Help - Search - Members - Calendar
Full Version: LAND CRUISER 120
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2
George31749
Stiti cumva daca se fabrica in Europa sau urmeaza a se fabrica in viitorul apropiat ?
mike.omega
La ce preturi are, nu cred... :roll:
George31749
Asa m-am gandit si eu, dar mai sper,...,sa-si faca japonezoii si o fabrica undeva in Europa, sa le mai scada pretul. laugh.gif
mike.omega
Toyota are fabrici un Europa, dar nu pt Land Cruiser laugh.gif
In turcia se fabrica corolla sedan&break si mai era o fabrica prin vest parca :!:
madalina
E subiectde Toyota.

Land Cruiser se fabrica numai in Japonia pentru piata europeana. Toyota are o fabrica in Turcia, una in Anglia, una in Franta si cea din Cehia unde lucreaza cu Peugeot. Pe siteul toyota oficial sunt date toate fabricile.
George31749
Multumesc...o sa caut pe site-ul lor. :cheers:
raul-27
Ca tot veni vorba de Land Cruiser;stie cineva vreun link sau vreo informatie despre un eventual crash test cu masinuta asta? ma refer la LC 120.Ca nu prea am gasit sau nu am cautat indeajuns. blush.gif
madalina
Crezi ca este o problema siguranta intr-o masina la dimensiunile acelea?
Maff
Daca te loveste trenul cred ca este o problema................pentru tren.....
raul-27
Nu cred ca e vreo problema de siguranta la masina asta...
Imi place de ea si de aceea incerc sa aflu cit mai multe.
Intrebarea era din curiozitate si nu din grija ca ar fi ceva in neregula...
Toyxen
Salutare la toata lumea,

Ma intereseaza masina aceasta si as dori sa aflu si impresiile voastre despre ea. Mai precis ma intereseaza modelul D4D de 3l la 166 CP cu 410 cuplu Automata + Tems. Eu am facut un drive test cu ea (varianta ceva mai veche fara TEMS si de 163CP) si am ramas placut impresionat de ce poate masina asta. Am facut test si cu noul Disco3, masina cu care era sa ma rastorn la 30 la ora intr-o curba destul de stransa totusi. Cu toyota am luat aceeasi curba la 60km/h si nu am avut nici o senzatie de nesiguranta. Acuma, poate cineva care a condus mai mult un LC 120 sa ma ajute cu un feedback legat de stabilitatea masinii la viraje mai stranse abordate cu viteze mai mari? Merci
G e o r g e
este masina de offroad nu de viteza smile.gif
Toyxen
tocmai de asta vreau sa stiu care ii sunt limitele on road.
Valentin68734
Ce parere au posesorii despre masina? I-si merita banii, probleme, service?
Astep opinii avizate.
Multumesc blink.gif
Bodi
Nu sunt posesor dar m-am dat un pic cu ea (in varianta Prado) zic ca isi merita banii. Este fiabila ca orice Toyota. Despre service nu sunt in masura sa vorbesc, nu sunt din Bucuresti.
Din curiozitate: o iei pentru Bucuresti sau vrei sa te muti la munte? Daca o iei pentru oras parerea mea este ca faci o investitie proasta. Sa argumentez: consumul e destul de mare si aici nu e vorba de a avea bani sau nu, ci de a arde benzina aiurea prin oras. Confortul unui SUV este sub al unei masini de clasa medie si LE 120 este un off-roader veritabil si nu SUV. Gabaritul este de asemenea un dezavantaj net intr-un oas ca Buc.
Daca o iei pentru munte, vanatoare etc. eu zic ca e o alegere buna.
Toyxen
M-am dat si eu putin cu cel de drive test de la toyota si mi-a placut. Motorul putin zgomotos dar isi face foarte bine treaba. Nu trebuie sa te astepti la o masina de viteza, totusi este o masina cu un gabarit mare, insa am mers cu 150-160 cu ea si mi-a placut senzatia. Curbele mai stranse trebuie abordate cu umpic de grija, altfel rishti ca masina sa joace umpic pe sosea. Oricum mi-a placut mai mult LC120 cum sta in curbe decat noul Disco3. Si calitatea materialelor din 120 este excelenta, exceptand poate imitatia de lemn de pe usi. Varianta considerata de mine cea mai buna este cea cu cutie autoamata, care are si consum mediu mai bun decat cea manuala(ii prima masina la care am vazut asta, totusi se explica prin faptul ca in 2005 masina a primit un facelift si cutia automata a fost inlocuita cu una mai performanta pe cand cea manuala nu).

