Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce fel de Skoda ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Pages: 1, 2
Lord
in curand (probabil prin martie) voi achizitiona o noua masina. probabil aceasta va fi skoda.
intrebarea mea vine acum:


e mai bine sa iau o skoda octavia ambiente 1.9TDI cu AC (manual) optional sau sa iau o fabia sedan ellegance cu acelasi motor dar cu dotari peste octavia (ac automat, ebd, asr)

amandoua se cam invart pe la 16600 din ce vad pe siturile lor
oricum vreau sa astept noua oferta a lor

p.s. puteti sa-mi recomandati si alte masini cam de 15000 euro
madalina
Nu merita o skoda 16000! primele alte recomandari care imi vin in minte sunt toyota corolla si megane II, daca vorbesti de pretul final, cu masina luata pe loc! Ambele skoda sunt de conceptie veche!
Dragos4
Vorba Madalinei, nu merita sa dai pe Skoda 16 000, cand ai Megane Doi de banii astia. Este masina cu cele mai multe dotari din standard. Ai pana si frigider, follow me home, si are si o forma mai diferita [la modelul scurt ma refer], care mie personal imi place muult! Acum depinde si pe ce bani te bazezi. Eu cred ca daca as fi in locul tau, as mai astepta o vreme, as mai economisi si mi-as lua o Skoda Superb. Este limuzina. De aici, dotari de limuzina, confort de limuzina, arata super dox, e calumea!

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-24 01:33 ]
Lord
scoda suberb ... i wish
si mie imi place meganu ala dar... trage motoru' suficient ? cat pt 3-4 persoane ?
dar daca e megane sedane ala nou ?


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-24 04:00 ]
madalina
Depinde de motorizare! Daca iei 1.4 nu te astepta la asa ceva, daca iei motorul cel mai puternic, nu te vei plange de el!
G e o r g e
pt megane II ai 2 motoare superbe :
1.9dci 120 cp :
0-100km/h 10.5sec
%5.4 consum

sau

2.0 140cp:
0-10km/h 9.2sec
%8.0 consum

cu motoarele astea clar nu te tarai.
Lord
cu motoarele alea sare de banii mei eu ma gandesc ca varianta viabila MEGANE SEDANE 1.5 dCi care mi se pare ecelent chiar daca motorul pare micut. ce ziceti ? ma trage motorashu asta la deal ?
madalina
daca nu vrei cine stie ce performante, merge! Am un prieten care are hatch de 1.5 dci, merge usurel cu ea (120-130) maxim si este foarte multumit! Il invidiez cand vad consumul, dar eu nu as putea merge cu masina aia pentru ca imi place sa merg un pic mai sportiv, iar acea masina nu poate!
M i h a i
Hmmm...decat Fabia mai bine ai in vedere Noul Fiat Punto de 1.4 16V. Consuma 6l/100 si e nervos ca motorizarile de 2.0 si 1.9TDI (130cp) de la Fabia, insa mult mai ieftin.

N-am inteles eu daca suma aia e CIP sau nu insa la 16.500 CIP ai Honda Accord. Super masina. Daca nu esti atent, cand o vezi din lateral-spate, zici ca e BMW Seria 5 Ar mai fi Ford Focus exact in 15.000 CIP cu mentiunea ca varianta pe benzina consuma 9l/100.
Insa daca vrei o masina adevarata n-ai decat o solutie AlfaRomeo 156 la 16.000 CIP. Asculta ce-ti spun (iar cei care au condus o Alfa 156 pot confirma), masina asta este tehnic de o calitate nemaipomenita, facuta pentru condus sportiv. Cu cat turometrul arata mai mult cu atat e mai fericita. Super motor, super design....aspirator de gagici Lordule
Bafta!
Lord
ok cred ca nu am dat destule detalii
cand zic IMI ma refer NE (my family and I)

va fi o masina de familie nu-mi (NE) trebe condus sportiv si d-astea
130,140 e prea bine oricum (am inteles ca meganu 1.5 se duce pana hat la 170 deci nu ar fi chiar asa o pb)

acei 15000-16000 de euro e pretu final adica atat trebe sa coste nu CIP ca asta inseamna 20 000
iar meganu se integreaza foarte bine in categoria asta de preturi

am vazut ca are si consumul mai mic decat fabia si octavia dotari cat cuprinde si o marime considerabila
inclin din ce in ce mai mult spre megane sedan dar mi-e totusi frica un pic de finisajul turcesc

