Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul cod rutier
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
Pages: 1, 2
boty
QUOTE
12.Lanturi pt. zapada. / 14.Vesta reflectorizanta.

De cand trebuie sa am vesta reflectorizanta ca pers. fizica?
Iar lanturile doar iarna daca vreau sa ies din localitate. nu ?
Maff
Vesta reflectorizanta trebuie sa ai in caz ca noaptea, pe sosea, ai o pana sau o problema la motor si cand iesi si trebaluiesti la masina sa te poata vedea cel care vine din fata sau din spate.Vesta reflectorizanta a fost introdusa de cativa ani in toate tarile din UE.
anamana
Da, eu sunt deacord cu utilitatea (si cu obligativitatea) vestei reflectorizante,
si in general a tuturor accesoriilor insirate cu cateva posturi mai sus.
Cum spune si Maff, in tarile UE, vesta reflectorizanta e obligatorie de cativa ani.
La benzinariile apropiate de frontiera cu Ungaria, se gasesc de mult. Mai nou se gasesc peste tot.

In Romania, inca nu e obligatorie vesta reflectorizanta, dupa cate stiu eu.
De fapt, pe la noi cred ca pe politisti ii lasa reci siguranta circulatiei.
Lista de accesorii se cere doar pentru a inmulti motivele de a da / lua amenzi.
Daca i-ar preocupa siguranta circulatiei, ar impune (de exemplu) niste reglementari foarte stricte pentru circulatia carutelor.

Eu nu stiu de ce ii intereseaza atat de mult ca bietul taran nu are cu ce circula.
N-are bani de masina ? Mi se rupe... sa circule pe jos.
Pentru mine nu se agita nimeni daca nu am bani de masina. Pentru voi da?
Si oricum, prea putini folosesc carutele in sopuri agro-industriale.
Majoritatea le folosesc pentru a merge acasa, seara de la carciuma.
grenouille
eh. am facut sambata un drum la tzara a fost o adevarata aventura sa merg printre carutze, capre (!!!), cai lasati liberi si plozi care jucau fotbal pe drumul european.
faza adevarata - mergea un coleg cu un tico pe sosea, la un moment dat trecea si o cireada de vaci (venea din sens opus). omu' opreste sa treaca vacile, vaca-shefa (aia care era prima) merge merge merge si zbaaaaaaang se impiedica direct de masina lui. omu iese din masina, nervos la vacar (un mosh beat si stirb dupa spusele lui) "domne da ce mergi cu vacile astea asa?" la care moshu lesinat de ras "nooooooo da' aiasta-i oooooorba cum vrei matale sa te vaaada?"
am ras de am lesinat cand am auzit povestea.
dar nu e de ras din pacate sad.gif
rafaello5
O adaugare:
-ptr cei care au suspendat carnetul ptr o perioada de 30/60/90 de zile li se va inapoia carnetul la sfarsitul termenului "DUPA CE FAC DOVA ABSOLVIRII UNUI CURS DE LEGISLATIE RUTIERA".Acum nu stiu ce presupune asta.Poate sa insemne 2 lucruri:
- fie sa faci cursuri de legislatie rutiera la o scoala de soferi si iti elibereaza ei o dovada a prezentei la cursuri
- fie mai dai examenul de legislatie rutiere ("SALA") inca o data
:angel:
HalbaSus
QUOTE(Virgil28674)
O adaugare:
-ptr cei care au suspendat carnetul ptr o perioada de 30/60/90 de zile li se va inapoia carnetul la sfarsitul termenului "DUPA CE FAC DOVA ABSOLVIRII UNUI CURS DE LEGISLATIE RUTIERA".Acum nu stiu ce presupune asta.Poate sa insemne 2 lucruri:
- fie sa faci cursuri de legislatie rutiera la o scoala de soferi si iti elibereaza ei o dovada a prezentei la cursuri
- fie mai dai examenul de legislatie rutiere ("SALA") inca o data
:angel:


scoala de siguranta rutiera exista si pana acum... daca doreai sa primesti carnetul dupa 30 de zile (in loc de 90)... se pare ca acum va deveni obligatorie. Am facut si eu aceasta "scoala" care e mai mult o formalitate gandita sa iti ia banii (vre-o 2 milioane) si sa iti strice programul (trebuie sa mergi in fiecare zi timp de o saptamana, dupa care dai un test... asemanator cu "sala" dar muuult mai simplu).
Maff
Sper sa nu am nevoie de asa ceva.Am vazut la TV azi ca sunt deja probleme cu asigurarile RCA.Cica e din cauza bazei de date, care a fost prost pusa la punct.
vma
Am facut si eu "scoala" aia... De fapt nu am facut nimic. Nu am fost la nici un curs numai la ex iar acolo ne-a spus ca daca nu stim sa lasam nebifat ca bifeaza el dupa aia. Am dat 2 milioane pt asta. Dupa aia am aflat de persoane care au primit adeverinta pt o punga de cafea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.