dar in contract sa apara tot felul de clauze si stelute prin care sa nu-ti plateasca daunele in cazul unui accident. Cere un contract tip si citeste-l tot inainte.
Karoly101990
Eu am discutat cu mai multi asiguratori, unii cerea aceste date altii deloc, care cum. In orice caz trebuie citita partea cu stelute si litere mici (de obicei se afla pe vreso) pentru ca acolo sunt exceptiile. La BCR Asigurari nu am gasit nimic special, eventual faptul ca trebuie avuta mare atentie la constatarea poagubei si a reparatiilor necesare, pentru ca nu prea se accepta completare la devizul dat de service. Asta ca sa nu patim cum a scris cineva pe forum, ca ulterior s-a mai constatat ceva piese defecte de la accident si asiguratorul a facut scandal ca nu-l mai accepta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.