p.s. nu vreau fete care sa fie atrase de masina si nu de mine
Cristian18
La un Hyunday Elantra 1.6 16v DOHC nu te-ai gandit? E numai 14000e (in leasig pe un an) si ai dotari de lux. La banii astia enumar numai cateva: Climatronic, ABS/EBD, Airbag sofer si pasager, oglinzi electrice si incalzite, geamuri electrice fata si spate si piesa de rezistenta e o instalatie multimedia CD/CAS/Tuner AM-FM cu 6 boxe (200W). Eu am mers cu una nou nouta (2004 cu face lifting) si m-a dat pe spate. La 180 Km/h nu se aude motorul mai deloc. Am dat ceata pe autostrada la masini gen Megane II Sedan, Skoda Octavia, Opel Astra Sedan. E o minune de masina. Eu vreau sa-mi iau dar mai astept pana in mai ca nu am banii.
Am uitat sa iti spun de garantia de 5 ani sau 100.000 km. garantia e din bara in bara. Adica daca trebuie sa schimbi bucse sau mai stiu eu ce ti le schimba ca e in garantie. Este mare (4.5m lungime si 1.75m latime) e ideala pentru familie. Daca ii pui spoiler (e optional) si genti de aluminiu e beton.

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-24 18:50 ]
M i h a i
Cristian, sa-ti mai zic eu ceva de Hyunday caci am un Accent. Garantia nu e chiar din bara in bara. Ai 5 ani sau 100.000 la cutie si motor. In rest ai garantie pe numar de luni/ani sau kilometrii. Sa nu-ti inchipui ca iti garanteaza aia bucsele 5 ani de zile Revizia e vreo 12 milioane pentru ca nu degeaba dau ei 5 ani garantie, si se face la 15 mii. La revizie schimbi o gramada de chestii. Daca nu te deranjeaza chestiile astea atunci e ok.
Lord
in principal sunt orientat catre un Diesel si oricum hyundai costa mult DUPA ce o cumperi piesele scumpe si alte alea

nu mai bine ceva care sa se apropie de buzunaru (si drumu') romanesc ?
M i h a i
Lord, ia vezi tu cat costa piesele la Renault. Sa nu cazi pe spate. Si ai garantie ca la Dacia 18 luni iar cat priveste service-ul am auzit la TV ca mecanicii (tot aia de la Dacia) nu prea au apucat sa se instruiasca si nu fac fata la Meganul II. Acum se zice ca e masina buna dar si daca ai vreo belea te mananca cainii. Mai intreaba si tu pe ici pe colo. Ideal ar fi sa vorbesti cu un posesor care sa-ti zica ce si cum cu service-ul si cu multe altele, caci inainte sa cumperi o masina, toate sunt bune frumoase si au revizii ieftine. Treaba e ca dealerul omite mereu cate ceva.
G e o r g e
eu am avut renault megane I hatchback. un prieten de al meu are nu unu ci 3 renault uri in casa . piesele nu sunt extraordinar de scumpe . ex: un parbriz de megane I costa vreo 8 000 000 lei adica vreo 300 de dolari, un parbriz de impreza costa 20 000 000 adica vreo 700 de dolari. alta comparatie nu mi-a venit in minte acum.

reviziile sunt super ieftine. mecanicii lucreaza bine dar lucreaza nemaipomenit dc ii ungi un pic .
Lord
piesele nu pot sa fie prea scumpe atata timp cat masina nu e prea scumpa

cat despre service daca ai noroc de oameni buni si priceputi te-ai scos daca nu, poti sa ai tu toate piesele din lume gratis chiar ca tot degeaba
madalina
Nu crede pe nimeni pe cuvant in privinta costurilor de intretinere, dar fa urmatorul lucru> da tu doua telefoane la un dealer skoda si unul renault si intreba cat costa o revizie obisnuita - dar sa fie aceeasi pt ambele, cat costa o anume piesa, manopera, la cat timp se fac reviziile, dar nu le spune ca ai vrea sa cumperi, ci ca deja detii masina, caci astfel iti spun preturile mult mai mici decat in realitate!
Bogdan20
am deschis si eu un topic despre costurile de intretinere.. dar nu prea a raspuns nimeni... oricum. Pe mine ma intereseaza un lucru. Megane 2 sedan sau Skoda-fabia/octavia. Care au costurile de intretinere mai mici? E adevarat ca megane se strica mai usor decat skoda dar piesele sunt mult mai ieftine? thank u!
M i h a i
George un parbriz de Fiat e 4.5 milioane...si apoi nu cred ca pe om il consoleaza ca la Subaru este 20 de mil. Cum ai zis si tu "Subaru e altceva". Din ce vad pe forum nu pare a-l da banii afra din casa . Ce voiam eu sa zic este ca argumentul "renault - piese ieftine" nu sta in picioare. Cat despre unsul mecanicilor ai perfecta dreptate.
Sa revin un pic la revizii. La Clio, revizia e de 2,8 milioane (zice dealerul) dar ai in vedere cat costa sa schimbi placutele de frana de care nu pomeneste nimeni. Pe undeva pe buna dreptate caci poti sa le schimbi sau nu in functie de cum mergi. Dar e mai bine sa fii pregatit pentru ca daca e nevoie, precis vei mai adauga la costul pe care ti-l zic ei cam 1,5-2 mil lei.

