IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

hyundai diesel

This topic is about hyundai diesel, the author, nicoleta1, wrote about: merita sa cumpar un Hyundai diesel? Avantaje/dezavantaje. ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> hyundai diesel
nicoleta1
post Mar 12 2004, 07:17 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 12-March 04
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 22.352



merita sa cumpar un Hyundai diesel? Avantaje/dezavantaje.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu_
post Mar 12 2004, 08:11 PM
Post #2


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 120
Joined: 13-January 04
From: Iasi
Member No.: 19.888



depinde, de model, an fabricatie....
si de banii care-i ai

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-03-12 13:12 ]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nicoleta1
post Mar 12 2004, 08:32 PM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 12-March 04
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 22.352



Hyundai accent in leasing.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ion
post Mar 12 2004, 09:08 PM
Post #4


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 142
Joined: 6-November 02
From: Ploiesti (Prahova)
Member No.: 7.653



E o masina OK. Insa ca orice masina japoneza sau coreeana, e scumpa pe partea de service (piese+reparatii). Ar fi bine sa o compari si cu alte masini, de preferat produse in Europa. De asemenea nu isi pastreaza o valoare de ravanzare foarte buna, cum e cazul masinilor germane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Manzatu
post Mar 12 2004, 10:06 PM
Post #5


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 12-March 04
From: Bucuresti
Member No.: 22.373



E cel mai ieftin diesel de pe piata cred la 8000 de euro CIP ai si AC inclus .Si nu e diesel aspirat e chiar cu rampa comuna.
Asta`i o aberatie cu piesele de schimb....fiind masina noua ai garantie 5 ani....sa nu mai vb ca la leasing CASCO e inclus in rata fiind obligatoriu , asta in caz ca se intampla vreun necaz.
Si chiar se recomanda leasingul pt. ca se scapa de taxele vamale exorbitante.....e o aiureala sa iei cu banii jos o masina non-europeana chiar daca ai suma necesara....daca aruncati o privire pe strada rar o sa vedeti o masina asiatica sa nu aibe numar de leasing.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristinel
post Mar 13 2004, 01:23 AM
Post #6


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 2-March 04
From: Bucuresti
Member No.: 21.901



Hyundai Accent pe diesel e cel mai bun model de masina la pretul de 8000 Euro cip. Eu stiu pentru ca am unul; este o masina fiabila, puternica, consuma putin si este confortabila. Isi merita cu siguranta banii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nicoleta1
post Mar 15 2004, 04:47 PM
Post #7


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 12-March 04
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 22.352



De ce este asa de mare diferenta intre CIP si DDP la Hyundai Accent fata de Peugeot 306 de exemplu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheCube
post May 7 2004, 04:26 PM
Post #8


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 191
Joined: 2-April 04
From: Bucuresti
Member No.: 23.312



Diferenta vine din taxele vamale de 30%. Se pot evita prin leasing.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tipitip
post May 25 2004, 01:16 PM
Post #9


sofer
***

Group: Membri
Posts: 64
Joined: 25-May 04
From: Bucuresti
Member No.: 26.289



Ma bag si eu in seama cu doua chestii:
Garantia de 5 ani este de fapt de 3 ani cu extensie de 2 ani privind doar grupul propulsor numai daca proprietarul ramane acelasi (primul)! A propos, cine este primul proprietar in cazul leasing-ului? Apoi, garantia priveste defecte de fabricatie a pieselor sau vicii de material si nu priveste uzura datorata timpului sau utilizarii necorespunzatoare (nu stiu unde se incadreaza aventura gropilor bucurestene!). Suspensiile sunt garantate 18 luni (in conditiile de mai sus!). Pentru a ma face mai bine inteles prima revizie costa aproape 10 mil.lei, deci cam asta e garantia!
In al doilea rand, taxele vamale nu se evita prin leasing, in cel mai fericit caz TVA-ul, prin leasing operational!
Uitai: 20 EUR+TVA/ora de manopera la service-ul Hyundai Romania!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheCube
post May 25 2004, 04:27 PM
Post #10


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 191
Joined: 2-April 04
From: Bucuresti
Member No.: 23.312



