Help - Search - Members - Calendar
Full Version: LAND CRUISER 120
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2
Toyxen
Felicitari pt achizitie. Good choice! Sa o stapanesti sanatos!

band.gif

Ca accesorii eu mi-am luat de la ei acoperitoarea de bagaje, care te costa aprox 300 EUR cu tot cu TVA. Merita daca nu vrei sa ti se vada tot ce ai in partbagaj. Si mai ii bun ca nu iti fug bagajele prin masina daca pui o frana mai brusca.

PS Ma simt putin frustrat pe faza cu TTE kit cadou. Si eu vreau!!!
virtualm67947
Thx smile.gif

Acoperitoare se poate da jos usor? Intreb pt ca o sa folosesc si scaunele din spate.


VM
Toyxen
da. ii telescopica, se poate da jos oricand.
virtualm67947
Se pare ca trebuie sa mai astept o saptamana.
Din cauza zilelor franco sh1t :puke: , firma de leasing nu poate plati decat luni. blink.gif


VM
vio
e vrajeala smile.gif ce treaba are cu alta ?smile.gif fix kuku smile.gif
virtualm67947
QUOTE(vio70407)
e vrajeala smile.gif ce treaba are cu alta ?smile.gif fix kuku smile.gif



Cica nu lucreaza Raiffeisen leasing... Asa o fi? blink.gif


VM
vio
smile.gif) le au dat liber ?? au sediu lanaga antena 1 acolo smile.gif io nu am auzit vreun particular sa dea liber mai ales astia cu foamea dupa bani smile.gif in fine ......
virtualm67947
Ehh, ar fi bine sa fie numai ata... beer.gif
BTW: are cineva un link sau info despre un owner manual de lc120. O sa urmeze niste nopti f f lungi....


VM
vio
are mahina smile.gif nu ai mare lucru de citit smile.gif
Ioan76853
informatii utile nu vei gasi foarte multe in manual...mai mult de 1/2 spre 2/3 din carte trateaza centurile de siguranta, prinderea scaunului de copil, chstii care tin de siguranta (e nomal) dar sincer ma asteptam si ca ceva informatii tehnice, turatii, vieze... etc. Spun chestia asta dupa ce am trecut prin 2 manuale Toyota, primul lecturat in aporox 15 min, cel de-al doilea frunzarit in periada de reclame de la film.

Daca vrei info pune mana de tastatura si google-it. Eu am strans in 2 luni aprox 100 MB de poze, tutoriale si multe altele, ba chiar gasisem un site si cu manuale...daca il regasesc ti-l postez aici.

edit: iote si situl: http://perso.orange.fr/adherence.4x4/liens_techniques.htm
virtualm67947
Nici pana azi nu mi-a ajuns masina! :evil:

Telefoanele de la dealer (ESTIMA MOTORS BRAILA) au incetat dupa ce si-a primit banii de la firma de leasing. Am sunat de cateva ori si nu se stie cand dar pana al sfarsitul saptamanii sigur.. deja au trecut 3 saptamani.
Tipic romanesc! :minigun:

SFAT: Daca vrei sa cumparati orice masina, negociati termenul de livrare cu penalitati! Daca dealeru nu vrea, inseamana ca urmeaza sa asteptati mult si bine. Noi daca nu platim o rata ramanem fara masina! :evil:

VM

P.S. Dealeru' initial a spus ca masina este in vama si ca nu dureaza mai mult de 5 zile dupa plata.
virtualm67947
Intrebare:
Este posibil sa primesc factura de CASCO inainte de a fi gata toate actele masinii? Aici includ si factura semnata de mine ca am primit masina?


VM
vio
dap .
virtualm67947
GATA E AICI....

Dupa 100km

+
- kick down excelent
- cutia automata merge perfect, nici nu simti cand schimba decat la kick down
- deja am mai multe optiuni de parcare
- TEMS-ul e beton
- fara greierasi
- primul test in OFFROAD -> INCREDIBIL la cat ma pricep (am cautat exact niste zone unde mi-am rupt scuturile la BMW smile.gif ) inca nu m-am bagat in noroaie si alte nenorociri...
- suspensia electronica
- optitronu este foarte bun.
- gentile arata foarte bine.
- gume DUNLOP all seasons
- surprinzator de manevrabila
- sunetul e excelent, chiar si la radio
_

- finisajele la copertina de la trapa nu sunt din cele mai bune dar ehh... poate sunt eu ciudat smile.gif
- daca ai bagaje in spate... fug in toate partile smile.gif
- am luat acoperitoare de roata de rezerva. Fiind din fibra de sticla sau ceva plastic vibreaza ciudat cand inchizi usa din spate... cred ca e mai cool in original...

Urmeaza un drum mai lung si revin cu detalii...

BTW: stie cineva daca se pot memora pozitiile la scaune? Si daca da, cum? In manual nu prea m-am lamurit.


VM
virtualm67947
Ok... 600 Km, media 10.8 %

Inca mai am motorina din primul plin smile.gif

TEMS = MARFA!!! suspensia compenseaza la fiecare persoana care se urca in masina. Testat cu 6 persoane + bagaje. Confort maxim.
Reglarea suspensiei pe sport face minuni in curba la viteza, testat luat curbe cu 120 km/h cu 3 persoane in masina. Nici nu se inclina. Abia astep un drum la munte prin serpentine...
In afara mers cu 140km/h pe drum cu cratere, nu se simte.
Am travesat o padure de pe langa Barlad dar inca nu am gasit nimik sa solicite masina.