Din interior nu mai pare atat de mare. Am fost cu ea prin orash la ora de varf si m-am descurcat excelent.

In offroad te duce aproape peste tot, dar trebuie sa ai in vedere faptul ca pentru noroaie mari si zapada ai nevoie de anvelope specifice.

Mai multe o sa iti pot zice peste 2 saptamani pt ca atunci este termenul la care trebuie sa-mi vina mashina.

Am ales LC120 pt ca am nevoie de o masina de familie in care sa poata intra toata gashca + catzel + bagaje. O voi folosi ocazional in orash(pt asta am corolla) si mai mult pt drumuri lungi, munte, mare si drumetii prin paduri. De vanatoare nu-s curios biggrin.gif da am cunostinte care o folosesc(nu pe a mea tongue.gif) si ei zic ca-s super incantati.

De revizii nu stiu inca prea mare lucru, doar ca se fac din 15k in 15k si valoarea reviziei de 30k este around 17mil(din informatiile primite de la service).

Pt mine LC120 reprezinta cel mai bun compromis intre on si off road, asa ca nu am stat pe ganduri.

Mai multe iti zic cand vine. AMR 14 zile(max).
Watcher
Mie treaba asta cu 'masina e mare si e greu de deplasat in oras' mi se pare exagerata. Merg adesea cu un Sprinter care e MULT mai mare decat orice 4x4 de la noi (si lung si inalt si lat) si NICIODATA nu mi s-a parut ca 'mama daca aveam Matiz ajunegam cu 20 minute mai devreme'. Poate cu 20 secunde...

In schimb ai urmatoarele avantaje:
1) Pozitia de condus elevata == vizibilitate sporita, poti sa te asiguri mult mai bine cand iesi din parcari, cand cedezi prioritatea, etc, pentru ca te uiti PESTE masinile parcate pana in intersectie.
2) Rotile mari si garda mare la sol == treci mai bine prin gropi, peset liniile de tramvai, canale, etc.
3) Siguranta pasiva: sunt mai putin tentti toti desteptii sa iti taie fata, sa iti puna frana in fata, etc. In plus daca patesti sa intre vreunul in tine, ai MULTA SIGURANTA PASIVA asigurata de legile fizicii si de faptul ca trece pe dedesubt smile.gif

Treaba cu consumul este intradevar ceva, dar daca te orientezi la 3 litri diesel nu cred ca e atat de speriat, sunt multi care au masini sportive /. semisportive pe benzina care consuma mai mult smile.gif
Valentin68734
Multumesc mult pentru pareri. Ma bate gandul sa iau una. Motivatzia? M-am saturat de gropane, troncaneli si alte borduri.
Am facut drive-test si mi-a lasat o impresie buna.
Probabil ca pana in August o sa o iau....
Ce-i drept este o alegere de suflet ca sa zic asa.
Bodi
Valentin bafta si sa te bucuri de ea daca te-ai hotarat.
Confortul clasei medii este deasupra celui oferit de SUV-uri. De aia te-am si intrebat la ce vei folosi masina. Este adevarat ca poti sari cu un LC orice bordura si incaleca majoritatea transeelor din orasele noastre dar totusi asta reprezinta doar o mica parte din durata de utilizare a masinii.
Apropo de confort, cand mergi la reprezentanta testeaza si un Avensis pe aceeasi portiune de drum ca LC-ul, de preferat un drum cu denivelari mici si medii si vezi care filtreaza mai bine neregularitatile. Nu te indemn sa cumperi Avensis ci doar sa faci o comparatie.
Watcher ti-a dat cateva avantaje si are dreptate. Orcine se gandeste de 2 ori inainte de a taia calea unei astfel de masini, plus vizibilitate mai buna, etc etc
Totusi parcarea si aglomeratia nu vor fii prietenii tai...
Siguranta: o rasturnare cu un SUV este moarte sigura. Din cauza greutatii masinii "cabina" va fii total aplatizata.
In rest, daca mi-ar permite bugetul, nu as ezita sa-mi iau si eu una fara insa a renunta la Avensis.
Cand o iei te rog fii atent si la noi astia mai micii biggrin.gif
florin55503
si eu am mers cu una.full: piele, navigatie etc: motor cam zgomotos(un mic tractoras, se aude din interior ca e diesel) masina cu care em mers era aproape noua si deja avea niste greierasi prin portbagaj. sa nu te astepti la sportivitate sau asa ceva. masina e cam barca fiind conceputa pt off-road. in fata scaunele sunt fotolii in spate desi din afaravezi o masina imensa se sta relativ bine, dar nu foarte bine si confortabil. pozitia e exact ca in logan pe bancheta din spate dar cu mai mult loc la picioare.