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-25 10:10 ]
Lord
madalina faza cu sunatu e o idee buna
sa vedem cam cum e cu megane ca vad ca lumea incepe sa-l aprecieze dar sa zicem ca nu si restu familiei de ce de ce de ce ?
in fine lumea nu intelege ca in turcia nu sunt facute jeguri
sa vedem cum merge la drum si o fabia/octavia asa ca daca cineva are o masina d-asta sa ne impartaseasca parerea lui
G e o r g e
eu iti garantez ca in fabia 3 oameni intra doar f f f f inghesuiti. am mers la un moment dat 5 oameni intr-o fabia break si eram unu peste altul in spate, eu eram cu suportul de mana intre dinti ...
Lord
dap fabia cred ca e mai micuta
cred ca saptamana asta ma duc la un dealer sa ma sui asa intr-una parcata acolo
drive test mai prin februarie dar vreau sa ma sui in ele asa in stand sa ma uit la confort
G e o r g e
lord: ce te intereseaza cel mai mult la o masina ?
sa fie incapatoare : sedan sau break
sa fie nervoasa : benzina
sa fie economica : diesel de capacitate mai mica(80cp<120)
sa fie economica si nervoasa: diesel de capacitate mai mare (1.9 - 120cp+)

fabia e prea mica ca masina de familie , dar depinde pe ce format esti tu si familia . am niste vecini care au ca masina de familie un saxo, dar el are 1.60 ea 1.50 si copiii(3 la numar) sunt si mai mici.

gandeste te ca skoda octavia va fi inlocuita anul acesta de un model nou. dc te hotarasti pe skoda macar asteapta noul model. acesta din prezent este uzat din toate punctele de vedere.
Bogdan20
Am mers cu o fabia, ca pasager pe locul din spate si va zic eu... este orice vreti voi numai masina de familie nu. A trebuit sa stau cocosat ca altfel dadeam cu capul de acoperis, si cu genunchii foarte stransi pt. ca nu aveam loc de scaunul din fata. La banii pe care zici ca ii ai Megane Sedan ar fi cea mai buna solutie.
madalina
Spune-le celorlalti membri ai familiei tale ca Megane II Sedan este facut in Turcia intr-adevar, dar acolo este facut si pentru Europa de Vest si cea de Est, spre deosebirede Megane Classic ce era facut numai pentru Europa de Est! Oricum, pana nu vezi toate masinile ce te intereseaza, nu te poti hotari! Fabia poate fi masina de familie doarin conditiile in care ai maxim 2 copii pana in 7-8 ani si nu tii masina de 2-3 ani!
Rai
Skoda Felicia e mica pentru o familie dar daca tot esti la Renault uite te si la un Megan Grandtour cred e o alegere mai buna cum lucreaza turcii nu stiu dar masinile se vand. Au si motorizari mari ai de unde alege sigur sunt o groaza de masini bune si mari dar daca vrei neaparat Skoda as lua Octavia e mult mai mare dar vor aparea noi modele si poate nu e bine.
Lord
ma intereseaza ca masina sa fie pe diesel
nu ma intereseaza sa fie nervoasa eu vreau sa-si faca treaba pe drumuri mai la deal pentru ca drumul cel mai des al ei va fi pe Bucuresti-Brasov si poate si pe imprejurimile Bv unde e nevoie sa poata sa traga o familie ca a mea care cantareste pe undeva la 300kg cred ca mai putin totusi dar parintii mei sunt niste "grei" ca sa zic asa
trebuie sa poata sa intre in spate la masina un adult la 80-90 kg care sa stea confortabil nu sa se stranga ca nu vreau dacie ca am deja. la inaltime nu cred ca e pb ca eu sunt cel mai inalt si am 1.78
vreau sa fie economica 5l la suta e binisor megane are chiar mai putin (asta la drum inafara)
apare modelul octavia dar nu va fi 16000 euro si in nici un caz dotata asa cum trebuie in banii aia
si eu am incredere in megane II sedan pt. ca la SIAB cand m-am urcat in el m-am simtit ca in volvo deci intr-o masina de 30-40 euro minim. cand am auzit pretul la megane sedan am ramas masca am zis ca nu e adevarat
G e o r g e
mai nea, de ce nu te duci si faci frumos cate un drive test cu toate masinile care te intereseaza. dupa cum pui problema, eu zic ca un megane II sedan 1.5 dci - de 80cp, cu o dotare acceptabila : climatizare automata, jante,proiectoare, radio CD, comp de bord, xenon, te duce cam la 16500 DDP. e super oferta !!!
ia ca am eu pe undeva o oferta de la megane , sa ma uit pe ea si pun preturile pe aici.
G e o r g e
am gasit : preturile sunt mai vechi un pic, dar informativ sunt bune. iata:
megane 1.5 dci 80 cp confort dinamique: 12471CIP - 14989 TTC (14989/12471=1.2, 1.2 reprezinta taxele)