Masina nu are memorie pt reglare la scaune.. cea ce sucks.. fiind doi soferi cu gabarit diferit.

VM
virtualm67947
Cine ma lamureste si pe mine? blink.gif

Verificati imaginea unde e marcat cu galben (de pe www.toyota.ro) , scrie clar, scaune blah blah si cu memorarea pozitiilor... ori e tzeapa ori e tzeapa? blink.gif Eu unu nu am gasit nimik pe scaune sau un manual de memorie. La fel este si pe www.toyota-europe.com

VM
vio
la alte modele nu la astea care se importa la noi smile.gif te lamuresc eu smile.gif. ca de exemplu eu am vrut manuala cu motor pe benzina si au zis ca nu aduc asa ceva in romania ca tre omologate bla bla ...
virtualm67947
Dupa 2000 km

- media consum 11.2 cu 75% de oras
- fetzele din plastic de pe usi vibreaza cand e muzica tare in masina.. de afara se aud greierasi... cam naspa.
- am reusit sa fortzez putin capacitatile de off road urcand niste diguri (cam 35% inclinatie) smile.gif A intrat in functiune A-TRC-ul si imediat a urcat
- confort excelent.
- cei de la service Estima Motors sunt foarte de treaba. Nu este aglomerat, programarile se fac peste zi.

Stie cineva ce era in compartimentul din stanga din dreptul geamului in spate? ca e gol... Cand mi-am ridicat masina mi-au dat trusa de prim ajutor si triunghiul reflectorizant varianta romaneasca... care trancanea si fugea prin spate de ma dispera... acum am scapat de ele smile.gif E vreo gaselnitza romaneasca de a mai face unu bani?


VM
vio
ala e locashu unde se pune trusa medicala smile.gif) in portabagj st spate smile.gif

faza cu zornaitu e si la mine dar nu cred ca ai ce i face tre sa apesi f tare pe bandoul de plastic sa taca , am incercat

cat despre consum .... 9.2 atat imi indica pe bord biggrin.gif:D:D dar a mea e manuala smile.gif si tot TTE biggrin.gif , a prins 185km/h si mai putea inca dar trebuia sa te mai rogi de ea ceva
Pana61329
Io am un LC120D AT cu TEMS de pe la inceputul lui septembrie. Consumul e rezonabil pentru o masina grea si cu 4x4 permanent. De 2 ori mi s-a intamplat totusi sa-mi indice mai mult decat mi se parea normal. Ultima data am oprit-o 20 de minute si dupa aia a mai scazut. De fiecare data cu motorina de Petrom (din cea mai scumpa) luata de prin tara (Suceava si Rasnov) asa ca va recomand sa nu alimentati de la Petrom.
Apropos de kick-down....mai lasati-l frate pana dupa 3000 de km. Si masinile moderne au nevoie de rodaj. La fel si cu 6 oameni suiti in masina si drumuri pe munti....Parerea mea...
Relativ la echipare, de multe ori ma intreb daca sunt japonezii tampiti sau e vorba de cost reduction arigato.gif .....Sa pui in 2006 casetofon pe o masina de 4 jde mii de euro....ca sa bagi un cd tre sa te intinzi pana in torpedou sa scoti cartusul ala din cd changer....care cd changer nu are si CD text, ca sa nu mai vorbim de mp3.....dar avem buton de TUNE!!! din jumate in jumate de Mhz.....subscriu la faza cu memoriile la scaun si oglinzi ca io mai beau si mai conduce amica.....si n-are nici comenzi pe volan....si toate astea le are LExus GX470 care e acelasi lucru cu LC numai ca la Americhia are motor V8 si ce nu-ti trece prin cap (sunet Mark Levinson, intrare iPod etc) si e cam la aceiasi bani daca nu mai ieftin....iar faza cu navigatia mi se pare close to nesimtire.....io nu cred ca neamtzului sau englezului puteau sa-i ia banii pe ea si sa nu-i dea harta de Germania respectiv de Anglia .... dar asa e la noi..... si-au luat banu - se pisa pe tine dupa aia.....sanatate!!...
Clauss92942
Ce parere aveti de noul LC fara roata pe spate si 173 cp??
Toyxen
Ma macina de catva timp o problema. Unul dintre putinele lucruri care nu mi-au placut la modelul asta (Lc120 D4d 2006) este faptul ca volanul nu are nici macar comenzile audio pe el. Credeti ca este posibil sa-l schimb cu un volan de pe noul LC? Este acesta compatibil cu LC-ul meu? Ii clar ca pe langa schimbarea covrigului mai trebuie trase si ceva fire ca sa beneficiezi de functiile acelor butoane suplimentare dar nu stiu ce alte schimbari mai trebuie facute.



si ca sa nu mai caut pana imbatranesc dupa topic de LC poate careva sa puna un sticky la topicul asta? Saru'mana.
vio
in principiu daca sistemul audio permite si exista acolo mufele merge sa schimbi ... sa ne zica un miez din toyota daca merge biggrin.gif
adrian_flavius
Ah, ce vremuri...missa want this... whistling.gif whistling.gif
ddl
Salutare,

sunt interesat de achizitionarea unui LC 120 la 5 usi, second hand, preferabil din 2006 incoace.
ma intereseaza la ce anume trebuie sa ma uit la un LC second inainte de a-l cumpara.
dispun de un buget de pana in 30.000 euro (preferabil pe leasing)
merita cumparate din Romania sau aduse de afara? (argumente pro/contra)
astept pareri.
mersi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.