in off-road treci peste denivelari insemnate fara nici cel mai mic efort si fara sa simti (din cauza asta spuneam ca e mai indicata in off-road). am mers prin jud giurgiu pe niste drumuri care parca fusesera bombardate si gropile abia se simteau (nu aveai ce sa ocolesti). se auzeau din pacate doar niste greierasi

ca un sfat/: daca mergi mai mult in buc dar vrei 4x4 eu m-as uita la audi all-road. nu stiu exact care e pretul. treci mai usor peste denivelari, ai quatro, o garda la sol respectabila, confort etc. din pacate probabil in curand va fi restizat in conformitate cu actuala tendinta audi: single frame
Valentin68734
Asadar, pata mi s-a pus pe masina, vazand-o cum reactioneaza la trafic. Este incredibil de manevrabila, iar senzatia este una placuta.

Nefiind vitezoman, si neavand dealtfel unde sa alerg cu una sport, existand variante la acelasi pret ca al Toyo.., iar consumul nu este unul exagerat ptr clasa din care face parte, cred ca este o alegere buna....sper.

Ca toate lucrurile bune, se pare ca si achizitia asta merge greutz, dar se va face la un moment dat.

Pana atunci, citesc cu atentie ce mi se spune....

Multumiri si ...... beer.gif beer.gif beer.gif pentru voi!
Cristi61091
Salut

Am citit si eu discutiile voastre. Ce pot spune masina e super OK. Daca e cineva interesat de modelul cu roata de rezerva sub portbagaj cunosc o firma care poate aduce aceasta varianta, evident cu posibilitate leasing, la preturi mai bune decat importatorul oficial sau la dealeri.
Toyxen
AMR max 2 zile biggrin.gif , da ii posibil sa vina si maine. wish me luck! Dupa ce vine o sa share-ui impresii. Toyota rocks, s-or miscat super bine cu data de livrare si de data asta!
Toyxen
Ufff. In drum spre servici trec pe langa reprezentanta Toyota. aici surpriza! Tir-ul cu mashini este tras in fata si tocmai coboara si camionul meu din el! A VENIIIIT. In jur de ora 13.00 ma duc sa o ridic! Nu mai am rabdare band.gif !!!!! Poze si impresii mai tarziu umpic!
S O R I N
Cred ca esti primul posesor de land cruiser de pe forum,din cate stiu...

Oricum s o stapanesti sanatos masina si sa te bucuri de ea precum toti

toyotistii de pe forum. :1:
Legionaru'
QUOTE(Cosmin62234)
Ufff. In drum spre servici trec pe langa reprezentanta Toyota. aici surpriza! Tir-ul cu mashini este tras in fata si tocmai coboara si camionul meu din el! A VENIIIIT. In jur de ora 13.00 ma duc sa o ridic! Nu mai am rabdare band.gif !!!!! Poze si impresii mai tarziu umpic!


