IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Nu facea Porsche inainte masini mai rezistente ca acum?

This topic is about Nu facea Porsche inainte masini mai rezistente ca acum?, the author, lucian-55, wrote about: QUOTE(Mariacu) Ti-am mai spus ca masina mea este prezentata la la topicul masina mea cu titlul Porsche 944 turbo S2. Este un articol care a aparut int ... To read more just scroll down

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Nu facea Porsche inainte masini mai rezistente ca acum?
lucian-55
post Nov 30 2005, 02:41 PM
Post #61


novice
**

Group: Membri
Posts: 34
Joined: 8-August 02
From: Bistrita (Bistrita)
Member No.: 5.700



QUOTE(Mariacu)
Ti-am mai spus ca masina mea este prezentata la la topicul masina mea cu titlul Porsche 944 turbo S2. Este un articol care a aparut intr-o revista, ai si poze cu masina cu nr de inmatriculare, ai si date tehnice, este chiar si o poza cu mine! Deci nu cred ca exista vreun dubiu daca este sau nu masina mea!

Despre ce anume vrei sa ceri parerea celor care sunt pe forum? Specifica, altfel nu au cum sa-si dea cu parerea daca nu stiu despre ce comparatii este vorba....

- deci inca odata ! nu are rost sa facem comparatie intre un 911 GT3 si un 944 s2 turbo ! GT3-ul e mult superior, e an 2002, intreaba unde vrei si pe cine vrei, si sta perfect in curbe, nu 'danseaza lambada' cum ai spus tu! pai nu ti-e rusine sa vorbesti astfel de seria 911 GT3? sa nu te auda aia de pe forumul german.....bye. cu tine nu o sa mai discut deloc!!!!! ca sa stie toata lumea: acest om a spus ca un Porsche 911 GT3 'danseaza lambada ' in curbe ! voi care cititi acum, ce spuneti? care e parerea voastra?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G e o r g e
post Nov 30 2005, 02:46 PM
Post #62


workaholic * * * * * *
******

Group: Moderator
Posts: 11.052
Joined: 4-August 03
From: Bucuresti
Member No.: 14.854



decupleaza TC ul si ESP ul , ia o curba la 60km/h si accelereaza puternic smile.gif

ce zici , danseaza ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mariacu
post Nov 30 2005, 02:54 PM
Post #63


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 230
Joined: 27-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.570



Mariacu a scris:
De ce "pacat ca are motorul in fata"? Datorita acestui lucru are greutatea impartita 50-50 si o stabilitate incredibila! Aceasta masina a excelat intotdeauna in curbe, oricine poate sa accelereze in linie dreapta dar adevarata maestrie se vede in abordarea virajelor care nu le poti aborda cu un 911 din perioada ei. Chiar nu am inteles nici odata de ce Porsche-urile cu motoarele in fata nu au fost agreate de pasionatii acestei marci....!?

1. Daca esti prea grabit si nu poti sa citesti cum trebuie iti reamintesc ca ma refeream la 911 din perioada 80 - 90, asa cum am scris in pagina anterioara!

2. Nu am facut nici o comparatie intre masina ta si a mea si nici nu am cum sa fac datorita diferentelor de: timp, pret, tehnologie!

3. Nu, nu imi este rusine! Pentru ce sa-mi fie, e vina mea ca tu nu stii sa citesti???

4. Daca felul in care te exprimi ar fi direct proportional cu abilitatiile masinii tale poate ca si ceilalti forumisti ar avea o alta impresie vis-a-vis de conducatorii de Porsche-uri....


--------------------
Porsche 944 turbo S2, 2.5L, 370hp
BMW 520i
Skoda Octavia 2.0
Go to the top of the page
 
+Quote Post
guerilla
post Nov 30 2005, 03:33 PM
Post #64


Warp Member
******

Group: Membri de onoare
Posts: 4.752
Joined: 9-May 03
From: Bucuresti
Member No.: 12.270



QUOTE(lucian-55)
- mah....vorbeste la subiect.....ce ai tu cu bistrita? ai ceva impotriva? tine-o pentru tine, bye....si vezi ca s-au vandut multe masini supersport de aici, in capitala, asa ca....mai incet cu presupusul ca n-ai sanse..!!!!


cu bistrita nu am nimic, avand prieteni acolo.
cu limbajul pe care il folosesti insa am o problema. asa ca pana o rezolvi pleci in vacanta. termen de BAN, 2 saptamani. bye.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mariacu
post Nov 30 2005, 04:57 PM
Post #65


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 230
Joined: 27-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.570



QUOTE(G e o r g e)
decupleaza TC ul si ESP ul , ia o curba la 60km/h si accelereaza puternic smile.gif

ce zici , danseaza ?


