Help - Search - Members - Calendar
Full Version: intrare in eu.si cu masinile ce o sa se intample?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Pages: 1, 2
paun-3
cred ca au vrut sa zica taxe mai mari. eu am platit la o astra cu 550 euro mai mult decit ar fi trebuit, asta dupa aplicarea modificarii valorii in vama,
si dupa citeva zile de asteptare ca vamesii sa stie cit si cum sa ia banii. specific romanesc.
baba79864
a scazut valoarea pt masinile mai noi de 1 an, dar a crescut considerabil pentru cele mai vechi.
de ex: intre 1901 si 2000 cmc, valoarea pt masinile mai noi de 1 an era de 17394 euro, iar pt cele intre 1 si 2 ani era de 8697 euro. acum, pana intr-un an este de 17000 euro, insa intre 1 si 2 ani este de 10960 euro
golfuletz
QUOTE(HalbaSus)
Dupa cum ziceam UE nu priveste cu ochi buni piedicile puse liberei circulatii a marfurilor. Eu sper ca aceasta masura sa fie eliminata inainte de a intra in vigoare wink.gif

DOAMNE AJUTA!!!
golfuletz
QUOTE(HalbaSus)
MR, nu cred ca e nevoie de un proiect de lege, eu zic ca o sesizare la UE, eventual o notificare la guvern, cateva scrisori catre ziare/televiziuni/etc sa atraga atentia asupra neconcordantei cu legislatia europeana si sa vedeti cum o sa o dea inapoi baietii. De altfel legislatia UE are aplicabilitate directa in toate statele membre, deci teoretic daca vrei sa aduci o masina si cand vrei sa o inmatriculezi iti cer taxa poti sa ii dai in judecata facand trimitere la TCE care are forta juridica superioara legislatiei interne.

TARE IMI PLACE CUM SUNA ASTA!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.