IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Renault Clio Bicorp

This topic is about Renault Clio Bicorp, the author, Roberto, wrote about: Va salut. Urmand titlul de mai sus,as dori sa ma tineti la curent cu ceea ce stiti despre Renault Clio Bicorp,pt ca as dori sa cumpar unul. Atept pare ... To read more just scroll down

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Renault Clio Bicorp
Roberto
post Aug 18 2003, 05:02 PM
Post #1


novice
**

Group: Membri
Posts: 45
Joined: 14-August 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 15.135



Va salut.
Urmand titlul de mai sus,as dori sa ma tineti la curent cu ceea ce stiti despre Renault Clio Bicorp,pt ca as dori sa cumpar unul.
Atept pareri/informatii,puncte forte si slabe despre Clio Bicorp.
Ma intereseaza in mod special modelul echipat cu mutor pe benzina, 1,2 litri,16v,75 cp.
Va multumesc! !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RCS
post Aug 18 2003, 06:17 PM
Post #2


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 196
Joined: 30-July 03
From: Arad
Member No.: 14.703



Legat de modul cum se comporta motorul nu prea stiu sa-ti spun multe (eu am unul cu motor de 2.0i) dar ca si confort pot sa-ti spun ca in primul rand mi se par scaunele putin cam inalte (chiar si in varianta sport) iar legat de materialul din care este facut bordul acesta (materialul) nu este cam placut iar la atingere parca este facut din ampora (eu asa il simt). Desi am 20.000 km cu masina nu se aude deocamdata nici un fel de zgomot care sa vina din zona bordului sau din partea altor subansamble ce se gasesc in interiorul masinii. Locul in spate (eu am cu trei usi)este cam inghesuit dar am fost si intr-un clio cu 5 usi si lipsa de spatiu in zona genunchilor este la fel. Per general pe o scara de la 1-10 eu as nota masina cu 8,50.


--------------------
AUDI A4 2.0 TFSI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RCS
post Aug 18 2003, 06:24 PM
Post #3


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 196
Joined: 30-July 03
From: Arad
Member No.: 14.703



Legat de motor: pentru o diferenta de aprox.1.000 Euro eu unul as opta pt. motorul de 1.4 16 v si 98 cp (am condus un clio cu respectivul motor) care nu te va face de rusine. Mie mi se pare motorul de 1.2 16v cam slabut ( asta depinde si de stilul tau de conducere daca nu esti adeptul stilului sportiv atunci cel de 1.2 16 v merge daca nu atunci alegel pe cel de 1.4 16 v).


--------------------
AUDI A4 2.0 TFSI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roberto
post Aug 18 2003, 06:51 PM
Post #4


novice
**

Group: Membri
Posts: 45
Joined: 14-August 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 15.135



Hmmmmmm.......

Din ratiuni economice nu-mi pot permite sa mai dau inca 1000 E.
Dar pt oras si cred eu ca si pe sosea afara nu ma face chiar de rusine - 75 cp totusi inseamna ceva.
Insa cred ca pt performante tre' sa o tin mai turata.
Cat priveste locurile din spate,da,pt un adult de 1,85m nu e ff confortabil,dar pana la urma noi stam la volan,nu?
Deci spui ca finisarile(ca rezistenta ) nu te-au dezamagit.
Poti sa-mi spui cum se comporta masina in viraje/pe ploaie/zapada?
Franele/usile/potbagajul - cum se comporta(la inchisdere)?
Cum simti directia- e prompta sau e mai larga?
Astept sa-mi spui detalii.


P.S. Pai la versiunea de 2000 cmc nu ai scaune reglabile pe inaltime????????
P.S.2 Versiuni cu 3 usi nu se vand in RO.Tu de unde l-ai luat? ?



[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-08-18 12:52 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-08-18 12:55 ]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RCS
post Aug 18 2003, 07:58 PM
Post #5


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 196
Joined: 30-July 03
From: Arad
Member No.: 14.703