S-o stapanesti sanatos si fara incidente! :wave:
Bodi
Felicitari!!!!
Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea beer.gif
Toyxen
Merci de urarai la toata lumea. Maine promit ca scriu si primele impresii despre masina.
Lucian_BV
S-o stapanesti sanatos! E intr-adevar o masina puternica si reusita care n-o sa te lase niciodata la greu.Te-astept prin Poiana Brasov la iarna unde LC e in elementul sau biggrin.gif Visez si eu la una pentru mine,dar asta peste 4 ani cand voi incheia leasingul la Avensis.
Inca odata multa bafta!! :wave:
Lucian_BV
QUOTE(Toyxen)
Merci de urarai la toata lumea. Maine promit ca scriu si primele impresii despre masina.

Toyxen nu ne mai fierbe!!!!
Ai luat masina sau te duc astia cu vorba, ca mi s-au lungit ''ochii'' pe monitor asteptand impresiile promise. Poate si ceva poze...??? biggrin.gif
Toyxen
Iertare iertare ca n-am zis nimic. Am luat mashina vineri de la Toyota si de atunci nu m-am mai dat jos din ea smile.gif. Ii ca un drog. Daca nu ma dau cu ea o zi intru in depresie smile.gif. problema ii ca si la nevasta ii s-o pus pata pe masina asa ca timpul petrecut in ea se imparte la doi.

Deocamdata am facut numai drumuri scurte around Timisoara, dar sambata ma duc pana in Medias si o sa o pot testa mai bine.

Ca prima impresie pot sa zic ca sunt mai mult decat multumit de cum se comporta. Are un demaraj excelent, face kickdown aproape fara sa simti nici un fel de intarziere, iar prin gropanele din Timisoara faptul ca are suspensie pneumatica pe spate si poti sa-i reglezi suspensia ii mai mult decat as fi sperat vreodata. tehnic vorbind are 4 pozitii pt reglat suspensia(2x pt confort 2x pt sport). In oras sau pe offroad o las pe confort si gropile nu mai sunt o problema(masina merge ca o barca). In afara orasului o pui pe sport si simti cum se lipeste pe sosea. Totusi avand un gabarit mare trebuie sa fi atent cum negociezi virajele mai stranse.

Consum deocamdata(dupa aprox 500km facutzi prin oras) ii 14%.

Sistem audio impecabil. Ca functionalitate insa ii lipseste playlist-ul de la CD-uri, da poti trai si fara asta.

Navigatia inca nu am avut unde sa o testez. Am vb cu cei de la Toyota si au zis ca exista ceva sanse sa apara si harta Ro(compatibila cu sistemul lor de navigatie) dar probabil la anul.

Am dat jos ultimul rand de scaune, ca urmare am un portbagaj enorm.

Anvelopele cu care a venit sunt Michelin HT (265/65 R17). Ma asteptam la Bridgestone, da pana la urma cred ca ii mai bine asa.

Motorul este destul de zgomotos daca stai afara, insa inauntru nu se aude mai nimic nici la viteze mari. Maxim i-am dat 160.

Nah. Cum se comporta la drum lung o sa zic dupa ce ma intorc de la Medias.
Lucian_BV
Bravo,si s-o stapanesti sanatos,fara incidente !!!
Citeste si mp3 CD-ul? Nu-i cam mult 160 sa-i dai in rodaj???
Ai grija cu nevasta ca daca-i place prea mult te lasa fara ea :angel: biggrin.gif
S-auzim de bine si astept POZEEEE !!! :wave:
Toyxen
QUOTE(Lucian68267)
Bravo,si s-o stapanesti sanatos,fara incidente !!!
Citeste si mp3 CD-ul? Nu-i cam mult 160 sa-i dai in rodaj???
Ai grija cu nevasta ca daca-i place prea mult te lasa fara ea :angel: biggrin.gif
S-auzim de bine si astept POZEEEE !!! :wave:


Merci de urari.

Nu stie MP3 da are CD changer cu 6 bucatzi, asa ca nu ma deranjeaza prea mult.