In cazul acesta nu mai este lambada, avem parte direct de heavy metal :punk:


--------------------
Porsche 944 turbo S2, 2.5L, 370hp
BMW 520i
Skoda Octavia 2.0
Go to the top of the page
 
+Quote Post
admin
post Dec 1 2005, 07:47 PM
Post #66


Administrator
******

Group: Root Admin
Posts: 1.991
Joined: 23-April 04
Member No.: 2



QUOTE(guerilla)
QUOTE(lucian-55)

- mah....vorbeste la subiect.....ce ai tu cu bistrita? ai ceva impotriva? tine-o pentru tine, bye....si vezi ca s-au vandut multe masini supersport de aici, in capitala, asa ca....mai incet cu presupusul ca n-ai sanse..!!!!


cu bistrita nu am nimic, avand prieteni acolo.
cu limbajul pe care il folosesti insa am o problema. asa ca pana o rezolvi pleci in vacanta. termen de BAN, 2 saptamani. bye.



Recomand calduros o vacanta definitiva pentru penibilul asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G e o r g e
post Dec 1 2005, 09:04 PM
Post #67


workaholic * * * * * *
******

Group: Moderator
Posts: 11.052
Joined: 4-August 03
From: Bucuresti
Member No.: 14.854



n-ai porsche , n-ai voie sa vorbesti ... shhhhhtttt


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Codrin54983
post Dec 2 2005, 12:29 AM
Post #68


sofer
***

Group: Membri
Posts: 72
Joined: 4-September 05
From: Roman (Neamt)
Member No.: 54.976



Cred ca Becali e Einstein pe langa individul asta lucian-55. Cata determinare, cata superioritate in scrierile sale, ba chiar combina armonios doua limbi ca sa ne arate ce geniu este. Nici nu-mi pot exprima dezgustul pt astfel de oameni pt ca sigur imi iau avertisment sau ban.
In Romania noastra nu stiu cum de 50% din cei care au supersportive sunt ori inculti, ori ciobani (caz elocvent FIZZ)


--------------------
Toyota Avensis 1.8 VVT-i
VW Polo 1.9TDi 74kw
Go to the top of the page
 
+Quote Post
robert
post Dec 2 2005, 06:06 PM
Post #69


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 377
Joined: 30-November 04
From: Bucuresti
Member No.: 36.557



Sunt foarte putini cei care-si cumpara Porsche pentru pasiunea care o au fata de marca asta...geniala.Marea majoritate vad asemenea automobile drept demonstratia puterii lor financiare.Sau a parintilor, in foarte multe cazuri.Ca deh,Mert au multi,de BMW e plin,Audi nu mai vb,Ferrari e dublu la pret, ramane Porsche.Iarna trecuta am vazut un asemenea penibil in Predeal,cum incerca sa urce, cu un 911 Turbo superb,spre Cioplea.Omu cu haina groasa,caciula de blana pe urechi(de firma presupun),inghesuit in 911,cu zapada de trei palme pe sosea.Cei 450cp aruncau rotile in aer saracii,si nimeninu i-a spus omului respectiv ca masina aia are alta utilizare decat sa urci pe zapada la munte.Dar cine mai era la el?Oamenii respectabili cu masini de teren pricopsite, baiatu cu 911 Turbo.N-am inteles.....Sigur ca si eu visez ca multi altii la o asemena masina, macar sa o conduc o data.Senztiile treb sa fie pe masura,si nu ma refer la senzatia intoarcerii capului pe strada sau a locului de parcare rezervat la club in fiecare seara.Uzina aceea germana de forta...e ceva!


--------------------
Passat 1.9 TDI 130CP 2005
Passat 2.0 TDI 140CP 2006
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mariacu
post Dec 5 2005, 02:08 PM
Post #70


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 230
Joined: 27-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.570



Sunt de acord cu Robert, sunt foarte putini care cumpara astfel de masini din pura pasiune, din pacate! Cei care le iau pentru fite si declararea averii lor in general isi bat joc de ele pana cand cad dupa care isi cumpara alta mai performanta....

