Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VOLVO
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volvo
Pages: 1, 2
Rai
apropo de volvo v50 ce vrei sa cumperi volvo sau ford motorul e de la peugeot-ford,caroseria pe ford focus probabil suruburile si munca facute in suedia.
M i h a i
in plus, conform ams, saab ar fi mai bun ca volvo
Rai
da sabb e facuta de alti americani gm.
Ion
daca problema se pune asa, intrebarea e de ce se mai cumpara rolls sau maybach.

eu cred ca lucrurile nu sunt atat de simple. volvo nu mai are motoare proprii de foarte mult timp. masina foloseste componente "standardizate", dar masina e proiectata totusi de o echipa si nu e ford. foloseste o anumita structura deja existenta, dezvoltata de altcineva, din motive de reducerea costurilor.

asta e ca si cum s-ar spune, nu luati audi, fiindca are motoare de vw. sau nu luati vw, fiindca primiti cam aceeasi masina la bani mai putini de la skoda sau seat.

sa nu uitam ca japonezii scoteau un model, dupa care aproape toate firmele japoneze scoteau modele pe baza masinii respective. era valabil si la francezi renault, peugeot si chiar fiat - la diverse subansamble in special pe autovehicule comerciale.
Rai
cam asa e dar si exista acel dar de ce nu face bmw la fel.vezi multi scriu despre masini ca sunt asa sau asa eu mai vrea sa le tai din elan masini adevarate fac putini si aici as vrea sa ajung si cred ca pot fii inteles.ok?
Ion
sunt de acord cu tine, ca bmw nu face ca altii. intrebarea e cat va mai rezista. la nivel mondial, se reduce numarul de producatori de autovehicule. din motive de reprezentare pe piata (marketing), nu se reduce numarul marcilor auto, cum se facea inainte de razboi, cand o firma inghitea alta firma care disparea ca nume. acum e o alta filozofie.



vor ramane doar 4 - 5 producatori si asta se vede deja:



daimler-chrysler

ford

gm



sunt consortii care au cumparat de pe piata tot ce s-a putut



ca sa reziste renault si nissan s-au asociat



vw si bmw sunt inca independenti si au luat si ei de pe piata ce au putut.



legea o face insa piata americana si cine nu se duce acolo, o sa scada ca firma in timp.



sigur, bmw e una din firmele care se protejaza si asta e si motivul pentru care nu produc oriunde si nu isi vand modele mai vechi la altii, cum face gm-opel, vw, renault, fiat sau peugeot. motorizeaza insa mini si rover, asa ca nu poti spune ca nu fac deloc astfel de lucruri. le fac, insa mult mai restrans fata de altii.



restul firmelor - fiat, volvo, rover, rolls, maybach, seat, skoda, etc sunt deja la altii si se dezvolta in functie de ce vrea firma mama.



sau ca sa fiu si mai explicit, concurenta ramane doar la nivelul pietii

[ acest mesaj a fost modificat de : de 2004-04-07 09:25 ]
Ion
sau ca sa fiu si mai clar, nu mai putem vorbi de producatori de autoturisme ci de afaceri.

nu se mai produce o masina, ci se ofera un serviciu clientului. parca asa se explica la cursurile de marketing

probabil ca asta e si motivul pentru care exista astazi oameni care isi construiesc singuri masini. sigur ca nu o poate face chiar oricine.
Rai
apropo de america nu multi producatori au fabrici aici dar bmw produce acolo numai pentru piata americana.si sa nu uit china va fii pe viitor marea afacere toate germanele sunt deja prezente si fii convins ca si altii isi bat capul cum sa faca mai bine.
silviu28372
Cred ca sar de la subiectul vostru da vreau si eu niste linkuri cu informatii in romana despre Volvo t5 sau niste informatii pe forum....cat despre volvo in geneal.....NO coment super masina ....din toate punctele de vedere...io am unu si stiu...
sebastian-33
Salut!

nu va suparati, acesta e forumul pentru VOLVO SAU UN CANAL DE PROMOVARE BMW?
PAREREA MEA: CINE NU A AVUT VOLVO SA SE CALMEZE, IAR PARERILE FORMATE NUMAI DUPA DESIGN-UL SI IMAGINEA (sustinuta cu bani) UNEI MASINI NU AU NICI O VALOARE PENTRU CA GUSTURILE NU SE DISCUTA!

NUMAI BINE!
R
QUOTE(Ion)
<br>eu cred ca lucrurile nu sunt atat de simple. volvo nu mai are motoare proprii de foarte mult timp. masina foloseste componente "standardizate", dar masina e proiectata totusi de o echipa si nu e ford. foloseste o anumita structura deja existenta, dezvoltata de altcineva, din motive de reducerea costurilor.
<br>

Volvo a avut si inca mai are motoare dezvoltate de ei.
Ex: benzina 2.0 l si 2.3 l aspirate sau turbo pe 360, 240, 740, 940 (din '85 pana in '95);
benzina 2.0 l pe 460, 480;
benzina 2.4, 2.5, 2.0, 2.9 sau 3.0 aspirate sau turbo pe 850, 960, S/V/C70, 960, S60, S/V90, XC90 (din '92 pana in zilele noastre biggrin.gif )
diesel: 2.4 pe S60, V70, S80, XC70, XC90 (din 2002 daca nu mai insel pana in zilele noastre)ç
si cel mai nou: benzina 4.4 l V8 (primul lor V8, dezvoltat cu Yamaha e drept...) pt XC90 si probabil S80 in viitor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.