Am intrebat la Toyota cum sa ma port cu masina in primii 1-2mii km. Au zis ca nici o problema, nu am nici o restrictie. Totusi m-am uitat si in cartea masinii. Acolo zicea numai sa bag motorina buna, si sa nu pun frane bruste in primii 300 km. A, si mai zice sa nu accelerez puternic in primii 500km.
robert
Traznet masina!Am condus si eu o data una,si am ramas impresionat.
Succes!
Toyxen
Am ramas dator cu impresii despre cum se comporta masina la drum lung.

Am facut cam 700 km intr-o zi. Ce mi s-a parut mie extraordinar este faptul ca dupa 700km pe drumurile tarii NU resimteam nici umpic de oboseala! Nici macar spatele nu ma durea! Putin piciorul stang imi era amortit, din cauza ca nu mai fost solicitat numai cand trebuia sa ma cobor din masina smile.gif. Confortul este excelent si reglajul lombar isi face toti banii.

In rest pot sa ma declar multumit de ceeea ce imi ofera masina. Motorul isi face datoria, si pe serpentine sau pe dealuri are rezerve excelente de putere. De asemenea in depasiri se comporta f. bine(kick down cu intarziere minima).

Consum afara din oras 8.6% (7.5% ii dat in carte). Mixt am pe bord acuma 10,3%(aprox 12% consuma in oras fata de 11.6 cat imi zice in carte). Mie mi se pare mai mult decat satifacator avand in vedere ca am facut 1500 km cu ea.

Greierasi inca nu am sesizat. Doar numarul provizoriu(pe care nu-l mai suport) ini bangane in luneta si ma enerveaza la culme.
In rest toate bune si frumoase si sa auzim de bine.
Toyxen
Intrebari pt toata lumea toyotista si nu numai:

1. Ce motorina bagati in masini?
2. Cand ati luat masinile de la dealer ati verificat presiunea in roti? Eu la LC am avut 4!!!!(normal trebuie sa am 2). Si am bagat 1000km cu caramida in loc de roata! Mi-am adus aminte ca si Corolla o venit cu presiune in roti de 3. Stiti cumva care-i explicatia? Sa fie legat de transportul masini?
DAN
QUOTE(Toyxen)
Intrebari pt toata lumea toyotista si nu numai:

1. Ce motorina bagati in masini?
2. Cand ati luat masinile de la dealer ati verificat presiunea in roti? Eu la LC am avut 4!!!!(normal trebuie sa am 2). Si am bagat 1000km cu caramida in loc de roata! Mi-am adus aminte ca si Corolla o venit cu presiune in roti de 3. Stiti cumva care-i explicatia? Sa fie legat de transportul masini?


Ar fi trebuit sa ridici masina cu presiunea normala in pneuri.ele intr-adevar vin cu presiune mare pe transport dar e datoria dealerului sa iti faca presiunea la roti inainte de livrare.
Cat despre motorina, iti recomand euro4 beer.gif
Lucian_BV
Eu de cand am luat-o am bagat doar Alpine diesel si Euro 5 (parca...???) de la OMV.
Presiunea in roti mi-a verificat-o la receptia masinii cei din service.Tot 4 avea si a coborat-o la 2.4
Toyxen
Am o problema! tongue.gif Numarul de inmatriculare e de kokos. Dupa prima spalare a inceput sa dispara bucati de cifre. Acuma se mai vede ceva, da in curand o sa ramana alb! Din cate am auzit a fost ceva stire la TV legata de firma care vopseste numerele cum ca vopseaua folosita ii de proasta calitate.

S-a mai intalnit careva (mai ales din cei care si-au luat masini mai noi) cu situatia asta? Cum ati rezolvat problema?
Watcher
Nu am intalnit, dar am vazut pe strada mai multe masini cu simptomele astea...
Credeam ca au muncti la ele sa le ft...
Ai spalat la perii sau la jet/ burete/manual?
Toyxen
QUOTE(Watcher)
Ai spalat la perii sau la jet/ burete/manual?