In ceea ce ma priveste, m-am considerat intotdeauna un pasionat adevarat! Desi este un Porsche, masina mea nu este nici scumpa si nici agreata de pasionatii marcii, dar senzatiile care le ofera sunt incredibile! Iar daca a ajuns la veritabila varsta de 15 ani si merge si arata ca noua, asta se datoreaza numai pasiunii mele biggrin.gif


--------------------
Porsche 944 turbo S2, 2.5L, 370hp
BMW 520i
Skoda Octavia 2.0
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andrei27237
post Dec 9 2005, 03:00 AM
Post #71


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 348
Joined: 5-June 04
From: Baia Mare (Maramures)
Member No.: 27.230



Salut Mariacu.



Respectele mele pt masina ta... sincer e si f frumoasa !

Asa de divertisment iti atasez o poza, am dat peste ea din intamplare pe net... interesant,nu?


--------------------
Filtre sport K&N - Accesorii Tuning - Discuri Frina Brembo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andrei27237
post Dec 9 2005, 03:01 AM
Post #72


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 348
Joined: 5-June 04
From: Baia Mare (Maramures)
Member No.: 27.230



poza... am uitat de ea :bash:


--------------------
Filtre sport K&N - Accesorii Tuning - Discuri Frina Brembo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mariacu
post Dec 12 2005, 03:27 PM
Post #73


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 230
Joined: 27-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.570



Multumesc Andrei!:wave:

Frumoasa poza....am mai vazut cateva 944 modificate, una destul de radicala, nu mai gasesc poza dar era ceva inedit!

Eu unul o prefer asa cum a iesit din fabrica desi au aparut multe optiuni de tunning pentru un astfel de model si am fost tentat de cateva ori biggrin.gif


--------------------
Porsche 944 turbo S2, 2.5L, 370hp
BMW 520i
Skoda Octavia 2.0
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cezar62399
post Jan 18 2006, 04:04 PM
Post #74


novice
**

Group: Membri
Posts: 32
Joined: 30-November 05
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 62.392



Nu pot sa cred ca nu s-a vorbit deloc de porche 928 aici...e totusi un model cu f multa personalitate si singurul Porche cu motor in V (..8 biggrin.gif )
Si o intrebare pt cine cunoaste...se pot inmatricula la noi masini care dispun de Euro3 si daca sunt mai vechi de 8 ani ? va multumesc anticipat ...si BIG-UP pt oldtimerele Porche !!! ...si parerea mea este ca modelele mai noi sunt mai putin fiabile , tocmai datorita unei politici de marketing la nivel mondial care ne face sa fim o societate de consum...si ca sa se castige bani in plus si din intretinerea masinilor,nu numai din vanzarea lor.


--------------------
....In love with the efort
In bed with results....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mariacu
post Jan 19 2006, 11:35 AM
Post #75


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 230
Joined: 27-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.570



Pana acum nu prea s-a vorbit in detaliu despre modelele Porsche....au fost mai mult schimburi de replici biggrin.gif

Cat despre modelul 928, ii apreciez performantele si dotarile dar nu prea ma atrage exteriorul.... desi in 1987 odata cu aparitia lui 928 S4 s-a schimbat si caroseria devenind mult mai aerodinamic. Am vazut cateva in Bucuresti foarte bine intretinute, unul era de vanzare acum cateva luni.

Acest model a fost introdus la sfarsitul anilor '77 ca un eventual inlocuitor pentru 911 si a ramas in productie pana in 1995. Din cate stiu, modelul de top, 928 GTS are un motor de 5.4l si 345 cp fabricat intre 1992 si 1995.


--------------------
Porsche 944 turbo S2, 2.5L, 370hp
BMW 520i
Skoda Octavia 2.0
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mariacu
post Jan 19 2006, 11:54 AM
Post #76


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 230
Joined: 27-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.570



Referitor la fiabilitate, si mie mi se par mai putin fiabile noile modele, probabil datorita faptului ca dispun de mai multe elemente noi ca urmare a noilor sisteme technologice si unde's multe.... :minigun:

Totusi, nici modelele mai vechi nu sunt usor de intretinut iar costul pieselor este exorbitant! Dar este de inteles sa se mai strice ceva dupa 15-20 de ani, mai grav este cand se intampla dupa cateva luni - un an!