dotari std: 4 geamuri electrice(fata/spate) radio cd cu comanda la volan, 4 boxe, 6 airbaguri, jante 16" din aliaj usor,+ multe alte chichite.
optionale:
vopsea metalizata :207
climatizare +parbriz atermic:238
sistem de supraveghere a presiunii din pneuri:122
XENON:427
radio4x35w cu magazie de CDuri:463
rabatare electrica a oglinzilor:43
tapiserie din piele:915
incalzire scaune fata:122
trapa:610

eu as mai pune pe masina climatizarea:238, vopseaua metalizata:207 si xenonul:427.

adica inca 872 eur cip.
asta inseama inmultind cu 1.20 : 1046.4 TTC
adunam cu 14989 si obtinem: 16035.4 EURO TTC.

eu zic ca merita.

ca performante 1.5 dci: motor turbo diesel cu intercooler.
80cp/4000rpm
185nm/2000rpm
acc:14.3s
vit max:170km/h
consum:
urban:5.5
extraurban3.9
mixt:4.5

cam asta am de zis eu.


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-26 21:29 ]
Lord
mersi mult george dar probabil ai citit o revista straina pt. ca pe site-ul renault din romania
exista doar 2 variante: Confort Privilege si Pack Authentique

eu sunt croit pe Confort Privilege la care cu inca 2 chestii (vopsea metalizata si sistem de monitorizare a presiunii din pneuri) ajunge pe la 16 500

sa vedem cum se comporta si fabia la drive test pentru ca ala va fi hotarator pt. viitoarea mea masina


p.s. nu vad asa mult ajutoru' la farurile XENON

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-27 00:48 ]
Merita Skoda atunci cand avea motor Wv, acum te asigur eu ca nu merita. Mai bine un Megane care are o echipare excelenta,iar motor de 1.5 e superBETON.Daca vrei mai multe informatii te ajut cu cea mai mare placere.
Madalina stie ea ceva dar nu prea mult.Eu merg aproape zilnic cu un sedan de 1.5 si merg cu180km/ora si sta foarte bine.Anunta-ma daca vrei ceva mai detaliat.
G e o r g e
mie mi-a lasat o impresie buna megane ul II 1.5 cu care am mers. eram cam sceptic din cauza motorului, dar dc nu ii ceri prea mult merge f bine. viteza maxima este sub 180 , dar existga o diferenta intre ce iti arata tie pe bord si viteza maxima ,reala, declarata de constructor. de exemplu o supernova are vit maxima declarata de 162km/h, dar atinge 180 pe bord.
Rai
Vitezometrele oscileaza todeauna arata in plus dar nu o diferenta asa de mare multe teste si apar cu viteza maxima reala.Constructorul da todeauna o viteza mai mica,depinde si de incarcatura,vant,drum.La 162 kmh se pot atinge lejer 172 kmh plus toleranta 5kmh ajungi exact cum ai vazut e normal.
Lord
6 sa inteleg ca posezi un megane
l-ai tarat pe la munte ? trage la deal ?
daca mergi cu AC se simte la motor ?
in rest de spatiu si alea nu cred ca se pune problema