Am spalat-o la jet/burete/manual. In weekend ma duc sa caut ceva vopsea de calitate si o mazgalesc din nou. Doar ca ma enerveaza groaznic lucrurile aste de 3 lei care nu cred ca se intampla decat la noi in Ro. Ma tot gandesc ce "profit" colosal au putut avea cei care au castigat licitatia pt vopsirea numerelor. Asta da "afacere", sa pui vopsea ieftina si sa o mai si indoi cu apa dupa care sa speri ca nu se prinde nimeni. Din pacate nu-s genul care sa sap prea mult dupa lucruri din acestea, cu toate ca ar merita sa fie reclamati.
Radu79208
Consumul o sa scada putin dupa ce faci 2-3.000 km cu ea .
Abia atunci motorul functioneaza in parametri optimi .
Nu o sa fie o scadere spectaculoasa , dar o sa fie sesizabila pe computerul de bord .
Este o masina foarte buna , si faptul ca o poti folosi 4 x 4 permanent ...te va incanta la iarna , in plimbarile lungi si la viteza ridicata pe drumurile patriei care nu prea sunt deszapezite uniform . O sa scapi astfel de limita de 80 - 120 km la care se poate cupla din mers tractiunea integrala ( la anumite modele off-road ) , in situatii de drumuri cu aderenta diferita .
_Constantin_
Toyxen mergi la politie cu numerele si ti-le schimba, Am patit aceiasi chestie si le-am schimbat gratis. Grabeste-te, nu stiu cat va dura aceasta schimbare gratuita si e pacat sa pierzi 500k asa degeaba.
Toyxen
Ma intereseaza detalii despre cipul TTE pt Land Cruiser 120. Cum iti creste puterea, cuplul, consumul, viteza maxima. Cat costa si daca este ceva ce poate sa afecteze durata de viata a masinii. Stiu cei de la service sa-l monteze?

Vio, parca tu spunea-i ca ti-ai pus. Da-mi si mie ceva details pls.
Danke
DAN
E in jur de 1500 euroi si stiu doar ca iti creste puterea la 204 cai biggrin.gif .Din pacate mai multe nu stiu....
Toyxen
Merci Dan. Inca odata daca mai trebuia confirmat, da-i dovada de promtitudine. Mult succes la noul job! Maari tantalai cei de la Toyo Iasi ca ti-au dat drumul tongue.gif!
DAN
Iti multumesc blush.gif .Ma bucur doar ca pot fi de ajutor.O sa iti dau o adresa de mail a celor de la iasi sa le transmiti si lor asta biggrin.gif
guerilla
QUOTE(Toyxen)
Ma intereseaza detalii despre cipul TTE pt Land Cruiser 120.


PERFORMANCE KIT D-4D

Ultimate increase in power
Constant increase in performance at all r.p.m.
Easy fitment due to plug in system (installation in about 20 minutes)
Retains emissions standards
Performance data for 166PS standard:
Power: 150 kW(204 PS)
Torque: 410 Nm
vio
dap iti da 204 cai cuplu de 470 - 490 nu e decis cat aici si ma costat 1250 de euroi cu tot cu TVA , initial mi au zis ca e 1500 fara tva dar sa schimbat , nush de ce , iti pot spune ca fuge de rupe acum se simte si mai ales in ture pana de la 2500 la 4000 nu mai are tendintza aia un pic de puturos . consum nu iti poat zice ca de abia ieri l am pus si nu am merg decat vreo 50 -60 km dar dupa ce areata pe bord a ramas acelashi consum . e mai silentios motorul acum nu mai croncane sa rotunjit mult sunetul , ai impresia cand mergi ca e V6 ala ... e marfa buna . Acum o sa ii caut un Kit de Aer KN sa vad ce gasesc sa respire mai bine .
virtualm67947
Salutare,


Saptamana asta sper sa-mi ajunga si mie masina LC120.
Am luat varianta VIP cu TEMS plus ca TTE kit e dat gratuit in promotie la dealer smile.gif
Momentan am un bmw 520i E39, dar dupa drive test cu toyota am ramas trasnit. Drive testul l-am facut cu D4D cutie manuala si se misca chiar foarte bine. Nu stiu de ce zic unii ca e lenes etc.
Imi puteti spune ce accesorii merita luate de la dealer?


VM
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.