Help - Search - Members - Calendar
Full Version: hyundai diesel
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
nicoleta1
merita sa cumpar un Hyundai diesel? Avantaje/dezavantaje.
Radu_
depinde, de model, an fabricatie....
si de banii care-i ai

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-03-12 13:12 ]
nicoleta1
Hyundai accent in leasing.
Ion
E o masina OK. Insa ca orice masina japoneza sau coreeana, e scumpa pe partea de service (piese+reparatii). Ar fi bine sa o compari si cu alte masini, de preferat produse in Europa. De asemenea nu isi pastreaza o valoare de ravanzare foarte buna, cum e cazul masinilor germane.
Manzatu
E cel mai ieftin diesel de pe piata cred la 8000 de euro CIP ai si AC inclus .Si nu e diesel aspirat e chiar cu rampa comuna.
Asta`i o aberatie cu piesele de schimb....fiind masina noua ai garantie 5 ani....sa nu mai vb ca la leasing CASCO e inclus in rata fiind obligatoriu , asta in caz ca se intampla vreun necaz.
Si chiar se recomanda leasingul pt. ca se scapa de taxele vamale exorbitante.....e o aiureala sa iei cu banii jos o masina non-europeana chiar daca ai suma necesara....daca aruncati o privire pe strada rar o sa vedeti o masina asiatica sa nu aibe numar de leasing.
Cristinel
Hyundai Accent pe diesel e cel mai bun model de masina la pretul de 8000 Euro cip. Eu stiu pentru ca am unul; este o masina fiabila, puternica, consuma putin si este confortabila. Isi merita cu siguranta banii
nicoleta1
De ce este asa de mare diferenta intre CIP si DDP la Hyundai Accent fata de Peugeot 306 de exemplu?
TheCube
Diferenta vine din taxele vamale de 30%. Se pot evita prin leasing.
tipitip
Ma bag si eu in seama cu doua chestii:
Garantia de 5 ani este de fapt de 3 ani cu extensie de 2 ani privind doar grupul propulsor numai daca proprietarul ramane acelasi (primul)! A propos, cine este primul proprietar in cazul leasing-ului? Apoi, garantia priveste defecte de fabricatie a pieselor sau vicii de material si nu priveste uzura datorata timpului sau utilizarii necorespunzatoare (nu stiu unde se incadreaza aventura gropilor bucurestene!). Suspensiile sunt garantate 18 luni (in conditiile de mai sus!). Pentru a ma face mai bine inteles prima revizie costa aproape 10 mil.lei, deci cam asta e garantia!
In al doilea rand, taxele vamale nu se evita prin leasing, in cel mai fericit caz TVA-ul, prin leasing operational!
Uitai: 20 EUR+TVA/ora de manopera la service-ul Hyundai Romania!
TheCube
TVA se evita si la leasing financiar, fiind deductibil daca achizitionezi prin firma. Taxele vamale nu se evita in totalitate prin leasing. Insa se platesc numai 30% din valoarea reziduala, care in general e 20%. Deci 30% din 20% = 6%. Ceea ce e mult mai putin decat 30%.
tipitip
Bineinteles ca de firma e vorba, nu cred ca s-a gandit nimeni ca si-ar putea deduce TVA-ul pe persoana fizica! In ceea ce priveste leasing-ul financiar, intr-adevar face posibila deducerea TVA-ului (chiar pe toata valoarea obiectului) dar presupune perioada de amortizare (mai exact 2 ani de la finalizarea contractului de leasing). Dar faza cu 30% din 20%...crede-ma...nu stiu de unde ai obtinut-o! Valoarea reziduala face parte din costul obiectului si atat!
TheCube
Mihai (sau Razvan), ai cateva pareri gresite, care ti-ar putea influenta alegerea in cazul in care vrei sa-ti iei masina:
1. Am vorbit cu cei de la Hyundai despre garantie si despre achizitia in leasing. Ei mi-au spus (nu pot baga mana-n foc, dar nu am motive sa nu-i cred) ca garantia va fi facuta pe numele meu, ca si "utilizator" (adica imi vor trece mie numele in cartea de service). Nu mi se pare chiar o explicatie "beton", dar, dupa cum vezi, e loc de discutii.
2. In cazul in care "inchiriezi" un automobil prin leasing financiar si optezi pentru cumpararea bunului la sfarsitul contractului, la valoarea reziduala, vei plati taxe vamale si TVA la valoarea de achizitie(adica de obicei 20% din valoarea de intrare). Bineinteles ca TVA vei plati si la ratele lunare, insa (atentie, aici e o alta diferenta fata de credit), TVA-ul se plateste numai pentru rata, nu si pentru dobanda. Din acest motiv, rata dobanzii la leasing poate parea mare, insa o rata de 12% la valoarea CIP(leasing) ar fi echivalenta cu o rata a dobanzii de 10% la DDP(credit).
tipitip
1. confirm, in pasaportul de service figurezi ca utilizator si extensia garantiei este valabila pt primul proprietar SAU UTILIZATOR. Corect!
2. Da-l incolo de TVA, pe ala l-am dedus de juma' de forum! Vorbeam de taxe vamale, care nu se prea deduc, da? Nu am zis nimic de rate, Doamne fereste, clar leasing (operational, zic eu!)
Si cu optat-ul, multumesc, nu e cazul pt mine! Am raspuns doar la intrebarile Nicoletei1, care, vad, n-a mai aparut. Si-o fi luat masina, nu si-o fi luat?
florin40721
Eu zic sa evaluezi bine situatia. Consumul poate da peste cap orice calcule. Eu am un Tucson 2.0 CRDI si fata de 5.9 L/100Km din oferta inghite si peste 10. si asta mergind cu 100Km/h pe autostrada, fara bagaj, fara lumini si clima.

daca iau in calcul ca fac 10000Km pe an, ca tot alerg prin tara, inseamna o pierdere de 1000 EU/an. deci o masina cu 3000 EU mai mult este absolut egala ca pret cu asta.

daca e vb du SUV-uri, Hyundai a ramas cam in urma cu tehnologia. Majoritatea M/T sau A/T au cruise control de ex.
elena47125
Se merita o Hyundai Elantra 2.0CRDi,la 16500,Km 20?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.