TVA se evita si la leasing financiar, fiind deductibil daca achizitionezi prin firma. Taxele vamale nu se evita in totalitate prin leasing. Insa se platesc numai 30% din valoarea reziduala, care in general e 20%. Deci 30% din 20% = 6%. Ceea ce e mult mai putin decat 30%.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tipitip
post May 25 2004, 10:35 PM
Post #11


sofer
***

Group: Membri
Posts: 64
Joined: 25-May 04
From: Bucuresti
Member No.: 26.289



Bineinteles ca de firma e vorba, nu cred ca s-a gandit nimeni ca si-ar putea deduce TVA-ul pe persoana fizica! In ceea ce priveste leasing-ul financiar, intr-adevar face posibila deducerea TVA-ului (chiar pe toata valoarea obiectului) dar presupune perioada de amortizare (mai exact 2 ani de la finalizarea contractului de leasing). Dar faza cu 30% din 20%...crede-ma...nu stiu de unde ai obtinut-o! Valoarea reziduala face parte din costul obiectului si atat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheCube
post May 26 2004, 10:59 PM
Post #12


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 191
Joined: 2-April 04
From: Bucuresti
Member No.: 23.312



Mihai (sau Razvan), ai cateva pareri gresite, care ti-ar putea influenta alegerea in cazul in care vrei sa-ti iei masina:
1. Am vorbit cu cei de la Hyundai despre garantie si despre achizitia in leasing. Ei mi-au spus (nu pot baga mana-n foc, dar nu am motive sa nu-i cred) ca garantia va fi facuta pe numele meu, ca si "utilizator" (adica imi vor trece mie numele in cartea de service). Nu mi se pare chiar o explicatie "beton", dar, dupa cum vezi, e loc de discutii.
2. In cazul in care "inchiriezi" un automobil prin leasing financiar si optezi pentru cumpararea bunului la sfarsitul contractului, la valoarea reziduala, vei plati taxe vamale si TVA la valoarea de achizitie(adica de obicei 20% din valoarea de intrare). Bineinteles ca TVA vei plati si la ratele lunare, insa (atentie, aici e o alta diferenta fata de credit), TVA-ul se plateste numai pentru rata, nu si pentru dobanda. Din acest motiv, rata dobanzii la leasing poate parea mare, insa o rata de 12% la valoarea CIP(leasing) ar fi echivalenta cu o rata a dobanzii de 10% la DDP(credit).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tipitip
post May 28 2004, 01:08 PM
Post #13


sofer
***

Group: Membri
Posts: 64
Joined: 25-May 04
From: Bucuresti
Member No.: 26.289



1. confirm, in pasaportul de service figurezi ca utilizator si extensia garantiei este valabila pt primul proprietar SAU UTILIZATOR. Corect!
2. Da-l incolo de TVA, pe ala l-am dedus de juma' de forum! Vorbeam de taxe vamale, care nu se prea deduc, da? Nu am zis nimic de rate, Doamne fereste, clar leasing (operational, zic eu!)
Si cu optat-ul, multumesc, nu e cazul pt mine! Am raspuns doar la intrebarile Nicoletei1, care, vad, n-a mai aparut. Si-o fi luat masina, nu si-o fi luat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin40721
post Jun 8 2005, 12:02 PM
Post #14


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 10
Joined: 19-February 05
From: Bucuresti
Member No.: 40.714



Eu zic sa evaluezi bine situatia. Consumul poate da peste cap orice calcule. Eu am un Tucson 2.0 CRDI si fata de 5.9 L/100Km din oferta inghite si peste 10. si asta mergind cu 100Km/h pe autostrada, fara bagaj, fara lumini si clima.

daca iau in calcul ca fac 10000Km pe an, ca tot alerg prin tara, inseamna o pierdere de 1000 EU/an. deci o masina cu 3000 EU mai mult este absolut egala ca pret cu asta.

daca e vb du SUV-uri, Hyundai a ramas cam in urma cu tehnologia. Majoritatea M/T sau A/T au cruise control de ex.


--------------------
Life-is-Life
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elena47125
post Jul 6 2005, 10:02 PM
Post #15


novice
**

Group: Membri
Posts: 22
Joined: 17-May 05
From: Focsani (Vrancea)
Member No.: 47.118



Se merita o Hyundai Elantra 2.0CRDi,la 16500,Km 20?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 5th May 2024 - 03:08 PM