Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CM 2006
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2
cosmin45741
tinand cont ca duminica incepe "marele show" propun sa deschidem un topic nou in care sa comentam toate cursele din acest sezon...
cred ca nu are nimeni ceva impotriva :angel: blush.gif
dan70341
de acord. sper sa fie o lupta intre 3-4 piloti, ca sa avem ce comenta.

mazda 6 cu noul motor disi de 2.3 l, cu vreo 250 cp. o stii?
cosmin45741
pt cei care nu stiau, azi la ora 13.00 pe tvr sunt calificarile...
cu noul sistem s-ar putea sa fie destul de interesante, asa ca va sfatuiesc sa va uitati beer.gif
let the games begin! biggrin.gif
Skywalker
McLaren e deja prin pruni, lu' Raikonen ia furat unu curentu' de la masina si lu Montoya a bagat motorina in loc de benzina, deci McLaren a inceput cu stangu' biggrin.gif
Alex-F1
Bah Cosmine, tu vad ca nu te lasi, huh? :evil: :boxing: bicycle.gif E cam adevarat ca la antrenamente McLaren a cam scartait, dar sa nu ne pripim cu concluziile... biggrin.gif
Ca un fan de neegalat ce sunt (se vede si din nickname-ul meu), astept cu nerabdare calificarile....este sambata, ora 12:48....deci....iuhuuuuuuuuuuuu..........LET THE SHOW BEGIN!!!!!! band.gif band.gif band.gif Sa se ridice cortinaaaaaaa!!!!! :clapping: Fie ce-o fi, doar spectacol sa fie, nu? bicycle.gif

GO KIMIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
GO McLAREEEEEEENNNNNN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tongue.gif
Skywalker
Go Shumiiiiii
McLaren :cry:
Si-a pierdut roata, eleronul ce drac de masina e asta?

Grila de start, primii 10 piloti
1.Michael Shumacher
2.Felipe Masa
3.Jenson Buton
4.Fernando Alonso
5.Juan Pablo Montoya
6.Rubens Barrichello
7.Mark Webber
8.Christian Klien
9.Giancarlo Fisichella
10Nick Heidfeld

Cu acest pole position Michael Shumacher egaleaza recordul de pole position detinut de Ayrton Senna... si la mai multe biggrin.gif
petre 1
Michael Schumacher este in pole :clapping: :punk: ,Massa nr 2 .Se pare ca Ferrari sunt din nou competitivi,dar dezastru pentru Kimi a carui suspensie spate a cedat lovind eleronul....
Calificarile sunt destul de spectaculoase dar cred ca datorita inbulzelii de pe circuit multi piloti sunt dezavantajati.
Dezatru pentru noi tot Dan Alexandrescu este comentator.
Alex-F1
:furios: :rant: :furios: :rant: :furios: :rant: :minigun: Bai sa-mi bag picioarele.... :evil: Ba io merg si-l iau de gat pe Ron Dennis asta :boxing: Ce dreak de masina ii da mah la Kimi, de i se rupe suspensia din primul tur??? :ban: Moaaama, deja is nervos si nici n-o inceput bine sezonul... :rant: Montoya o facut si el ce-o putut saraku... blush.gif In rest...hai ca-i tare noul format al calificarilor, desi inca-i cam ceatza cu el, inca nu-i prea clar inteles si aprofundat, dar va fi cat de curand! Vad ca nea' Miki tot nu vrea sa ne lase... :bandit: ....poate anul asta si-a schimbat si el ochelarii si-o sa vada mai bine pilotii si masinile blink.gif ...ca si-asa is mai multe masini anul asta care cam seamana intre ele!!! Mai vorbim dupa cursa... :angel:

Hai pa
ALEX
Skywalker
Da, asta e, ce sa facem?! Tot cu Dan (mitoman)Alexandrescu am ramas, doamne ce bine era fara... una peste alta Shumacher a revenit, mai ramane de vazut cursa de maine.
CCI
Pacat pentru Kimi. Insa se pare ca McLaren nu sunt in forma. Bravo pentru Ferrari, dar vom vedea maine daca nu cumva au jucat putin la cacealma cu cantitatea de benzina wink.gif Alonso este acolo, diferenta este minora. De la el pana la Montoya este insa o prapastie in timp....

Formatul nou al caloficarilor este beton. Spectacol la maxim.

