Help - Search - Members - Calendar
Full Version: TUNING - un fenomen prost inteles de unii
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Otto73
UItandu-ma pe mai multe forumuri am vazut niste tuninguri execrabile pt. ochiul uman. Chiar vreau sa discutam daca aveti si voi aceasta parere.Eu zic ca orice masina se preteaza la tuning dar sa fie cu gust. De multe ori chiar si tuneri renumiti o dau in bara cu anumite "capodopere" cum ar fi de exemplu acest CLS cu tuning facut de ASMA
Otto73
sau beatle-ul asta
Otto73
sau asta
florin55503
am vazut ieri un bora asemanator cu cls-ul (botul masinii) la fel cromat cam acelsi stil. deci se poate si la noi nu numai la altii.

dar un tuning reusit in ochii unuia poate fi nereusit in altora. dar se intampla uneori ca parerile sa coincida. de multe ori depinde de ce inseamna frumos pt unii din noi. dar depinde si de bani. eu unul nu prefer tuningul agresiv(la exterior) gen nfs pe orice masina ci ceva mult mai subtil. in fine fiecare cu parerea lui
f1anatic
QUOTE(Otto73)
UItandu-ma pe mai multe forumuri am vazut niste tuninguri execrabile pt. ochiul uman. Chiar vreau sa discutam daca aveti si voi aceasta parere.Eu zic ca orice masina se preteaza la tuning dar sa fie cu gust. De multe ori chiar si tuneri renumiti o dau in bara cu anumite "capodopere" cum ar fi de exemplu acest CLS cu tuning facut de ASMA


Oh Amen Brother.
Discutam cu niste fosti concetatzeni ex-compatriotzi pe un alt forum din urbea mea natala...si vezi doamne...la ei o masina tunata nu arata finalizata daca nu are eleron pe capota din spate. Nu conteaza ca este FWD si are 116 dB - mai mult decit cei 102 BHP ai motorului asmatic...care nu a vazut in viatza lui o bujie de 5 dolari bucata...dar oh my...are eleron, ground kit si burlan. Eventual si niste rotzi foarte mari...care costa mai mult decit masina.

Si "lumea" imi zice mie "ricer" ca am un "rear underbody diffuser" care e foarte putzin vizibil cind rup tractziunea AWD in a 2-a pe asfalt uscat...Deh daca am fost "cheap" si nu mi-am permis masina cu ESP...a trebuit sa ii pun ceva pentru a imbunatatzi stabilitatea...
G e o r g e
ohhhhhhhhh da . sunt absolut de acord.
f1anatic
Ce se mai inghesuie lumea la acest subiect ? Statzi ma usurel ca nu pot citit totul !
Lucas
Da. Fenomenul asta de.....tuning la noi este perceput total gresit de foarte multi. Am vazut si eu nenumarate dacii ( 1310 in special) cu folie din piata, abtibild cu semnul de la Nike, parasolare cu O`Neill , capace gen spinere, celebrele praguri M style si cate si mai cate kitch`uri pune pe masini...sa nu mai vorbim de zecile de felfectorizante si abtibilduri lipite pe masina. Este urat...foarte urat. Tuningul este perceput de foarte multi ca si un fenomen de genul " impopotonam masina cu cat mai multe chestii...da bine pe masina, nnu da bine, is cumparate din piata cu 50.000 bucata...asta nu mai conteaza...conteaza ca am cat mai multe pe masina si am tuning fain"....ehh...stati linistiti ca nici eu nu suport oamenii astia. Ii detest. Dar sunt si oameni care chiar stiu ce inseamna tuningul. Si cand zic asta nu ma refer doar la styling....isi modifica motoarele, pun cutii de viteza sport, etc....respect pt ei...mai ales pt aia (si sunt destui) care isi cumpara o masina veche, cu potential maricel pt. tuning (de ex. bmw ursuleti), si o repara complet (izolat, tinicgigerie, vopsitorie , inlocuit piesele uzate sau stricate cu unele originale sau unele cu performante si fiabilitate mai buna de cele originale ) si dupa aia o modifica cu componente de firma ( kituri exterioare Rieger, Seidl, hamman etc) , suspensii sport, jante...etc...) styling, performante ( si nu ma refer doar la celebrele filtre de aer si evacuari complete borla si eventual un chip tuning) , audio , paint job, etc.
Si slava domnului incep sa apara incetul cu incetul tot mai multi oameni care stiu ce inseamna tuningul adevarat si nu transforma masina intr-un straf, sau se rezuma doar la un kit exterior tuning , jante, angel eyes, triple clare sau cu leduri , volane sport, nuca schimbatorului, pedale. Nu zic....si asa este frumos...dar eu percep altcumva termenul de tuning....prima data performantele si dupa aia stylingul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.