P.S. Cu inmatricularea nu stiu....poate stie altcineva.


--------------------
Porsche 944 turbo S2, 2.5L, 370hp
BMW 520i
Skoda Octavia 2.0
Go to the top of the page
 
+Quote Post
constantin69415
post Mar 4 2006, 09:01 AM
Post #77


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 7
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 69.408



Ma bag si eu...smile.gif ce sa mai zica =)) ca numai zice nimeni tongue.gif nimeni numai stie nimic smile.gif....tot ce stiau era din ce au auzit si ei :>



------------------------------------------------
i'm strong
Love Lacetti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dantu88647
post Oct 1 2006, 08:02 PM
Post #78


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 30-September 06
From: Campulung Moldovenesc (Suceava)
Member No.: 88.640



sa va spun o poveste trista despre un porsche 924...prin 97, taica-miu a cumparat un 924 trimis unui tzaran care isi dorea mercedes cobra (motiv pt care a vandut porsche-ul). era trimis din germania, in perfecta stare...c sa va spun...? stiu ca nu e chiar masina cu care s-ar putea mandri Porsche, dar pt mine a fost un vis...au trecut 6 ani de cand n-am mai vazut-o si mi-e f dor de ea:(. sa nu deviez de la subiect...a cumparat-o destul de convenabil, dupa care s-a chinuit sa o inmatriculeze (avand numere de germania a fost intr-adevar f dificil sa o legalizeze), a mers excelent vreo 3 ani, dupa care a inceput sa faca figuri la alimentare...a mai tinut-o un timp incercand sa caute un mecanic care sa o rezolve...nu a gasit nici un om capabil in tot judetul, dar a gasit niste piese cu care spera sa o repare. a schimbat pompa de benzina, injectiile, dar simptomele erau aceleasi...nici o schimbare...pana la urma a vandut-o, si a scapat in mana noului proprietar si cartea de identitate, fara a o trece pe numele sau. au trecut 6 ani de atunci si masina a ramas pe numele tatalui meu...e inmatriculata si p fundatie...dar partea cea mai interesanta e ca in urma cu ceva timp, tatal meu a intalnit masina intr-o benzinarie, in tg neamt. a asteptat proprietarul, era bineninteles altul decat cel caruia i-a vandut-o el...masina mai avusese vreo 3-4 proprietari...acum era abtibilduita in ultimul hal si avea...motor diesel de 1,6 de pe un golf2 :puke: imaginati-va un porsche...diesel...am crezut ca turbez cand am auzit...dar oricum...dupa atatia ani de rulat in Romania probabil ca era cam gata de zile si la alte componente. ideea e ca masina circula ilegal si, fiins p fundatie, proprietarul fundatiei a platit impozit pt ea si inca plateste, iar masina se plimba nestingherita pe drumurile noastre...are nr de inmatriculare SV 54 GIL. proprietarul trebuie sa se intalneasca cu fondatorul fundatiei ca sa termine povestea asta...sincer imi pare nespus d rau pt masina aia...si daca as avea posibilitatea sa o rascumpar si sa o restaurez as face-o...daca ati vazut-o sau o vedeti pls contact me...e un porsche 924 argintiu metalizat (si din cate am inteles, ultima data avea praguri patrate de care mai pune lumea pe dacii si abtibilduri cu sony si nu mai stiu ce...sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mariacu
post Oct 2 2006, 10:43 AM
Post #79


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 230
Joined: 27-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.570



Incredibil!!!!!!! Sa pui motor diesel pe un Porsche.... si de 1.6....nu am mai auzit asa ceva! :evil:

Oare ce va urma, motor diesel pe un Ferrari?


--------------------
Porsche 944 turbo S2, 2.5L, 370hp
BMW 520i
Skoda Octavia 2.0
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CONDLAUR
post Oct 22 2006, 02:35 PM
Post #80


novice
**

Group: Membri
Posts: 43
Joined: 2-October 06
From: Romania - Suceava
Member No.: 88.857



parca ati fi rude cu Jerry Seinfeld
ala are vreo 44 si ceva de porscheuri
si cateva sute de perechi de adidasi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 05:49 AM