Ba da scaunul are reglare pe inaltime dar la pozitia maxim jos (avand in vedere ca am varianta sport) ar trebui sa stau putin mai jos (m-am obisnuit greu cu pozitia dar pana la urma totul a fost o.k.). Franele de la masina (varianta 2.0i)sunt ,,super'' avand discuri ventilate fata si discuri simple spate(neventilate) discuri care sunt mai mari (mai dimensionate)decat la celelate modele clio. In viraje parca sta lipita (cauciucuri mai joase decat la modelul obisnuit clio)de sosea (esp-ul este ok) iar pe ploaie fara sa faci acte de bravura cu ea este ok(pe zapada nu am reusit sa merg cu ea). Inchiderea usilor si a portbagajului este ireprosabila(pana acuma). Modelul clio sport 2.0i este numai cu trei usi si se importa si in romania (perioada de asteptare este insa de aprox .6-7 luni).Trebuie sa ai in vedere ca tot ceea ce ti-am zis de masina este raportat doar la clio sport(frane,directie care este mai tare decat la celelalte clio iar finisarile sunt putin peste ceea ce gasesti la celelate clio adica intrior de piele+scaune sport+pedeale de aluminiu gaurite).

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-08-18 13:59 ]


--------------------
AUDI A4 2.0 TFSI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roberto
post Aug 19 2003, 06:21 PM
Post #6


novice
**

Group: Membri
Posts: 45
Joined: 14-August 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 15.135



Da,ai dreptate,numai Clio 2000 cmc e vandabil in versiunea de 3u
Restul.......nu !
Pacat,pt ca in 3u arata mai bine orice masina mica,ii da un aer mai sportiv.
In ceea ce priveste caracteristicile masinii tale,ele sunt intradevar superioare modelelor obisnuite:franele,suspensiile,etc
Da' volan reglabil axial n-ai,nah!

Daca auzi pe cineva care a condus masina cu 1.2 16v,spune-mi si mie impresiile,ok?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RCS
post Aug 20 2003, 01:02 PM
Post #7


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 196
Joined: 30-July 03
From: Arad
Member No.: 14.703



Nu este reglabil axilal (din pacate). Daca aflu, cu cea mai mare placere .


--------------------
AUDI A4 2.0 TFSI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roberto
post Aug 22 2003, 02:50 PM
Post #8


novice
**

Group: Membri
Posts: 45
Joined: 14-August 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 15.135



Sorine,esti din Arad?
Pai suntem aproape vecini,eu sunt din Tim.
Auzi,(poate o sa zici ca sunt nebun dupa Clio,si poate k ai avea dreptate),spune-mi ceva de zgomotul interior,izolare fonica,zgomotul motor,si zgomotul la frecarea cu aer,la viteza.Cum il sesizezi?
Si inca ceva:am inteles eu gresit sau la drum lung Clio e putin obositor d.p.d.v. al confortului?


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-08-22 08:50 ]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RCS
post Aug 22 2003, 03:16 PM
Post #9


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 196
Joined: 30-July 03
From: Arad
Member No.: 14.703



Ai atins un punct slab: izolarea fonica ! Trebuie sa-ti spun ca in general motoarele Renault(ma refer la benzina) sunt cam zgomotoase dupa ce trec de 4000 rpm(si la Clio fiind aceeasi situatie). Mie personal imi place sunetul pe care motorul il scoate (al meu este si mai turbat dupa 4000 rpm dar este un zgomot specific masinilor sport) dar unora nu cred ca o se le placa (oricum problema asta cu zgomotul peste 4000 rpm se intalneste la toate motoarele Renault). Zgomot la frecarea cu vantul eu unul nu am sesizat. Legat de confort nu stiu cum este la celelalte modele dar la mine (avand ascaune tip scoica cu o sustinere laterala super si cu un reglaj nu numai pe inaltime ci si lombar) nu pot sa ma plang. Daca tot esti din TM as vrea sa stiu si eu daca baietii de la serviceul Renault sunt ,,meseriasi'' ca ma bate gandul sa dau o fuga pana la ei sa vad daca pot sa-mi gaseasca buba la masina (ca ai nostri din Arad..... fara comentarii) ?

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-08-22 09:18 ]


--------------------
AUDI A4 2.0 TFSI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
guerilla
post Aug 22 2003, 03:32 PM
Post #10


Warp Member
******

Group: Membri de onoare
Posts: 4.752
Joined: 9-May 03
From: Bucuresti
Member No.: 12.270



Sorin, de ce nu incerci sa te duci la SIbiu. Am inteles ca acolo e cel mai bun service Renault si singurul dealtfel care nu tine de Renault Romania ci are autorizatie direct din Franta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G e o r g e
post Aug 22 2003, 03:36 PM
Post #11


workaholic * * * * * *
******

Group: Moderator
Posts: 11.052
Joined: 4-August 03
From: Bucuresti
Member No.: 14.854



cel mai bun service : SERUS Bucuresti ....
fara cuvinte fac de toate se pricep la toate nu am auzit lume nemultumita.... asa ca ce zici cativa km pana la bucuresti ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RCS
post Aug 22 2003, 03:40 PM
Post #12


