IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Mufa OBD2 Accent

This topic is about Mufa OBD2 Accent, the author, andrei66623, wrote about: Sincer vorbind, daca stau bine si ma gandesc mi se par extrordinare 2 lucruri de la inventia surubului si a rotii incoace:1 si respectiv 2.1 automobil ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Mufa OBD2 Accent
andrei66623
post Feb 18 2006, 11:43 AM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 28-January 06
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 66.616



Sincer vorbind, daca stau bine si ma gandesc mi se par extrordinare 2 lucruri de la inventia surubului si a rotii incoace:1 si respectiv 2.1 automobilul si 2 calculatorul :clapping.Bun nimic rau pana aici,dar ce s-ar intampla daca am combina cele 2 elemente intrunul singur????Raspuns banal:ar rezulta fara doar si poate un orgasm intelectual al barbatului sec 21, ca si simplu muritor de rand.Oricine poseda un calc,o sufa seriala la el si putin skill,rabadre si pasiune pt ambele poate incerca.Ce propun?!O schema de mufa OBD2 pt conectarea EMC ului Hyundai-ului la un RS232 din orice calc,la care adaugam cu stoicism un mic programel de culegere a datelor.Problema cu care ma confrunt e ca nu am o schema de cablu obd2 pe care sa o ansamblez si sa o incerc.Stiind ca accentul foloseste un protocol ISO 9141(e un tip de modulatie al semnalelor)ma adresez voua cu rugamintea de a face public daca aveti o skema de astfel de cablu. :notworthy: Pare interesant?biggrin.gif Eu zic ca merita incercat...astept reply-uri
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Toma55815
post Feb 20 2006, 04:03 PM
Post #2


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 15-September 05
From: Sighisoara (Mures)
Member No.: 55.808



Salut.
Cea mai completa schema ELM323 OBD (ISO) to RS232 Interpreter
am gasit-o la elmelectronics dot com.
Mai poti arunca un ochi si la obdii dot com.
Vezi daca te ajuta si spune-ne si noua rezultatul smile.gif.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marian68593
post Feb 20 2006, 04:41 PM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 7
Joined: 18-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 68.586



Schema in sine o gasesti chiar pe site-ul lor;problema in sine ramanand procurarea integratului(eu unul nu l-am gasit decat la ei).


--------------------
citroen cx25 trd turbo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George70896
post Apr 2 2006, 09:28 AM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 15-March 06
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 70.889



am conectat eu o interfata obd la getz dar problema era ca singurul soft care mergea era unul neinteresant care iti spunea doar turatia temperatura etc.
daca aveti cunostinta de un soft care sa mearga cu masinile asiatice si e destul de complet, pun la dispozitie interfata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
igor_tm
post Apr 2 2006, 05:06 PM
Post #5


sofer
***

Group: Membri
Posts: 62
Joined: 17-March 06
From: Timisoara
Member No.: 71.015



doar din curiozitate, ce va asteptati sa cititi din computerul de bord?


--------------------
Tot ce-i genial e simplu. Einstein
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andrei66623
post Apr 4 2006, 06:51 PM
Post #6


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 28-January 06
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 66.616



george da-mi id ul tau de mess sa vb acolo despre program.am unul care se potriveste la hyundai dpdv al protocolului dar nu am mufa.din cate mi-am dat seama avem si o cunostinta comuna.bafta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George70896
post Jun 5 2006, 03:42 PM
Post #7


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 15-March 06
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 70.889



guessro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandru19
post Nov 6 2007, 10:01 AM
Post #8


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 21-October 03
From: Bucuresti
Member No.: 17.339



QUOTE(andrei66623 @ Feb 18 2006, 05:43 AM) *
Sincer vorbind, daca stau bine si ma gandesc mi se par extrordinare 2 lucruri de la inventia surubului si a rotii incoace:1 si respectiv 2.1 automobilul si 2 calculatorul :clapping.Bun nimic rau pana aici,dar ce s-ar intampla daca am combina cele 2 elemente intrunul singur????Raspuns banal:ar rezulta fara doar si poate un orgasm intelectual al barbatului sec 21, ca si simplu muritor de rand.Oricine poseda un calc,o sufa seriala la el si putin skill,rabadre si pasiune pt ambele poate incerca.Ce propun?!O schema de mufa OBD2 pt conectarea EMC ului Hyundai-ului la un RS232 din orice calc,la care adaugam cu stoicism un mic programel de culegere a datelor.Problema cu care ma confrunt e ca nu am o schema de cablu obd2 pe care sa o ansamblez si sa o incerc.Stiind ca accentul foloseste un protocol ISO 9141(e un tip de modulatie al semnalelor)ma adresez voua cu rugamintea de a face public daca aveti o skema de astfel de cablu. :notworthy: Pare interesant?biggrin.gif Eu zic ca merita incercat...astept reply-uri


Merge interfata cu chip ELM327. Schema o gasesti free pe net... e suficient un search cu cuvantul cheie "ELM327" si vei gasi datasheetul producatorului, care include si schema. Am testat personal acest tip de interfata pe Accent 1.5CRDI din 2006. O singura remarca: protocolul de comunicare este CAN, nu ISO9141
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 14th May 2024 - 04:24 PM