unde o sa merg eu cu 180 mai voi unde drq mergeti ca prin Bucuresti sunt mici sanse
iar cand iesi din bucuresti la ce nevoie ai de 180 poate numa asa sa testezi masina eu cred ca o viteza medie optima e 140 unde se poate evident
daca te prinde radaru la 180 ? cat carnet mai ai dupa
Bogdan20
Cred ca ar trebui sa iei in calcul si costurile de intretinere dupa ce masina va iesi din garantie. Parerea mea este ca la Renault ar fi mai ieftin din acest pct. de vedere
Lord
am inteles ca megane are garantia mai mica circa 1 an jumate care stie mai multe detalii ?
madalina
Potrivit siteului Renault.ro:
Autovehiculele noi din gama RENAULT, importate oficial īn Romānia, cu sarcina totala mai mica sau egala cu 3.5 tone, beneficiaza de garantia RENAULT pe o perioada de 18 luni.

Acestea beneficiaza, de asemenea, de garantia anticoroziune de 6 ani precum si de garantia vopselei caroseriei si elementelor vopsite pe o perioada de 18 luni.


INTRETINERE

RENAULT preconizeaza, atāt pentru vehiculele echipate cu motoare pe benzina cāt si pentru cele echipate cu motoare diesel, efectuarea vizitelor RENAULT si reviziilor la fiecare 15.000 km sau un an.

Dar :
Garantia autoturismelor SKODA se aplica astfel:

18 luni, fara limita de kilometri;
36 luni garantie pentru vopsea;
10 ani se asigura garantie a caroseriei impotriva coroziunii;


Iar VW are 24 luni totala, 3 ani la vopsea si 12 caroserie

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-29 00:48 ]
Lord
deci nu e mare diferenta intre garantia skoda si aia renault
eu credeam ca skoda are ceva de genu 3 ani sau 100 000 km
la renault e tot fara limita ? alea 18 luni ?
Bogdan20
Skoda ofera garantie 24 luni, nu 18.
madalina
pe siteul Porsche nu scrie nimic de garantie asa ca am dat o cautare pe google cu garantie Skoda si peste tot am gasit 18 luni!
M i h a i
Bogdan are dreptate: 24 de luni garantie la Skoda.
Lord
avantaj skoda nu ?
oricum se zice ca skoda e printre cele mai rezistente masini
G e o r g e
se zice de catre cine?
am avut ocazia in ultimul timp sa vb cu mai multi proprietari de octavii cu o plansa de kilometraje intre 20 000 si 100 000 km. problemele intalnite la toate masinile sunt:
haionul(dc este modelul cu 5 usi) care bate ca la supernova.
portierele usilor care dupa 15000km incep sa nu mai vina perfect si dau nastere la zgomote.
instalatia electrica care bate prin tavan(sunt trease fire care nu sunt prinse cum trebuie si dupa un timp incep sa-si faca de cap)
o bataie in podea in drreptul pasagerului din fata

aceste pb sunt prezente la toate exemplarele octavia cu care m-am plimbat. sunt 5 masini la numar toate 1.9 tdi de 90 si 110 cp.
M i h a i
probabil cand zice de masini rezistente se refera la faptul ca nu cedeaza cu una cu doua pivoti, planetare amortizoare....Treaba cu hayonul e valabila si la Peogeot 206 (hidramat - 0 km)
Lord
revin cu o mica adaugare la posibilitati
ce ziceti de o octavia elegance (tot Tdi) la mana a doua de prima 2003-2002 ?
merita mai mult ca fabia noua ? sau ca megane ?
G e o r g e
in nici un caz SH. nu stii pe unde a fost masina aia. prefer o masina noua in care sa-mi bag eu picioarele si nu altcineva inaintea mea.
Lord
pai ar lua-o prin reprezentanta unde as primii si ceva garantie si as avea posibilitatea de leasing sau rate
G e o r g e
daca esti chitit pe octavia mai bine asteapta noul model ce o sa se lanseze anul acesta. octavia este depasita ca tehnica, gandeste te ca e o masina gandita in anii 95. adica mult prea veche.
Alexandru222
Meganu' asta nou arata bine ce-i drept dar sa dam o Skoda pe un Megane? De ce credti ca are mai multe dotari decat Skoda...la aceeasi bani?
De multe ori numele chiar conteaza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.