Insa Alexandrescu este de nesuportat, ce prostii spune. Dupa primele 10 minute, clasamentul era unul, iar apoi au ordonat masinile in ordinea numerelor, si a inceput sa se abereze ca in ultimele secunde s-au schimbat clasamentele... saracu :minigun: De unde sa stie el ca in primele 2 sesiuni nu se socotesc timpii facuti dupa ce s-a incheiat sesiunea smile.gif In acel moment eu nu am mai suportat si am trimis mail la TVR. Sfatuiesc si alti iubitori de F1 sa faca acelasi lucru, poate poate se schimba ceva. Asta ne strica sezonul altfel ....

Goooo Renault smile.gif
cosmin45741
pt. toti cei care ati carcotit impotriva ferrari e cazul sa va inghititi limba biggrin.gif :angel: si nu asa oricum, repede si toata biggrin.gif :angel:
raikonnen la buda, alonso, acolo unde-i locul...de abia astept cursa de maine...go schumy
Impulse
He, he... Schumi revine. Spectacol mare. Pe mine ma uluiesc astia de la Mercedes. Ce naiba de masini aduc in F1?
Alonso... :angel: la cules de capsuni. Aranjam noi un job pentru vara asta... biggrin.gif
Skywalker
Mei, a-ti uitat ceva...Felipe Massa!! locul 2.
Urmatorul campion mondial (nu anul asta) va fi... Felipe Massa.
Michael este de departe numarul 1 in istoria F1 si va ramane pentru totdeauna cel mai bun pilot din istoria italienilor de la Ferrari.
No. 1 in istoria F1 de neegalat vreodata, nimeni nu va mai reusi ce a reusit Michael Schumacher in F1.
petre 1
fel de fel ...despre Formula 1 http://www.formula1.com/race/result/751/24.html
radu66490
si erau voci pe forum care deja il pensionasera pe schumacher...loooool
la fel si de ferrari care nu si mai revine...looool
mai meditati in rosu un pic
looool
CCI
HA HA HA band.gif ALONSO BEATS THE MASTER smile.gif

Se pare ca nu e chiar asa simplu pentru Schumi si Ferrari, Alonso este acolo, si in calificari Ferrari au cam mers la cacealma smile.gif

Oricum, super cursa, si Kimi a mers fantastic din spate.

Sa vedem peste o saptamana ce va fi. Alonso este insa in mare forma si are un atu moral in acest moment.
ncristi
Ce cursa superba smile.gif !!!
CCI
Da, se pare ca avem 3 piloti care se vor lupta pentru titlu: Alonso, Schumi, Kimi. Oricare din ei e capabil de victorie, au toti masini apropiate ca performante, deci va fi un sezon pe cinste.

Insa nu cred ca altcineva este capabil sa se mai bage printre ei. Fisi e uzat moral, Montoya e pe nicaieri, iar Honda nu e chiar acolo intre asi.
BRAC
Am sperat ca Michael il va ataca pe Alonso pe final dar n-a fost sa fie.
Sebastian-58
Sper ca si in cursa urmatoare o ia MS pe coaja.... tare mi-a mai placut manevra lui Alonso... hehehe....
Leone
Nu se poate judeca un campionat dupa 1 cursa! S-ar putea ca data viitoare Alonsa sa aiba ghinionul lui Raikkonen....sau poate Schumacher. Vom vedea care piloti vor putea sa tina pasul.... Poate vor veni altii din spate...

Oricum, o cursa interesanta cum sper sa mai avem anu asta!