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 196
Joined: 30-July 03
From: Arad
Member No.: 14.703



Daca tot nu-i gasesc cauza problemei am plecat cu ea in Ungaria (este mai aproape de mine si din discutia purtata cu un amic avand si el probleme la electronica unui Mertan 300 E rezolvat tot la unguri acolo sunt ,,profesionisti'' in adevaratul sens al cuvantului). Vorbesti de serviceul Renault care este la iesire din Sibiu spre Rm.Valcea?


--------------------
AUDI A4 2.0 TFSI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roberto
post Aug 28 2003, 03:50 PM
Post #13


novice
**

Group: Membri
Posts: 45
Joined: 14-August 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 15.135



Sorin,ce pot sa spun despre service-ul din Tm?
N-am vazut la ei masini care sa fi avut ceva la motor sau la electronic,ci numai masini busite,accidentate.
Mai vroiam sa te intreb ceva:cat de mult se pierde la revanzare fata de masinile germane?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roberto
post Aug 28 2003, 03:52 PM
Post #14


novice
**

Group: Membri
Posts: 45
Joined: 14-August 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 15.135



Sorin,ce pot sa spun despre service-ul din Tm?
N-am vazut la ei masini care sa fi avut ceva la motor sau la electronic,ci numai masini busite,accidentate.
Mai vroiam sa te intreb ceva:cat de mult se pierde la revanzare fata de masinile germane?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
RCS
post Aug 28 2003, 05:23 PM
Post #15


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 196
Joined: 30-July 03
From: Arad
Member No.: 14.703



Din pacate nu am de unde sa stiu !


--------------------
AUDI A4 2.0 TFSI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roberto
post Aug 29 2003, 02:33 PM
Post #16


novice
**

Group: Membri
Posts: 45
Joined: 14-August 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 15.135



Stiai ca tipii de la Renault vor introduce sistemul Buy Back din toamna?
E si asta o chestie tare,pe care numai Daewo a avut-o pana acum,cred.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMEGA
post Aug 29 2003, 04:46 PM
Post #17


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 438
Joined: 29-March 03
From: Constanta
Member No.: 10.894



Pt a vedea cam cat se pierde la vanzare second-hand fata de cele din germania, folosestete de piata auto!
Adica, poti cauta pe net preturi la modele renault second-hand si VW second-hand spre exemplu!
Atentie masinile sa fie din aceeasi clasa, sa aibe aprox acelasi an si dotari si motorizare la fel!


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-08-29 10:48 ]


--------------------
Just Me & MySelf! (Cont scos din functiune)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roberto
post Aug 29 2003, 09:38 PM
Post #18


novice
**

Group: Membri
Posts: 45
Joined: 14-August 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 15.135



Ajuta-ma cu o adresa de site sau ceva de genul asta,pls!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMEGA
post Aug 29 2003, 10:35 PM
Post #19


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 438
Joined: 29-March 03
From: Constanta
Member No.: 10.894



Vezi ca si masini.ro are un motor de cautare pt masini second-hand daca nu www.autoshop.ro ar mai fi www.garaj.ro!


--------------------
Just Me & MySelf! (Cont scos din functiune)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
violeta
post Oct 2 2003, 02:32 PM
Post #20


novice
**

Group: Membri
Posts: 49
Joined: 30-September 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 16.680



Daca ai rabdare pana la sfarsitul lunii iti voi scrie impresiile mele.Trebuie sa-mi vina exact aceasta masina la mijlocul lunii, deoarece am contractat-o.Si eu sunt curioasa cum se prezinta motorul de 1,2,16V,75CP,benzina.am condus 3 ani Clio model 1993, 1,4i,75CP si am inteles ca sunt cam tot la fel de nervoase.Eu conduc cam sportiv si mai am si 15 ani de condus in spate, asa ca nu te uita ca sunt femeie....Am condus destule masini la viata mea, inclusiv Suzuki Vitara.Dupa indelungi observatii pot sa-ti spun ca Renault-urile au unele din cele mai bune motoare.Slabiciuni-tobe de esapament.am sudat si inlocuit tobe si tevi la vreo 4 Renault.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 14th May 2024 - 12:51 AM