Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mufa OBD2 Accent
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
andrei66623
Sincer vorbind, daca stau bine si ma gandesc mi se par extrordinare 2 lucruri de la inventia surubului si a rotii incoace:1 si respectiv 2.1 automobilul si 2 calculatorul :clapping.Bun nimic rau pana aici,dar ce s-ar intampla daca am combina cele 2 elemente intrunul singur????Raspuns banal:ar rezulta fara doar si poate un orgasm intelectual al barbatului sec 21, ca si simplu muritor de rand.Oricine poseda un calc,o sufa seriala la el si putin skill,rabadre si pasiune pt ambele poate incerca.Ce propun?!O schema de mufa OBD2 pt conectarea EMC ului Hyundai-ului la un RS232 din orice calc,la care adaugam cu stoicism un mic programel de culegere a datelor.Problema cu care ma confrunt e ca nu am o schema de cablu obd2 pe care sa o ansamblez si sa o incerc.Stiind ca accentul foloseste un protocol ISO 9141(e un tip de modulatie al semnalelor)ma adresez voua cu rugamintea de a face public daca aveti o skema de astfel de cablu. :notworthy: Pare interesant?biggrin.gif Eu zic ca merita incercat...astept reply-uri
Toma55815
Salut.
Cea mai completa schema ELM323 OBD (ISO) to RS232 Interpreter
am gasit-o la elmelectronics dot com.
Mai poti arunca un ochi si la obdii dot com.
Vezi daca te ajuta si spune-ne si noua rezultatul smile.gif.
marian68593
Schema in sine o gasesti chiar pe site-ul lor;problema in sine ramanand procurarea integratului(eu unul nu l-am gasit decat la ei).
George70896
am conectat eu o interfata obd la getz dar problema era ca singurul soft care mergea era unul neinteresant care iti spunea doar turatia temperatura etc.
daca aveti cunostinta de un soft care sa mearga cu masinile asiatice si e destul de complet, pun la dispozitie interfata.
igor_tm
doar din curiozitate, ce va asteptati sa cititi din computerul de bord?
andrei66623
george da-mi id ul tau de mess sa vb acolo despre program.am unul care se potriveste la hyundai dpdv al protocolului dar nu am mufa.din cate mi-am dat seama avem si o cunostinta comuna.bafta
George70896
guessro
Alexandru19
QUOTE(andrei66623 @ Feb 18 2006, 05:43 AM) *
Sincer vorbind, daca stau bine si ma gandesc mi se par extrordinare 2 lucruri de la inventia surubului si a rotii incoace:1 si respectiv 2.1 automobilul si 2 calculatorul :clapping.Bun nimic rau pana aici,dar ce s-ar intampla daca am combina cele 2 elemente intrunul singur????Raspuns banal:ar rezulta fara doar si poate un orgasm intelectual al barbatului sec 21, ca si simplu muritor de rand.Oricine poseda un calc,o sufa seriala la el si putin skill,rabadre si pasiune pt ambele poate incerca.Ce propun?!O schema de mufa OBD2 pt conectarea EMC ului Hyundai-ului la un RS232 din orice calc,la care adaugam cu stoicism un mic programel de culegere a datelor.Problema cu care ma confrunt e ca nu am o schema de cablu obd2 pe care sa o ansamblez si sa o incerc.Stiind ca accentul foloseste un protocol ISO 9141(e un tip de modulatie al semnalelor)ma adresez voua cu rugamintea de a face public daca aveti o skema de astfel de cablu. :notworthy: Pare interesant?biggrin.gif Eu zic ca merita incercat...astept reply-uri


Merge interfata cu chip ELM327. Schema o gasesti free pe net... e suficient un search cu cuvantul cheie "ELM327" si vei gasi datasheetul producatorului, care include si schema. Am testat personal acest tip de interfata pe Accent 1.5CRDI din 2006. O singura remarca: protocolul de comunicare este CAN, nu ISO9141
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.