Go Schumi!!
V l a d
epoca shumi is gone! Vive Alonso biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif A facut o cursa superba sper sa o tina tot asa, shumi a castigat destul biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Iulian HondaFan
mai vedem... campionatul se anunta echilibrat. nici Honda nu au inceput rau. pacat ca Barichello a avut o cursa proasta. Button a fost OK...
Impulse
Repede mai trageti concluzii dupa o cursa. Schumacher este un strateg innascut. Mai deunazi nici nu il vedeati printre primii. Alonso nu este calculat iar norocul nu poate tine la infinit... :angel:
Cateva curse cu ploaie vor fi suficiente pentru a ne reaminti cine este un bun strateg si detine adevarata maiestrie in pilotaj.
Ramane de vazut... Eu totusi pastrez sampania pentru mai incolo....
Go Schumi, Go! :punk:
cosmin45741
cursa a fost pierduta la standuri. mecanicii de la ferrari "au reusit" sa schimbe cu o secunda mai mult decat cei de la renault. stiti cat inseamna asta pe circuit?
ce-i drept, trebuie sa recunosc ca si Alonso a mers excelent, dar daca nu era schimbul fatidic, rezultatul era altul...
AZAZEL
daca kimi nu avea probleme in calificari, cred ca era victorios in cursa!!
James Kilowatt
Nici Williams nu merg rau. Cel mai rapid tur a apartinut lui Rosberg, care in a doua jumatate a cursei a fost destul de des cel mai iute...
Se anunta interesant campionatul asta smile.gif
Alex-F1
Da....frumoasa cursa....Kimi a facut tot ce a putut, dar daca Ron Dennis vrea sa fie victorios, trebuie sa-i dea lui Kimi o masina perfecta, altfel...degeaba!!! Ca piloti (Kimi, Fernando, Michael), cred ca diferentele intre ei sunt infime, mult mai mari fiind diferentele intre masini... blush.gif De ce n-a putut sa i se intample lui Schumi ce i s-a intamplat lui Massa? :rant: Cat noroc poate sa aibe neamtu asta....si cu Barri era la fel: numa lui i se intamplau belele, lui Schumi nimic! :evil: Io de Rosberg ma bucur mult...locul 7... blink.gif :clapping: ....a fost demential tipu, a scos si fastest lap (asta ne spune ceva, nu), e si debutant si prima lui cursa in F1 si cu o masina nu prea performanta si cel mai tanar pilot de pe grila....ar putea fi un viitor campion mondial!!! :1: Oricum speram sa avem spectacol pe tot parcursul sezonului....GO KIMIIIIIII....din partea mea la urma urmei poate sa castige oricine, dar sa fie cu lupta directa, pe pista, roata la roata, ca-n vremurile de odinioara.... :boxing: ...nu cum se intampla acum cativa ani, cand Schumi il ajungea din urma cu un tur pe ocupantul locului 4....asta era prea de tot blink.gif :bash: Acum asteptam calificarile de la Sepang si mai vorbim...

Hai pa
ALEX
Viorel5
Inceput interesant de sezon in 2006...
Calificari mult mai dinamice, reglementari noi care NU au redus deloc viteza masinilor; 3,4 echipe care vor lupta pt titlul la constructori si macar cate un pilot de la aceste echipe cu sanse reale la titlul mondial.
Ma gandesc aici la Renault prin Alonso, Ferrari prin Michael, McLaren prin Kimi si Honda prin Button.
Dupa prima cursa revelatia totusi este team-ul Williams care era creditat cu sanse putine de a intra in puncte, dar in special prin Nico Rosberg a aratat ca se poate. ( a dovedit ca are ceva mai mult decat un nume celebru)
Nagy72059
Fata de anul trecut calificarile sunt mult mai bine, in sistemul actual.
Chiar se vede diferenta fata de anul trecut.
In cea ce priveste cursele astept un campionat destul de interesant cu lupte stranse in clasament.

Cei care vor lupta pentru locul 1 dupa parerea mea sunt: Schumacher, Alonso, Montoya, Raikkonen...restul nu stiu daca are sanse...
Poate Fisichella prinde un loc pe podium...
CCI
Ce ziceti insa de a doua cursa? Ferrari nu prea au mai fost in carti, dar nici McLaren (cel putin dupa ce am vazut la Montoya).

Honda au fost singurii cat de cat aproape de Reno. Iar Reno .... biggrin.gif ce sa mai zicem - locul 1 si 2. Iata ca nici Fisi nu e rau, insa cred ca l-au linistit pe Alonso pe final de la boxe, ca altfel era peste el. Alonso - e Campionul Mondial. S-a vazut, incepand cu startul fantastic si terminand cu locul obtinut si ce i-a facut lui Button.

