Help - Search - Members - Calendar
Full Version: revizie 10.000 km logan diesel
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
Daniel76097
cred ca subiectul a mai fost discutat, insa eu nu l-am gasit pe forum. imi puteti spune cat v-a costat revizia de 10.000 la logan diesel? si ceva detalii utile, desigur... daca in afara de filtre, ulei a mai fost "nevoie" de ceva...

multumesc mult!
Andrei76320
As vrea sa stiu si eu de la cei care au la ce perioada se fac reviziile la logan 1,4 MPI si 1,5 DCI si cat costa.

Din cate am citit pe aici astia de la Renault au pus motorul de 65 de cai fiindca cica motorina din romania e mai proasta, dar :

1,5 DCI - 65 CP transmisie curea, turbina cu geometrie fixa;
1,5 DCI - 86 CP transmisie lant, turbina cu geomatrie variabila;

Cam astea ar fi diferentele; unde intervine motorina?

A, am vazut la Roata de rezerva parca- au dus o Dacia dci la test parca la Vitan, la centrul ala de Diagnosticare computerizata si la motor le- a arata ca are 68 de CP. Deci hai sa zicem ca Dacia a declarat 65 sa fie cu marja de la motorina.

O intrebare pentru cei care au renault clio, cu 1,5 DCI- este fiabil motoru si daca este pretentios la motorina, ca si la benzinarii nu vezi ceti baga aia?
alex74792
La Cluj, la Dacia Feleac, 1,6 mil., manopera, schimb ulei si filtru ulei.
Nimic altceva, daca n-are masina ceva bube. La 20k e mai nasol, se schimba si filtre aer+motorina
Daniel76097
multumesc, alex.

frumos, la dacia feleac biggrin.gif am stat si eu vreo jumatate de an in cluj, chiar vroiam sa ma stabilesc acolo. mi-ar fi placut sa imi fac acum revizia acolo.

servus!
eddie
Intamplator sau nu si eu am facut revizia de 1 an(10.000 km) la Renault Clio 1,5 dci 80 C.P.la Dacia Cluj Feleac.Si nu am schimbat decat filtru de ulei si uleiul,restul filtrelor,de aer si polen fiind suflate si filtrul de motorina purjat(era super curat).M-a costat 1,8 mil. lei in iulie 2005.

Motorul Renault 1,5 DCI 65 c.p.are turbina,iar cel de 1,5 DCI 80 c.p. are turbina cu intercooler.
Turbina cu geometrie variabila si intercooler are numai motorul de 1,5 DCI cu 100 c.p. !
Presiunile din injectoare sunt diferite la aceste motoare,nu-mi aduc aminte exact valorile,dar la 80 c.p presiunea e mai mare decat la 65 c.p. si mai mica decat la 100 c.p.
A70877
Adras - 08.09.2006

ulei Turbo Diesel Elf 10w40 (86 ron - carffour)

filtru aer + filtru ulei ( 41 ron - magazin de piese auto)

manopera revizie (50 ron)

total 177 ron

p.s. filtrul de aer se poate schimba la 20 mii km
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.