Dupa cum stau lucrurile, se prefigureaza o revenire in Europa cu 3 victorii Renault. Si o noua Imola, unde se spune ca cine castiga devine campion in acel an wink.gif
petre 1
Baieti nu ratati ,maine la ora 06:00 calificari iar duminica ora 07:00 Marele Premiu al Australiei LIVE, prezinta vedeta TVR Miki Alexandrescu.
AZAZEL
Calificari Australia:

Button
Fissichela
Alonso
Kimi
montoya
Ralph Schumacker

Pariez ca maine va castiga un Mclaren
Alex-F1
QUOTE(maryuskkk)
Pariez ca maine va castiga un Mclaren


...sa te-auda....Godfather Ron Dennis.... biggrin.gif :pray: :pray: :pray: Faine calificari....Ide saraku mai mult mergea pe iarba decat pe pista... laugh.gif Schumy locul 11 initial :clapping: , dar ca un vesnic norocos ce e, a mai castigat un loc pe grila :furios: , fiindca Villeneuve (parca despre el ziceau c-a schimbat motorul) a fost retrogradat 10 locuri.... :evil: Era interesant de vazut ce facea Massa, dar saracu a gresit si a platit... :bash: Asa ca la ora 06:55 desteptarea si geana la cursa... blink.gif band.gif GO KIMI...... :1:

Hai pa
ALEX
AZAZEL
bune-s renault si proaste mc laren. tot renault castiga ambele campionate anul asta. montoya: idiot
CCI
Dupa cum am vazut ca sta treaba la Melbourne, Renault e departe in fata. Oricat de aproape a terminat Kimi, Alonso a fost intr-o alta cursa. Daca nu era safety-cars, ar fi avut peste 40 de secunde in fata lui Kimi. Iar la final a mers in Safe Mode smile.gif in pregatire pentru Imola.

Daca ceilalti nu fac ceva, si asta rapid, anul asta va fi ca si acum cativa ani cu Ferrari, insa de data asta Renault va fi in pozitia de a domina absolut.
cosmin45741
Ce mai spun acum fanii Renault? biggrin.gif Ceea ce a fost ieri la Imola s-a chemat o mica lectie pt. dl "campion" entitre. Cred ca-i momentul sa devina foarte ingrijorati... blush.gif
Alex-F1
Mmmmda.....de Paste, marii fani Ferrari cred c-au zis "Schumi a inviat" in loc de "Hristos a inviat" biggrin.gif Fanii Renault n-au de ce sa se ingrijoreze prea tare inca, deoarece Alonso se pare ca a fost la fel de rapid ca Schumi, daca nu cumva mai rapid, dar in schimb McLarenu'.... :evil: ce mama draku face???? :argue: :boxing: Nu-i de mirare ca Kimi e deja cu un picior in cockpit-ul unui Ferrari din 2007....io din fan McLaren & Kimi, inca nu ma vad de la anul fiind un fan Ferari... blink.gif ...dar e posibil... biggrin.gif Nici nu vreau sa ma gandesc ce-o sa fie....Kimi si Schumi parteneri.... :boxing: ....dar daca Kimi accepta sa semneze pe post de nr. 2, e un fraier si jumatate....ori egalitate (dar egalitate pe bune, pe toata perioada contractului, nu doar asa la inceput) ori nimic.... :argue: Hai Kimiiiiii....fa ceva odata, ca vreau sa te vad campion mondiaaaaaaaalll..... beer.gif Am zis! arigato.gif
Skywalker
Asa, Alex treci si tu la Ferrari ca io's da' numa cu Schumacher. Sezonul asta va fi o batalie intre Ferrari si Renault, mai exact Schumacher vs Alonso, sansele sunt 60% Alonso si 40% Schumacher.
Cursa de Duminica a fost buna pentru Schumi si Ferrari, in schimb Massa m-a dezamagit.
ncristi
Eu cred ca suni nu are nici o sansa smile.gif

Daca renult ar fi avut motor nou l-ar fi depasit fara pb pe sumi. Alonso nu cred ca a vrut sa riste..in fond este la mare departare de alonso (ca puncte ma refer) blush.gif
ncristi
Eu cred ca sumi nu are nici o sansa smile.gif

Daca renult ar fi avut motor nou l-ar fi depasit fara pb pe sumi. Alonso nu cred ca a vrut sa riste..in fond este la mare departare de alonso (ca puncte ma refer) blush.gif
AZAZEL
QUOTE(cosmin45741)
Ce mai spun acum fanii Renault? biggrin.gif Ceea ce a fost ieri la Imola s-a chemat o mica lectie pt. dl "campion" entitre. Cred ca-i momentul sa devina foarte ingrijorati... blush.gif


Te rog frumos!!!

O victorie nu insemna aproape nimic.
Alonso era cu 1,5 sec mai rapid pe tur. Circuitul de la imola cu toate ca este rapid, nu ai pe unde depasi. daca ne uitam pe cele mai rapide tururi ale pilotilor, sumi nu sta prea bine.

nu vreau sa o fac pe-a supercunascotorul dar, MS nu va castiga mai mult de 3-4 curse sezonul acesta, iar ferrari va avea un binemeritat loc 3.

oricum mclaren este in crestere. mai trebuie sa rezolve cu calificarile.

eu personal cred ca doar BIN LADEN il poate impiedica pe Alonso sa devina campion, restul practic sunt de umplutura.
cosmin45741
da?? si atunci cum explicati ultima realimentare?
schumy a stat cu o secunda mai mult si tot a iesit in fata...cred ca a fost atat de rapid incat sa castige cursa si nimic mai mult
BRAC
Eu n-am inteles de ce i-au tras comentatorii toata cursa cu trei opriri la MS cand dupa prima oprire si judecand dupa nr. de ture parcurse, timpul stat la boxe devenise evident ca merge pe doua opriri.
Viorel5
Anul trecut, la Imola, Alonso a rezistat 10 tururi de circuit in fata atacurilor lui Michael si toata lumea l-a laudat pe spaniol. Acum Michael l-a tinut 30 de tururi in spate pe campionul mondial en-titre si nimeni nu considera ca a facut-o pt ca este un mare campion ci pt ca sa intamplat beer.gif sigur fiind ziua de Paste unii nu au vazut prea bine cursa

Fortza Ferrari & MS
radu66490
aveau dreptate comentatorii cand au spus ca m.s. dorea sa faca 3 opriri dar se pare ca nu era suficient de rapid si atunci a schimbat strategia(2 opriri) a redus viteza pt a consuma mai putina benzina mizand pe faptul ca la imola se depaseste f.f.f.greu riscand sa l tina pe alonso in spate
oricum e in forma buna m.s. iar masina a incepur sa i mearga bine
go schumi!!!!!!!!
CCI
Hai sa fim realisti, cu o floare nu se face primavara, si nici cu o victorie nu o sa fie Schummi campion anul asta. Renault si Alonso sunt DEPARTE de calutul cabrat smile.gif Ca Imola este un circuit unde nu se poate depasi si ca acolo Ferrari si Bridgestone au mers bine intotdeauna, e complet adevarat. S-a vazut si anul trecut, cand sa nu uitam ca Ferrari au fost pe nicaieri, si numai circuitul l-a facut pe Schummi sa nu castige.

Parerea mea este ca dupa cum au aratat si ultimele teste, Renault mai castiga inca vreo 3-4 curse acuma, inainte sa mai poata castiga McLaren (MARE dezamagire) si Ferrari ceva. Eu vad pericol mai mare de la Honda decat de la Ferrari.

Insa vom vedea, cu siguranta fanii Ferrari spera, dar eu zic sa mai stea inca 1-2 curse sa vedem ce se intampla. Daca mai castiga ceva curand, poate au o sansa smile.gif
AZAZEL
CCI sunt 100% de aceeasi parere.

MS a avut noroc ca s-a calificat in fata lui Alonso. la imola nu se poate depasi, iar rezultatul este cunoscut. eu zic sas nu se agite nimeni prin fata televizorului ca anul acesta MS va face si va drege. sa mai asteptam cateva etape, pana sa se dea un verdict. sa nu uitam ca MS a fost si cu o sec si jumate pe tur mai lent ca alonso.

imola este si un circuit de casa pt ferrari si a fost un plus in aceasta vctorie
Leone
campionatul e lung, de-abia s-au disputat cateva curse si cred ca e prematur sa tragem concluzii; dupa parerea mea in acest moment lucrurile pot evolua in orice directie, pt ca desi renault au o masina competitiva si ferrari a facut progrese...si nu uitati de Mclaren, care si anul trecut au avut un start de sezon mai slab, dar apoi si-au revenit, pe final avand practic o masina mai rapida decat "reno"(cu fiabilitatea e mai greu la ei). apoi mai e honda si vesnicul "wannabe" Button...care totusi ar mai putea castiga si el ceva....
cosmin45741
hei hei, cat de negru era la fata Alonso blush.gif a inceput sa-i tremure posteriorul, alaturi de cei care l-au scos prematur la pensie pe adevaratul campion...daca o mai comite si la el acasa, s-a dus pe apa sambetei...
Go SCHUMY!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.